Jump to content

pifkoo

Użytkownicy
 • Content Count

  222
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

9 Neutralny

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Vintage Audio, DIY
 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. pifkoo

  2SK389 V 8K zamiennik

  99% dostępnych to podróby. Działać pewnie będą pytanie jak. Oryginały pojawiają się ale swoje kosztują niestety. Dochodzi kwestia parowania na oba kanały jeśli poważnie do tego podejść. Czasem taniej wyjdzie kupić drugi wzmacniacz np. ze spaloną końcówką mocy i przelutować. Można w miejsce takiego 2SK389 wstawić sprzężoną termicznie parę j-fetów z dostępnych obecnie oryginałów ze współczesnej produkcji o podobnych parametrach i parować je pod kątem Idss i Vgs (off). Tak czy siak sporo zabawy.
 2. No przydałby się taki automacik z krzywą na ekranie :) Bo mierzenie na piechotę garści pnp i npn potrwa wieki. Taki układ gdzie można zmierzyć chwilowe hfe dla różnych Ic to choćby AVT2200 ale tam po prostu przykłada się na chwilę tranzystor, a napięcie na kolektorze jest tylko jedno stałe. Ale jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, przecież zmiany hfe i prądów w funkcji temperatury będą różne dla poszczególnych egzemplarzy i to też jest chyba ważne, żeby tranzystory mierzyć w ich realnych punktach pracy czyli prąd ciągły a struktura nagrzana stosownie do płynącego prądu. Ja jestem tak analogowy, że gdybym to ja robił to rysik rysowałby by wykres na obracającym się wałku więc nie dam rady z cyfrową stroną zagadnienia. Tak czy siak jakieś urządzenie trzeba wreszcie zrobić - otwieram listę :) 1. pifkoo 2szt.
 3. Zmajstrowałem sobie taki układzik do pomiarów bety dla regulowanego napięcia na kolektorze i regulowanego prądu bazy (mam tam potencjometr). Wszystko niby działa, ale prąd kolektora pędzi mi w górę wraz ze wzrostem temperatury i dojeżdża do wartości jaka jest wyznaczona rezystorem w obwodzie kolektora. Jak ustabilizować tranzystor ale tak żeby nie zaburzyć sensu pomiaru czyli żeby były widoczne w poszczególnych egzemplarzach? Rezystor emiterowy? A może regulowane źródło prądowe w obwodzie bazy? Jak byście to widzieli?
 4. Też bym przygarnął...
 5. pifkoo

  Potrzebuję ...

