Jump to content

4m

Użytkownicy
 • Content Count

  958
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

884 Audioholik

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

902 profile views
 1. Tak, będzie dobrze. Może trzeba się nieco bardziej postarać niż w przypadku pomieszczenia o lepszych proporcjach, ale generalnie dla dobrego brzmienia od proporcji pomieszczenia ważniejsza jest akustyka tego pomieszczenia i ustawienie sprzętu. Generalnie, gdyż zakladam typowy pomieszczenie mieszkalne, a nie schowek 1,5mx1,5m czy inne ekstremalne przypadki 😉
 2. 1. Kup i spróbuj :) Nie wiadomo w jakim stanie masz elektronikę, nie wiadomo które wersje, nie wiadomo w jakim stanie kolumny, nie wiadomo jakie pomieszczenie i jaki interkonekt. Zbyt dużo niewiadomych, aby cokolwiek polecić. Dobre będą na pewno kable dobrane przez Grega. Jeszcze lepsze są np. Audioquest CV-6 do Box 650 pro lub Audioquest Bedrock do 1500a pro lub 2500a pro, ale to u mnie, bo u Ciebie tę kwestię ustawią rzeczy z początku wpisu. 2. Tak, ma duże znaczenie. Bardzo dobry do dużych paczek Grundig to np. Albedo Flat One, jest lepszy od oryginalnych IC grundigowych. Wystarczy jednak, że zastosujesz jakiś inny kabel głośnikowy niż z pkt. 1 i Albedo może już nie pasować. 3. Nie przejmuj się tym. Twoim problemem numer jeden jest brak pełnego i zgranego systemu Grundig. Dopiero gdy go rozwiążesz to drugim problemem będzie ustawienie kolumn i akustyka. Reszta ma znaczenie bardziej marginalne. 4. Sens ma, ale sam musisz wiedzieć czy warto, bo my nie wiemy jak linia z audio reaguje na lodówkę, pralkę, inne urządzenia domowe. Jakie są parametry, stabilność oraz czystość zasilania u Ciebie, itp, itd. Moim zdaniem dedykowana linia do audio na pewno nie zaszkodzi, o ile będzie wykonana prawidłowo.
 3. Rzuciłem wczoraj uchem na cyfrowe stacje radiowe dostępne przez transport pc oparty na daphile. Nie wiem jaka jest liczba dostępnych stacji - kilka, kilkanaście tysięcy? Pierwsze co rzuciło mi się w ucho to kompresja dźwięku. Bardzo mocna w przypadku jazzowych i klasycznych oddziałów stacji krajowych RMF oraz ZET. Trochę lepiej wypadł Program Drugi PR. Przyjmuję, że do cichego słuchania w nocy, pracy może to być zaletą. Do słuchania w dzień całkiem dobrze nadają się stacje zachodnie - UK, Germany, France, Netherlands, Denmark, Switzerland, te kraje sprawdziłem wyrywkowo, mnóstwo stacji. Część poświęcona konkretnym gatunkom czy odmianom, część emituje nagrania z udziałem konkretnych instrumentów, np. new orlean jazz, classical piano, vocal jazz, sax jazz lub nawet kompozytorów... Jakość sygnału 192 kbps lub powyżej, czyli standard przewyższający parametrami sygnał analogowy. Ze zbliżoną jakością do cd nadaje Radio Linn, 320 kbps, tzw. muzyka audiofilska. Na bieżąco wyświetlana jest informacje o utworze, płycie, artyście. Oczywiście brzmienie stacji oprócz stopnia kompresji, parametrów nadawania, determinuje brzmienie danego systemu Grundig. Transport na Daphile, a więc sterowanie przez przeglądarkę www, w smartfonie, tablecie, itd. Na pewno jest to dobry sposób na dobre brzmienie radia, bez walki z anteną, zakłóceniami w eterze.
