Jump to content

karoles75

Użytkownicy
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

260 profile views
 1. Popełniłem sobie 3 way na głośnikach Stx i mam problem z rezonansem w okolicy 300 Hz, a mianowicie po przyłożeniu ucha do boku kolumny, na wysokości głośnika niskotonowego jest słyszalny wyraźny rezonans. Generatorem częstotliwości ustaliłem, że wynosi ok 305 Hz. Wysokość kolumny to 90 cm (wewnątrz ok 86 cm) i szerokość 25,5 cm (wewnątrz ok 22 cm) i mam pytanie, czy ktoś ma pomysł, jak się tego pozbyć, czy może taka uroda głośnika Stx W.22.200.8.MCX wer. 1? (Głośnik średniotonowy jest w oddzielnej komorze, więc jego wpływ wykluczam). Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
 2. Te Też miałem wątpliwości, czy jest sens zmieniać te w.operacyjne a zwłaszcza, że są przy nich bardzo cieniutkie ścieżki. A czy ktoś podzieli się swoją opinią na temat tych Nichiconów?
 3. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia i może mi porównać między sobą serie kondensatorów Nichicon KW, FW i FG? Serię KZ znam, ale poza zwartym basem jest taki za grzeczny, jakiś zmulony, płaski a przy opampach był nawet za ostry. Potrzebuję coś detalicznego, jeżeli da się to tak określić.
 4. Wielkie dzięki za wyjaśnienie. "Rączki mnie swędziały" i zrobiłem koleją podmiankę kondensatorów: Na Vcom DAC-a wstawiłem Elnę silmicII zamiast Nichicona KZ a na odsprzęganiu operacyjnych dałem właśnie KZ i powiem, że jestem zadowolony z dźwięku. Na razie te zestawienie zostaje. Niemniej uważam, że Vcom to bardzo ważny i wrażliwy punkt w doborze kondensatora i jego zmiana narzuca charakter brzmienia w zależności od cech kondensatora. Na pewno dużo bardziej niż kondensatory w odsprzęganiu zasilania. Kto nie wierzy niech sam sprawdzi. Ja ze swej strony na Vcom polecam Elnę silmicII.
 5. Jeszcze pytanie: Czy kondensator na VCOM przy DAC Elna silmic II to dobry pomysł? W tej chwili mam Nichicona KZ, który jest również na zasilaniu DAC (zaznaczone na zielono na schemacie). Przy opampach jest Elna cerafine a na wyjściu Elna silmic II. Pod ręką do wyboru ma Elnę cerafine albo właśnie silmic II. Pytam, bo już kilka razy lutowałem, no i wiadomo, że ścieżki w końcu się zbuntują. Czy zamiast tych Nichiconów nie lepiej dać samą Elnę silmic II, ale mam obawy o wysokie tony a raczej o ich brak przy zastosowaniu silmic II.
 6. Wyczytałem gdzieś, że bardzo niskie szumy tego wzmacniacze powodują, że jest powszechnie używany w obecnych odtwarzaczach. Czy jesteś pewny, że 5532 ma mniejsze szumy, bo przyznam się, że jestem zaskoczony tym co napisałeś?
 7. Czytałem, że LM4562 jest bardzo podatny na zakłócenia i ma tendencję do wzbudzeń, więc odpada. To nie na moje nerwy. Szukajc NE5532 zajrzałem do katalogu TME a tam różne wersje tego układu; z zasilaniem 3-20V i 5-15V, producent Texas Instruments czy ON Semiconductor. Którą firmę wybrać?
 8. Wiem, że mało, ale nie chcę się bawić w robienie dodatkowego zasilania.
 9. Tak jak napisałem nie za bardzo znam się na wzmacniaczach operacyjnych, więc szczerze powiem, że to mi nic nie mówi, ale czy można taką wymianę zrobić 1:1, bez zmiany innych elementów wokoło? No i pytanie za 100 punktów: Jakich zmian można się spodziewać po wymianie IC42?
 10. Chciałbym wymienić jeden wzmacniacz operacyjny NJM2068 na NE5532 i połączyć niskoszumność 2068 z muzycznością 5532, ale mam dylemat, który, czy IC41, czy IC42 na załączonym schemacie? Dodam, tylko, że temat wzmacniaczy operacyjnych jest mi mało znany, więc proszę o wyrozumiałość .
 11. Po całodniowym słuchaniu Nippona wróciłem jednak do Elny Cerafine. Była za dużo tego "dobrego". Mam dość! Poległem! To mnie przerosło i poddaję się. Nie da się zmienić jednego kondensatora, bez zmiany innych elementów, by zachować równowagę tonalną i totalną. Myślę, że jednak potrzebny jest odpowiedni dobór typu kondensatora, pojemności, miejsca w układzie czy napięcia, by osiągnąć pożądane efekty a to wymaga jednak trochę wiedzy i doświadczenia, którego mi brakuje. Wymiana kondensatorów to również czas potrzebny na formowanie kondensatorów a ja jestem raczej niecierpliwy, tzw. raptus. Dzię
 12. MLytic...O kurcze jakie drogie!
 13. Z Osconem nie wytrzymałem i wyleciał. Potwierdzam że osuszają barwę. Pod ręką miałem Nippona LXY 220uf/10V i... na razie jest git! Piękna góra, szczegóły i fajny bas. Jest naprawdę czysto ale nie ostro. Zobaczymy, jak będzie po uformowaniu, czy urok nie pryśnie, ale słyszałem, że długo się formują, więc muszę uzbroić się w cierpliwość. Dla chętnych pomocy dołączę schemat, jak uda mi się zmniejszyć jego rozmiar poniżej 2MB , ale proszę wziąć pod uwagę moje marne zdolności i wiedzę. Link do PDF CD, bo za cholerę nie mogę go zmniejszyć: [Hidden Content]
 14. Nie wytrzymałem: Wlutowałem w miejsce C409 Oscona SP 100uf/16V i .. nie za bardzo. Średnica i góra by mogła być, ale bas jest za bardzo dominujący. Co teraz? Wlutować oscona 68uf czy szukać coś innego? A może czekać aż się uformuje?
 15. Ojej, aż się przeraziłem. Jestem za zielony na takie zabiegi. CD używam klasycznie, czyli jako CD. Mam za małe pojęcie, żeby dokonywać takich przeróbek a moje zabiegi muszą się ograniczyć tylko do poprawy filtracji zasilania a konkretnie tylko do wymiany kondensatorów. Reszta musi pozostać oryginalna. Wiem, że to nie dużo, ale co zrobić, nie w tym kierunku się kształciłem, musimy zatem skupić się na tym, co mamy, a zatem nie oczekuję też cudów a jedynie jakiejkolwiek poprawy. Czyli wracając do tematu, można bezpiecznie dać te oscony?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.