Jump to content

colcolcol

Użytkownicy
 • Content Count

  530
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

colcolcol last won the day on October 5 2012

colcolcol had the most liked content!

Community Reputation

389 Bardzo dobry

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

3762 profile views
 1. Dzięki za pozdrowienia, które odwzajemniam. Pędzimy wszyscy na jednym, ale dużym wózku zwanym Ziemia i chwilowo spotkania towarzyskie są najmniejszym problemem.
 2. Najnowszy: Scan-Speak D2104/712000 cyt z Akustyka": dzięki temu (z cewką o średnicy tylko 19 mm) pasmo przenoszenia przekracza 40 kHz" koniec cytatu. Znów odezwały się moje marzenia i męczą: aby Scan Speak z równą ochotą dbał o częstotliwości, które słyszymy i które nasze systemy przenoszą doskonale czyli 20-30Hz jak o te, których nasze systemy nie przenoszą a my nie słyszymy czyli częstotliwości powyżej 20kHz. Argumenty mówiące o swobodzie grania, bezpiecznym marginesie czy lekkości w odtwarzaniu dotyczą tych wygodnych i stosunkowo łatwo osiąganych częstotliwości. Producenci nabierają wody w usta jak pytamy: kiedy 22cm zagra czysto 20Hz ze spadkiem 3dB z efektywnością 90dB? Kiedy? 😛 Takie mam marzenie. Kopułki grające 100kHz mnie nie interesują.
 3. Tak się składa, że miałem wszystkie 🙂 wymienione dłuższy czas w domu. Nie było dramatycznych róznic w wydajnościach czy barwie, jakieś szczegóły. Najbardziej przypadł mi do gustu 326bee ze względu - na być może mylne wrażenie - najlepszej werwy. CA 640 zrobiony jest za to najładniej i materiały na obudowę sprawiają najlepsze wrażenie.
 4. Ze strony Akustyka: "Znane są głośniki nisko-średniotonowe z membranami aluminiowymi, jednak obciążają one charakterystykę bardzo wysokimi rezonansami w zakresie kilku kHz; ich częściowe tłumienie jest możliwe za pomocą precyzyjnie dostrojonych filtrów wyższych rzędów, ale według kryteriów Scan-Speaka nie jest to dobre rozwiązanie. Przyzwoity, a nawet high-endowy głośnik średniotonowy nie musi mieć charakterystyki idealnie wyrównanej, lecz takie rezonanse, jakie serwują membrany metalowe, są już zbyt agresywne. Dlaczego więc Scan-Speak zdecydował się wprowadzić aluminiowe membrany do 18-tek najlepszej serii Illuminator? W serii tej są 18-tki z membranami celulozowymi, rekomendowane jako nisko-średniotonowe; wersje aluminiowe mają służyć przede wszystkim jako niskotonowe. Potencjał w zakresie niskich częstotliwości, jaki udało się przygotować w konstrukcji 18-cm Illuminatora (amplituda liniowa +/-9 mm), skłania do stosowania takiego głośnika nie tylko w roli nisko-średniotonowego, ale też jako niskotonowego, oczywiście w układach dwuipółdrożnych, ale nawet trójdrożnych. W takiej roli membrana aluminiowa pokaże swoje zalety, zachowa sztywność przy bardzo dużych siłach i wychyleniach, gwarantując bas czysty i dynamiczny, a jej kłopotliwe rezonanse pozostaną daleko powyżej częstotliwości filtrowania. Również membranę aluminiową dodatkowo usztywniono charakterystycznym przetłoczeniem, poza tym wersje aluminiowe mają wszystkie cechy konstrukcyjne właściwe dla nisko-średniotonowych Illuminatorów" Z opisu i konstrukcji głośników wynika, że nie są zamienne "wprost". Muszą być inaczej filtrowane i chociażby z tego powodu, nie da się porównać 1:1. Do wąskiej kolumny (jeżeli ma to decydujące znaczenie) 2.5 D czy nawet trzydrożnej wybrałbym aluminiowy. Do dwudrożnej - celulozowy ze względu na łatwiejsze filtrowanie i mniejsze rezonanse w okolicach podziału. Opis brzmienia może być polem do popisu dla tych z lekkim piórem i tendencjami do fantazjowania 🙂
 5. A skąd się biorą oczekiwania jak nie z marzeń? Jeżeli ktoś ich nie ma i ocenia głośniki przez pryzmat profitów - nie zrozumie tego.
 6. To zadaje się było piętą achillesową 18stek Rewelatorów. Wszędzie gdzie słyszałem, słabo było z tworzeniem planów. Moje poprzednie kolumny również nie budowały wirtualnej sceny tak przekonująco jak choćby obecny 12MU, czy wiele innych dużo tańszych. Pomiary potwierdzają bardzo niskie zniekształcenia i genialne wyrównanie charakterystyki.