 4. Właśnie tego dotyczył mój wcześniejszy wpis. Może nieco go rozwinę. Miałem wcześniej trochę różnych fajnych sprzętów, które dobrze grały z innymi kolumnami, ale łącząc je z kolumnami Grundig brzmienie systemów nie przekonywało. Jeszcze wcześniej postawiłem na najlepsze moim zdaniem rozwiązanie do dużego pokoju, czyli Aktiv Box (120W/150W). Rozwiązanie pasywne Box 2500a prof. wiązało się ze znacznie mniejszymi możliwościami. Odebrałem zestrojone Aktiv Box 40, temat dużego brzmienia Grundig tutaj został zamknięty. Transfer posiadanej elektroniki do paczek pasywnych Grundig wypadał średnio, więc zacząłem nabywać elektronikę Grundig i rekomendowaną innych firm. Posiadając teraz zestrojoną elektronikę do Boxów z przyjemnością stwierdzam, że transfer elektroniki "klubowej" do paczek pasywnych innych firm wypada naprawdę dobrze, przekonuje mnie i daje dużo satysfakcji. Wniosek ogólny taki, że łatwiej uzyskać dobry efekt brzmieniowy zestawiając "naszą" elektronikę z innymi paczkami niż zestawiając "obcą" elektronikę z kolumnami Grundig. Sprzęt z tej półki cenowej już mnie nie interesuje 😉 Przekonałeś mnie odsłuchowo, że lepsze są rozwiązania tańsze, masowe, które nie sprawiają kłopotu z dostępnością egz. lub części. Po takim doświadczeniu nie ma powrotu na wyższe półki cenowe. To nie jest tak, że z NAD 3020 brakuje mi mocy do wysterowania np. Braunów. Wysterowane raczej są dobrze od samego początku, o ile to samo mamy na myśli. NAD sobie z nimi radzi w zakresie do około 80% możliwości SPL kolumn, a odpada powyżej. To też zależy w dużej mierze od nagrania, bo sporej części nagrań audiofilskich można słuchać z Volume na godzinie 13 z poborem 5-10W na wyświetlaczu diodowym. A po zmianie płyty na mniej audiofilską muzykę na godzinie 10:30 mam na wyświetlaczu wszystkie diody włączone, a wzmacniacz po paru minutach wyłącza się z powodu przegrzania. Wentylacja pod wzmacniaczem zapewniona, parę cm przestrzeni, nad urządzeniem nic nie ma. Szukam więc wzmacniacza o nieco większej mocy zachęcony bardzo pozytywnymi efektami transferu brzmienia elektroniki "klubowej" do kolumn innych firm, a nie do zasilania Boxów Grundig. Pomijając rzecz, że co inny model Box to inny pasujący wzmacniacz. Myślę, że w klubie pod względem SPL rozwiązanie w postaci Grundig Aktiv Box 40 jest nie do przebicia.
 5. Greg , u mnie sprzęt GAT gra świetnie również w konfiguracjach z kolumnami innych firm. Konkretnie mam na myśli system: CD7550 - IC - NAD 3020 - głośnikowy GAT. Zestroiłeś go pod Box 650 prof., ale nie mam żadnego problemu, aby uzyskać z niego znakomite brzmienie podłączając go do przejrzystych paczek spoza naszego klubu. Wymaga to jedynie korekty ustawień bass/treble, czasem zmiany IC, ale naprawdę warto :) Zaskoczyła mnie uniwersalność i klasa brzmienia elektroniki tego systemu w innych zestawieniach głośnikowych. Słychać dobrze to, o czym napisałeś kiedyś - legenda i miejsce NAD 3020 w historii audio to nie kwestia płatnych testów, marketingu czy przypadku, zbiegu okoliczności. Jeżeli znajdziesz zbliżony brzmieniem, barwą wzmacniacz o mocy około 70-80W lub powyżej to będzie tutaj w klubie pozamiatane :)))
