Jump to content

karoles75

Użytkownicy
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

74 profile views
 1. Te Też miałem wątpliwości, czy jest sens zmieniać te w.operacyjne a zwłaszcza, że są przy nich bardzo cieniutkie ścieżki. A czy ktoś podzieli się swoją opinią na temat tych Nichiconów?
 2. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia i może mi porównać między sobą serie kondensatorów Nichicon KW, FW i FG? Serię KZ znam, ale poza zwartym basem jest taki za grzeczny, jakiś zmulony, płaski a przy opampach był nawet za ostry. Potrzebuję coś detalicznego, jeżeli da się to tak określić.
 3. Wielkie dzięki za wyjaśnienie. "Rączki mnie swędziały" i zrobiłem koleją podmiankę kondensatorów: Na Vcom DAC-a wstawiłem Elnę silmicII zamiast Nichicona KZ a na odsprzęganiu operacyjnych dałem właśnie KZ i powiem, że jestem zadowolony z dźwięku. Na razie te zestawienie zostaje. Niemniej uważam, że Vcom to bardzo ważny i wrażliwy punkt w doborze kondensatora i jego zmiana narzuca charakter brzmienia w zależności od cech kondensatora. Na pewno dużo bardziej niż kondensatory w odsprzęganiu zasilania. Kto nie wierzy niech sam sprawdzi. Ja ze swej strony na Vcom polecam Elnę silmicII.
 4. Jeszcze pytanie: Czy kondensator na VCOM przy DAC Elna silmic II to dobry pomysł? W tej chwili mam Nichicona KZ, który jest również na zasilaniu DAC (zaznaczone na zielono na schemacie). Przy opampach jest Elna cerafine a na wyjściu Elna silmic II. Pod ręką do wyboru ma Elnę cerafine albo właśnie silmic II. Pytam, bo już kilka razy lutowałem, no i wiadomo, że ścieżki w końcu się zbuntują. Czy zamiast tych Nichiconów nie lepiej dać samą Elnę silmic II, ale mam obawy o wysokie tony a raczej o ich brak przy zastosowaniu silmic II.
 5. Wyczytałem gdzieś, że bardzo niskie szumy tego wzmacniacze powodują, że jest powszechnie używany w obecnych odtwarzaczach. Czy jesteś pewny, że 5532 ma mniejsze szumy, bo przyznam się, że jestem zaskoczony tym co napisałeś?
 6. Czytałem, że LM4562 jest bardzo podatny na zakłócenia i ma tendencję do wzbudzeń, więc odpada. To nie na moje nerwy. Szukajc NE5532 zajrzałem do katalogu TME a tam różne wersje tego układu; z zasilaniem 3-20V i 5-15V, producent Texas Instruments czy ON Semiconductor. Którą firmę wybrać?
 7. Wiem, że mało, ale nie chcę się bawić w robienie dodatkowego zasilania.
 8. Tak jak napisałem nie za bardzo znam się na wzmacniaczach operacyjnych, więc szczerze powiem, że to mi nic nie mówi, ale czy można taką wymianę zrobić 1:1, bez zmiany innych elementów wokoło? No i pytanie za 100 punktów: Jakich zmian można się spodziewać po wymianie IC42?
 9. Chciałbym wymienić jeden wzmacniacz operacyjny NJM2068 na NE5532 i połączyć niskoszumność 2068 z muzycznością 5532, ale mam dylemat, który, czy IC41, czy IC42 na załączonym schemacie? Dodam, tylko, że temat wzmacniaczy operacyjnych jest mi mało znany, więc proszę o wyrozumiałość .
 10. Po całodniowym słuchaniu Nippona wróciłem jednak do Elny Cerafine. Była za dużo tego "dobrego". Mam dość! Poległem! To mnie przerosło i poddaję się. Nie da się zmienić jednego kondensatora, bez zmiany innych elementów, by zachować równowagę tonalną i totalną. Myślę, że jednak potrzebny jest odpowiedni dobór typu kondensatora, pojemności, miejsca w układzie czy napięcia, by osiągnąć pożądane efekty a to wymaga jednak trochę wiedzy i doświadczenia, którego mi brakuje. Wymiana kondensatorów to również czas potrzebny na formowanie kondensatorów a ja jestem raczej niecierpliwy, tzw. raptus. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i przepraszam, że "wywieszam białą flagę".
 11. MLytic...O kurcze jakie drogie!
 12. Z Osconem nie wytrzymałem i wyleciał. Potwierdzam że osuszają barwę. Pod ręką miałem Nippona LXY 220uf/10V i... na razie jest git! Piękna góra, szczegóły i fajny bas. Jest naprawdę czysto ale nie ostro. Zobaczymy, jak będzie po uformowaniu, czy urok nie pryśnie, ale słyszałem, że długo się formują, więc muszę uzbroić się w cierpliwość. Dla chętnych pomocy dołączę schemat, jak uda mi się zmniejszyć jego rozmiar poniżej 2MB , ale proszę wziąć pod uwagę moje marne zdolności i wiedzę. Link do PDF CD, bo za cholerę nie mogę go zmniejszyć: [Hidden Content]
 13. Nie wytrzymałem: Wlutowałem w miejsce C409 Oscona SP 100uf/16V i .. nie za bardzo. Średnica i góra by mogła być, ale bas jest za bardzo dominujący. Co teraz? Wlutować oscona 68uf czy szukać coś innego? A może czekać aż się uformuje?
 14. Ojej, aż się przeraziłem. Jestem za zielony na takie zabiegi. CD używam klasycznie, czyli jako CD. Mam za małe pojęcie, żeby dokonywać takich przeróbek a moje zabiegi muszą się ograniczyć tylko do poprawy filtracji zasilania a konkretnie tylko do wymiany kondensatorów. Reszta musi pozostać oryginalna. Wiem, że to nie dużo, ale co zrobić, nie w tym kierunku się kształciłem, musimy zatem skupić się na tym, co mamy, a zatem nie oczekuję też cudów a jedynie jakiejkolwiek poprawy. Czyli wracając do tematu, można bezpiecznie dać te oscony?
 15. Witam. Kupiłem niedawno używane CD Denon 710AE i nie do końca jestem z niego zadowolony., więc zwracam się z prośbą, czy ktoś by trochę chciał mi pomóc i podzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą. Niby wszystko jest na swoim miejscu, ale pomyślałem, że może da się trochę coś poprawić. Jak do tej pory wymieniłem rezonator kwarcowy na precyzyjniejszy z Omigu, który trochę wcześniej kupiłem od jednego z kolegów z forum i kondensatory w torze sygnału na Elna Silmic II a przy opampach Nichcicon KZ. Pojawiło się więcej przestrzeni, ale tak jakby wciąż czegoś brakuje. Może szczegółów? Chciałbym teraz wymienić kondensatory w sekcji cyfrowej, zaznaczone czerwonym kółkiem na dołączonym schemacie, i tu nie wiem jak się za to zabrać. Dodam tylko, że mam na stanie Oscon SP 68uf/16V i Oscon SP 100/16V, ale nie wiem czy mogę dać takie pojemności i czy w ogóle z tak niskim ESR? Czy nie będzie bezpieczniej dać np.: Panasonic FC lub FM? Czy jest jakaś zasada wymiany zwykłych kondensatorów na Low ESR?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.