Jump to content

jarkog

Użytkownicy
 • Content Count

  1465
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

308 Bardzo dobry

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Czasem pobiegam, czasem, popływam, czasem postrzelam, czasem zrobię fotkę, czasem posłucham muzyki, czasem wypiję... o kurcze, to chyba najczęściej :-P
 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

12645 profile views
 1. jarkog

  Akustyka wnętrz

  Po czesci zgoda. Jednak osobiście wolałbym którekolwiek z rozwiązań przedstawionych przeze mnie, niż jakiekolwiek tapety na całej ścianie, które dadzą najmniej spodziewanego efektu. Kwestia czy rozpraszanie czy pochłanianie to już kwestia gustu poszukującego. Splendor dźwiękowy będzie bogatszy przy rozpraszaniu a przy pochłanianiu uboższy, zależy co kto preferuje. Nie wspominam tu o odpowiednim dobraniu opóźnienia pierwszych odbić względem źródeł dźwięku, czyli kolumn, bo do tego to już są potrzebne konkretne pomiary akustyczne pomieszczenia. Bez pomiarów podstawą do wyboru konkretnego rozwiązania może być jedynie gust odsłuchującego i efekt końcowy jakiego poszukuje lub jaki go zadowoli. W małym ciasnym pomieszczeniu zawsze lepiej wypadnie pochłanianie w średnim kombinacja pochłaniania z rozpraszaniem a w dużym w zasadzie rozpraszanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Ale oczywiście nie jest to sztywna norma.
 2. jarkog

  Akustyka wnętrz

  To już dużo lepszym rozwiązaniem, będzie powiesić tam, to znaczy na ścianach w miejscach pierwszych odbić, obrazy z płótna, jakieś ładne, klimatyczne żeby się podobały żonie ale w szerokich ramach tak żeby pod ramą między obrazem a ścianą ukryć albo mate z wełny mineralnej, albo chociaż jakiś płytki ustrój rozpraszający, będzie ładnie i z sensem akustycznym.
 3. Dzięki za odzew Chłopaki. U mnie w zwrotnicy mam rezystor tylko w szeregu na środkowym paśmie. Musiałbym zastąpić go L-padem aby podobnie protestować jak dst89. Od CD przez pre po monobloki wszytko lampy. Więc może dlatego Millsy i Superesy u mnie nie odczuwane są jako brzmiące chłodno. Taki L-pad może warto byłoby dobrać odpowiedni zamiast mojego pojedynczego rezystora i zobaczyć jak to by zabrzmiało. Podobno nieco obniża wyższą część pasma niż pojedynczy opornik. I to musi brzmieć nieco inaczej. Tylko wiązałoby się to znów z kupnem zupełni innych wartości drogich rezystorów do testów hmmm :))). Ale za to przenosiłem kilka dni temu rezystor z plusa na minus mając nadzieję, że za wiele się nie nabałagani elektrycznie i nie wiem jak to wpłynęło na samą zwrotnicę, ale na ucho nie wyczułem większej różnicy. No może nieco ciszej było. A miałem nadzieję że skoro przeniosę reza z przed głośnika, to nie będzie szkodził sygnałowi. Ale jakiejś zauważalnej różnicy w jakości nie zauważyłem. Natomiast z drutowej na taśmową, jak cewkę podmieniłem, to ładnie słychać skok jakości ale i nieco sybilanty jakby miały chęć się znów pokazać chociaż bardzo delikatnie :). Muszę za dobrą cewką taśmową się jeszcze rozejrzeć ale to nie ten wątek. Mundorfa chyba też jednak spróbuję, bo w torze lampowym (z drutami mundorfa) może będzie całkiem ok. Dzięki.
 4. Podobnie jak z tym Pathaudio, nieco przygasił szeleszczące głoski ale więcej nic nie wniósł raczej na średnicy ale i nie popsuł :). Podpowie ktoś co w takim razie można naprawdę dobrego na średnicy protestować? Bo może Duelundy tez niekoniecznie są do niej dedykowane i nie ma sensu się w koszty wpychać?
 5. O, a to już mnie bardziej ciekawi w takim razie :). Dzięki. Pytanie tylko czy na średnicy też coś dobrego zrobi bo na wysokich to ja rezystora nie mam :).
 6. Superes i Mills ciemnozielony w szeregu, Mills chyba MRA 12W nie wiem dokładnie, bo ten zalany jest masą plastyczną. Generalnie jestem z nich zadowolony ale szukam czegoś co może jeszcze poprawi przekaz bez psucia tego co już teraz jest, bo podoba mi się jak na razie. Jest barwa gładkość i perlistość i brak dokuczliwych sybilantów czy ostrości. Jest wgląd w utwór i są ładnie podane smaczki słyszalne bezwysiłkowo. Muza relaksuje. W zasadzie wszystko mi sie podoba szukam jedynie poprawienia tego jak jest teraz ale bez zmian na inne brzmienie. Nie wiem czy to będzie możliwe ale zobaczymy. Dlatego kompletuję sobie pomału w miarę topowe rezystory aby wg. własnego ucha posłuchać sobie co potrafią zepsuć a czego nie ;). Na horyzoncie jeszcze kuszą druty złoto-srebrne Mundorfa na IC i do skrzynek na średnie i wysokie. A jak będzie pożądany efekt to i może na łączówki do samych skrzynek. Także będzie czym się bawić niedługo. Kusi też połączyć wszystko bezwtyczkowo, na same luty. Ot tak aby się przekonać czy będzie sens tak zostawić potem sobie na stałe. Na razie Pathy mój bark sybilantów (a długo miałem z nimi kłopot) jeszcze bardziej ogarniają i nie wiem czy mi się to podoba, bo za bardzo chyba jeżeli chodzi o porządne płyty. Na bardziej jazgotliwe mogą być idealne. To czas pokaże. Szpileczki z Duelundów o których wspominasz, tez niekoniecznie ucieszyłyby mnie. Chyba że rozumiane jako gładka perlistość a nie przykre ukłucia, to co innego. Dlatego wolę sam wszystko protestować we własnym systemie, bo RAZ, każdy co innego rozumie pod danym słowem za pomocą którego coś opisuje, DWA każdy system nieco inaczej reaguje na zmiany :).
 7. Duelund 4R7 Mundorf M-Resist Supreme 4R7 po parce odkupię jeżeli komuś leżą w szufladzie, ewentualnie też inne, warte porównania z powyższymi.
 8. jarkog