 6. Parę słów uzupełnienia do wpisu z 24.04 i jednocześnie odpowiedź na zapytanie priv. Mogąc wybrać tylko jeden wzmacniacz wolałbym Grundig V1700. Jest u mnie bardziej uniwersalny, ale to w pewnym stopniu dzięki temu, że moje źródło posiada przełącznik 16bit-14bit, a więc mogę złagodzić średnicę gorzej nagranych płyt. V1700 zagra wszystko znakomicie lub bardzo dobrze, natomiast NAD wykłada się na wzorowo nagranych płytach. Słyszalna jest wtedy w jego brzmieniu jakaś miodopłynność, dosłodzenie, dobarwienie, braki mikrodynamiki, słabsze oddanie sceny i powietrza. Np. słuchane wczoraj Kuba Stankiewicz - Kilar, Monteverdi - Vespri Solenni... (Alessandrini), Brad Mehlau - After Bach, Ralph Towner - Anthem, bez wątpienia lepiej zabrzmiały na V1700. Dobrze ujęta barwa, przestrzeń, akustyka nagrania, gdzie trzeba oddać to wiernie - V1700 górą. Na German Brass - Bach 300 to już w ogóle była żółta kartka dla NAD. Nie bez znaczenia jest też rzecz, że V1700 gra dobrze praktycznie już od startu - włączam, siadam i gra muzyka. NAD 3020 potrzebuje około 2 godzin rozgrzewki, aby osiągnąć pełnię brzmienia, choć po godzinie już gra w miarę dobrze. Jak wspomniałem wcześniej - nagrania z słyszalnym brzmieniem z lat 70-tych albo takie które potrzebują dokolorowania, zagęszczenia lepiej zabrzmią na NAD 3020 niż na Grundigu. Lepiej na NAD wypadają też nagrania z mocną motoryką, pulsem. Wczoraj sprawdziłem to na Barry White - Unlimited i Fugees - The Score. Wskaźnik mocy NAD przy słuchanych cicho kawałkach z tych płyt skakał od 0-1W do 35W w momencie każdego pulsu czy mocniejszego werbla :))) Nie wiem czy jeżeli Box650 prof. są 4 ohm to czy nie powinno się tych wskazań przeliczać x2 ;) Właśnie, kwestia głośności, a raczej kwestia położenia potka - NAD słucham na volume 10:30-11:30, a V1700 volume 12:00-14:30 (i na cichych nagraniach czasami jest za mało). Polecam jednak mieć te dwa wzmaki (bo dobre i tanie) w systemie do 650 prof. w pokoju 8-14m2, zgrane na 1 źródle (inne IC), i pełną swobodę podłączania kabli głośnikowych do kolumn w zależności od rodzaju nagrania. Nie ma pomiędzy nimi różnicy dzień/noc, może 70% mają wspólnego. Wierzcie mi na słowo, że dzięki zestrojonym systemom Grundiga przeżywam teraz swoją "złotą erę audio" :)
 7. Zabootuj daphile.iso z pendrive usb. To jakieś 5 minut roboty z podstawową konfiguracją sieci. Podajesz SSID, PASS, otrzymujesz IP transportu i przez komp, tablet, smartfon z dowolną przeglądarką www możesz się łączyć po tym IP, aby sterować interfejsem daphile. Od biedy można słuchać z transportu PC z wyjścia jack karty dźwiękowej lub wyjścia cyfrowego, jeżeli transport pc takie posiada, ale tego nie polecam. Jak masz konwerter usb>coax/i2s to w konfigu daphile wyłączasz kartę dźwiękową transportu, ustawiasz transmisję na konwerter, definiujesz parametry transmisji lub zostajesz na domyślnych. Podłączasz do transportu nośnik z muzyką, hotplug załatwia resztę i już masz wszystko posortowane artysta/album/gatunek/rok/itd/itp w bazie daphile. W 10 minut się zmieścisz, jeżeli zaczniesz teraz, a potrzebujesz tylko pendrive, jakiś komp z wejściami usb i dostępem do sieci. Bużo do zrobienia, nie będzie lekko? Nie sądzę ;) Airport jako transport posiada mnóstwo ograniczeń. Warto zrobić to lepiej albo pozostac przy transporcie cd, imho.
