Jump to content

Lisor

Użytkownicy
 • Content Count

  716
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

21 Neutralny

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. ... eksportowa wersja lampy 6Ż4/6AC7 na dwie półkuje - wschodnią i zachodnią - dawna produkcja WF z NRD... Akurat lampy z dawnego NRD nie maja się czego wstydzić i są lub były zdecydowanie tańsze niż markowe malowanki.
 2. ... dałem przykład, że jest to możliwe z technicznego punktu widzenia, ale nie zalecane- bo drut musiałby być gruby. No i ten nietoperz😉.
 3. ... normalnie jest. Katody są pośrednio żarzone. W praktyce można żarzyć dwa kanały z jednego uzwojenia i tak nikt prócz nietoperza przesłuchu nie usłyszy.
 4. ... skasowałem własny wpis... zjj_wwa wcześniej napisał 😊.
 5. ... fajnie, że bezawaryjnie działa. Nie zapomnij o sprawdzeniu mocy traconej na ciepło - Pa lampy. O ile dobrze pamiętam to wynosi 33 W - 25 W z anody i 8 W z S2.
 6. ... jeśli masz faktycznie oryginalny wzmacniacz uznanego w świecie konstruktora wzmacniaczy to nie poprawiaj jego koncepcji, uruchom jeśli tego wymaga, bądź doprowadź do stanu pierwotnego- o ile ktoś go już udoskonalał. Będziesz miał oryginał, coś z historią i klimatem lat minionych.
 7. ... fakt, jej tam nie ma. Błędnie mi się utrwaliło 😂[Hidden Content]
 8. ... czyli katodynka... z jej wadami i zaletami - nie wzmacnia, nie wprowadza zniekształceń.
 9. ... na tak, mniejsza moc- większa rezystancja 😊.
 10. ... weź punkt pracy z tabeli lampy EL 34 w układzie triody dla układu przeciwsobnego. Będziesz miał tam; napięcie między anodą a katodą, spoczynkowy prąd płynący i ujemne napięcie na siatce sterującej wyrażone w voltach lub wartość Rk, które je wytworzy. Jest też podana tam wartość Pa- moc tracona na ciepło przez anodę + S2 / bo to trioda kombinowana /. Trzeba też z grubsza przewidzieć jakie napięcie wyjdzie po podaniu zasilania do takich triod. Pewnie będzie za wysokie. Żeby je zbić to trzeba obliczyć rezystor zbijający lub włączyć w szereg do uruchomienia żarówkę 100 W. Po uruchomieniu i sprawdzeniu czy nic się nie pali można stopniowo zmniejszać wartość rezystora zbijającego napięcie z zasilacza / lub zmieniać żarówkę na mniejszej mocy /, żeby wyjść na zakładany punkt pracy lamp. Oczywiście wiesz, że w takim układzie Raa widziane przez lampy będzie inne niż fabryka przewidziała i dopasowanie wzajemne tych parametrów będzie... niedopasowane, czego skutkiem jest mniejsza moc uzyskana przy zwiększonych zniekształceniach. Efekty akustyczne niekoniecznie będą satysfakcjonujące. Ale działać będzie😊. Z BHP to trzeba przewidzieć ewentualne zwiększenie się napięcia w zasilaczu przy innym poborze prądu - mniejszym. Jeśli napięcie pracy było liczone na styk to może przebić kondensatory 😂. Pułapek jest sporo, więc dalej radzę: polub pentodę na zawsze lub zleć modyfikację profesjonaliście - są tacy na forum. No i jeszcze trzeba wiedzieć, że trioda potrzebuje większego sygnału do wysterowania. Może być sporo za cicho.
 11. ... ciekawe jak wygląda akustycznie efekt żarzenia impulsowego triody bezpośrednio żarzonej? Tego jeszcze nie przerabiałem. Robił ktoś ?
