Jump to content

Acoustic Lab

Branża
 • Content Count

  1078
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

138 Dobry

Metody kontaktu

 • Adres URL
  http://www.AcousticLab.pl

Informacje profilowe

 • Branża
  Usługi

Recent Profile Visitors

2451 profile views
 1. Cały wywiad był szczery, za to poprawiłeś mi humor swoim postem 🙂 Krótko odnośnie mojej metodologii pomiarów: - mierzę z suba, bo lepiej pobudza niskie częstotliwości i łatwiej scharakteryzować podbicia (to o czym pisał @Bartek z Mega-Acoustic), oraz czasami zdarza się że klient myśli o zmianie kolumn na większe i z obecnymi jest OK, a z większymi może być źle na basie. Ekstremalnym przypadkiem były pomiary w pokoju podobnym z powyższych zdjeć (z postu @xajas). Kolumny fizycznie się zmieściły do pokoju, więc klient był szczęśliwy i tak słuchał, tylko jedna częstotliwość się mocno wzbudzała na basie. W pomiarach wyszło że jest to 36Hz, a żaden rezonans nie wypadał w tej częstotliwości. Na pomiarze z suba nie było tego podbicia na 36Hz. Okazało się że bass refleks tych kolumn był strojony na 36Hz i dlatego podbicie było tak duże, że sporo przewyższało wszystkie mody pokoju - dlatego mierzę z suba. - mierzę z kuli, bo równomiernie wypełnia pomieszczenie dźwiękiem, a od kilku lat co raz więcej jest systemów audio w domach ustawionych w salonie połączonym z jadalnią, kuchnią, hollem, klatką schodową i korytarzem na piętrze. Dźwięki latają wszędzie, jak spadnie łyżeczka w kuchni to aż kłuje w uszy. Dlatego trzeba oprócz adaptacji salonu zastosować odpowiednio komponujące się pochłaniacze w pozostałych połączonych pomieszczeniach, żeby pogłos nie wracał do salonu degradując brzmienie systemu, ale też żeby żyło się przyjemniej i bardziej komfortowo. - dodatkowo wykonuję również pomiary z kolumn klienta, jednak głównie operam się na pomiarach z kuli i suba, bo znam charakterystyki tych urządzeń, przez co jestem w stanie bardziej poznać akustykę pomieszczenia. Tak na marginesie to ponad połowa moich klientów zmienia kolumny co 2-3 lata, więc robienie akustyki typowo pod jeden model kolumn moim zdaniem nie ma za bardzo sensu. EOT. @keray Jest opcja postawić głośniki poniżej, ewentualnie na parapecie lub na standach przed nim?
 2. Basu będzie najwięcej na samej górze na łączeniu skosów. Jeśli nie będzie przeszkadzał brak basu na kanapie to ładniej pokój wygląda w takiej wersji niż z płaskim sufitem.
 3. Musiałbym mocno pogrzebać, bo robiłem to 8-9 lat temu i nie pamiętam gdzie mam te wykresy. Robiłem wtedy sufit i ściany jednocześnie, więc samego sufitu nie mam zmierzonego przed i po.
 4. Ja w swoim pokoju odsłuchowym przełamałem sufit po długości i jest on jak dach dwuspadowy wznosząc się od środka ku ścianom bocznym o 3cm, a dodatkowo jest pochylony przód-tył o 7cm. Przy wymiarach pokoju 7,2x4m daje to kilkanaście milimetrów różnicy na metrze, więc nie ma problemu że to od razu rzuca się w oczy. Niektórzy powiedzą, że to bez sensu, a ja to zrobiłem, bo jak robiłem do podstaw to dlaczego miałbym robić płaski sufit. Byłem tydzień temu na pomiarach w Warszawie i salon miał ścianę lewą o 70cm dłuższą niż ściana prawa, a po wejściu do pokoju nie razi to oczu.
 5. Ja uważam inaczej. Jeśli ktoś chce poprawić sobie akustykę to przyjeżdżam na pomiary i zabieram za sobą ustroje akustyczne, aby można był posłuchać jaką dają poprawę w brzmieniu. Jest to 30-40% ustrojów względem pełnej adaptacji pomieszczenia, jednak daje to możliwość usłyszenia klientowi co i jak bardzo może się poprawić. Często też zmienia to podejście żony, która może zobaczyć i sama usłyszeć różnicę. Dodatkowo mam pokaźną bibliotekę zdjęć z adaptacji akustycznych wykonanych na przestrzeni 9 lat, dzięki temu można zobaczyć wiele różnych wersji ustrojów czy to pochłaniających czy rozpraszających i wybrać optymalne rozwiązanie. Więcej o mnie i moim podejściu do adaptacji akustycznych można przeczytać w wywiadzie na łamach High Fidelity: http://www.highfidelity.pl/@main-3564&lang=