  Akustyka wnętrz

  Jak chcesz :) Zawsze można kupić drogie brudne okno i starać się je zasłaniać firankami aby brudu nie było widać. Takie coś chcesz zrobić. Jak jest na gwarancji to po prostu reklamuj to pudło. Za taką kasę to wstyd aby coś w nim brzęczało, czy to trafo czy tym bardzie rama. To byłaby jawna kpina z nabywcy! Sorry ale nie daj się nabić w butelkę pomysłami o stoliku. Jak ci stuka zawieszenie w samochodzie to podkładasz poduszkę pod dupsko aby poprawić samopoczucie? Nie tędy droga.
 9. jarkog

  Akustyka wnętrz

  Jeżeli brumi trafo ale ten brum nie pojawia się w głośnikach to znaczy że po prostu rdzeń trafa jest spakietowany niezbyt solidnie i blachy rdzenia po prostu drgają i wydają akustyczny oddźwięk. Na to może pomóc tylko wymiana trafa na lepsze albo odizolowanie trafa jakąś puszką dodatkową, która je wygłuszy. Pomocne też byłoby odizolowanie go od punktów montaży za pomocą elastycznych podkładek aby nie przenosiło swoich drgań od rdzenia na pozostałą część konstrukcji wzmaka. Jeżeli z kolei dźwięk brumu słychać w głośnikach to jest to zwykły przydźwięk sieciowy. Rozwiązań tego problemu jest pełno na forum wystarczy poczytać o problemach z tzw. masą. Jeżeli chodzi o hałas ramy wzmaka to trzeba się jej przyjrzeć i wyszukać potencjalne jej wady za to odpowiedzialne. Jak coś podejrzewasz to w tych miejscach zastosować dodatkowe mocowanie dla usztywnienia konstrukcji (dodatkowa śrubka, wspornik itp.). Sprawi to usztywnienie całości i zlikwidowanie drgań. Pomocne też mogą być stosowane w akustyce samochodowej (car audio) gumowe samoprzylepne maty wygłuszające. Ponaklejać na wszystkie blaszane duże powierzchnie a i na ramy też nie zaszkodzi. Podokręcać wszystkie śruby. Bezsensem byłoby stolikiem naprawiać wady samego urządzenia. Takie rzeczy trzeba najpierw u źródła eliminować.
 10. jarkog

