Jump to content

dexter44

Użytkownicy
 • Content Count

  49
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione
 1. C0G maja znacznie niższą gęstość energii. W tych samych wymiarach obudowy uzyskasz większą pojemność z X7R. Do tego X7R są tańsze. Ale w zastosowaniu jako filtr dopasowany na konkretną częstotliwość (filtr wyjściowy) lepiej użyć C charakteryzującego się stałymi parametrami, czyli C0G. C0G warto dawać do przebiegów zmiennych. Do filtracji przebiegów stałych z przyczyn czysto ekonomicznych lepiej dać X7R.
 2. C0G zachowują stałą pojemność w funkcji napięcia. X7R są mega nieliniowe pod tym względem.
 3. Jarku, jeszcze AD797 trzeba przetestować. Znalazłem rozwiązanie zagadki syczącej góry przy Yello. Dużo basu powoduje zmniejszenie impedancji kolumn, przez co zmienia się punkt pracy filtra wyjściowego, który ucina wtedy górę pasma. Zmniejszę ten efekt zmieniając dobroć filtru i przesunę też górna częstotliwość odcięcia kilka kHz wyżej.
 4. dexter44

  Wzmacniacz 'Ugoda'

  Jarku, widać jasno dlaczego tak niesamowicie precyzyjnie odtwarzana jest góra pasma. Obudowa jak i przebiegi wyglądają oszałamiająco, a brzmienie jak zawsze do pozazdroszczenia.
 5. Tak, aptX jest obecnie najmniej kompresującym kodekiem. Scalaki różnią się tylko i wyłącznie innymi mosfetami w stopniu wyjściowym. O ile inne mosfety we wzmacniaczu w klasie AB dadzą inny dźwięk, o tyle w klasie D trochę ciężko mówić, że to są inne wzmacniacze.
 6. @Kris Słuchałem TK2050, tpa3116, Ugody i najwiecej Yamahy Pianocraft. Wzmacniacz bije na głowę Yamahe, o innych w klasie D nie wspominając, natomiast do Ugody może delikatnie brakuje niesamowitej ostrości najwyzszych dźwięków. Wiele scalaków BT ma wyjście I2S. @Mone Zasilam z 32V Chińskim zasilaczem z Ali dedykowanym do wzmacniaczy TDA7498. Wcześniej grał na 19V zasilaczu od laptopa. Testowalem tez z 12V zwyklego zasilacza 2A i na żadnym nie bylo nic słychać. Ale pcb z Dalekiego Wschodu nie mają odpowiednuch filtrow i bardzo 'tani' zasilacz może być słyszalny w głośnikach. Z niskimi częstotliwościamj TPA sobie poradzi, ma 60dB tłumienia zasilania, ale wyższe f przedostają się słyszalnie na głośniki. Przy kolumnach o efektywności 90dB przy przyłożeniu ucha do wysokotonowego słychać bardzo delikatny syk, ale otoczenie musi byc absolutnie wyciszone żeby to usłyszeć. TPA3255 da się wlutować, jednak obecna PCB może być zasilana z max 42V.
 7. Panowie, po długim czasie dopracowywania wzmacniacza pora podzielić się wersją trzecią. Krótki opis: - wejścia: aux, SPDIF po RCA i TOSLINK, USB, bluetooth, - wyjścia: z DACa słuchawkowe i wyjście mocy, - DAC: WM8740, power stage: TPA3251. Sterowanie z pilota z funkcją uczenia się innych pilotów, enkoder, wyświetlacz OLED, zegar czasu rzeczywistego. Sygnał z BT nie jest analogowy, a cyfrowy, przez co nie tracimy na jakości dźwięku. Płytka ma wymiary 100x150 i 40mm wysokości. Układ projektowany na moc 2x100W, istnieje możliwość zmostkowania (choć wątpię żeby było to potrzebne).
 8. Rezystor 200W kosztuje 15zł. 300W to już koszt 30zł. http://www.tme.eu/pl/katalog/elementy-pasywne_112309/#id_category=112319&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC @toptwenty Zawsze możesz kupić 2x300W na kanał i połączyć szeregowo lub równolegle. Najtaniej będzie 3x200W na kanał.
 9. @ antichoice Nie zmieniałem Fsw, a przy 3x wyższej częstotliwości może ucichnie syczenie. Dziś wieczorem spróbuję przestawić i jeśli zmieni się coś w dźwięku, postaram się to opisać.
 10. @ sybic Dałem się skusić na TPA3251 (po gotowcach z Chin na TK2050 i TPA3116) i zbudowałem wzmacniaczo-DAC. Przetwornik WM8740 z różnicowym wyjściem idealnie nadał się do TPA. Do tego odbiornik toslink i sterowanie z pilota. Całość gra poprawnie, choć zdecydowanie lepiej od 3116 i trochę lepiej od TK2050. Może to kwestia aplikacji, layoutu PCB czy użytych elementów. Starałem się nie oszczędzać i dobierałem elementy przede wszystkim pod względem parametrów, a nie tego 'co mam szufladzie'. Układ nawet grał w Warszawskim Klubie Audiofila i Melomana i oczywiście DACo-wzmak hi-endowy nie jest, ale mimo to zebrał dość dobre opinie. Na co dzień gra z Focal Cobalt 815, zasilany ze wzmacniacza laptopowego (19.2V, 2,5A) i nigdy nie zabrakło mu mocy czy zejścia basem. W poprzednich wzmacniaczach w klasie D bardzo przeszkadzało mi delikatnie syczenie/szum z głośników wysokotonowych. Tutaj natomiast jest absolutna cisza. Jestem bardzo zadowolony z konstrukcji i miałem pomysł, żeby popełnić na bazie tego rozwiązania domowe centrum multimedialne - amplituner, czyli bluetooth, odtwarzacz z pendriva, radio FM, USB do PC, wejścia SPDIF i analogowe, wyświetlacz OLED i pilot. Zacząłem dodawać do projektu PCB kolejne funkcjonalności, ale z braku czasu musiałem odłożyć projekt na później. Może ktoś z Forumowiczów chciałby pociągnąć temat dalej, mogę podzielić się plikami w Eaglu. @kajfux Jakby miały 330u do byłyby bardzo duże, albo jeśli są w wymiarze 12x12x7 i mają 330u to są na mały prąd, poniżej 1A. Jeśli faktycznie mają 33u (czyli nadruk 330) to są na 4-6A. Możesz spokojnie zmienić je na 10u, wtedy pasmo przenoszenia poszerzy się w górę. Ze swoim tak zrobiłem i dźwięk otworzył się. Dobrą praktyką jest wymiana 4 kondensatorów wejściowych z MLCC na polipropylenowe o takiej samej pojemności lub ciut większej. Ja dałem Wimy 10uF. Pozdrawiam PS: zdjęcia TPA3251 z klubu Kaim:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.