Jump to content

Bieda

Użytkownicy
 • Content Count

  88
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

13 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Bieda

  Saba

  Cześć, Podepnę się pod watek. Mam możliwość zakupu kolumn Saba 140 - takie jak w linku: http://www.audiofilek.pl/de/baza-du/baza-vintage-audio-du/produkt/5-kolumny-glosnikowe/2022-saba-acoustic-monitor-140 Podłączone byłyby do Saby mi215 i mam dylemat, bo nie mogę o nich znaleźć za dużo informacji, a cena nie jest tak niska, żebym sobie mógł pozwolić na zakup tylko na testy. Znalazłem trochę informacji o poprzedniej bardziej popularnej i wyprodukowanej w większej liczbie (przedostatniej przed przejęciem Saby przez Thomsona) wersji tych kolumn, czyli 1300 professional i są pozytywne. https://www.inner-magazines.com/audiophilia/saba-professional-1300/ Pewnie nikt nie miał obu kolumn i nie porównywał ich możliwości, ale byłbym wdzięczny za opinie na temat tych 140tek. Na niemieckim forum wyczytałem, że może być nadmiar basu, ale kolumny grają rewelacyjnie i tworzą "przestrzeń" muzyczną dzięki charakterystycznemu ustawieniu głośników wysokotonowych. Albo chociaż o opinie na temat tych 1300 professional (może w odniesieniu do Grundigów z tamtych lat - przełom lat 70tych i 80tych.
 2. Wygoda, ponad jakość dźwięku, w sumie to przewija się cały czas w tym wątku. Prostsze wypiera lepsze, nie tylko w sprzęcie audio 😉
 3. Dzięki. Trochę się uspokoiłem, czyli podbicia do redukcji są (szczególnie 250Hz), ale nie takie jak pokazywał kalkulator. W sumie można by mu w algorytmie obliczeń założyć jakieś maksimum, bo podbicie na poziomie 250dB chyba nawet teoretycznie nie jest możliwe.
 4. Cześć, Jestem w trakcie remontu i adaptacji akustycznej pokoju. Zrobiłem sobie pomiary w kalkulatorze i wychodzi mi, że albo coś jest nie tak z kalkulatorem, albo mocno nie tak z moim pomieszczeniem. Podbicie na 250 i 500 HZ na kalkulatorze jest ogromne 😵 Myślałem wstępnie, że zastosuję zwykłe panele pochłaniające (z wełny mineralnej) za kolumnami i na odbiciu na prawej ścianie - zaznaczyłem na czerwono (na lewej nie mogę, bo są drzwi przesuwne) i rozpraszające na tylnej ścianie (regały z książkami) - zaznaczyłem na niebiesko. Ale sądząc po skali podbicia może nie wystarczyć 😕 Co jeszcze można zrobić? WAŻ niestety nie jest zbyt wysoki i na pewno odpadają jakiekolwiek ustrojstwa wolnostojące 😕
 5. Bieda

  Akustyka wnętrz

  Nie. Wystarczy, firma nieistotna.
 6. Wiadomo, że przy minimalnym budżecie nie ma za bardzo alternatywy, ale nie ma też nawet świadomości i "marzeń" o lepszym dźwięku, które można zrealizować w przyszłości, jak sytuacja finansowa się poprawi. Z drugiej strony są osoby, które wydają grube tysiące na gadżety elektroniczne (telefony, tablety, soundbary), żeby być ciągle na bieżąco, a jakość dźwięku jest dla nich zupełnie nieistotna. Nie jest to zarzut, bo przecież nie każdy musi być audiofilem, ale powoduje to, że rynek wygląda, tak jak wygląda. Coraz większa minimalizacja i spadek jakości.
 7. Jeżeli chcesz nowy i audiofilski sprzęt, to rzeczywiście koszty robią się gigantyczne, ale dysponując budżetem 2,5 tys. to można kupić nowy amplituner i do tego dobre używane kolumny Tannoya, czy Dali i jakość naprawdę będzie przyzwoita. Co do kawalerek i kosztów, to wygląda podobnie, mały wzmacniacz i małe monitorki (chociażby zawsze w takiej sytuacji polecane Tannoy mercury 2), nie zrujnują budżetu, a jakość będzie o niebo lepsza od jakichkolwiek dżejbielów, które też jakoś supr tanie nie są. Nie trzeba od razu wybierać się do salonu audio, żeby w domu grało coś wyraźnie lepiej niż z przenośnych głośniczków na blutoootha. p.s. do porad sprzętowców forumowych (a tym bardziej sprzedawców) zawsze trzeba podchodzić z dystansem, bez względu na dziedzinę. Jestem też zaangażowany w fotografię (od kilkunastu lat) i gdybym słuchał porad kolegów z forum, to nigdy bym nie zrobił żadnego zdjęcia, bo cały czas bym zbierał na "dobry sprzęt", bo tylko obiektyw za kilka-kilkanaście tysięcy daje odpowiednią jakość obrazu (a obiektywów oczywiście potrzeba kilka, zależnie od sytuacji).
 8. Bieda

