Jump to content

xetras

Użytkownicy
 • Content Count

  1434
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

170 Dobry

Metody kontaktu

 • Adres URL
  http://xetras@wp.pl

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Hihifrajda przy spójnym klejeniu układanki.
  Czyżby ?:
  "kabel, który zagra inaczej - bardziej zniekształci sygnał. Innej opcji nie ma- grające kable omijać jako nieprzydatne ".
  Szybsze czy wolniejsze?
  (W takim sensie, że bardziej impulsywnie reagujące na energię z innych elementów lub mniej podatne)
  Podchodzę bez uprzedzeń, bo wybór wg gustu.
  <de gustibus est disputandum>
 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

896 profile views
 1. Od plagiatu rozróżnia się : utwór zależny (opracowanie), oraz szeroko pojętą inspirację. Z tym "utworem zależnym" mam kłopot. Po co wyodrębniono w prawie taki dziwoląg ? Żeby zaznaczyć, że w tym wypadku nie "kradniemy" tylko celowo "rozmawiamy" z inną wcześniejszą wersją bez naruszania czyjegoś autorstwa ?
 2. 1. Zależy jakich nagrań (styl, okres) chce się słuchać. 2. Zależy, jak chce się słuchać - czy wyczynowo czy komfortowo. 3. Retro to zbyt obszerny worek, aby to łatwo skwitować, a na start sprzętowy za drogie w Polsce. Opłacalność inwestycyjna ? To kompletnie pominę.
 3. Zawodnicy z "Jaka to melodia", czyli 'Name that tune' mnie zadziwiają. Jak mogą trafiać z tytułem - nie wiem. Dla zainteresowanych tematem obszerniej - kanał Jacka Tomkowicza z Rmf o nazwie : Gdzieś to już słyszałem. W jutubce szukajcie i komentarzach pod filmikami.
 4. Pobieżnie czytałem tamte wcześniejsze tematy a chyba nie padło ważne słowo - szczerość (taka od serca). W tym ludowym muzykowaniu jest konieczna. Grzegorz z Ciechowa to miał (mimo dodanych syntetycznych bitów zachował autentyzm). Donatan zarówno w projekcie Równonoc jak i z Cleo to jakoś wylatuje drugim uchem i nie wraca. Dziewczyny z Tulii może trafią szczerością do publiki ? Ogólnie to jednak chyba zbyt trudne jak na publikę Eurowizji, ale kto wie.
 5. Była amatorką i raczej intuicyjnie tworzyła melodyjki. Klasycznie to (wg mnie- jedynie laika) kompletnie nie popisowe utwory - trochę nijakie, monotonne, naiwne ale melodie (o dziwo) swojskie (sprawa dość względna i trudno mi to inaczej określić). Może to nie tyle polski folk, co np. tajwański albo japoński (ta najsłynniejsza kompozycja) a na klasykę te miniatury chyba zbyt proste (ale dla dzieci odpowiednie). Potwierdzę, że ta część z dorobku autorki, którą znam mało pasuje do nurtu ludowego, folku- wyciszająca, uspokająca, osobista. W tym temacie to dygresja wg mnie ale kariera utworu (popowa?) niezwykła. Obecnie klasyka. Inna kwestia: Zespół Tulia na spektaklu festiwalowym Eurowizja 2019 ? Wg mnie za mało widowiska i to nadal eksperyment. Dyskusje będą na pewno (już teraz są).
 6. xetras

