Jump to content

robertar

Użytkownicy
 • Content Count

  229
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

15 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

1317 profile views
 1. robertar

  Potrzebuję ...

  W artykule, do którego link podał Kol. Copper_Lucas pokazane są owijarki (bo taka jest ich nazwa) ręczne. Tutaj: https://www.jameco.com/jameco/workshop/techtip/wirewrap.html Masz link do przedmiotowego urządzenia. Na drugi raz proponuję precyzyjniej formułować pytania.
 2. robertar

  Potrzebuję ...

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrętka
 3. Mam ten sprzęt od kilku lat. Zastosowanie amatorskie, spisuje się bardzo dobrze.
 4. Myślę, że jeżeli coś ma się dopalać, to tylko na taśmie produkcyjnej, gdzie są (/powinny być) ku temu warunki, a nie u klienta. Ja bym to reklamował.
 5. Kilka lat temu robiłem modyfikację dvd1000 Philipsa. Trafił mi się bardzo tanio egzemplarz, który miał problemy z odtwarzaniem obrazu ale tor audio był sprawny. Podłączyłem do niego, bezpośrednio do szyny I2S, mini lampucerę z lampizacją Muzga. Grało to znakomicie, dużo lepiej niż cd204 Philipsa (niegrzebany) z którym miałem okazję go porównywać. Niestety w trakcie eksploatacji padł mi napęd dvd i projekt zarzuciłem. Zanim jednak doszło do awarii napędu dokonałem pomiarów napięć wychodzących z zasilacza impulsowego. Zamierzałem zamienić go na zasilacz zwykły. I tu małe wtrącenie. W tym temacie pojawiła się propozycja sposobu dokonania takiego pomiaru: Nie mam tu oczywiście zamiaru, z uwagi na sześcioletni okres czasu, dyskutować z autorem tego tekstu. Jednakże chciałbym wnieść swoje uwagi co do sposobu wykonania tych pomiarów. Uważam bowiem, że sam pomiar napięć poszczególnych sekcji zasilacza nie jest wystarczający do tego, aby określić ich wydajność. Potrzebna tu jest też wiedza co do natężeń tych prądów. Zanim straciłem zainteresowanie tym dvd1000 z racji awarii napędu, zdążyłem dokonać stosownych pomiarów zasilacza. Ponieważ zakładałem, że od strony nowego zasilacza będę zmieniał wtyczki taśm zasilających, mogłem sobie pozwolić na to, aby, na potrzeby pomiarów, porozcinać te taśmy. Każdą rozciętą taśmę łączyłem następnie płytką drukowaną posiadającą zworki. Poniżej przedstawiam zdjęcie jednej z płytek: Każda ze zworek jest tu w środku przecięta, a przecięcie jest zalutowane. Pomiarów napięć dokonywałem przy zworkach polutowanych, natomiast przy pomiarze natężenia wpinałem się z amperomierzem w przecięcia zworek. Każda taśma posiadała tabelkę z wartościami pomierzonego napięcia w woltach i natężenia w miliamperach (litery "U" i "I" na końcu tabelki). W ten sposób mogłem dokonywać pomiarów w trakcie pracy odtwarzacza. Oczywiście odtwarzacz wyłączałem każdorazowo, gdy wpinałem się w kolejne kable taśm. Teraz, kiedy po latach wróciłem do tej płytki (jedynej, jaka została mi z całego projektu), zastanawiałem się, dlaczego w odniesieniu do kabla nr 5 i 6 wpisałem wartości natężenia równe 0. Myślę, że były to po prostu kable sterowania tego zasilacza poprzez inne moduły odtwarzacza, o czym świadczyć mogą zapiski: "ON A" i "ON B".
 6. robertar

  FILTR SIECIOWY EMI

  Tutaj: https://elektrykapradnietyka.com/21667/tnc-tns-tncs-tt-it/ znajdują się opisy układów elektrycznych zasilania sieciowego. Z Twojego opisu wywnioskowałem, że posiadasz instalację TN-C. W instalacji tej fukcję przewodu neutralnego i przewodu ochronnego spełnia jeden przewód, zwany przewodem ochronno-neutralnym PEN. Stosowanie takiego układu sieci, jak można wyczytać w linkowanym powyżej źródle, jest potencjalnie niebezpieczne i utrudnia stosowanie wyłączników różnicowo prądoowych: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wyłącznik_różnicowoprądowy Osobiście nie wyobrażam sobie zajmowania się elektroniką bez stosowania tego rodzaju zabezpieczenia. Tutaj: https://ise.pl/forum/nie-jestem-elektrykiem/przerobka-instalacji-z-tn-c-na-tn-s-lub-tn-c-s-14111 Jest dyskusja o modernizacji sieci TN-C, gdzie jest wzmianka o tym, że sieć ta jest bardzo mało odporna na zakłócenia. Tak więc na Twoim miejscu zaczął bym od modernizacji sieci elektrycznej.
 7. O, to bardzo ciekawe. A o co Ci konkretnie tu chodzi?
 8. Nie uzyskałem odpowiedzi na swoje pytania. Nie wiem czy tych pytań nie zrozumiałeś czy po prostu nie znasz na nie odpowiedzi. Jesteś mało konkretny, wpierw cytujesz moje wypowiedzi, a potem piszesz pod nimi kompletnie nie na temat. W bliskiej odległości od czego? Widzę, rówież z zadawanie pytań sprawia Ci problemy. Miało być: Widzę, że również zadawanie pytań sprawia Ci problemy.
 9. Na jakiej podstawie doszedłeś do tego wniosku? Wykonałeś stosowne obliczenia? Czy to jest odpowiedź na moje pytanie dotyczące pozycjonowania układów scalonych przez termopad?
 10. robertar

  Potrzebuję ...

