Jump to content

Acoustic Lab

Branża
 • Content Count

  1104
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

148 Dobry

Metody kontaktu

 • Adres URL
  http://www.AcousticLab.pl

Informacje profilowe

 • Branża
  Usługi

Recent Profile Visitors

2697 profile views
 1. Nida Sonic. Dystrybucja Siniat. Zadzwoń lub napisz do nich kto ma w Twojej okolicy to w ofercie.
 2. Są pochłaniające. Zamiennik robi Rockfon, cena ciut niższa. Zależy o jakiej częstotliwości mowa. Ogólnie fale niskich częstotliwości nie są analizowane jak te wyższe, dla których można przyjmować analizę geometryczną, czyli kąt padania na płaską ścianę równa się kątowi odbicia. Bas zachowuje się jak fale i najlepiej obrazują to rysunki w książce prof. Stefana Weyny z Politechniki Szczecińskiej pt. "Rozpływ akustycznych źródeł rzeczywistych". Na załączonym rysunku widać, że nawet fala 200Hz tworzy wiry. Tam gdzie jest bardziej czarno tam jest głośniej. Dlatego basu nie słyszymy jako odpowiednio skierowanych odbić, bo bas zachowuje się inaczej. Mając system o bardzo dobrej dynamice możemy poczuć falę uderzeniową basu z dźwięku bezpośredniego. A jego ilość słyszymy z dźwięku bezpośredniego i z odbić. Zakładając czas pogłosu na basie w pomieszczeniu na poziomie 0,5 sekundy (czyli bardzo doba wartość) to znając prędkość dźwięku w powietrzu, która wynosi 344 m/s, dzielimy przez 2, bo chodzi nam tylko drogę jaką dźwięk pokona w pół sekundy, co daje 172m. Zakładając że nasz pokój ma 6m długości, dzielimy 172/6 i otrzymujemy ilość odbić od ściany przedniej i tylnej nim bas zaniknie w pomieszczeniu, to jest 34. A że nie słuchamy dźwięków pomiarowych tylko muzyki to w ciągu tych 34 odbić kolumny grają już następne dźwięki, które nakładają się na te które już odbijają się w pomieszczeniu. Na rysunkach są pokazane fale dla pomieszczenia zamkniętego. Jeśli pokój odsłuchowy jest otwarty to bas będzie uciekał do pozostałych pomieszczeń i powieszenie kotary niczego nie zmieni w kwestii rozchodzenia się basu.
 3. Patrząc na zdjęcia i opis brakuje Ci pochłaniania powyżej 500Hz. Jak zmienisz zasłonę na grubszą to zwiększysz dysproporcję w pochłanianiu pomiędzy ścianą lewą, a prawą. Lepszym rozwiązaniem będzie powieszenie 4 płyt Ecophonu na suficie w rozmiarze 120x120cm. To zlikwiduje Ci ten chaos o którym piszesz. Na bas to ze zdjęć nie mam rozwiązania. Najlepiej pomierzyć i wtedy będzie wiadomo gdzie jest bas i jak go odzyskać. Obecnie pewnie większość basu ucieka przez otwarte wejście od pokoju. A że kanapa jest wg zdjęć 60-70% długości pokoju to też nie pomaga. Zapewne pod tylną ścianą jest basu więcej. Próbowałeś wysuwać kolumny bliżej do słuchacza?
 4. Alumen nie gra jak pozostałe Jantzeny. Jest lekko ciepły, lekko ciemny, a zarazem detaliczny. Osobiście uważam go za jeden z najlepszych kondów pod względem cena/brzmienie. Pomimo jego lekkiego ocieplenia nie jest tak ciemny i zamulony jak Mundorf Supreme. Bardziej neutralny od Alumena jest Audyn True Copper i Auricap.
 5. Zależy od ilości metrów kwadratowych takiego rozwiązania względem całej powierzchni ścian, podłogi i sufitu. W kinach Helios na ścianach tkanina jest tylko elementem wykończeniowym, pod spodem jest wełna mineralna, bo to ona pochłania dźwięki.
 6. Jak rezonans potrafi wzbudzać przedmioty w pomieszczeniu to raczej nie chodzi o 300Hz tylko o 30Hz. Może masz coś w pokoju co powoduje ten rezonans, np. pusta donica lub duży flakon?
 7. Mylisz pojęcia. Płyty z moich załączonych zdjęć i płyty perforowane pochłaniają dźwięki. A płyty gładkie o zwiększonej gęstości mają za zadanie odbić jak najwięcej dźwięku. Czyli jak je zastosujesz to będziesz miał gwarantowany długi pogłos.
