Jump to content

barmanekm

Użytkownicy
 • Content Count

  3323
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

433 Bardzo dobry

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Elektronika, programowanie i od czasu do czasu Audio.
 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

20230 profile views
 1. Eurowizja to specyficzny festiwal. Jak dla mnie totalny misz-masz różnych gatunków i poziomów wykonawczych, częściej niestety po słabszej stronie. Będę dziewczynom kibicować, chociaż obejrzeć się raczej nie skuszę. Pamiętam jak przed Euro 2012, głosami telewidzów, konkurs na oficjalną polską piosenkę wygrał zespół Jarzębina z Kocudzy, niestety było to zwycięstwo wyłącznie teoretyczne, bo utwór został niemal zepchnięty na margines. Może i był dla kogoś zbyt "przyśpiewkowy", jednak konkurs to konkurs a przy tym nasza, mniej znana tradycja. Ogólnie bardzo się cieszę, że muzyka folkowa, a także ludowa jakby odzyskuje swoją popularność. W tym drugim przypadku prawdopodobnie odchodzi ostatnie pokolenie tradycyjnych wykonawców i świadomość tego jak ogromne, niematerialne dziedzictwo kulturowe ze sobą zabierają powinna być jak najszersza. Tak samo jak wszelkie próby odtworzenia i przekazania tego dziedzictwa następnym pokoleniom. Ponieważ temat niejako odkopałem dorzucę jeszcze moje wybrane zakupy od tamtego czasu, które są moim zdaniem ciekawe: Sutari i obydwa ich albumy: Wiano, Osty https://sutari.bandcamp.com/album/wiano-bride-price https://sutari.bandcamp.com/album/osty-thistles I całkiem niedawno odkryty jazzowy album Makaruk - Erotyki Ludowe. Trudno mi coś więcej napisać, bo trafiłem na to całkiem niedawno. https://makaruk.bandcamp.com/album/folk-love-songs Fajnie jakby można było osadzać playlisty do Spotify lub innych serwisów streamingowych. Zresztą jest tego sporo więcej. Tylko szukać, kupować i słuchać....
 2. Rozkręcająca się wiosna i nadchodzące lato sprawiają, że z moich kolumn częściej płyną tradycyjne lub inspirowane tradycją rytmy. Taka muzyka kojarzy mi się latem, porannymi mgłami i rosą na łące, wieczornymi ogniskami i różnymi obrzędami. Chciałbym polecić wszystkim całkiem świeże wydawnictwo, bo premiera była przed zaledwie tygodniem. Płyta Ciemnienie duetu Mehehe ma właśnie to coś, co w takiej muzyce jest bardzo ważne - klimat. https://mehehe.bandcamp.com/releases A tutaj występ Pań na festiwalu Nowa Tradycja 2018
 3. barmanekm

  Audio mity

  Chyba zbyt daleko idące uproszczenie. W teorii nie ma wiele złego w tym, że odejmą się na końcu, zależy ile też tego CMRR potrzebujemy. Największym problemem będzie niedopasowanie komponentów, która drastycznie obniży CMRR, z drugiej strony pomija się stopień symetryzowania/desymetryzowania sygnału, który także zwykle wprowadza szumy. OK łatwiej uzyskać lepsze CMRR z powodów praktycznych, korzystając z tego powszechniejszego podejścia, ale by uzyskać lepsze SNR, to także trzeba zapłacić za niskoszumne opampy, lub wszystko zrównoleglić, przy czym cały czas także płacimy za precyzje komponentów. Fakt, faktem, że i tak wyjdzie o wiele taniej. Są oczywiście wpełni zbalansowane opampy, ale tam się niewiele zmienia, poza wygodą. Jeżeli chodzi o zbalansowane wzmacniacze mocy (fully balanced, żeby nie było wątpliwości), to pomimo ich różnych cech, które mogą być zaletami, mają też swoje ograniczenia i są już dużo, dużo droższe. A zysk jest raczej "w zależności od sytuacji, jakiś tam może być"....
 4. barmanekm