  Akustyka wnętrz

  Jeżeli ci brumi nie jak przydźwięk sieciowy a faktycznie od drgań (mechanicznych/akustycznych) to wystarczy jak założysz na lampy gumowe oringi. Sprawdź czy jak delikatnie pukniesz ołówkiem w bańkę (delikatnie) to usłyszysz to w głośnikach wtedy oringi powinny pomóc a platformę to pod gramofon albo pod CD jedynie jest sens. Jak brumi od sieci to i stolik i oringi nie pomogą. Co z tego że dasz platformę skoro bańki ci i tak "zagrają" od wibracji w powietrzu. Na mikrofonowanie najlepsze zwykłe oringi.
 11. W zarządzie nie jestem ;). Ale mając je- po prostu należysz :). Pozdrawiam i fajnego słuchania. Też mam wyświetlanie/ustawianie cyferkami w moich monoblokach i nic mnie z tego powodu nie boli :). A wręcz zadowala. A jak odpalam to tylko bardzo cieszy. Pozdrawiam i słuchaj z zadowoleniem swojego sprzętu a nie ewentualnego peplania innych ;)
 12. Mała próbka wpływu na akustyczne zachowanie się pomieszczenia za pomocą ustrojów rozpraszających. [Hidden Content]
 13. Bo to tak zawsze jest, normalka ;). Pobiegnij sprintem, to jeszcze więcej rezerw ci zostanie w mięśniach a oddech stracisz jeszcze szybciej. I odwrotnie, jak zwolnisz tempo, to wydłużając dystans będziesz w stanie zabiegać mięśnie a wydolność oddechowa prawie nic na tym nie ucierpi. Prosty przykład: nie trzeba nawet biegać, tak można się właśnie zachodzić "na śmierć" ale oddech nic sobie z tego nie będzie robił :). Cała sztuka dla sportowca, to dobrać sobie odpowiednie tempo do danego dystansu aby to współdziałało razem jak najlepiej/najwydajniej i na zadanym dystansie. Treningi służą zaś do tego aby potem ten punkt równowagi między wydolnością oddechową i krążeniową przesuwać na wyższe poziomy.
 14. NIewiele zrozumiałeś niestety :). Jaja to ma się wtedy gdy się umie pisać zgodnie z przeznaczeniem wątku. A to oznacza m.in dzielenie się tym co znajdziemy w necie ilustrującego temat akustyki. :) Mało tu na forum osób umie czytać tekst ze zrozumieniem, a co dopiero zrozumieć sedno jego treści. Piszę to ogólnie nie personalnie. Kolejny dowód na złą wolę, albo braki w rozumieniu tego co się czyta. Napisałem tak: "Mogę też jak ktoś coś znajdzie otworzyć, jak da mi na PW info, aby wkleił co akurat znajdzie." Nie ma w tym zdaniu nic o ocenie materiału który miałby być wklejany przez chętnego podzielić się nim z innymi. A jedynie informacja że zostanie wątek otwarty na czas tej operacji. I takie właśnie maślane dyskusje są powszechnym zjawiskiem na tym forum. Utwierdza mnie to tym bardziej w postanowieniu solidnego pilnowania reguł w wątku. Jeżeli będziesz sobie tu zaglądał i coś ci będzie pomocne, to będzie mi miło, bo w tym celu te materiały są tu zamieszczane. Z akustycznym pozdrowieniem. Ponieważ nie zanosi się aby ktoś na dniach miał coś do wklejenia a ja też na razie nie mam nic nowego, więc zamykam czasowo wątek aby nie mnożono już jałowych wpisów, bo sam też zaczynam rękę do tego przykładać prowokowany :). Jak znajdę czas na prześledzenie wątku od poczatku to poproszę moderację o przeczyszczenie z postów nie na temat. :).
 15. Jesteście delikatni jak panienki :). Wasza sprawa. Ja robie swoje dalej a wy się wypłakujcie. Pokażcie jaja i znajdźcie coś co można tu pouczającego wkleić a jak nie to nie paplajcie jak te baby. W pierwszym moim poście są m.in. zdania: Przez 4 strony nikomu to nie przeszkadzało i było akceptowane. Ale zawsze musi się znaleźć jakaś niezadowolona panienka co chce udowadniać że powinno być inaczej. Dlatego takim panienkom w tym wątku mówię stop. Moje prawo. Jak chcecie sobie dyskutować na temat wklejonych materiałów to przecież nie zabraniam. Jak chcecie opisywać dokładniej to co sami ewentualnie wkleicie to też sobie opisujcie. Przecież nie będę tego krytykował. Ale próby decydowania za mnie co jest motywem przewodnim wątku zawsze spełzną na niczym i będą ukrócane. Bo to nie do was należy. Wypłakiwanie się też nie jest tematem wątku. Koropka. Jak założenia się nie podobają to macie wiele innych wątków na forum do czytania. Ja nawet mogę zamknąć wątek na stałe i otwierać aby wklejać tylko jak coś znajdę. Mogę też jak ktoś coś znajdzie otworzyć, jak da mi na PW info, aby wkleił co akurat znajdzie. Mi poklasku nie potrzeba, tak samo jak i tasiemcowego wątku z połową zbędnych przekomarzań. Najważniejsze aby wątek był jak najłatwiejszy do przejrzenia bez przedzierania się przez śmieciowe posty.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.