Jump to content

zjj_wwa

Branża
 • Content Count

  3471
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

515 Audioholik

Metody kontaktu

 • Skype
  zjj_wwa

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Topologie układów i obwodów. Krzem, Lampy. Nietypowe schematy. Niestandardowe zastosowania elementów bądź układów. Optymalizacje typu Bang-for-Buck. Wszystko pod kątem HI End Audio, oczywiście.
 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

3415 profile views
 1. zjj_wwa

  EL34

  Jak zamieniasz pary lamp między kanałem prawym a lewym, to czy poświata "wędruje" w ślad za zmienianą pozycją lampy, czy poświata "pozostaje" raczej uwiązana do konkretnej podstawki, w której siedzi (którakoliwiek) lampa ?
 2. Na trafach - nie oszczędzaj. Oba trafka są względnie tanie zresztą, więc jeśli już "wybierać" ... Jest jeszcze trzecia droga ... Możesz też zadzwonić do Pana L.O. i zapytać, czy istnieje możliwość, aby trafka pod ten projekt zrobił jeszcze droższe. W sensie: na bazie lepszego materiału.
 3. Piny lamp / blaszki w podstawkach czyściłeś ostatnio?
 4. Pytanie: Czy to jest 1,2A spoczynkowego na łba, czyli na każdy tranzystor, czy 1,2A ciągnięte z szyny zasilającej przez grupę tranzystorów? Przy jakim napięciu szyn?
 5. Ja kupiłem sobie teraz ostatnio. Pod choinkę. Czekam na dostawę w połowie stycznia 2020. Zobaczymy co z tego się da zbudować. Wersję na tranzystorach non-beta-droop, z serii MJE.
 6. >>>> skąd akurat 4V przy 100V jako punkt pracy wybrałeś? Patrz wykres anodowy. Zielona kropka. Aby znaleźć się w tym punkcie, czyli w punkcie 100V, 5mA, to musisz podać na siatkę -4V biasu względem katody. Czyli innymi słowy: jeśli uziemisz siatkę do 0V (rezystorem siatkowym 1 mega), to katoda musi być o +4V wyżej ponad masą/siatką. >>> typowy punkt pracy 50v zasilania przy - 1v pewnie tak bym ślepo wybrał gdybym nie zadał pytania Mówisz punkt 50 V, -1 V, 6,5 mA? Też mógłby być. Zauważ ino, że w tamtych okolicach charakterystyki anodowe są "stromsze", więc więcej d V/ d mA. Jeśli ten bufor będzie na wejściu widział sygnały o amplitudzie zdecydowanie nie przekraczającej +/- 1V, to ten punkt (50V; 6,5mA; -1V) - też można rozważać.
 7. A to wszystko to i tak dzielenie włosa na czworo, bo przecież stopień ten nie jest w zamierzeniu przeznaczony do maksymalizacji zakresu wychylenia sygnału wyjściowego. Czyli: to nie apteka. Gdybyś cokolwiek świrował, to zawsze pamiętaj zweryfikować: a). czy nie przekroczysz dopuszczalnego napięcia anoda-katoda dla tej lampy b). czy nie przekraczasz maksymalnej dopuszczalnej mocy traconej na anodzie tej lampy (a lepiej: staraj się nie przekraczać 80% tego maksimum). c). czy nie przekraczasz maksymalnego prądu katodowego dopuszczalnego dla danego typu lampy. Jak będziesz się trzymał Ra = 20k oraz Rk = (680 + 220 potek wieloobrotowy, na maksymalnej rezystancji) - to będzie OK. Rezystor polaryzujący siatkę do masy może być duży, nawet rzędu 1 megaohm (maks. dopuszczalny jest 2 megaohm). Zastosowanie dużej wartości rezystora polaryzującego siatkę pozwoli Ci zastosować niewielkiej wartości kondensator sprzęgający wejściowy.