  Napisałem, że taki lub podobny. Głównie miałem na myśli wymianę tej wiązki na gotowy przewód. Ale jak wiązka ma pozostać to nie ma tematu.
 11. A i owszem, transferuje. Ale w bardzo marnym tempie - wszak to, jak napisałeś parę postów wcześniej, blacha o grubości 0,1 mm... Ta "kanapka" to odpowiednik płaskiego radiatora, w którym wydrążono wnętrze tak, ze pozostały z niego jedynie cienkie (0,1mm) ścianki i, następnie, umieszczono w środku stosunkowo słabo przewodzący materiał (termopad). Wszyscy dążą do stosowania radiatorów o jak najlepszej przewodności, a Ty się starasz, żeby własności radiatora pogorszyć. Możesz wyjaśnić tę pozycjonującą rolę termopadu w stosunku do tych układów? Bo mi się wydaje, że układy te, zanim przymocujesz do nich ten termopad, będą już ustabilizowane (po uprzednim pozycjonowaniu) dzięki przylutowaniu ich do płytki. Chociaż z drugiej strony... przy kiepskim radiatorze układy mogą się tak nagrzewać, że będą puszczały luty i faktycznie, zaczną się ponownie pozycjonować :)
 12. robertar

  Potrzebuję ...

  A może daj taki lub podobny kabel: https://allegro.pl/oferta/przewod-kabel-do-przyczepy-8-zyl-zylowy-8x1-50mm-5937879862
 13. Widzę Kol. audiostyk, że swoją koncepcję zaczynasz wcielać w życie. Bardzo to chwalebne, jednakże mam uwagę do pewnego szczegółu technicznego. Na zdjęciu: https://www.audiostereo.pl/uploads/monthly_2019_02/2.JPG.31b2bca6fc9cec939ef5b09cfa13e78b.JPG dostrzegam: określany przez Ciebie jako: służący, jak zrozumiałem, do odprowadzania ciepła z układów scalonych. O ile dobrze pojmuję, według Twojej koncepcji, ciepło z układu scalonego będzie odbierane przez pierwszą okładkę miedzianą "kanapki", następnie przejdzie do termopadu, skąd odebrane będzie przez drugą okładkę miedzianą i przez nią emitowane na zewnątrz. Teraz wyobraź sobie klepsydrę - dwa naczynia umieszczone jedno nad drugim, między którymi znajduje się przewężenie. Jej górne i dolne naczynia posiadają przekrój, pozwalający na przepływ wody z prędkością 400 ml/sek, między którymi jest przewężenie, ograniczające prędkość przepływu wody do 6 ml/sek. Do górnego naczynia klepsydry nalewamy wodę, która, z prędkością kilku kropel na sekundę, spada do dolnego naczynia. Oczywiście dolne naczynie jest zdolne do odbioru, w danej jednostce czasu, znacznie większej ilości wody niż ta, która do niego kapie ale jest to niemożliwe z uwagi na przewężenie - element ograniczający jej przepływ. A teraz wróćmy do Twojej "kanapki". Najpierw ciepło, pobrane do pierwszej okładki miedziowej szybko (przewodność cieplna miedzi wynosi ok. 400 W/mK) oddawane jest do termopadu. Następnie termopad przewodzi to ciepło, w bardzo wolnym tempie (przewodność cieplna ok. 6 W/mK), do drugiej okładki miedziowej. Przewodność cieplna drugiej okładki wynosi, tak jak pierwszej, 400 W/mK, jednakże w układzie tej "kanapki", jest ona bardzo słabo wykorzystana z uwagi na "przewężenie cieplne", które stanowi termopad. Tak więc, według mnie, stworzyłeś coś w rodzaju "termicznej klepsydry". Widzę, że nie wkleiło mi się zdjęcie, do którego przed chwilą się odniosłem - chodziło mi o Twoją drugą fotografię.
 14. Dziękuję za odpowiedź. Tu nie chodzi o symulację ścieżek w czasie rzeczywistym. Po utworzeniu płytki (brd) elementy widoczne na schemacie można podświetlać jednocześnie na schemacie i płytce. Jeżeli na schemacie doda się element lub połączenie, to pojawi się one też na zakładce z płytką. Podobnie jest z kasowaniem elementów i połączeń. Natomiast już po wytyczeniu ścieżek na płytce nie można ich skasować z poziomu schematu. Jeśli chodzi o Eagle, to ceny są wygórowane, roczna subskrypcja to ok. 580 zł w wersji standard: https://www.autodesk.pl/products/eagle/subscribe?plc=EGLSTD&term=1-YEAR&support=ADVANCED&quantity=1 ale produkty sprzedawane przez Autodesk'a do tanich raczej nie należą. Bezpłatna wersja też, wg mnie nie utrzyma się za długo.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.