  Audio mity

  Dziwne zjawisko. Uznałbym je za psychoakustyczne bo właściwie zmiana tylko opisowa. Czy to dziwacznie nazwane "wygrzewanie" przy odtwarzaniu dotyczy również głośników ? Z czym innym kojarzyć efekt to bezsens.
 7. Dzięki za obecny temat, dzięki za dawny temat "jak sprzedać ..." i za P. Marię Pomianowską. Właściwie to miniatury fortepianowe i balansująca Tekla Bądarzewska - Baranowska była mi nie znana do tej pory. Wycisza i uspokaja. Prześledzę, czy Willie Nelson inspirował się jej "Modlitwą dziewicy" ( Maiden's Prayer, La Priere d'un Vierge) ? Z tego, co wytropiłem nausznie to, co innego mnie czaruje, np. "Le reve d'un ange" ("Sen anioła"). Aha - autorka kompozycji to amatorka ale na skalę niemal globalną. Inspiracja lokalna, jak to w romantyzmie, istnieje. Pani Marii Pomianowskiej dzięki za ujawnienie, ale te kompozycje cenne są o ile pianista zachowuje subtelność całej opowieści. Aha (drugie) - chyba autorka, Tekla Bądarzewska Baranowska nie pasuje do klasycznego poważnego kanonu. Stąd tu post, bo to "zapomniany dźwięk" najpierw mnie zaciekawił.
 8. xetras

  Audio mity

  @ziko369 Na tym poziomie zakłócenia nie znoszą basów z kolumn - może po prostu zakłócają. Nie da się pomieszczenia wytłumić od hałasów z zewnątrz (basy) od ulicy, wiatru. Słuchawki też nie zabezpieczą przed drażniącymi nieprzyjemnymi warkotami. Możemy nawet ich nie słyszeć a i tak drażnią. .:Gerard :. wg mnie zbyt zdawkowo temat potraktował. Tekst cytowany później przeczytam - bo chwilowy brak czasu mam. Na razie i pozdrawiam !
 9. xetras

  Audio mity

  Czy w polskiej literaturze technicznej (nie mam na myśli publicystyki z pism audiofilskich) rozróżnia się "zbalansowany" i "symetryczny" ? Chyba to znaczy to samo ale pierwsze to kalka językowa z angielskiego a drugie to poprawna nazwa po polsku (o ile pamiętam).
 10. xetras

  Audio mity

  3 fazy lepiej podłączyć niż zaledwie jedną i neutralny. Na którymś AVS zestawy głośnikowe Living Voice (chyba model Olympian) tak miały zasilane moduły wbudowanych wzmacniaczy. Z moim zastrzeżeniem, że w Tulip na piętrze wtedy co innego ciekawiej zabrzmiało (nawet u Andrejczuka ale z racji cen odjechanych w kosmos nie skupiałem się zbytnio).
 11. Czy to już dekada upłynęła od osobistej recenzji, której wcześniej nie znałem ? http://www.highfidelity.pl/artykuly/0812/spl.html Autor stara się o obiektywny opis mimo swojego odmiennego gustu odnośnie SPL Phonitor i Ultrasone Pro 900. Za takie dążenie szanuję go.
 12. Kicz to zamierzone oszustwo. Dodatkowo również epitet. Kiedy zaś uprawia się szlagiery obiadowe, które stanowią z założenia przyjemną papkę dla uszu to nic krzywdzącego. Taniochy dużo (i to niestety autentycznej) - pod kicz wg mnie nie podchodzi. Podchodzi np. Milli Vanilli albo La Strada. Perełek brak. Przyznaję rację, że uznanie za kicz jest subiektywne (łudziłem się, że w muzyce da się to obiektywnie sformułować ale jednak nie).
 13. xetras

  Lady Pank LP1

  Lp 3 (...nigdy nie za wiele...) Ohyda reedycje 2019 Co o nich sądzicie ? Tamte - Savitoru i Polskich Nagrań były wydawniczo paskudne (jak wiele tutejszych wyrobów z połowy lat 80.)
 14. Lady pank - Osobno (uzupełnienie poprzedniego posta) . To jeszcze w miaręda się słuchać, ale i tak obecnie nieznane.
 15. xetras

  Audio mity

  Robi się sekretnie : jakiś reverse null (to skojarzyłem - podłączenie gwizdka w odwrotnej biegunowości do pomiaru z tym "dołkiem" [który powinien wtedy zaistnieć]). A tego , na co sławek.xm pisząc o zakresie 5.5 - 10 kHz zwrócił uwagę nawet nie zauważyłem, bo widać dopiero na powiększonym wykresie. Teraz z kolei dziwne 3literowce. Jakieś HPF albo WAF. Tajemna to wiedza 🙂 Poczytam później - na razie jestem myślami gdzie indziej. Na razie !
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.