 12. ... jeszcze jedno. Trioda wykombinowana z pentody niekoniecznie gra jak normalna trioda mocy, o czym przekonałem się osobiście zmieniając Ra obciążenia i napięcie w zasilaczu. Było lepiej, ale naleciałości pentodowe ? jakby pozostały. Każda z moich triod gra słyszalnie lepiej. Chociaż z drugiej strony za pięć dych możemy mieć namiastkę prawdziwej triody z mankamentami niekoniecznie słyszalnymi dla lutującego. W sumie można się pokombinować, ino z rozwagą, bo coś się może spalić. Przy połączeniach w triodę trza by sprawdzić w katalogu ile napięcia można przyłożyć do siatki drugiej. EL 34 RFT wytrzyma wszystko, a kundelki z CHRL-u niekoniecznie. Typowy punkt pracy EL 34 w układzie triody to zdaje się 250 V na anodzie. Te ponad 400 V ze schematu daje sporo do myślenia, i nowe wartości rezystorów katodowych trzeba policzyć... w tym wypadku nic na pałę, bo coś się spali. Bez fizyki nie da rady.
 13. ... przy zmianie trybu pracy lampy z pentody na triodę należy wziąć pod uwagę, że zmienia się Ra lampy / w tym wypadku zmniejszy się /, więc z technicznego punktu widzenia należy wymienić transformator głośnikowy na dający właściwe dopasowanie do nowego Ra- EL 34 w układzie triody. Poza tym trza wziąć pod uwagę są inne duperele w postaci zmiany napięć w zasilaczu, regulacje punktów pracy, etc. Bez stosownych zasobów wiedzy odradzam, chociaż lutować każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej. Osobiście odradzam.
 14. ... lampy robili kiedyś wszyscy dla wszystkich. Przed wojną Tungsram robił lampy dla całej Europy. Demoludy po wojnie były podzielone i wyspecjalizowane dla konkretnego typu lamp. Takie NRD robiło ECC 82/83/84/85 dla całego bloku wschodniego oraz EL 34 dla np Telefunkena, oczywiście inne lampy robił też, w tym własne, autorskie. Oczywiście robili też na zachód. Tungsram robił np za Telefunkena i Philipsa i stawiał przed oznaczeniem lampy literę T. Np TAF7 - pentoda AF7. Ruskie robili lampy z podwójnym oznaczeniem na płaszczu - w cyrylicy i łacinie - mam takie. Wysyłali bańki do USA i Japoniii. Kolega mieszkający w USA takie lampy naszioł. Ruskie lampy z lat 40-tych i wczesno-pięćdziesiatych mają zachodnie oznaczenia. np 6F5 - mam taką. PRL w latach pięćdziesiątych również kopiował lampy na użytek reaktywacji przedwojennych radioodbiorników. Np AD1😊. Przykłady można mnożyć. A do ruskich stron jakoś nie zaglądam. Znajomy informatyk przestrzegał mnie przed ichnimi wirusami. Są mocne😉. Bogatemu nikt nie zabroni ...
 15. ... największy wpływ na efekty soniczne 😊 wzmacniacza lampowego mają; transformator głośnikowy i właściwie ustawione punkty pracy lamp. Żonglowanie nalepkami można olać, mając na uwadze fakt produkcji lamp na całą Europę przez np Tungsrama, RFT, Teslę. Są marki lamp , np ERA /Eratron / - nie było takiej fabryki. Robił je węgierski Tungsram. Dla Telefunkena i Siemensa też robili- RFT,Tesla. Przykłady można mnożyć. Z lamp rodzaju EL 34 nieśmiertelne są EL 34 RFT - kupywane jako Telefunkeny. Oczywiście nikt nie zabroni zmieniać brzmienia nalepką z kultowym logo. Zapłaciło się sporo, więc musi być lepiej. Zapomniałem dodać, że ruscy też lampy robili na zachodnią Europę i do USA.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.