Jump to content

Grzegorz7

Użytkownicy
 • Content Count

  7825
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  31

Grzegorz7 last won the day on October 1 2016

Grzegorz7 had the most liked content!

Community Reputation

6516 Audioholik^n

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Ogródek
  Kosmos
  Elektronika
  Muzyka
  Sport aktywnie
  Fotografia
 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

20296 profile views
 1. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  Jest bo ja inaczej ją definiuję. A ponieważ w Internecie nie są to tzw. definicje legalne, wolno mi... Narysuj pętlę masy. Schemat i zaznacz prąd sygnału. Pogadamy.
 2. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  Istotny jest efekt zakłóceń a nie definicja.
 3. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  To zależy kto ułożył jaką definicję. Efekt tych dwóch topologii jest identyczny a i drogi rozpływu sygnałów w zasadzie podobne. Nie rozumiem jaki można mieć problem z "galwaniczną" pętlą masy? Można ją po prostu przerwać. Prawdziwy problem to ten o którym ja piszę.
 4. Grzegorz7

  Offset wzmacniacza

  Jeśli pijesz do mnie to: Nie sam fakt istnienia jakiejś tam składowej na wyjściu jest słyszalny ale stuki przy przełączaniu wielu wzmacniaczy na ZG. Sama desymetria wyjścia jest bardziej związana z nierównomiernością napięć zasilania B+ i B- (wg powyższego rysunku) i to tylko w przypadku P nominalnej i wyżej... ;-)
 5. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  Za przeproszeniem "galwaniczna" pętla masy nie powinna być dla nikogo problemem. Tymczasem kable "grają" w pozornie dobrze zestawionych systemach audio.
 6. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  A co ma do rzeczy brak połączenia galwanicznego? Przecież mówimy o prądzie zmiennym i przemiennym. Ten przenika przez pojemności, również pojemności pasożytnicze miedzy uzwojeniami transformatora.
 7. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  A niby jak ma się tworzyć taka pętla? Przecież nikt celowo nie prowadzi sygnały przez przewody zasilające. W urządzeniach łączonych przez IC typu XLR (w pełni zbalansowany) prądy "zakłóceń" popłyną przez ekran nie wywołując żadnych negatywnych skutków. A jednak niekoniecznie. W tamtym wątku jest powiedziane dlaczego. A takie pętle mas rozumiane jako www.audiomatus.com/petla_masy.pdf to najprostszy przypadek i najłatwiejszy do ogarnięcia.
 8. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  http://www.audiostereo.pl/zasady-ekranowania_64478.html/page__hl__+zasady%20+ekranowania
 9. Myślę, ze mogło chodzić o Hiromi Uehara. Tu w zespole, zarypiasta...
 10. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  Skuteczny ekran odcina pętle mas. A brak dróg sygnałowych "poza obiegiem" i prądów błądzących czyści tło z szumów. Zagadnienie jest złożone. Wyraz "szumy" jest tu pojemne.
 11. Grzegorz7

  Offset wzmacniacza

  Z offsetem jest tak jak z jitterem. Skoro różne serwa, i PLL`e (automatyka) korygują sygnał aby utrzymać go na właściwym poziomie (serwo offset blisko zera a PLL częstotliwość bliską nominalnej) to potrzebują do tego sygnału błędu. Ten offset i jitter to właśnie sygnał błędu. Jak go nie będzie nie będzie regulacji. Zero to tylko jeden ze stanów. Fluktuacje zakłóceń wytrącają serwo z równowagi a ono je neutralizuje. W ten sposób sygnał błędu (offset) fluktuuje wokół nastawionej wartości. A praktycznie to kilkadziesiąt mV na wyjściu wzmacniacza to słychać jak się przełącza "w biegu" kilka wyjść wzmacniaczy na jeden komplet zespołów głośnikowych. Myślę, że poniżej 10mV jest bardzo dobrze.
 12. Grzegorz7

  Ktore trafo lepsze

  Pytanie jest niewłaściwe. Transformator może być ekranowany elektrostatycznie (uzwojenia między sobą), zalany i otoczony skutecznym ekranem magnetycznym... Nie ma pytania; co jest lepsze. Jest pytanie; czemu to ma służyć. W konstrukcjach mało wymagających nie zauważy się efektu ekranowania i zalania. W konstrukcjach ekstremalnych (czuła aparatura pomiarowa, medyczna) stosuje się wyrafinowane ekranowania elektrostatyczne (wielowarstwowe) i magnetyczne. Przed laty były tu takie moje wątki na ten temat. Zalanie nie służy w zasadzie niczemu oprócz poprawy parametrów przebicia (w audio temat trzeciorzędny), odprowadzania ciepła (dobra żywica poprawia chłodzenie głębszych warstw uzwojeń) i przede wszystkim hałasowi wytwarzanemu (przez blachy i uzwojenia). Ekranowanie może polepszyć wszelkie parametry toru elektro-akustycznego choćby przez eliminację pętli mas i przenikania wszelkich szumów z sieci zasilającej. Dobre zasilanie zaczynające się od trafa to klarowne tło, lepsza przestrzeń (tak to jakoś jest odbierane prze słuchaczy)...
 13. Grzegorz7

  Offset wzmacniacza

  Jak najmniej. Ale zera nie ma żaden wzmacniacz. :-)
 14. Nie zniechęcamy Autora. Niech mierzy. Oczywiście danych do analiz ta metodyka zapewne nie dostarczy... I jak najbardziej, aby otrzymać zróżnicowaną odpowiedź kabli to sygnał musi być ekstremalny a nie jakiś "rzeczywisty"... Mierz Jerry. Spróbujemy wyciągnąć jakieś wnioski.
 15. 750 pF do czego jest dołączony równolegle, do 75 omów?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.