 8. Mniej więcej się zgadza: Ra = 100V : 5mA = 20 kOhm Rk = 4V : 5mA = 800 Ohm Proponuję zamiast 800 ohm w katodę, wlutować 680 ohm połączone w szereg z trymerem wieloobrotowym 220 ohm (ustawionym na maks rezystancję przed pierwszym uruchomieniem. Kondensator na wyjściu powinien wytrzymywać pełne napięcie zasilania tego stopnia, czyli zakładając że wyjście jest na potencjale masy (a nie np. jakiś mocno ujemny bias wprost na siatkę lampy mocy) .... to kondek sygnałowy na wyjściu na napięcie rzędu 250VDC lub więcej będzie OK. Wartość pojemności w F tego konda będzie zależna od rezystora do masy za tym kondem. Zakładając, iż 'ustalanie potencjału masy' za kondem wyjściowym będzie robione np. rezystorem 560k, oraz zakładając, że stała czasowa wyjścia powinna być 1 sekunda (czyli 1 Hz jako częstotliwość dolnego odcięcia / przegięcia filtra RC dla -3dB), to C = 1 / (2 Pi R F) = 1 / ( 2 x 3.1415 x 560000 x 1) >>>>Czy zamiast RA można dać dzielnik rezystorowy z dwoma takimi samymi rezytorami R1=R2 Wówczas na wyjściu 204V : 2 = 102 Nie rozumiem Twojego pytania. Nie rozumiem motywu, powodu takiego działania. To o czym pisaliśmy powyżej to są warunki statyczne dla punktu pracy lampy. Górny rezystor nazywa się "REZYSTOR" i ma wartość 20 kilo. Odkłada się na nim w zasadzie połowa napięcia zasilającego: 100V, czyli "pod rezystorem" będzie 104 Volt (o ile zasilasz układ napięciem 204V). Dolny rezystor nazywa się "TRIODA" i ma wartość ???? kilo, w zależności od wartości sygnału ac. Jeśli brak jest sygnału ac, to warunki statyczne dolnego rezystora zostały ustalone tak, że ta trioda się zachowuje jak "rezystor" o wartości 20k. Zauważ, że na anodzie masz 104V. Na katodzie masz 4V. Czyli na dolnym rezystorze (czyli triodzie) masz, w warunkach STATYCZNYCH napięcie anoda-katoda równe 100V. Pozostałe +4V to jest to co musi się odłożyć na rezystorze katodowym, aby uzyskać wartość ujemnej polaryzacji siatka-katoda o wartości -4V. To, o czym tutaj piszę to są WARUNKI STATYCZNE, czyli warunki DC, w warunkach braku sygnału muzycznego, czyli braku "ac". Daj znać, czy kumasz, o czym gadam. ... a nawiązując do Twojego rysunku (skądinąd słusznego): Innymi słowy: na Twoim rysunku: R2 = Trioda. Przy czym dla optymalnej pracy układu, R1 = R2. Czyli 20k = 20k. lub jeszcze inaczej: Z dyspozycyjnego napięcia zasilania 204V ... czyli 200V nie licząc polaryzacji na rezystorze katodowym dla ujemnego biasu siatki, masz 100V na rezystorze anodowym ("górny") oraz 100V na triodzie (czyli "rezystorze dolnym"). To są mniej więcej optymalne warunki pracy. Acz zapewne inni będą twierdzić, że te 200V by trzeba pomniejszyć o tzw. "najmniejsze rozsądne" napięcie, jakie zawsze musi być utrzymywane na anodzie. A dopiero pozostałą część - podzielić po równo. Ale jako że jesteś początkujący, to nie komplikujmy.
 9. [Hidden Content] Proponuję rozważ: dV anoda-katoda = 100V; I katody = 5 mA; dV rezystor anodowy = 100V; dV katoda-masa = 4V; Moc tracona na anodzie = 100V * 5 mA = 0,5W = 55% mocy maksymalnej. Napięcie zasilania: 204 V. Z racji na Mu = 22, co może być trochę sporo, proponuję bez odsprzęgu / bez konda w katodzie. Jeśli wzmocnienie będzie nadal za duże, to zejdziesz trochę z napięciem (np. dodatkowy stopień filtracji RC) oraz stosownie zmniejszysz dV na rezystorze anodowym (czyli zmniejszysz wartość tego rezystora). Jeśli są jakieś inne propozycje - co do punktu pracy - to chętnie posłucham. Jak już policzysz wartości wszystkich rezystorów / kondensatorów, to wklej swoją propozycję (wyliczenia, wartości, itp). Sprawdzimy, czy ogarniasz / kumasz tą moją propozycję.
 10. Spokojnie, jeszcze kilka drobiazgów w niej trzeba dopieścić. A póki co - Świstaka zagonili do mieszania bigosu. No ale w zasadzie jeszcze godzinka roboty, i będzie gotowa.
 11. Chris ... a propos kupy .... Co kup-ujesz / zamawiasz ?
 12. 3 x 10^3 ... czy 3 x 10^6 ?? Tytuł jest trochę niejednoznaczny ...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.