Skocz do zawartości

4m

Użytkownicy
 • Zawartość

  935
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

874 Audioholik

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Ostatnie wizyty

651 wyświetleń profilu
 1. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Jeżeli Grundig to raczej sprzed 1972, bo od tego czasu kojarzę modele. Kolorystyka jak stare RTV, które widuje się czasem na aukcjach, ale bez szukania po katalogach czy w sieci to nie wiem. Co to i jak gra? :)
 2. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Widzę, że znasz ten temat ;) Dokładnie takie mam wnioski. Po zakupie słuchałem rtv 1040 z audioprisma 703, nie miałem wtedy większych zastrzeżeń. Tutaj jednak kolumny muszą stać na komodzie z tv, więc 703 odpadają. Przy mięsistym źródle z Box 300 nawet gdy się przesadzi w rtv 1040 z suwakiem niskich i wokale zaczynają wpadać w przebasowienie to jest w nich duża dziura w niskim środku, brakuje wypełnienia, mięsa, gęstości, naturalności. W tym zestawieniu po prostu nie grają prawidłowo. Box 300 wracają do systemu Studio 2020, a stamtąd przyjdą Box 500. One wcześniej grały mi z NAD 3020, gdzie miały ładnie wypełnieniony środek, choć to małe 2 głośniczki. Tak patrzę w katalog z '76, gdzie rzeczywiście do rtv nie są polecane Box300, ale Box500 już tak. Posłucham jutro :) W razie czego do rtv 1040 mam jeszcze np. audioprisma706, one są regalbox. To będzie powrót do gabarytu Aktiv Box 30, nawet nieco większe, więc sprawdzę tylko z ciekawości, bo ostatecznie to za duże paczki.
 3. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Na razie wyrówałem Box300 balans tonalny - zdjąłem trochę ponad kreskę wysokich, dodałem niecałą kreskę niskich. Najwięcej jakości i tak wniosło przełączenie rtv w tryb Linear :) Świetna scena 3D od zaraz. Do dialogów w filmach są bardzo czytelne, ścieżkę dźwiękową grają w miarę poprawnie, ale rozrywki przy efektach nie ma. Nie jestem tym zaskoczony ;) Może później sprawdzę w tym zestawieniu Box500. Docelowo zagrają tam kiedyś chyba Box 650 prof lub z tego co słyszę, i po doświadczeniach z Aktiv Box 30, może raczej lepiej MFB 544. Potrzebny jest mi tam system, który znakomicie gra muzykę, ale nie wymięka przy rozrywce. Aktiv Box 30 były blisko, ale wydały mi się odrobinę za duże, stąd zmiana. Dziś wieczorem, jeżeli niebo będzie zachmurzone, zafunduję sobie sesję muzyczną z tym zestawem: rtv1040-Box300, parę odtwarzaczy cd i dobre płyty.
 4. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Abyś uzyskał odpowiedź musiałbym zaprosić tutaj kolegę. Wątpię jednak, aby skorzystał, ponieważ wie co mówi i nie bawi się w słowne przepychanki. Mnie sprawdził i ustawił Duala 1226 z Studio 2020, wkładka cośtam 75, oryginał. Rozmawialiśmy też o RPC 600 TP z Dual 1239a na wkładce 95, którego jednak mu nie zawiozłem, bo mój egzemplarz RPC ma kłopoty z kondensatorami w jednym kanale sekcji wzmacniacza. Zapytałem go o sens naprawy w kontekście późniejszego efektu dźwiękowego, ewentualnie o inne modele Dual. Ten model 1239a jest nieco lepszy, ale właśnie to ledwo średnia półka - jego zdaniem. Chcąc mieć dobry dźwięk lepiej wejść w inne modele innych firm. Wiesz, ja gram na Dualu z konsoli Grundig Studio, to mi wystarcza, ale słyszałem w bezpośrednim porównaniu u tego kolegi, że można mieć dźwięk nieporównywalnie lepszy z tych samych Box500. To, że nie zostawił sobie żadnego Duala mówi chyba samo za siebie. Zainspirowany wpisem Grzegorza dziś rano wyjąłem z szafy RTV 1040 i Box300, które wstawiłem na miejsce Aktiv Box30 i Preceiver X55. Gra to zupełnie inaczej, ale też dobrze. Box300 rok czasu nie słuchałem, może dłużej, a RTV1040 z 2-3 lata. No to sobie teraz pograją w komplecie, niech się wykażą :)
