Jump to content

Yoshi_80

Branża
 • Content Count

  291
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

195 Dobry

Metody kontaktu

 • Adres URL
  http://www.yb-audio.pl

Informacje profilowe

 • Branża
  Usługi

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Jakbyś dobrze życzył Robertowi to byś nie zamieszczał takich uwag, któryś raz z rzędu. Szczególnie wtedy gdy coś nam się uda nowego zrobić, pokazać no i trzeba to jak najszybciej zasypać stertą spam-postów żeby ludzie przypadkiem nie widzieli. Patrz wyżej, ludzie nie są głupi, widzą wszystko.. Tak więc, jeżeli dobrze nam i Robertowi życzysz, to po tej wymianie uprzejmości, może przestań się tu udzielać ? Tak będzie dla nas wszystkich lepiej. Przypominam, że ten wątek to klub miłośników a zasady panujące w takim klubie są jasne, bo ktoś może ocenić kto jest miłośnikiem a kto nie i po prostu usunąć. Myślę, że wykazaliśmy się dostateczną dozą tolerancji w stosunku do Twojej osoby, że możesz tu jeszcze pisać. Uszanuj to.
 2. Roxi po co z uporem maniaka drążysz temat? Nie podoba Ci się nasza obsługa - nie kupuj, nie kontaktuj się, my nikogo do niczego nie zmuszamy. Jest tylu innych producentów a Ty się czepiłeś nas jak rzep psiego ogona. To co robisz jest jakąś prywatną vendettą nie popartą niczym innym jak uprzedzeniem do osoby Roberta, który pewnie kiedyś odmówił zrobienia czegoś i teraz próbujesz na siłę udowodnić coś co nie ma miejsca. Wymyślasz jakieś próby kontaktu, stawiasz tu siebie jako stałego klienta który nie miał ani jednej pary kolumn sygnowanych logo YB, wymyślasz jakiś znajomych itp itd. Naprawdę chłopie odpuść sobie bo wszyscy to widzą, ludzie nie są głupi, naprawdę.
 3. Miałeś jedne kolumny do których podobno robiłem zwrotnicę, firmy która nie istniała ale jesteś "stałym klientem". Do tego tak na prawdę to nie Ty ale jacyś inni wyimaginowani ludzie nie mogą się z nami skontaktować. Doprawdy czy da się osiągnąć niższy poziom żenady ? Jest mail, jest formularz kontaktowy, jest facebook, są podane nr telefonów. Niech ci ludzie co nie mogą się skontaktować zaczną używać któregoś z tych mediów to może się w końcu uda.
 4. Widzę że tylko Ty masz z tym problem, szczególnie uzurpując sobie miano bycia stałym klientem podczas gdy klientem naszym nie byłeś w ogóle. YB Audio powstało niecałe 3 lata temu, od tamtej pory nie przypominam sobie Ciebie jako "stałego klienta", nie przypominam jako klienta w ogóle.
 5. W dniu dzisiejszym na naszej stronie pojawiła się zakładka "Strefa DIY" dedykowana hobbystom http://yb-audio.pl/diy/ . Będziemy wrzucać tam różne projekty, które można nabyć u nas w formie zestawów. To taka trochę metoda spożytkowania tego co się zaczyna gromadzić i nigdy nie ujrzałoby światła dziennego w formie kolumn w naszej ofercie. Strona jest w trakcie rozwoju, niektóre opisy jeszcze nie są na 100% gotowe, powstawały na pewnej przestrzeni czasu i brak im pewnej standaryzacji formy, co zostanie w wolnych chwilach poprawione. Część projektów jest i będzie otwarta, będzie można skopiować zupełnie za darmo, niczego nie trzeba nam płacić czy kupować. Część będzie zamknięta z uwagi na chociażby "wagę" projektu (po co dawać konkurencji gotowe przepisy na bardzo dobre zestawy, niech się trochę pomęczą ). Tak jak to robi np Torels Gravesen. Zestawy są w bardzo atrakcyjnej cenie gdyż w zasadzie nabywca płaci za elementy, know how zawarty w zestawie ma zupełnie za darmo. Dlatego nabywca niczego nie traci, nic nie przepłaca kupując projekt zamknięty.
