Jump to content

J.Jerry

Użytkownicy
 • Content Count

  3765
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

611 Audioholik

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

2518 profile views
 1. Jedna sprawa, to dodawanie szumu do sygnału, co może wpływać na brzmienie korzystnie lub nie w zależności od charakterystyki szumu lub natężeniu, więc jest to jeden z czynników kształtujących brzmienie wzmacniacza. Druga sprawa znacznie ciekawsza, to podawanie na kolumny przez cały czas nawet jak wzmacniacz nie pracuje szumu, wzmacniacz w tym czasie też pracuje. Niestety nie znam eksperymentów jak by się zachowały kolumny bez szumu w porównaniu do podawaniu szumu między odsłuchami...kolumny są cały czas podłączone - grają muzykę lub szum, więc nigdy nie przestają pracować. Ciekawe ja
 2. Całkiem sprytne. Wzmacniacz podaje sygnał szumu na kolumnę 24/7. Dziwne, że nie sprzedaje się tego oddzielnie.
 3. Jak masz baterie, to ten czarny przewód sygnałowy mam mieć masy połączone z obu stron. Jeśli nadal brumi pozostaje zewrzeć do masy wejścia preampu i wtedy przestaje brumić albo preamp do przeglądu. Wspomniałeś wcześniej, że opampy zamontowałeś od strony miedzi i o ile dobrze pamiętam nie jesteś pewien czy tak jest dobrze - warto sprawdzić miernikiem, czy zasilanie jest na właściwych nogach i będzie wszystko jasne. Na moje oko są dobrze wlutowane
 4. J.Jerry

  Audio mity

  Jak dla mnie świetny wynik osiągnęliście. Gdzieś słyszałem o granicy słuchu 1dB, ale to może być jakaś średnia - tak to jest z pomiarami. A czy testowałeś wpływ przesunięcia fazy? W systemie aktywnym masz chyba takie możliwości. Chodzi mi o to, czy jednoczesne przesunięcie fazy i zmiana poziomu spowoduje, że odczuwalne różnice poziomu głośności będą wyraźniejsze.
 5. J.Jerry

  Audio mity

  Z tego rozumiem że na ucho wyrównaliście poziomy, a na drugi dzień wyszedł błąd 0,3 dB. Na muzyce wyszło wam podobnie dobrze?
 6. J.Jerry

  Audio mity

  Na niczym innym nie można tak polegać jak na liczbach. Lech36 twierdzi, że można te 0,5 dB usłyszeć...ciekawe jak on to zmierzył i czy w ogóle wtedy miał wtedy przy sobie miernik.
 7. OK. Te baterie to bezpośrednio do preampa podłącz z pominięciem stabilizatora, a stabilizator trzeba zupełnie odłączyć, masę również.
 8. J.Jerry

  Audio mity

  Powiedzmy, że kable, czy cokolwiek innego słychać nie przy 0,5 ale przy 5 dB różnicy. Wtedy najwięksi sceptycy w sprawie możliwości słuchu będą zadowolenie, ale jest problem, ponieważ przy 4,99999 dB różnicy słuch nie powinien niczego zarejestrować. Teraz należy porównać 0,5 z 0,00001 i zastanowić się czemu 5 jest lepsze od 0,5.
 9. J.Jerry

  Audio mity

  A 0,67 już są warte powagi, a niektórzy przestają się śmiać przy 0,66
 10. Pozostaje zająć się pre-ampem. Ja bym go zasilił z oddzielnego zasilacza zasilanego z oddzielnego trafa, a jak nie masz drugiego trafa mogą być dwie baterie 9V. Jak nadal będzie brumienie trzeba się przyjrzeć budowie preampa - może coś nie łączy na płytce albo opamp jest niesprawny. Z kolei jak przestanie brumieć na bateriach to mamy problem z masami, a preamp jest sprawny, ale nadal może być źródłem problemów. Ten czarny kabel to jest sygnałowy? Jak masz masy spięte przy zasilaniu, to ekran podłączasz z jednej strony, żeby nie zasilać preampa przez masę kabla sygnałowego.
 11. J.Jerry

  Audio mity

  Kiedyś eksperymentowałem z kablami z filtrami RLC, które symulowały kable o różnych parametrach. Były pomiary, odsłuchy, zmiana parametrów RLC, żeby sprawdzić od jakiego momentu kabel wpływa na brzmienie. Najciekawszy jest dla mnie wpływ rezystancji masy IC - cewka z taką samą ilością zwojów wykonana cieńszym drutem wpływała na brzmienie bardziej. Reszta wpływu to filtr dolnoprzepustowy łączący siły z filtrami źródła i wzmacniacza.
 12. Myślę, że nie ma co szukać winnego po stronie sprzedawców albo klientów. Cena sprzętu musi uwzględniać wszystkie koszta w tym wypożyczanie, trzeba to dopisać do rachunku za który płaci klient końcowy. Wypożyczenia dają możliwość posiadania przez chwilę różnego rodzaju sprzętu na który przeznacza się ułamek jego wartości. Może kiedyś tak będzie wyglądał rynek audio, że będzie się sprzedawało wypożyczenia, a sporadycznie sprzęt.
 13. To stabilizator o stosunkowo wysokiej impedancji przy wyższych częstotliwościach, więc można liczyć na zmianę parametrów i charakterystyk przy różnych CL pojemnościach i typach. Stabilizator o bardzo niskiej impedancji, który też mierzyłem zachowuje się inaczej - wpływ pojemności CL jest niewielki, nie widzę sensu dokładania większych pojemności niż kilkaset uF. W LM317 można dokładać Cadj i CL. Z moich pomiarów wynika, że pojemność CL rzędu 10mF da lepsze efekty przy zwiększeniu pojemności Cadj z 10 na 180uF (low ESR). Przy małych pojemnościach CL 470 uF impedancja była podobna dla Cadj
 14. Najlepiej zrobić sweep w pasmie akustycznym, może dzwonienia wyjdą. Sprawdziłem parę stabilizatorów z różnymi pojemnościami na wyjściu. Impedancja spada czym więcej pojemności na wyjściu zwłaszcza powyżej paru kHz. Jest to spowodowane relatywnie wysoką impedancją niektórych stabilizatorów rosnącą wraz z częstotliwością o charakterze indukcyjnym. Dodanie pojemności osłabia ten efekt, ale może spowodować górkę impedancji. Taki np. MC7815 przy 220/2400/12400uF ma odpowiednio 180/80/50 mOm przy 10kHz, więc przy takich słabszych stabilizatorach pojemności pomogą. Inaczej jest kiedy stabiliz
 15. Kolejne uaktualnienie pomiarów. Sprawdziłem rożne warianty połączeń zasilacza oraz wartości elementów. W tym wariancie połączeń kondensator wyjściowy CL nie powoduje znaczącego polepszenia parametrów, więc nie ma takiego pomiaru w zestawieniu. Sprawdziłem jak zachowa się impedancja zasilacza po dodaniu obciążenia rezystorem, czyli zwiększy się udział składowej stałej obciążenia. Z rezystorem 150 Om impedancja spadła kilka razy zwłaszcza przy małym poborze prądu. To też pokazuje w jaki sposób można stworzyć korzystne warunki do pomiaru i uzyskać lepsze wyniki. Tych parametrów nie ma
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.