 5. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Pewnie się da, ale Grzegorz - czy warto? Byłem w ubiegłym roku u kolegim starego winylowca, żeby sprawdził i ustawił mi Studio 2020. Zabrałem z sobą Box500. Zmierzył co trzeba, sprawdził, ustawił, było technicznie OK, więc posłuchaliśmy. Zagrało lepiej, jednocześnie gęsto i lekko, ucieszyłem się :) Potem posłuchaliśmy na jego systemie na Thorensie, wzm. lampowym diy. To była deklasacja. Postanowiliśmy sprawdzić jak zagrają tam Box500. Powiem tylko, że tak dobrze grających jeszcze ich nie słyszałem, co mnie ucieszyło. Koledze też się podobały, "kurcze, chyba je sobie kupię", poleciłem 650 prof. oczywiście. Nie miał jednak dobrego zdania o Dualach. Przerobił je prawie wszystkie i jego zdaniem te najlepsze ledwo dobijają do średniej półki hi-fi. Jego zdaniem szkoda kasy i czasu na nie, bo parę modeli w podobnych kwotach gra dużo, dużo lepiej i ja mu wierzę. Wiesz o co chodzi - możesz się trudzić i wysilać, żeby osiągnąć to co w innych modelach jest na dzień dobry. Gdybyś był zainteresowany podam Ci na priv modele zdaniem kolegi warte uwagi. Studio 2020 słucham dla oderwania się, urozmaicenia, dla klimatu, ale nie mam chyba nawet setki płyt, więc głębiej nie wejdę w winyl. Jednak nigdy nie mówię nigdy... ;) Na razie swój czas skupiam na kablach sygnałowych i transporcie cyfrowym, bo tu nawet sobie radzę i uzyskuję dobre efekty.
 6. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  @tomecki1980 Jeżeli chcesz być jeszcze bardziej zadowolony to dopracuj kwestie akustyki, ustawienia i zasilania. @Wojtek Baran W poniższym linku jest kopia strony Gregaudio. Zakładka "Polecane systemy" https://web.archive.org/web/20160711083417/http://www.gregaudio.republika.pl:80/
 7. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Popełniłem rok temu poniższy wpis o tym jak tę kwestię słyszę. Nie mam powodów, aby cokolwiek w nim korygować lub zmieniać.
 8. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Pozwoliłem sobie odnaleźć ten wpis: https://www.audiostereo.pl/topic/47310-klub-miłośników-starych-grundigów/?page=34&tab=comments#comment-3025476 Zgadza się - Grzegorz robi jak potrafi najlepiej dając zestrojony system, ale ostateczny efekt i tak zależy od pomieszczenia, możliwości ustawienia, naszej wiedzy o akustyce. Źle ustawiony GAT w złym pomieszczeniu może zagrać źle. Jednakże dobrze ustawiony GAT w dobrym pomieszczeniu może zagrać rewelacyjnie. Naprawdę warto tutaj słuchać rad Grzegorza i sprawdzać, testować rozwiązania. Nie ma jednego, "złotego" ustawienia - trzeba samemu znaleźć balans pomiędzy systemem, a pomieszczeniem i wyciągnąć tkwiącą w nim jakość dźwięku. Masz też rację co do sceny i detaliczności. W pewnej mierze odpowiada za to IC grundiga, który nieco matuje dźwięk. Drugie dokłada np. 14-bit źródło, które nie przekazuje tylu informacji o detalach, akustyce nagrań. W moim zestrojonym systemie szerokość sceny utrzymuje przedwzmacniacz, a na postrzeganie jej głębii ma wpływ pewien delikatny trick Grzegorza, psychoakustyka ;), ale podłączając inny IC dobrej klasy można zorientować się, że pojawia się tzw. powietrze otaczające instrumenty oraz lekkie wygładzenie związane z perspektywą. I słychać że to powietrze, akustyka towarzysząca rejestracji wpływa na barwę instrumentu, dodatkowo różnicuje ją. Na grundigowym IC nie słychać tego za dobrze. Np. Gidon Kremer nagrania BWV 1001-1006 dla Philipsa z 1980 i dla ECM z 2005. Jeżeli dla kogoś ma to znaczenie można ten aspekt podciągnąć odpowiednim IC, lecz trzeba zwracać uwagę, żeby nie uzyskać tego kosztem utraty czegoś innego. W nagraniach poza tzw. muzyką poważną, gdzie naturalna akustyka pomieszczenia ma mniejsze znaczenie lub nie została ujęta, kwestia ta jest mniej istotna. Ogólnie jednak trzeba przyznać, że nasze zestawienia wyssane są nieco z powietrza zapisanego w nagraniach. Dla osoby nie będącej fanem muzyki klasycznej jest to akceptowalny kompromis.
 9. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  U mnie krótko na biurku grały Box300 zasilane Studio2020. Są podobne do Box350. Biurko miało 160 cm szerokości, a za nim było okno też o takiej szerokości, więc Box300 miały za sobą trochę przestrzeni parapetu, a rozstaw był na około 120-140 cm, nie pamiętam dokładnie. W każdym razie trójkąt równoboczny, z lekko obniżonym wierzchołkiem. Po bokach okna po metrze do ścian bocznych, może trochę więcej. Z tego co pamiętam to zaskoczyło mnie to ustawienie fajną sceną, której się nie spodziewałem. Kiedyś wcześniej miałem to biurko ustawione w narożniku pokoju i tam nic nie grało ;) Nie polecam takiego ustawienia. Później zlikwidowałem peceta blaszaka, a muzyki wolę słuchać z Aktiv Box40 na kanapie z laptopem na kolanach lub stoliku czy nawet tyłem do nich przy biurku. Kupiłem parę winyli z Biedry, więc aby ich posłuchać odpaliłem Studio2020 z Box500 - przyznam się, że masakra :/ Aktiv Box40 zmieniły mi percepcję dźwięku na tyle, że w monitorkach brakuje mi teraz połowy pasma i energii w muzyce. Zauważyłem, że przestał mi się podobać dźwięk u kolegów, a ja myślałem, że to dlatego, że Grundig lepszy. Nie do końca tak jednak jest. To w większym stopniu przyzwyczajenie do dźwięku dużych kolumn. Te małe, w tym moje, grają mi teraz po prostu za chudo, za pusto na dole i niższym środku, bez energii. Do delikatnego plumkania, wokalnej, kameralnej monitorki tak, bardzo fajne, jest bardziej przejrzyście niż w dużych, ale gdy w muzyce pojawia się sekcja rytmiczna, większe składy to muzyka brzmi jak po kastracji. Z tym, że lepiej jest pozbyć się Box350 czy Box250 i nabyć dla siebie to co Grundig ma w monitorkach najlepsze ;) Niedługo mam nadzieję słuchać systemu na Box 650 prof. po zestrojeniu. Ciekawe czym mnie zaskoczą i na ile zmienią/skorygują moje postrzeganie dźwięku :)
 10. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Trochę drogo, ale jeżeli, jak napisałeś, w bardzo dobrym stanie to warto było tyle zapłacić. Szczere gratulacje - też posiadam zestaw V1700-T1700, kupiony 2-3 lata temu za około 100 zł albo 150 zł oidp. Pamiętam że, gdy go odebrałem i podniosłem to byłem rozczarowany - "takie nic ma grać? ma to w ogóle jakieś trafo?". Zajrzałem do środka, bo byłem przekonany, że trafa nie ma, ale było wszystko w porządku. Gdy sprzęt po podróży doszedł do siebie podłączyłem do jego sprawdzenia Box 300 i parę minut odsłuchu skreśliło mi wszystkie plany na resztę dnia :) Maluch, ale gra pięknie, gratuluję zakupu raz jeszcze.
 11. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Z moich doświadczeń wynika, że wszystkie elementy miękkie pod kolumną mają wyraźnie negatywny wpływ na jakość dźwięku. Podkładka guma, filc, korek, pianka, pumeks, blutack, itp.
 12. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  No właśnie gdybyśmy się znali to wiedziałbyś, że ja nie z Tych ;) A tak jeszcze nawiasem pisząc to najstarszym DJ, którego znam jest 70-letni Komendarek. Znasz może? Szkoda, że jest DJ, nigdy nie będzie melomanem... ;) Do 1500a prof. (u handlarzy 500-800 zł) możesz wzmacniacze V1700, V7000 lub inne, nie z Grundiga. Cena wzm. Grundigów u handlarzy to obecnie około 400 zł. Do Aktiv Box 30 (600-900 zł) najlepiej przedwzmacniacz Grundig sxv6000 lub xv7500 (300-400 zł pierwszy, 500-700 zł drugi). Ceny ogólnie jak komu do głowy strzeli lub jak podejrzy w historii allegro ;) Co jakiś czas wymieniony sprzęt trafia się w niższych cenach. Kup, posłuchaj, a jeżeli się spodoba to nie będzie innego wyjścia jak skompletować system ;)
 13. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Zobacz sobie jakie kolekcje płyt mają Dje i wpieraj im, że nie lubią muzyki ;) Nic nie rozumiesz, boomaga, i nic o mnie nie wiesz.
 14. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Przerabiałem ten temat, to bez znaczenia z jakim sprzętem. Box 550 prof. to malutka kolumna z malutkim głośniczkiem, a na dodatek zamknięta, bez użycia bas-refleksu. Osoby zajmujące się el-muzyką mają nieco inaczej ukształtowane postrzeganie dźwięku poprzez kontakty z nagłośnieniem po parę kW na stronę w klubach lub kilkadziesiąt przy open-air. Nie bez znaczenia jest też sam charakter muzyki elektronicznej, w której akcent położony jest na inne aspekty brzmienia. Mam kolegów DJ z pełnym bookingiem, którzy dłubią również swoje rzeczy w Cubase'ach, Tracktionach, Reaperach, grają live'y z żywymi instrumentami (tak się poznaliśmy). U siebie chłopaki grają na Adamach, KRK i Genelecach, więc pojęcie o brzmieniu mają. Nie są to chłopaki od Altusów ;) Słuchaliśmy u mnie paru ich rzeczy na Grundigach i zaraz chcieli ten dźwięk do siebie do studio, ale mniejsze paczki, bo miejsca mało. Posłuchaliśmy więc tego co miałem. Mniejsze od Aktiv Box 30 określili jako dźwięk anemiczny, bez energii, z kickiem, jak to określili, jakby pukaniem patykiem w mały pusty karton. Małe Box nie grały też nut basów (generowanych softem), które po prostu leżały poza ich słyszalnym pasmem przenoszenia. Dyskwalifikacja była bardzo szybka. Takich rzeczy kablem nie skorygujesz ;)
 15. 4m

  Klub Miłośników Starych Grundigów

  Nie nadają się za bardzo. Grają jasno, ostro, a do tego kick nie będzie miał kopa.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.