Jump to content

popej

Użytkownicy
 • Content Count

  1868
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

571 Audioholik

Metody kontaktu

 • Adres URL
  http://www.gmaptool.eu/

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

1951 profile views
 1. Tyle że tam nie ma zbyt dużo dźwięków. Jak się ogląda spektrum muzyki za dłuższy okres czasu, to poniżej 100Hz moc spada. Nadal większa część obciążenia pójdzie na kolumny. Duże subwoofery przyszły z KD, gdzie jest wymaganie, żeby kanał suba osiągał maksymalną głośność o 10dB większą niż kolumny.
 2. Matematyka w tym wypadku nie jest banalna, polecam podręczniki projektowania wzmacniaczy 🙂 W praktyce jest mniej więcej tak: jeżeli chcesz odtworzyć muzykę bez zniekształceń z maksymalnym poziomem rzędu 100W (jeden kanał), to średni poziom mocy na głośniku może być jakieś 30W a pobór mocy z sieci ok. 50W. W przypadku pomiarów jest inaczej. Żeby typowa końcówka w klasie AB mogła oddać 100W sygnału pomiarowego, zasilacz potrzebuje jakieś 150W. Sinusoidalny sygnał pomiarowy zupełnie nie przypomina sygnału muzycznego, więc pomiary nie tyle informują o parametrach użytkowych, co o solidności konstrukcji. Wracając do specyfikacji amplitunera: moc wyjściowa 7*120W i pobór mocy z sieci 420W to całkiem normalne wartości, bo odpowiadają rzeczywistej pracy. Przy pomiarach zasilacz 420W może wystarczyć na jakieś 2*140W. Gdyby wymusić na wyjściu sinusoidalny sygnał pomiarowy 7*120W, to obciążenie zasilacza byłoby rzędu 1200W.
 3. Najprawdopodobniej skleił się przekaźnik załączający tylne głośniki. Normalnie przekaźniki załączają się z pewnym opóźnieniem, kiedy napięcia końcówek mocy się ustabilizują i na wyjściach jest 0V napięcia stałego. Posłuchaj dźwięków wydobywających się z obudowy wzmacniacza, po paru sekundach od włączenia powinno być słychać klikniecie przekaźników i dopiero po tym okresie głośniki mogą dostać jakikolwiek sygnał. Jeżeli słyszysz stuk w głośnikach natychmiast po włączeniu zasilania i przed kliknięciem przekaźników, to znaczy, że przekaźnik od tych głośników jest zwarty, czyli albo przekaźnik albo układ sterujący przekaźnikiem jest do naprawy. Ponowne załączenia nie powodują stuków, bo trzeba trochę czasu, żeby kondensatory wzmacniacza i zasilacza całkowicie się rozładowały. Dopóki na tych kondensatorach jest wystarczające napięcie, to końcówki mocy nie stukają przy załączeniu.
 4. popej

  Mało basu

  Należy ustawić regulację tonu i loudness na płaską charakterystykę, zrobić kalibrację mikrofonem w punkcie odsłuchu i załączyć YPAO Volume. To wszystko. Jeżeli nadal brakuje Ci basów, to znaczy, że przywykłeś do podbicia niskich tonów. W takim przypadku trzeba po prostu podkręć odpowiednią gałkę 😉
 5. Slychałeś? Czy tak sobie plotkujesz ...? Dwa lata spędziłeś na analizie tego postu? Łoł :D
 6. popej

  Audio mity

  Nie, to nie tak. Twoja elektronika ma liniową charakterystykę, ale to czego słuchasz, jest zniekształcone przez kolumny i akustykę. Z pewnością nie słuchasz liniowo. Możesz zbliżyć się do liniowej charakterystyki odsłuchu, jeżeli zastosujesz korektor o dobrej rozdzielczości. O, załapaliśmy się na mit o liniowej charakterystyce :)
 7. popej

  Audio mity

  Zależnie od twojej choroby i Twojego przekonania do medycyny alternatywnej. Jeżeli nie cierpisz mocno i wierzysz w medycynę alternatywną, to kup na allegro najlepsze medykamenty na jaki pozwala Ci twój budżet domowy. Jeżeli mocno cierpisz albo nie wierzysz w medycynę alternatywną, to postaraj się o receptę od lekarza i w aptece poproś o najdroższy zamiennik przepisanego leku. :(
 8. Wszystko, co odtwarzasz na PC, można zgrać do pliku, tyle że to dość uciążliwe. Nie prościej odtwarzać z telefonu przez BT? Aplikacja Spotify na telefonie pozwala na ściąganie i odtwarzanie off-line.
 9. popej

  Audio mity

  Pewnie coś w rodzaju efektu gotowanej żaby. Zaczynają od istotnych modyfikacji systemu, potem robią nieistotne ale dość wiarygodne zmiany, potem zmieniają cokolwiek. A skoro zawsze postrzegają różnice, to wierzą we wszystko. Przynajmniej Ci naiwni. Mogą być też tacy, co głoszą wiarę, bo tak zadeklarowali publicznie i nie potrafią się wycofać. I oczywiście są także biznesmeni, ale to już nie jest wiara ;)
 10. popej

  Audio mity

  Skąd wiesz, że to ferryt, może to szklany paciorek? ;)
 11. Zobacz pozycję "przesłuch stereo". Zwarcie w kablu? Złe podłączenie?
 12. popej

  Audio mity

  Problem nie tylko dotyczy przesunięcia fazy prądu ale także zmiany kształtu przebiegu prądu. A to będzie cecha wielu zasilaczy elektroniki.
 13. popej

  Audio mity

  W dużym uproszczeniu: Jak prąd zmienny płynie przez opornik, to opornik się grzeje i pobiera moc. Moc jest liczona jako prąd*napięcie. Wyliczoną wartość nazywa się mocą czynną. Jak prąd zmienny płynie przez kondensator czy cewkę, to moc nie jest pobierana. Nadal jednak można policzyć moc z wzoru prąd*napięcie. Tę wyliczoną wartość nazywa się mocą bierną. W domu masz urządzenia, które zachowują się jak opornik lub kondensator czy cewka. Przy opłatach za energię liczy się tylko to co faktycznie zużywasz, czyli moc czynną wydzielaną na urządzeniach zachowujących się jak opornik. Moc bierna powoduje straty w liniach przesyłowych, więc dostawca energii na tym traci.
 14. popej

  Audio mity

  A z drugiej strony mamy kogoś, kto oferuje placebo do poprawy dźwięku. Można powiedzieć, że ta druga strona to albo oszust albo ignorant. I teraz stajesz po tej drugiej stronie.
 15. Te wyniki są bardzo słabe, coś masz nie tak z układem pomiarowym. Może kwestia zakłóceń przenoszonych po masie i zasilaniu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.