 8. Bardzo dobra wiadomość dla nowych osób w naszym klubie, bo to już będzie cała masa świetnego sprzętu do wyboru. Szkoda tylko, że ceny paru tanich klocków skoczą o kilkaset procent w górę, ale chciwość ludzka nie ma granic... Dopóki nie pisałeś to gdy handlarz dostał 200 zł to się cieszył, że zrobił świetny interes, a teraz będzie krzyczał, że 800 zł to mu za mało, hehe ;) Przy okazji wpisu gratulacje za projekt z DACami. Zrobiłem wczoraj sobie drugi transport PC, ale tym razem postawiłem na Daphile, żeby mieć możliwość porównań z pierwszym transportem pc na innym OS. Jeden i drugi DAC grają na nich jak z bajki, nawet lepiej od zgranego tam też cd7550. Nie wiem jak dla innych chłopaków z DAC GAT, bo coś nie piszą, ale dla mnie to projekt zakończony sukcesem :)
 9. V1700 gra po prostu inaczej niż NAD3020. Bardziej rześko, otwarcie, przejrzyście, jak wartki strumyk w letni dzień. NAD3020 to bardziej podkolorowany, zagęszczony i ocieplony dźwięk, jak lejący się miód pitny. V1700 lepszy jest do muzyki klasycznej i tam gdzie liczy się zachowanie oryginalnych barw nagrania. NAD3020 lepiej sprawdza się w nagraniach, które potrzebują zagęszczenia i podkolorowania - jak np. "chude" i "szare" realizacje z lat '60-'70. W muzyce z dobrze zachowaną barwą robi się już odrobinę za gęsto i za słodko. Jeden i drugi wzmacniacz świetnie oddają barwę instrumentów. Włączyłem ostatnio kobicie jedynkę Emerson Lake & Palmer, sprzed 50 lat, na NADzie. Słucha, słucha i na koniec oczarowana mówi: "dopiero na tym sprzęcie słyszę jak ta płyta jest dobrze nagrana". Nie, ta płyta jest nagrana bardzo przeciętnie i kiepsko zdigitalizowana, ale dopiero teraz słyszysz jak mniej więcej powinna brzmieć. Fakt jednak, że EL&P zagrała tak, że lepiej odtworzonej jeszcze jej nie słyszałem. Nawet z winyla :) Dlatego właśnie tę właczyłem "na pokaz", hehe ;) Z drugiej strony chyba każda dobra, tzw. "audiofilska" realizacja jednak lepiej zabrzmi na V1700. Zaprawdę powiadam Wam: zgrany system Grundig potrafi zawstydzić bogatych audiofilów i zachwycić biednych ;) V1700 nadaje się niestety tylko do cichego i średniogłośnego słuchania. Przy ciszej nagranych płytach jest godzina 15 na Volume i średnio-głośno albo po prostu średnio. Mnie to osobiście nie przeszkadza, bo Box650 prof. i tak się nie nadają do głośniejszego grania, mają za małe membranki ;) Do pokoju 8-14 m2 są w sam raz, lepszych za 300-500 zł nie znajdziecie.
 10. Tak, ten DAC, ale tu nie mnie o szczegóły pytaj. Przy transporcie PC najwięcej psuje słaby konwerter, to imho punkt krytyczny. Przerobiłem 4 modele, więc coś wiem o tym jak potrafią różnicować. Software wbrew pozorom też jest gorszy i lepszy - daphile to minimum. Kabel cyfrowy wiadomo, zostało opisane wyżej przez Grega. To są niezbędne podstawy do tego, żeby transport pc zagrał bardzo, bardzo dobrze, lepiej niż z cd. Bez zgrania tych 3 rzeczy lepiej pozostać przy płytach cd na dobrym odtwarzaczu GAT. Wiem, transport pc to zera i jedynki, bitperfect, a jednak ten bitperfect często umie również zagrać tak sobie... ;)
 11. Źródło1 - IC1 - XV7500 - MFB Philips - bardzo dobrze Źródło2 - IC2 - XV7500 - MFB Philips - doskonale Źródło1 - IC1 - V1700 - Box 650 prof. - bardzo dobrze Żródło2 - IC2 - V1700 - Box 650 prof. - nie pasuje w ogóle :) Tak miało być, sorry, brak możliwości edycji.