  Akustyka wnętrz

  Nie mogę sobie niestety pozwolić na dodatkową warstwę płyty OSB, bo by była różnica poziomów z innymi pomieszczeniami, więc kładę deski bezpośrednio na legary, ale tak jak piszesz na pewno wzmocniłoby to podłogę. Żeby nie pyliło chciałem jeszcze poza agrowłókniną dodać folię budowlaną (paraizolacyjną), ale wtedy nie mógłbym przykleić desek do legarów, tak jak radzisz. Jakiego kleju można do tego użyć? Cir jakiego kleju używałeś do tych płyt OSB?
 9. Bieda

  Akustyka wnętrz

  Nie znałem tego rozwiązania, ale mam trzy wątpliwości: 1. Czy nie będzie w przyszłości pylić? 2. Koszty: wychodzi 20kg/m2 (5cm grubości), czyli około 55zł/m2, a w przypadku skalnej wełny mineralnej 7zł/m2, czyli 1/8 ceny. W moim przypadku to różnica na całej powierzchni: ~1500 zł (podsypka+transport) vs. 330zł (130zł wełna + 200zł pianki) 3. Nakład pracy: Podsypkę trzeba by przewieźć busem i wtargać te pół tony do domu, a w przypadku wełny przewiozłem sobie samodzielnie po dwie paczki osobówką w drodze z pracy do domu.
 10. Bieda

  Akustyka wnętrz

  Prace trwają powoli ze względu na braki czasowe i upały. Legary zostały wypoziomowane (podkładki i kliny drewniane), a następnie przymocowane do posadzki kątownikami budowlanymi (50x70mm). Na jeden rząd wyszło około 5-5 kątowników (2 na łączeniu legarów) i potem na przemian raz z prawej, raz z lewej strony legara na oko w miejscach, gdzie był narażony na największe obciążenia i skręcanie. Kątowniki do posadzki przykręciłem na dwa wkręty (kołki 10mm), a do legara na 4 wkręty, żeby zmniejszyć ryzyko zerwania wkrętów przez pracującą podłogę. Następnie przestrzenie między posadzką, a legarem zostały wypełnione pianką montażowa (niskorozprężalną), na tym etapie trzeba pamiętać o dociążeniu legarów, żeby pianka nie wypchnęła go miejscami do góry. Następnie wolne przestrzenie pomiędzy legarami wypełniłem płytami ze skalnej wełny mineralnej do izolacji termicznej i akustycznej i przykryłem agrowłókniną (przymocowaną na brzegach takerem do legarów), żeby wełna nie pyliła w przyszłości, pod wpływem pracy. Kolejny etap, to będzie układanie desek na nowo.
 11. Dokładnie. Znajomi (około 30 lat) robili generalny remont chaty - wylatywało wszystko łącznie z wyposażeniem. Dekoratorka do kuchni kazał im kupić konkretne designerskie sprzęty i największe kuriozum, poleciła im kupić opiekacz do grzanek za 700zł i powiedział, że "jakościowo jest słaby", ale będzie pasował do pozostałych urządzeń i wystroju". I kupili 😉 p.s. muzyki słuchają przez TV z soundbara (jedyne pocieszające, że znajmy przynajmniej poszukał dobrego, a nie tylko ładnego).
 12. Trafiły mi się kolumny Dual BS6 z lat 80tych, super bas, ale wysokotonowce wymienione na nieoryginalne i chyba średniotonowce uszkodzone. Niestety mizeria jeśli chodzi o opis tych kolumn w necie i trudno mi znaleźć parametry oryginalnych głośników, żeby doprowadzić je do stanu zbliżonego do oryginału. Kolumny trójdrożne (90/120 watt) z opcją podłączenia na 4 lub 8 ohm. Bas 26cm, średniotonowiec 10,5cm, wysokotonowiec kopułka 2 cm.
 13. Niestety prawie w każdym aspekcie życia...
 14. Bieda

  Akustyka wnętrz

  Problemem było głównie to, że podłoga cała chodziła, a nie pusta przestrzeń pod deskami, bo wcześniej nie było tam pustych przestrzeni (piach i wylewka betonowa, aż do linii desek). na tym etapie robienie wylewki i kładzenie desek na klej, to podobna robota, co dokręcenie legarów, położenie desek na nowo i ich wycyklinowanie. Koszty nawet będą wyższe, chociażby ze względu na nowe deski na podłogę o zbliżonej jakości do obecnych.
 15. Bieda

  Akustyka wnętrz

  Pojawiłby się problem różnicy poziomów - pozostałe pomieszczenia byłyby o wiele wyżej. Teraz jest 5-5,5 cm legara i 2,8cm deska, a wylewka + klepka to by było ze 3-4cm razem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.