  HARBETH Club

  Z Heglem, w opisie cała konfiguracja.
 5. barmanekm

  HARBETH Club

  Największa różnica pomiędzy różnymi standami, a także standami z kolcami i bez jest spowodowana wysokością. Pozostałe to pewnie i jakieś są, ale nie podjąłbym się ślepego testu. Oczywiście nie zbadałem wszystkich przypadków. Ja posiadam dedykowane Pro Audio Bono. Podobne, ale lepiej wykonane niż Skylan. Moim zdaniem oczywiście.
 6. Być może to tylko bezpiecznik, ale jak jest na gwarancji, to chyba nie możesz go otworzyć, żeby sprawdzić.
 7. Najmniej skompresowane i "porobione" są mastery Barry'ego Diamenta. Nie do wszystkiego to jednak pasuje. George Marino, niektóre brzmią, mimo większej kompresji, jak dla mnie lepiej. Najsłabiej wypada Ted Jensen. A ogólnie to niestety muszę się zgodzić z poprzednikiem, że najlepsze Back in Black jakie słyszałem było z winyla, u jednego z forumowiczów.
 8. Temat ciekawy. Moim zdaniem o jakości brzmienia zestawu lub komponentu nie świadczy fakt, że gra on lepiej niż droższe, nawet wielokrotnie, klocki. Świadczy o tym brak urządzeń w podobnej cenie, lub tańszych, które zagrają lepiej. Łowców jeleni na magię ceny przecież nie brakuje. Nie piję do Magico, bo ich nie słyszałem, ale generalnie. Jestem przekonany że S16Hz i inne polskie manufaktury, ale nie tylko, będą lepsze od wielu dużo droższych sprzętów tylko, że takie coś niewiele mówi. No chyba, że będą lepsze od wszystkich. Jak ktoś zauważył dobrych zestawów, niezależnie od ceny, jest jak na lekarstwo. Zestawów z dobrym stosunkiem jakości do ceny jest pewnie jeszcze mniej. Myślę, że wspomniane S16Hz się do nich zaliczają i to jest najważniejsze.
 9. Po wpisie Boba zwróciłem uwagę, że posiadasz już DAC. Za 2500 PLN, masz transport ProJect'a CD BOX DS2 T. Jeżeli szukasz czegoś nowego.
 10. Jeżeli nowe, to możesz się zainteresować: https://www.project-audio.com/en/category/hifi-electronics/ds2-line/sources-ds2-line/ Ogólnie w Polsce dostępne są chyba tylko wersje z osobnym pudełkiem na CD Transport (CD BOX DS2 T) i DAC (DAC BOX DS2 ultra), daje to pewną swobodę niestety nieco ponad budżetem. Jak pokombinujesz to ok 5 tys. komplet. Taniej można kupić, to w jednym pudełku (CD BOX DS2), ale nie widziałem oferty w PL (ok 4 tys. PLN wyjdzie, np. http://www.audioaffair.co.uk/pro-ject-cd-box-ds2-cd-player). Flaki w środku praktycznie takie same, wiec powinno być podobnie. Aha, osobiście tego seta nie słyszałem, ale sama elektronika i napęd transportu są zamontowane w dużo droższych urządzeniach, które słuchałem bardzo długo, a nawet jedno mam. Co prawda z innym DAC, ale jeżeli ten co jest w ProJect jest dobrze zaimplementowany to też będzie bardzo OK. To tylko sugestia do rozważenia.
 11. Jest to bardzo możliwe. Na przykład świadomości, że ma wsadzone najdroższe komponenty. To również jest możliwe. Odpowiedzi na pytanie nie oczekuję. Każdy odpowiada w momencie zakupu. W końcu głosuje swoim portfelem. Mniej lub bardziej świadomie. Jego sprawa. Kto tak twierdzi? Może i ktoś się taki znajdzie, ale wątpię.
 12. Możesz podać gdzie zmieniłem. W sensie, gdzie zmienił się sens tego pytania? Cały czas zakładamy, że finalny wyrób kosztuje tyle samo. Rzecz, może tyczyć się także przetworników. Niech druga ma lepsze i dwa razy droższe i jakiś lepszy kondensator, tak by kosztowało to trzy razy więcej. Subiektywnie podoba nam się jednak ta kolumna z tańszym wsadem. Może dlatego, że np. jest łatwiejsza w wysterowaniu dla naszego wzmacniacza i lepiej nam pasuje.
 13. Kluczem, niech będzie słowo "subiektywnie". Dajmy na to, że są podobne przetworniki, ale w jednych kolumnach, w zwrotnicy siedzi sobie kondensator V-Cap. Natomiast bardziej odpowiada nam charakterystyka tych kolumn bez V-Capa. Można potraktować sytuację hipotetycznie.
 14. Tylko nie dla wszystkich to ma znaczenie. Ja na przykład podchodzę do tego nieco inaczej. Staram się o najlepsze granie w założonym budżecie. Oprócz dźwięku (powiedzmy istotność 75%), biorę pod uwagę, jakość wykonania i wygląd (25%). Cena zastosowanych komponentów zupełnie mnie nie interesuje. Chociaż jestem jej doskonale świadomy. Doskonale wiem co siedzi w środku, zarówno w elektronice jak i w kolumnach - ale jest to spowodowane tylko i wyłącznie inżynierską ciekawością. Kilkanaście lat temu, w moim pierwszym miejscu pracy, miałem kolegę, który idąc na stołówkę, wybierał zupę nie kierując się tym na co "miał smaka", ale np. w tej zupie jest więcej mięsa więc się bardziej opłaca. A nie będzie płacił tyle samo za barszcz co za krupnik. I w ogóle kombinował zawsze i liczył, co wyjdzie najlepiej. Prawdziwa historia. Zadam pytanie. Masz do wyboru dwie pary kolumn, dajmy na to po 5 tys. PLN każda. Jedne mają części za 1000 PLN i grają znakomicie, drugie za 3000 PLN i grają niestety subiektywnie słabiej. Które wybierzesz?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.