 6. Tak, wpływa. Zależy od długości, szerokości, wysokości pokoju, tego jak będzie umeblowany, gdzie są drzwi, jak będzie ustawiony sprzet i jeszcze kilku innych czynników, które biorę pod uwagę tworząc projekt adaptacji pomieszczenia. Tak uniwersalnie i bez wszystkich danym nie jestem wstanie podać złotej metody dla każdego, bo jej nie ma. Same płyty Fermacell (które mam w sprzedaży) są o wiele twardsze i gęstsze niż zwykłe GK, dzięki temu zatrzymują znacznie więcej basu w pomieszczeniu. A to żeby bas nie uciekał w skosy tylko był.w pomieszczeniu w przypadku pokojów ze skosami jest najważniejsze i zarazem najtrudniejsze w opanowaniu jak już się takie pomieszczenie zrobi ze zwykłych płyt GK. Szczęśliwie nie jest to nie odwracalne i da się w pokoju ze skosami z płyt GK odzyskać bas, co już z powodzeniem robiłem, jednak wtedy wymaga to większej ilości ustrojów akustycznych.
 7. Biały MCap to jeden z najsłabszych kondów. Już E-Cap gra lepiej od niego, bo nie muli tak bardzoo. Tanio i dobrze z dociepleniem średnicy to Miflex MKP-10/13. Trochę bardziej neutralnie zagrał CC ESA. Mundki ZN natomiast dawały przeostrzoną wyższą średnicę (co było dziwne, bo w zwrotnicy tego efektu nie było).
 8. Jak robiłem adaptację akustyczną w salonie Nautilus w Warszawie to pierwszy raz spotkałem się z mchem. Jest on u nich już kilka lat i cały czas wygląda świetnie. Jak element wizualny sprawdza się świetnie. Jako pochłaniacz dźwięku już tak sobie. Jednak jeśli masz mały pokój i myślisz o kilku metrach kwadratowych takiej powierzchni to lepsze to niż pusta ściana. Korek ma właściwości pochłaniające tylko dość małe. Jeśli miałbyś nim wykładać całe ściany to zmniejszysz pogłos w pomieszczeniu.
 9. Od schodów to napewno że oddzielić, bo inaczej łącząc pomieszczenia wydłuża się czas pogłosu i dźwięk będzie nieść się po całym domu.
 10. Moim zdaniem im więcej się ustali na etapie projektowania tym dokładniej można oszacować jakie warunki akustyczne będą w pomieszczeniu. Dzięki temu nie będzie potrzeba dostawiać dużej ilości ustrojów, lub przemeblowywać salonu tuż po wprowadzeniu się. DAWH Ja bym wybrał strop drewniany z płytami Fermacell zamiast zwykłego GK i częściowo płyty perforowane GK jak Nida Sonic, lub całość na płasko i podwiesić płyty Ecophon np. z serii Solo. Wady żelbetu: - jest droższy, - nie robisz poddasza, więc nie interesuje Ciebie nośność czy ewentualne skrzypienie stropu po latach, - beton odbijał by znacznie więcej basu przez co rezonanse uwzględniające sufit były by mocniej pobudzane - robienie sufitu podwieszanego/akustycznego obniżyło by dodatkowo wysokość pokoju
 11. Ściągnij sobie katalog Vicoustic i pooglądaj co mają w ofercie. Cokolwiek Twa żona zaakceptuje kupuj i wieszaj (możesz to kupić ode mnie). Zawsze lepsze coś niż goła ściana, nawet jeśli będzie to 5cm gąbki. Odnośnie sufitu popatrz na płyty Ecophon Solo. Mają 4 cm grubości i podwieszam je pod sufitem z 4cm odstępem. Standardowo są białe i dość mocno pochłaniają dźwięk. Przy formacie 120x120cm lub 240x120cm potrzebujesz 2-4 płyty i pogłos z grubsza ogarnięty.
 12. Masz bardzo podobny pokój do mojego. Pogadaj z żoną czy dało by się postawić stół w miejscu kanapy. Dzięki temu odsunął być kanapę na ~2,5m od ściany tylnej i odpada problem dokupienia fotela, który stał by niemal po środku pokoju. Odnośnie ustrojów to jeśli ustawienie pozostaje jakie jest to skoro nie masz pogłosu i nic ewidentnie nie przeszkadza to nic bym nie robił.
 13. Ja bym zaczął od wstępnego określenia jak chcecie urządzić salon, żeby przy całym suficie z Ecophonu + dywan/wykładzina + meble + kanapa nie okazało się że wysokie tony nagle gdzieś wessało i jest przetłumione pomieszczenie.
 14. Kiedyś w tym wątku ktoś wymieniał cewki w Sure 2x250W. Po zmianie oryginalnych na chyba Wurt była poprawa. Może ktoś pamięta jakie to były cewki jeśli chodzi o parametry i gdzie je można kupić?
 15. Jeśli dasz pochłaniacze w same rogi za kolumnami, to będzie za mało. Dalej pozostaną całe boczne ściany puste. Jak możesz to zrób test. Kup kilka paczek wełny i wstawiaj kolejne arkusze słuchając/mierząc jak się zmieniają parametry pokoju.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.