  Kupię trafo 2*27V lub 2*28V 120-200VA
 6. Masy sygnałowe, czyli ekrany kabli wej/wyj., masę potencjometru zbierz w kupę i przez mały rezystor 5-10ohm (lub bez niego) podłącz tam gdzie wchodzi na pytkę masa zasilania (miejsce na płytce gdzie łączą się przewody idące z trafa ). Obudowa urządzenia do masy zasilania. Przewodu uziemienia z trafa nie podłączaj, chyba że masz instalacje elektryczną w domu nowego typu z osobnym odseparowanym uziemieniem od zera z sieci. Jeśli masz - wtedy obudowa i uziemienie z trafa do uziemienia z sieci, a masa układu i masa sygnałowa odizolowana od tego. Spróbuj też podłączyć to do innego gniazdka, albo obracaj wtyczki urządzeń w gniazdkach. Przez to, że do sieci są podpięte urządzenia z uziemieniem i bez, a instalacja w domu nie zawsze odseparowane uziemienie, tworzą się pętle masy i urządzenia buczą i się "gryzą". Spróbuj też w ramach testów powyłączać urządzenia typu laptop, komputer albo przepiąć je do innych gniazdek.4 Jeszcze jedno, przewód uziemiający z gramofonu podłącz też do masy zasilania.
 7. Jak już wałkujemy zasilacze czy może mi ktoś w prostych żołnierskich słowach jak działa ten układ? To z noty LM317 - zasilacz stabilizowany regulowany o większym prądzie. Jak to jest, że to nie wyjście z LMa steruje tranzystorami a jakoś to działa...
 8. Napisz coś więcej o swoich doświadczeniach z odszumianiem zasilaczy :) Różni się tym, że oryginał spełnia parametry w dokumentacji, a podróbka nie wiadomo czym jest. Warto, ale przy okazji większego zamówienia, bo powyżej 200zł mają bezpłatną wysyłkę.
 9. Witam, Zamierzam podkraść Chińczykom taki projekt. Akurat ten bo jest prosty jak budowa cepa, na dostępnych częściach które praktycznie wszystkie mam. Czy ma to szansę jakoś zagrać ? Oczekuję od tego jakieś 30W/8ohm. Do przysłowiowej "kuchni" albo komputera. Ewentualnie co można prosto w nim poprawić?
 10. Podzielam zdanie przedmówcy. Konieczne oryginały z pewnego źródła. Mogą być też np. On Semi, byle oryginał. Szkoda twojego czasu na eksperymenty z LM317/LM337 jeśli są z np. z allegro za 1,5zł. Ostatnio zaopatruje się w mouser, co prawda kraj pochodzenia części to i tak najczęściej CN, ale z prawilnego obiegu fabryk producenta. Zupełnie inna jakość! Ogólnie super robota, też mnie zawsze ciekawiły te różnice. Ja akurat majstruje taki mini zasilacz warsztatowy na LM317/Lm337 do testów punktów pracy tranzystorów, parowania ich, a jak się dorobię oscyloskopu to i pomiaru szumów właśnie.
 11. Z kondensatorami możesz sobie kupić kilka rodzajów jakiś budżetowych Jantzenów a nawet nasze białe miflexy. Nie wydasz dużo a zabawy kupa. Te co tam są to raczej tak do filtracji zasilania w odkurzaczu np. Z rezystorami podobnie. Zamiast tego węglowego można dać metalizowane 5-10W. Cewka jeśli jest rdzeniowa, też warto by pomyśleć nad powietrzną. To taka budżetowa propozycja. Górna granica cen tu nie istnieje. Zmiany mogą pójść w lepszą lub gorszą stronę. Kwestia, gustów upodobań i eksperymentów. [Hidden Content]
 12. Jest ok. Na 2,5A już nie wywala. Napięcia w normie, ładnie reagują na zmianę selektora z 220V na 240V. Dzięki za pomoc.
 13. Bezpieczniki mam oznaczone AL, ale są to raczej szybkie. Faktycznie, na pierwotnym są różnice w oporach uzwojeń - A na wtórnym różnic być nie może. Kondensatory mam odłączone, ale samo trafo pewnie też ma swój udar ma, przecież to zwarcie zwykłe jak by nie spojrzeć. Włożę szybkie 2,5A, bo zwłocznych chwilowo nie mam i zobaczymy. Dzięki.
 14. Witam, Kupiłem jakiś czas temu uszkodzony amplituner Beocenter 4400. Sprzęt miał uszkodzoną końcówkę mocy w jednym kanale, mam już wszystkie części ale sprawdzanie sprzętu zaczynam od zasilania. Mam odpięte zasilanie od płytek. Prąd idzie jedynie przez włącznik, selektor napięć, trafo i mostek końcówki mocy. Wsadziłem bezpieczniki na początek o połowę mniejsze (1,25A) na wszelki wypadek i przy włączeniu wypala obydwa. Selektor sprawdziłem, mostek sprawdziłem - wygląda ok. Czy wypala je udar przy włączeniu (są o połowę mniejsze), czy może patrząc na schemat coś wam przychodzi do głowy? Pali je i przy ustawieniu na 240V i na 220V. Trafo jest zalane i nie da rady tam dojść z miernikiem ale martwi mnie opór na uzwojeniu wtórnym bo nie zmienia się przy zmianie napięć na selektorze czy to na 240/220V czy na 110/130V i wynosi stale jakieś 0,4 oma. Jakieś pomysły?
 15. Zakładając, że jakiś "zwykły" tranzystor kosztuje złotówkę a nieraz grosze, to za te lepsze z naszego punktu widzenia mogę dać no wiem 10-20zł. Ale ostatnio widziałem parkę z 2sk170 za 200zł. Robi się z lekka niedostępnie jak za dwa malutkie tranzystorki. Waldi: Jesteś w stanie rozwinąć temat dlaczego te 2sk170 czy 2sk389 z technicznego punktu widzenia są takie dobre a zamienniki czy inne rozwiązania układowe im nie dorównują? Rozwijam swoją wiedzę, coś tam sam dłubie ale do wiedzy niektórych z was jeszcze mi daleko. A propos Toshib Txxxx - na co oprócz niższej mocy oddawanej i odwrotnego pin-out trzeba uważać?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.