 6. Oprogramowanie już istnieje od dawna. Problem w tym, że najlepiej jak bazuje ono na pomiarach wykonanych własnoręcznie lub tez wykonanych przez producenta i dostarczonych w formie plików (np Dayton udostępnia pliki z pomiarów), a nie na podstawie jakiś wykresów z PDFu. Chociaż i tak tez się da ale to trochę mocno pod górkę, jednak nie będziesz mieć bardzo cennej informacji nt fazy sygnału akustycznego co generalnie dyskwalifikuje metodę jako taką do uzyskania poprawnego projektu. O ile same filtry zaprojektowane taką uproszczoną metodą, w odosobnieniu będą działać poprawnie to po złożeniu zestawu kilku głośników i filtrów w całość niestety już będą spore problemy ze zgraniem fazowym. Wbrew pozorom dogra na skróty wcale taką nie jest. Takie metody kombinowane pochłaniają masę czasu i energii i rodzą masę niepotrzebnych pytań i dylematów. Z drugiej strony to co z początku wydaje się czasochłonne i trudne , w rezultacie jest najlepsza i najszybszą drogą. Naprawdę sporo prościej jest zaopatrzyć się w zestaw pomiarowy (zrobić / kupić) i nauczyć się mierzyć, niż iść drogą kombinacji które z góry wiadomo, że są skazane na mniejsza lub większą porażkę.
 7. Może inaczej. Wzory są OK. One liczą dla konkretnej impedancji dla konkretnego punktu. Jeżeli użyjesz tej teorii i podstawisz pod nią zmienną impedancję to uzyskasz warunki zgodne z rzeczywistymi, tak działają symulatory filtrów. Ale to jest mrówcza robota nie do wykonania kalkulatorem. Nie takim prostym gdzie się podstawia impedancję i częstotliwość. Jeżeli do takiego prostego kalkulatora podstawisz rzeczywistą impedancję to uzyskasz wynik zgodny z rzeczywistością ale tylko dla jednego punktu. Kalkulator nie wie że impedancja sie zmienia i on liczy wartości elementów filtru dla danego punktu częstotliwości i danej, stałej impedancji. Skoro impedancja się zmienia to ten filtr będzie działać inaczej niż wg modelu dla stałej wartości. Żeby filtr działał zgodnie z założeniami dla zmiennej impedancji musiałbyś mieć filtr o zmiennych wartościach elementów w funkcji częstotliwości co jest absolutną abstrakcją. Zatem skoro elementy mają stałą wartość to w takim razie musi zmieniać się sposób działania filtru 😉 . Dlatego mówi się o tym, że taki filtr na zmiennej impedancji działa niezgodnie z założeniami. Złożenie prostego układu pomiarowego np do programu ARTA nie jest wielkim wyzwaniem. Za pomocą komponentu LIMP w tym programie można ściągnąć impedancję głośnikowi i wyliczyć sobie chociażby korektory impedancji które spowodują, że te filtry z kalkulatora będą znacznie lepiej działać ;-). Co nie zmienia faktu iż nadal nie jest to właściwa droga ale to jest zbyt długa historia aby tu sie rozpisywać. Są do tego tutoriale chociażby na diyaudio.pl które trochę wyjaśniają te zagadnienia.
 8. Pytanie o jakich wynikach mówisz. Jeżeli o tych zmierzonych za pomocą mikrofonu to naprawdę przypadek. Żeby teoretyczny filtr działał zgodnie z teorią na modelu rzeczywistym to musiałbyś mieć głośnik co ma liniowy przebieg impedancji głośnika i liniowy przebieg ch-ki częstotliwościowej co jest faktycznie.. przypadkiem niezmiernie mało prawdopodobnym. Jeżeli te dwa warunki nie są spełnione to filtr z kalkulatora nie ma szans działać zgodnie z założeniami.
