Jump to content

Chicago

Użytkownicy+
 • Content Count

  12323
 • Joined

 • Days Won

  6

Chicago last won the day on July 28 2017

Chicago had the most liked content!

Community Reputation Całkowita

5373 Pięciotysięcznik

Audiostereo

3731

Bocznica

1642

1 Follower

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Kobiety, wino i muzyka. Ostatnio na nowo polubiłem piwo.
 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

20459 profile views
 1. Chicago

  Nowości Jazzowe

  Mnie zdziwiło, że widzę LO w ECM - ale tak na szybko skojarzyłem fakty i wyszło mi, że Lovano mógł ją polecić Manfredowi. LO przez szereg lat była związana zawodowo z Davidem Douglasem i w ogóle z instytucją Greenleaf Music. Natomiast Dave Douglas lubi się z Lovano i nagrywają razem płyty od czasu do czasu, i w składzie zawsze była LO. Świetna basistka, znakomicie wykształcona z poważnym resume - pochodzi z Australii. Coś w tym jest - kolejny znakomity basista, a właściwie były basista, chicagowski muzyk Patrick Mulcahy też pochodzi z Australii. I właśnie niedawno tam wrócił.
 2. Na discogs.com jest wszystko - prawie wszystkie wydania. Z tych najlepiej brzmiących, to XRCD i DCC na złocie - jako edycje kolekcjonerskie. Nie pogardziłbym również RVG Remasters oraz 20bit K2. Co wybrać? Nie wiem. Zależy zapewne od priorytetów - zdecydowanie tanie są pierwsze wydania US, ale i RVG Remasters też nie odstraszają ceną.
 3. No i płyta nie całkowicie monkowska, bo na spółę z Birdem, ale interpretacje, a właściwie aranżacje, są atomowe. Mainsteamowy zastrzyk parkerowsko-monkowskiej energii z odlotem free-awangardowym - po prostu miazga! Też kiedyś o tej płytce pisałem, ale jak Monk w temacie, to nie ma takiej siły, żebym tego nie przedstawił. Oj, to było poważne przeżycie kiedy słuchałem tej płytki pierwszy raz.
 4. ... i pomyślałem, że jak już o Monku, to nie wypada nie wymienić Steve Lacy, który chyba rozpracował Theloniousa do białej kości. Polecam też (ponownie, bo już przedstawiałem te rzeczy) 'Live From Soundscape Series - Interpretation Of Monk'. W rolach głównych Muhal Richard Abrams, Barry Harris, Anthony Davis, Mal Waldron. W składzie towarzyszącym występują: Don Cherry, Steve Lacy, Charlie Rose, Roswell Rudd, Richard Davis i na zmianę Ben Riley oraz Ed Blackwell.
 5. Według biografa Thomasa Fitterlinga (Thelonious Monk: His Life and Music), Monk napisał 'Round 'Midnight' mając zaledwie 18 lat, czyli pod koniec roku 1935. Osiem lat póżniej, za namową Bud Powella, Cootie Williams nagrał ze swoją orkiestrą 'Round Midnight' bez znacznych zmian oryginału. W zależności, w którą wersję biografii się wierzy, to Williams zmodyfikował piosenkę 'Round Midnight, zmodyfikował ją nieznacznie lub wcale nie zmodyfikował, jednak daje mu to udział w prawach autorskich, więc nazwsko Cootie Williams widnieje wspólnie z Monkiem jako współautor piosenki, która pierwotnie nazywa
 6. Ale ja już o tym wiedziałem na początku lat 90-tych...??? Nie rozumiem o co Ci chodzi?
 7. Tak napisałem? Nie pamiętam. Nie pamiętam również skąd jest wzięty master master na poszczególne wydania; mam trzy - first US CD press, US RVG Edition i z MF Sound Lab na złotku. Każda wersja inaczej brzmi, ale niuansów nie pamiętam - musiałbym posłuchać i porównać na nowo, ale jaki to ma sens? Po co? Jest jak jest.
 8. ... i jeszcze kilka słów o 'Round About Midnight'. To też jest jeden z moich najukochańszych standardów - muszę się go nauczyć grać i zabiorę się za to już dzisiaj. Kilka wersji ścina z nóg, ale generalnie ja lubię każdą zagraną przez świadomych muzyków. Dorzucam ponad dwudziesto-minutową wersję live Sun Ra Sextet z Village Vanguard i wersję L.A. Jazz Quartet z Darkiem Oleszkiewiczem, Larry Koonse, Kevinem Tulliusem i Chuckiem Manningiem na pokładzie - z płytki 'Conversation Piece' (Naxos Jazz) z 1999 roku. A tak przy okazji Darka Oleszkiewicza, to przypomniała mi się jego sesja z LA Ense
 9. 'Southern Sun' - Keefe Jackson, Josh Berman, Jon Rune Strøm, Tollef Østvang Świetny, fantastyczny lot z chicagowskimi i norweskimi muzykami na pokładzie. Awangardowy projekt, w którym kwartet porusza się śladem wytyczonym przez Ornette Colemana i Dona Cherry, czyli jakby nie spojrzeć, śladem pochodzącym z tradycji bluesowych. Keefe Jackson gra na tenorze i klarnecie basowym, Josh Borman tradycyjnie na kornecie i w sekcji Jon Rune Strøm na basie i Tollef Østvang na perkusji. Otwarte granie, ale komunikatywne i angażujące, z energią i ornetowską 'śpiewnością'. Love it!
 10. Od zawsze kocham Dajanę K i Patrycję B i chociaż od jakiegoś czasu nie romansujemy ze sobą, to zawsze dobrze życzę i Dajanie i Patrycji. Teraz pociągają mnie awangardowe pianistki. Odnalazłem piękno w brzydocie 😁
 11. ‘Round About Midnight’ jest tak kameralna, że próba wysadzania lub burzenia ścian czy też poruszania podłogi wydają mi się bezcelowe, a wręcz niekorzystne przy słuchaniu takich kompozycji lub całych płyt.
 12. No tak, słucha się, ale również się pisze i przede wszystkim wykonuje - słucha się na samym końcu 😉
 13. ... a pierwsza moja gitara el. to Samba. Póżniej byłem zakochany w Jolanach, bo Czeszki, to fajne kobiety są.
 14. Tak nawet Mistrzowie instrumentu nie mówią, a tu proszę - dawno za sobą. Ale być może żle odczytałem Twoje myśli, więc został margines nadziei, że po prostu rozstałeś się z instrumentem zanim poważnie z nim zacząłeś. Na początku drogi, ale i w połowie, a i zdarza się, że na końcu, najważniejszy jest nauczyciel - dobry nauczyciel. A póżniej wszyscy się uczą od wszystkich.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.