 12. Coś nie piszecie o Waszych doświadczeniach z grundigowymi sprzętami. Czy aż tak zasłuchaliście się czy już daliście sobie spokój i tylko handlowanie hi-endem z śmietnika po chorych cenach Was interesuje? Testuję ostatnio malutkie systemy jak niżej, gdzie napotkałem na taką ciekawostkę: Źródło1 - IC1 - XV7500 - MFB Philips - bardzo dobrze Źródło2 - IC2 - XV7500 - MFB Philips - doskonale Źródło1 - IC1 - V1700 - Box 650 prof. - bardzo dobrze Żródło1 - IC2 - V1700 - Box 650 prof. - nie pasuje w ogóle :) Przetestowałem też transport pc - stabilizator - konwerter usb/coax - dac vs transport cd - dac i przed bezpośrednim porównaniem wydawało mi się, że dobrze grający transport CD da radę, ale jednak wyraźnie transport pc jest górą, choć z ostatecznym werdyktem zaczekam jeszcze na ostateczny transport cd :) A nóż widelec... Dodatkowo zestrojony w tym systemie cd7550 dostał lanie od dac (z transportem pc jw.) również tam zestrojonego, ale to właściwie dobrze, bo nie będę już musiał przepinać cd7550 z systemów na Aktiv Box 40 i na NAD 3020, gdzie jest prawie niezastąpiony :D A więc zamiast 2x cd7550 (2x cd304GAT) potrzebny jest mi jeszcze tylko jeden dla pełnego komfortu. DAC znakomicie gra też pliki 24/44, na wyższych kHz już się wykłada, ale mimo wszystko opcja 24 bit to przyjemna niespodzianka :) Mniej przyjemna jest taka, że Box 650 prof. nie grają wielu dźwięków basowych np. w muzyce elektronicznej, pop czy hip-hop w bardziej wymagających kawałkach. Pojawia się niestety sporo dziur zamiast nut. Zakres możliwości Box 650 prof. zaczyna się wyżej, pisaliście kiedyś coś podobnego o Box 850 prof. Na usprawiedliwienie mogę napisać, że w czasach ich produkcji tego typu produkcji muzycznych po prostu nie było za wiele, a dziś to jednak standard. Aktiv Box30 z niższym basem już dają radę, a Aktiv Box40 grają go znakomicie.
 13. Moje do systemu na V1700 grały 5 godzin w poniedziałek, 14 godzin wczoraj i 2 godziny dzisiaj. Już są chyba praktycznie wygrzane, bo słyszę, że dobrze uzupełniają dźwięk, a na początku a to bas był lekko wycofany i konturowy, a to potem znów dobrze się ustawił, ale przymulił, teraz się unormował. Na początku średnica/góra była szklista, z lekkim pogłosem, zimna, a teraz są kolory i gra cieplej, bardziej swobodnym dźwiękiem, z większym życiem :) Jeżeli tak już zostanie to będzie dobrze, a jeżeli zajdą jeszcze jakieś mniejsze zmiany na plus to super :) W każdym razie przestaję już je słyszeć ;)
 14. Od 2 tygodni gram na wspomnianych wyżej nowych kablach gośnikowych w systemie z CD7550, NAD 3020 i Box 650 prof. Nasłuchawszy się ich dobrze podłączyłem w weekend dla porównania 2 wolno leżące kable głośnikowe: wiązka miedź OFC kupione kiedyś na allegro (ok 5-6zł/m) oraz przewód solid core elektryczny podtynkowy (3-4 zł/m?), z którego można się śmiać, ale już parę razy wykosił 20-30x droższe audiofilskie wykwinte okablowanie kolegów :))) Krótko pisząc moje kable nie siedziały brzmieniem tak fajnie jak ten nowy wynalazek. Dramatu nie było, ale barwa średnicy i czystość góry pasma były niestety nieco słabsze. W sumie to dobrze, bo byłoby gorzej, gdyby było odwrotnie ;) Wczoraj przyjechały drugie nowe kable Grzegorza (dzięki!), tym razem do systemu V1700-Box 650. Właśnie się wygrzewają na akustycznych bluesach Erica Bibba w tym systemie, po paru godzinach brzmią ok, ale najwcześniej za jakieś 2-3 tygodnie podejdę do porównania między tymi kablami w systemie na NAD 3020 i w systemie na V1700. Również na innych przejrzystych głośnikach - jak wykoszą mi w Focalach stare audioquesty z dbs 72v to się mocno zdenerwuję :)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.