 9. Żaden kalkulator nie uwzględnia zmiennej impedancji. Nie ma też czegoś takiego jak liczenie filtru na zmienną impedancję czy jakiś dedykowany filtr na zmienną impedancję. Każdy filtr liczony jest na stałe obciążenie niezależne od częstotliwości. Nie zmienia to faktu, że filtr taki i tak działa. Lepiej lub gorzej wraz ze zmieniającą się impedancją (zwykle gorzej) ale filtruje. Różnica polega na tym, że jego ch-ka filtracji odbiega od założonego modelu np butherwortha. W praktyce te problemy nie są problemami a założone, modelowe ch-ki istnieją tylko w teoretycznym, idealnym świecie. W realu filtr operuje na nieidealnej ch-ce częstotliwościowej głośnika która jest bardzo odległa od linii prostej jaką serwuje się w teorii. Dlatego odchyłki od standardowych modeli filtracji są na porządku dziennym. Filtr tweetera liczony np na 3kHz w warunkach rzeczywistych nie będzie punktu podziału na tej częstotliwości nawet jak będziesz mieć liniowa impedancję, bo sama ch-ka częstotliwościowa tweetera to uniemożliwi np w wyniku wpływu obudowy na ch-kę głośnika jak i naturalna ch-ka głośnika (bez wpływu obudowy) będzie mieć na to wpływ. Dlatego powszechnie stosuje się odstrojenie filtrów, lub raczej można nazwać to optymalizacją. Pracuje się na rzeczywistych ch-kach i je bierze pod uwagę przy projektowaniu zwrotnicy. W praktyce ściągnięta charakterystyka transmitancji filtrów w zwrotnicy (a po ludzku zmierzone napięcie na wyjściu filtru obciążonego głośnikiem, w funkcji częstotliwości) wygląda zupełnie inaczej niż model matematyczny. Dlatego wszędzie pisze się, ze kalkulatory do zwrotnic są do dupy bo działają prawidłowo w znikomym odsetku przypadków ;-).
 10. Polecamy Huracana , z Krellem będzie bajka: WW kolumny dostępne są od ręki. A za zaoszczędzone ok 10 tys spokojnie dojedziesz od Częstochowy , spowrotem i jeszcze starczy na fajne wakacje. Żona/dziewczyna na pewno się ucieszy ;-).
 11. Czyli transakcja doszła do skutku, cieszymy się, że trafiły w dobre ręce :-) . W zasadzie wszystko co napisałeś jest zgodne z prawdą. Obudowa ma taki kształt bo wpływa to na ch-kę głośników. W tej obudowie ch-ka zarówno tweetera jak i średniego jest w zasadzie referencyjna. Czyli jak biorę jakiś tweeter i mam ch-ke producenta to jak zmierzę ten teweeter w naszej obudowie to uzyskuję w zasadzie to samo (drobne niuanse zawsze są ale jest też pewien rozrzut produkcyjny głośnika). Oczywiście da się uzyskać optymalne ch-ki w innych kształtach, ten który mamy to nie jest to jedyny skuteczny. Ale nie jest to takie proste aby uzyskać tak dobry wynik jak ten który uzyskaliśmy w tej obudowie, dlatego my wybraliśmy taki. Jest to przy okazji w pewien sposób wyróżnik marki. Te obudowy u nas delikatnie ewoluują, np ostatni Zephyr S został już ekstremalnie zawężony z 250 do 230mm (mniej się nie da z uwagi na wielkość głośnika). W przygotowaniu też mamy zupełnie nowy projekt obudowy która będzie niższa od obecnej. Na razie obudowa istnieje w komputerze i trzeba będzie ją przebadać na żywym organizmie czy wszystko jest zgodnie z przewidywaniami ;-).
 12. Można też rozpatrywać room gain. I tu fakt, lepiej spisze się OZ bo w dużej bliskości ścian, room gain nie bedzie tak dotkliwy jak przy bas refelxie. Co do samej akustyki pomieszczenia to też w trudniejszych pomieszczeniach na pewno łatwiej uzyskać optimum z OZ bo pomieszczenie będzie mniej wzbudzane. Ale to w sumie jest mocno indywidualna sprawa bo każde pomieszczenie jest inne. Ostatnio w wolnych chwilach trochę zgłębiam w tematy akustyki i to w zasadzie nie ma znaczenia czy duże czy małe pomieszczenie, każde ma problemy z modami rezonansowymi, kwestia teraz skali oraz środków zaradczych. Dlatego nie zawsze jest tak, że pomieszczenie większe = lepsze. Przeciwnie, jeżeli mamy ograniczone środki to lepiej mieć mniejsze bo łatwiej / taniej przeprowadzić jest adaptację niż w jakiś dużym. A małe zaadoptowane zagra o niebo lepiej niż duże bez czy lichą adaptacją . Przewaga dużego pomieszczenia objawia się w tym, ze jest większe pole do manewru z rozstawieniem. O ile jest bo pytanie czy mówimy tu o dedykowanym pomieszczeniu audio czy o salonie gdzie już z góry jest wytyczone miejsce na sprzęt i nie da się go ruszyć. Bo jak drugi przypadek to duże pomieszczenie wciąż nic nie daje poza większą powierzchnia z którą trzeba walczyć z adoptacją.
