Jump to content

meloV8

Użytkownicy
 • Content Count

  1949
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

meloV8 last won the day on October 14 2011

meloV8 had the most liked content!

Community Reputation

219 Dobry

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

3659 profile views
 1. meloV8

  który lepszy na bas

  Jak to nie ma przełożenia?
 2. meloV8

  który lepszy na bas

  To jest możliwe, ale trudno mieć na to dowód, jeśli nie masz próbek z rożnych lat produkcji. Producenci czasami wprowadzają zmiany w swoich głośnikach i nie informują o tym w dataszitach. Mierzyłem już wiele głośników, rożnych marek i raczej rzadko udaje mi się uzyskać idealnie te same parametry, mimo korzystania z rożnych napiec i sygnałów pomiarowych. Zawsze należy się spodziewać jakiś różnic. Możesz tez sprawdzać swoje wyniki pomiarów i symulacji, z pomiarem mikrofonem odpowiedzi w docelowej obudowie. Zwykle jak robię pomiary TSP to zbieram od razu odpowiedz częstotliwości z obudowy pomiarowej i porównuję odpowiedź z symulacja na zmierzonych parametrach i parametrach producenta. Czasami jest tak, że mimo dużych różnic miedzy moimi pomiarami, a producenta, okazuje się, że w odpowiedzi częstotliwości nie ma znaczącej różnicy, szczególnie jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że głośnik właściwie cały czas zmienia swoje parametry w pewnym zakresie, w zależności od podanego napięcia, czy rozgrzania cewki, dotarcia zawieszeń i tak dalej.
 3. meloV8

  który lepszy na bas

  To nie do końca jest kwestia rzetelności, tylko tego jakie warunki pomiaru podaje producent. Jeśli osiągniesz takie same, to wtedy można porównywać wyniki. Producenci rożnie mierzą swoje głośniki, stąd mniejsze lub większe rozbieżności. Beyma podaje parametry z dużą dokładnością, nie raz osiągałem nawet lepsze pomiary niż te podane przez producenta.
 4. meloV8

  który lepszy na bas

  Nie wiem jak mierzysz te głośniki, ale metoda pomiarowa Sba zawiera dość wysokie napięcie ( jak na pomiar parametrów liniowych ) sinus 1V, przez co domowy pomiar może się sporo różnic od tego, co podaje producent. Niestety w przypadku serii Discovery od SS jest podobnie, to znaczy, ze parametry producenta trudno osiągnąć w domowym pomiarze, a różnice mogą być dość znaczne. Z tego powodu trudno mi wskazać jakiego głośnika powinieneś użyć, ale jeśli zależy Ci na mniejszej cewce filtra, to trzeba użyć wersji 4 ohmowej, a nie 8.
 5. meloV8