 8. Zależy od reszty elementów które będą w pomieszczeniu. Skoro będziesz podwieszał to możesz też rozpatrywać Ecophon. Można je wieszać jako osobne płyty lub jako cały sufit powieszany. Przykład: Jest też taki stelaż którego nie widać, bo wchodzi po grubości płyt. Jak nie planujesz dużo wykładzin czy dywanów to można rozważyć opcję wszystkich sufitów pochłaniających. A jak chcesz mieć większą pewność to mogę Ci policzyć jaki będzie czas pogłosu przy zastosowaniu danej konstrukcji sufitu. Jak się da to również rozważył bym ustawienie kolumn na ścianie 291 cm. Wtedy będzie symetria dla obu kolumn. W obecnym ustawieniu lewa kolumna będzie miała więcej basu, a scena ucieknie w prawo.
 9. Moim zdaniem pochłaniania masz już dowoli. Jeśli z basem nie ma ewidentnych problemów to rób drewniane dyfuzory DIY i wstawiaj parami symetrycznie względem osi pokoju. Zacznij od miejs pierwszych odbić, potem możesz zapełniać sufit.
 10. Dochodzi przejście przez kolejny ośrodek, oraz jak już było wiele razy pisane na forum 10cm wełny z odstępem 10cm od ściany działa niemal identycznie jak 20cm wełny. A to porównując do 10cm wełny bezpośrednio na ścianie ma wyższy współczynnik pochłaniania niskich częstotliwości. Dodatkowo pokazując "obszarowy" współczynnik pochłaniania uwzględnia się też pochłanianie boków i tyłu ustroju.
 11. Za dużo przegródek, przez co masz zbyt mała kubaturę względem otworu żeby łapnąć 24Hz.
 12. Pierwsza sprawa to jakie wymiary ma pokój i czy jest zamknięty czy połączony z innymi. Jak zamknięty to rozpatrujemy sam pokój, jak otwarty to trzeba brać pod uwagę wszystkie połączone pomieszczenia. Jeśli masz już określone ustawienie kolumn i z grubsza umeblowanie pokoju to można zrobić na tylnej ścianie np. płyty gipsowe o grubości kilku cm żeby dodatkowo rozproszyć. Jak planujesz wyspę na suficie to można zrobić ją z płyty perforowanej np. Nida Sonic. Jak masz dużo okien to zaplanuj miejsca na karnisze i zasłony. Jak za kolumnami masz całą ścianę do dyspozycji to można ją w całości zabudować ustrojami i potem zasłonić tkaniną. Poprzeglądaj realizacje na mojej stronie i ogólnie w necie to wybierzesz coś co Ci się spodoba: [Hidden Content]
 13. Dla 4kHz to już bez różnicy jaka to będzie odległość.
 14. Przez to że te panele mają określony stopień perforacji i tą samą głębokość to pochłaniają pewien zakres częstotliwości (średnica), a inne odbijają. Na wykresie widać, że są najskuteczniejsze w paśmie 100-400Hz. Panel szerokopasmowy, czyli taki bez płyty perforowanej pochłania szerokopasmowo. Te z płytami odbijają wyższe częstotliwości równomiernie do stosunku perforacji względem całej powierzchni ustroju. Dzięki temu, że mają policzone odległości pomiędzy szczelinkami są nazywane rozpraszaczami/dyfuzorami, bo część pochłaniają, a część odbijają. Moim zdaniem tych ustrojów nie można nazywać dyfuzorami, bo nie zapewniają opóźnienia w czasie, dla fal odbijanych. W nich po prostu to co trafi na sklejkę to się odbije i to w tą samą stronę jak od płaskiej ściany, a to co trafi na wełnę/piankę/gąbkę zostanie pochłonięte. Dlatego na wykresie pochłaniania są one mniej skuteczne w paśmie powyżej 800Hz. Inna kwestia, że wykres nie pokazuje współczynnika pochłaniania alpha tylko ogólny obszarowy współczynnik pochłaniania i to po wstawieniu ich w rogi, czyli po zwiększeniu ich odległości od ściany. Powieszone na płasko na ścianie będą miały słabsze parametry.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.