 13. Trudno powiedzieć. Na początku w ciemno dopłacałbym do Satori. Po zapoznaniu się z tym SB23NBAC trochę są wątpliwości bo głośnik okazał się być naprawdę świetny. Ok trzeba uczciwie przyznać, ma jedną wadę - nie za dużą efektywność. Satori będzie trochę efektywniejszy, myślę 1dB na pewno a może i nawet 2dB więcej (niestety nie mierzyłem Satori w aplikacji zamkniętej). Więc tu jest argument na + dla Satori, szczególnie iż wielkość głośników oraz wymaganej obudowy jest praktycznie taka sama. Z drugiej strony bardzo podoba mi się barwa jaką gra SB23NBAC. Dlatego jakbym miał do wydania kasę na Satori a wielkość kolumny nie byłaby problemem to chyba wybrałbym opcję 2x SB23 niż jeden Satorik ;-).
 14. Użytego do tej konstrukcji głośnika nie testowałem w BR bo z góry było założenie iż budujemy OZ. Moim zdaniem ten głośnik do BR się nie nadaje bo będzie zbyt napompowany bas. Po prostu w takiej aplikacji lepiej skorzystać z papierowego. Jeżeli ktoś narzeka na słabą szybkość i kontrole basu przy papierowym, to tym bardziej nie powinien używać aluminiowego w aplikacji bas reflex. Ten aluminiak w BR ta gigantyczny bas ale z naleciałościami które niekoniecznie są pożądane. Typowe dla głośników o wyższym Qts. Ja z początku sugerowałem użycie albo Scana albo Satori W024 który da podobne osiągi do tego SB23. Ostatecznie myślę, że wybór tego głośnika był bardzo trafny. Mimo iż jest to tańszy głośnik to jego jakość brzmienia w tej aplikacji jest wyśmienita. Definicja i czystość basu jest na bardzo wysokim poziomie. Nie ma podbarwień basu, gra miękko, plastycznie i szybko. Zejście jest na tak dobrym poziomie, że osobiście mi nic więcej nie potrzeba do szczęścia. Jak dla mnie, w mojej osobistej skali ocen, praktycznie referencyjne brzmienie basu. Podział jest w okolicach 350Hz. Nie ma co za wysoko iść i marnować potencjału 12tki ;-). Tego scana rozważałem pod kątem przyszłych konstrukcji. Jest ciekawy ale.. No własnie, po pierwsze wymaga sporej obudowy. Po drugie trudno określić czy on jest do BR czy do OZ. W OZ jest przeciętnie a w BR już widać, że trochę tak nie bardzo. Moim zdaniem bardziej zdefiniowaną pod względem aplikacji jest wersja 4 ohmowa tego discovery. Jeżeli chodzi o cenę no to jest super. Z drugiej strony to ma istotne znaczenie jak ktoś naprawdę oszczędza i bawi się w budżetowe DIY. W przypadku np zamawiania u nas gotowych kolumn, szczególnie budowanych na indywidualne zamówienie to oszczędności na głośnikach rzędu 50 czy 100zł są bez sensu i nic nie dają. To są kwoty praktycznie nie wpływające na cenę końcową bo są inne, dużo większe składowe ceny końcowej które są niezmienne np koszt wytworzenia obudowy czy koszty związane z tworzeniem projektu. Tak tu mogę potwierdzić, że ten SB23 w 100% pokrywał się z symulacją. Mi wyszło nawet trochę "lepiej" pod względem f3 niż mówiła symulacja ale to wynikało z bardzo długiego kabla jaki szedł ze wzmacniacza do głośnika w komorze który nieco podniósł Qts głośnika ;-).
 15. A próbowałeś zatkać/przytłumić bass reflex ? Przecież to najprostsze co można zrobić i bardzo skuteczne.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.