Jump to content

Lisor

Użytkownicy
 • Content Count

  750
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

32 Neutralny

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Lisor

  Sprzedam/kupię

  ... fajna alternatywa w stosunku do 2A3 i pokrewnych. Moc zwiększona do ponad trzech watów za sprawą podniesienia napięcia na anodzie do 325 V.
 2. ... nie opisuje swoich wyrobów, bo kompletnie nikogo to nie interesuje. Kolektyw robi z reguły konstrukcje wybitne, długo doprawiane. Ja wolę jak to się dawniej mówiło ,, czysto grające,,. Organizuję lampki i lutuję, sprawdzając przy okazji różne teorie. Jedna z nich mówi, że całkiem udanie sprawują się lampki czegoś ? mało popularne. Np taka ECC40 w Lammoklonie zamiast ECC82. Są też inne, używane w dawnych lampowych radyjkach z przed epoki lamp nowalowych i innych całoszklanych. A na koniec coś dla osób o mocnych nerwach. Hitlerowska pentoda RL12P35 sterowana pentodą RV12P2000. Egzotyka, to lubię.
 3. ... a czego tu się wstydzić ? Że zamiast wielomiesięcznego dopieszczania np Lamma w tym czasie zrobiłem przynajmniej kilka-/ więcej niż trzy😊 urządzenia na lampach i nie marnowałem czasu na... wiadomo co. A elementy? To jakieś starocie, pozyskane ze złomu, wykopalisk, wymian/zamian. Ostatni wynalazek to sprawna lampa prostownicza z października 1940 r. - owiana mgłą tajemnicy ruska BO-188. Działa i w sam raz nadaje się do testowania brzmienia chszonszcza w tszcinie . Gdyby wykorzystać ją do zasilacza Lammoklona to ten oczywiście zyska na brzmieniu i splendorze. Chyba nie spróbuję😃.
 4. ... swojego Lammoklona zrobiłem z części walających się po strychu za wyjątkiem kondensatorów końcowych i taniego potencjometru/drabinki- akurat pod nogami nie było. Gra to dla mnie wystarczająco dobrze, żeby nie zawracać sobie głowy dobieraniem i wygrzewaniem części składowych. Albo coś gra dobrze od razu albo nie... i nie ma co czekać na to, że coś się po dwustu godzinach otworzy. Swoją drogą podziwiam Kolegów czekających na wygrzanie się jakiegoś elementu składowego i zmianie go na inny, może jeszcze lepiej grający, ale po wygrzaniu. Czas leci, człowiek z jego upływem fizjologicznie głuchnie. Może nie doczekać właściwej prapremiery😊. Swoj
 5. ... jeśli czułość wejściowa Twojego wzmacniacza wynosi 1 V to możesz mieć problem z regulacją głośności. Lamm ma wzmocnienie ok. 7 X. Zakładając poziom sygnału z CD o wartości do 2 V lub ok. 4V z DAC-a rodzi to określone problemy z regulacją wzmocnienia - będzie głośno od początku obrotu potencjometru. Trza przemyśleć sposób tłumienia sygnału wejściowego do końcówki. Miałem taki problem. Rozwiązałem go przez dorobienie osobnego wejścia o małej czułości. Mam dwa wejścia; normalne / do CD / i wysokopoziomowe.
 6. Lisor

  Czar lampy 6SN7

  ... mój pojedynczy kruk to ruska UO-186 z maja 1945 r. Mam też inne, hitlerowskie - wojenne.
 7. Lisor

  Czar lampy 6SN7

  ... gdyby Kolega chciał zaznać czaru lamp 6SN7 to mam w swoim sklepiku rodzimej produkcji lampy 6N8S z lat 50-tych. Wytwórnia to PWRL i Telam, w sam raz do testowania. Para oczywiście po całe 250 zł 🙂. Zważywszy na ilość zachowanych lamp to też białe kruki o niebiańskim brzmieniu😆.
 8. ... działać będzie, zmieni się punkt pracy lampy, co z kolei zmusi konstruktora do stworzenia/obliczenia stopnia wstępnego na nowo. A nie lepiej jednak zmienić lampę na właściwszą ? Robota ta sama jak wyżej, a za to fachowo.
 9. ... też mam takie dylematy. Dałbym rezystor tak jak się montuje antyparazytowy - bezpośrednio do siatki. W literaturze są dwa warianty - przed i za węzłem😊. Trza by zobaczyć jak to opisał Cykin / Rosjanin od wzmacniaczy m.cz. /, i jak to opisał wzorami. ... tak, jak to opisane wyżej - czułość wzmacniacza niedostosowana do poziomu sygnału wejściowego. Można to skorygować zespołem głośnikowym o małej sprawności, może 80 dB ?
 10. ... w dawnej literaturze rezystor wpięty szeregowo w siatkę sterującą / R10 / jest opisany jako rezystor wyrównawczy do korekcji charakterystyki przenoszenia kosztem niewielkiego spadku wzmocnienia. Jego wartość zawiera się w przedziale 0,05 - 0,2 MOma. Można pokombinować z punktem pracy obecnej lampy, obniżając wzmocnienie pierwszego stopnia lub idąc dalej zmienić lampę na lampę o mniejszym wzmocnieniu - byłoby to optymalne rozwiązanie, niestety inwazyjne- czego nasz Kolega chce uniknąć.
 11. ... podzielam racjonalny punkt widzenia Kolegi, z jednoczesnym małym sprzeciwem w kwestii dokładności starych mierników. Te 2-3 % błędu pomiaru odnosi się do miernika z napięciami stabilizowanymi -- rodzimych tak dokładnych chyba nie było. Co do powtarzalności samych pomiarów sprzedawanych lamp to z literatury / starej jak same lampy / wiem, że na etapie produkcji lampy były selekcjonowane. Stąd twierdzenie jednego z moich znajomych, że z kilkunastu lamp / Siemens, jedna seria / wyjętych ze zbiorczego kartonu wszystkie spełniały warunek 1% rozrzutu parametrów pewnie było prawdziwe. Tylko nie wiadomo czy mierzone przez niego lampy przeznaczone były do cywilnych urządzeń, czy do specjalnej troski🙂. Cywilne, wiadomo mniej -więcej, ruskie tragicznie. W swoim lampowym stażu w zasadzie nie spotykałem lamp tak dobranych, nawet jednej serii. Za wyjątkiem pary lamp RFT / nowe w kartonikach /, które pozyskałem od śmieciarzy z lokalnego punktu selekcjonowania odpadów🙂.
 12. ... widziałem ostatnio w sklepie nowego Yakina, lampy mocy miał koloru błękitnego atramentu, coś jak dawne żaróweczki na choinkę. Też ładnie.
 13. ... jak wpuszczą gaz to lampa się zagazuje, utraci próżnię - czyli wyprodukują złom, chyba żeby chcieli pominąć efekt wzmacniania na rzecz świecenia. Podobnie z malowanymi na niebiesko bańkami. Ma być niebiańsko , a jest jarmarcznie 😂.
 14. ... to by się zgadzało. Moje bańki niespodziewanie zaświeciły po dwóch latach. Na razie blue g. ma charakter pełzający🙂.
 15. ... najlepsze pomiary są na Allegro. Zuzanna lubi je tylko jesienią. I tyle.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.