  który lepszy na bas

  Przecież inna rezystancja cewki, to zupelnie inne parametry elektryczne głośnika, a co za tym idzie inne zastosowanie, inna obudowa.
 6. Jednak usłyszenie modulacji dźwięku przez zjawisko Dopplera nie jest takie proste, szczególnie na materiale muzycznym, a nie sygnałach testowych. Zjawisko oczywiście istnieje, ale jego realny wpływ przy odsłuchu muzyki jest dyskusyjne.
 7. Za pomocą pomiaru dwukanałowego mierzysz czas od punktu referencyjnego (300) do początku impulsu mierzonego głośnika. Ustalenie początku impulsu głośnika może być trudne i tutaj pomocna będzie opcja Excess phase, którego przebieg w miejscu podziału powinien być w miarę równy na poziomie fazy 0. Następnie można zostawić te wartość PreDelay i porównać różnice odległości z drugim głośnikiem w kolumnie. Polecam lekturę książki [Hidden Content]
 8. Skoro słuchamy w powietrzu, to drgają cząstki powietrza, nic w tym odkrywczego. Grube milisekundy czyli ile dokładnie? Bo nie wiem czy to jest sporo czy nie, biorąc pod uwagę, że nie wiemy o jakiej częstotliwości rezonansu mówimy. Otóż chodzi o to, że nie musi się zgadzać w 100% Rezonator ćwierćfalowy - jak sama nazwa wskazuje - potrzebuje długość jedynie 1/4 fali aby odwrócić fazę, z której będziemy mieć korzyść w postaci promieniowania, czyli wystarczy jedynie 90 stopni. Dzięki temu, tunel o stałym przekroju, nie musi mieć długości 11,3 metra aby uzyskać 30Hz, a jedynie jego ćwiartkę, czyli 2,83 metra. Jeśli za pomocą symulacji tunel zostanie odpowiednio optymalizowany, to tę długość możemy jeszcze skrócić i to znacznie. A ja myślę, że na wodospad znacznie większy wpływ ma akustyka pomieszczenia, która potrafi zepsuć bas zarówno z obudowy zamkniętej jak i dipoli. Potworze jeszcze raz. O wpływie przesunięcia fazy, czy opóźnienia możemy mówić wyłącznie w kontekście danej częstotliwości i progu detekcji naszego słuchu w danym zakresie częstotliwości. Matematycznie obudowy rezonansowe potrzebują czasu na odwrócenie fazy tylnej strony membrany, ale ten czas wcale nie musi być dla nas możliwy do zarejestrowania. Jest na ten temat kilka badań i analiz. 10 ms dla 30Hz, 300Hz i 3000Hz to kompletnie rożne rzeczy. Szkoda, choć mam wrażenie, że kolega nigdy w życiu nie zaprojektował i nie zbudował żadnej obudowy TL, a już nie mówiąc o jej pomiarach i właściwej ich interpretacji. Stąd pewnie niezrozumienie istotnych kwestii w temacie i nieco oderwane od rzeczywistości hipotezy.
 9. Liczyłem na jakieś konkrety, obliczenia, pomiary, ale widzę, że kolega chyba nie do końca rozumie zasadę działania rezonatora ćwierćfalowego, choć jest ziarno prawdy w tym wywodzie. Dobrze zaprojektowana obudowa typu TL, strojona jest do określonej częstotliwości, przy której rezonans ćwierćfalowy odciążą głośnik i tunel przejmuje promieniowanie, podobnie jak to działa w obudowie BR. Oznacza to, że w Twoim przykładzie głośnik i tunel nie mogą promieniować dokładniej tej samej częstotliwości, do której dostrojony jest tunel. Dla przykładu weźmy TL zestrojony do cz. 30Hz dla głośnika około 20-25cm. W takim wariancie, powyżej tej częstotliwości bas odtwarzany jest głownie z głośnika, a nie tunelu i nie zachodzą tutaj żadnej opóźnienia. W rzeczywistości parametr GD będzie taki sam w tym pasmie dla obudowy TL i OZ, dopiero przy osiągnięciu rezonansu 30Hz prace przejmuje tunel i tutaj faktycznie potrzebny jest czas na wzbudzenie tego rezonansu. Pytanie brzmi, jaki jest próg słyszalności wysokich wartości GD dla tak niskich częstotliwości i jak powinno wyglądać "kolano" aby osiągać optymalne wartości opóźnień grupowych? To samo pytanie można zadać dla konstrukcji basrefleks. Do tego dochodzi jeszcze kwestia możliwości przekształcania obudowy TL w jej różne hybrydy, jak również sam kształt tunelu może znacznie obniżać strojenie, dla fizycznie tej samej długości tunelu w rożnych jego wariantach. To jest bardzo szeroki temat, który na szczęście można potwierdzić i wyjaśnić, za pomocą symulacji matematycznych, a nie stwierdzeń typy "niesamowicie opóźniony w fazie". Pisząc w skrócie. Mozna zaprojektować TL, która będzie osiągała taki sam mityczny impuls i szybkość jak obudowa zamknięta, a w przy tym osiągnie większą wytrzymałość mechaniczna w zakresie częstotliwości 99% muzyki.
 10. Każdy układ rezonansowy potrzebuje czasu na wzbudzenie, czy to za pomocą rezonatora helmholtza czy rezonatora falowego. Może mógłbyś przedstawić jakieś konkretne dane np. W porównaniu do obudowy BR?
 11. Może kolega rozwinąć temat tych ogromnych opóźnień TL?
 12. Nic podobnego. Twenty jest seria wyłącznie domowego użytku i nie ma żadnego odpowiednika studyjnego. To stare monitory jak np TB2 czy DB1 roznily sie tylko wygladem w wersji studyjnej i domowej.
 13. Fikus polecal i uzywal 18 calowe hw1800. HW1500 sa takie sobie i ja bym Ci ich nie polecil.
 14. A to nie czasami Rehdeko kiedyś projektowali kolumny z charakterystyka o odwróconej krzywej izofonicznej?
 15. Mozna uzyc impregnatu do tapet, ktory zabezpiecza papierowe membrany przez utrata koloru.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.