 7. Przejrzałem dane 21WE/4542T00 i wersję 8542 i zaskoczony jestem bardzo wysoką częstotliwością rezonansową połączoną z relatywnie wysoką skutecznością. Czyli za 4 tysiące dostajemy 38Hz (z -6db) w BR i obietnicę 93dB. Pytanie dlaczego? Czyżby w Videbaek zrobili badania wskazujące na dominującą rolę małych wzmacniaczy lampowych na rynku? Z innej strony po co drenować kieszeń reklamą ekstremalnie niskich zniekształceń (to nie jest takie pewne), kiedy właściciele lampowych systemów akurat ten parametr mają w poważaniu? Nowoczesny głośnik z tego zakresu częstotliwości powinien zagrać z 25Hz w BR, mieć najwyżej 90dB, ale równiej rozłożone i być pozbawiony rezonansów w okolicach ewentualnych podziałów. Czyli czekamy na następną serię, bo ta wygląda na marną próbę ogarnięcia nowych technologii m.in zmiany geometrii cewek.
 8. 74500 w 0,35 sekundy. Tyle odpowiedzi oddało Google na zapytanie o bezkompromisowe kolumny a Ty Kazik II z takimi teoriami 🙂 Pytanie "jakie kolumny" jest pytaniem bardziej filozoficznym niż technicznym. Wielu z nas po skokowej zmianie jakościowej sprzętu zmieniało swoje upodobania muzyczne i mając to w pamięci, coś tam proponujemy. Jest to pytanie, które powinien każdy sobie zadać: czy chcę się rozwijać muzycznie czy tylko zmieniać sprzęt tak, moje ulubione Linkin Park, AC/DC czy Metallica brzmiały coraz lepiej? A co to lepiej? Rock zabrzmiał mi najlepiej na czterech Beyma 15 cali, do tego dwie tuby na wysokich i była energia.
 9. Nie jest tłumiony "od dołu", jest sterowany aktywnie a pasywny podział jest wyłącznie między nim a R3004.
 10. 26W/4867T00 Nie zauważyłem, aby ktoś tu pisał, że jego jest najlepsze. Rozmowy (na forum również) są przedstawianiem własnego lub cudzego - jako przykładu - zdania. Nie jest to "specyfika" a cecha dyskusji. Lepsze milion subiektywnych opinii niż jedna "obiektywna".
 11. Nie ogarniam do końca 22-35Hz. Pokój ma swoje ograniczenia, raptem 20m². To nie jedyne lokum 🙂 ale z muzyką padło na niego i tego nie zmienię. Mocne podbicia, z którymi cały czas walczę jak ten znany wojownik z wiatrakami kłócą się z wirtualną sceną a ona z odbiorem najniższej częstotliwości granej przez system w miejscu odsłuchu. Taka zabawa. Dołożenie kolejnego elementu układanki czyli 4-6Hz w dół, zburzyłoby wszystko co do tej pory wypracowałem. A mam sporo innych, równie ciekawych zainteresowań.
 12. Dziękuję za kulturalny klimat rozmowy, który nie jest oczywisty 🙂
 13. To dosyć częste.. Swoje aktualne mam niemal 10 lat i nie zamierzam zmieniać. Czy to wystarczający czas na rekomendację, są wystarczająco uniwersalne? A może tylko takie propozycje czyli oparte o własne doświadczenia: mam, używam ostatnie 7-10 lat i nie zamierzam sprzedawać powinny być traktowane poważnie? Bo jak inaczej ocenić czyjąś wiarygodność? Są jeszcze opinie osób, które robią kolumny, bo lubią i stanowi to ich hobby. Ale zachodzi podejrzenie, że te najbardziej polecane są akurat na All.. Kolumny służą do odtwarzania muzyki i jeżeli ktoś słucha jednego, określonego gatunku np jazzu albo rocka, mam niemal 100% pewność, że nie ma dobrego sprzętu. Kolumny powinny być niczym nielimitowany voucher na loty. Bilet na połączenia między Warszawą a nawet Paryżem i tylko tymi miastami, zawsze będzie półśrodkiem.
 14. Są takie popularne nagrania, które pokazują na co stać 18W. Na przykład Cyndi Lauper - True Colors. Pierwsze na co zwraca się uwagę słuchając tego typu nagrań na Scan Speak`ach, to bardzo szybki czas narastania ciśnienia akustycznego. Kiedy ta osiemnastka grała u mnie, częstym pytaniem było - czy będzie głośno a w domyśle czy moje uszy to wytrzymają? Sprawiały wrażenie bulteriera trzymanego na słabym sznurku, który w każdej chwili i bez ostrzeżenia gotów się z niego zerwać 🙂 Zniekształcenia, trwałość i odporność na przeciążenia to klasa Scana. Proponuję porozmawiać z Yoshi z YB audio. Ma pomierzone te głośniki i nawet podobny projekt Huracan RS, który w zakresie dynamiki i zniekształceń spełni Twoje oczekiwania. Ale zgodzę się m.in z tezą rafal735r: Wcześniej czy później usłyszysz bardzo niski bas <30Hz i będzie Ci wiercił dziurę w brzuchu...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.