Jump to content

Ricambi

Użytkownicy
 • Content Count

  289
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

7 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

544 profile views
 1. Moim skromnym zdaniem należy podłączyć z masą wzmacniacza, co nie jest jednoznaczne z umownie nazwanym gniazdem głośnikowym (-). Nie należy łączyć z drugiej strony.
 2. Gwarantuję, że w rzetelnych testach ABX, nie byłbyś w stanie odróżnić różnych typów drabinek, ba nawet zwykłego taniego potencjometru pod warunkiem wyrównanych kanałów.
 3. Ricambi

  Najlepsze ECC82

  Niestety nie było mnie przez jakiś czas i nie mogłem odpowiedzieć - przeprowadzka. Kolega McGyver mnie wyręczył i jeszcze dodatkowo podał co możesz wetkać bezpiecznie i sensownie. Naprawdę zachęcam do przyswojenia trochę praktycznej wiedzy, oszczędzi wielu rozczarowań i uchroni przed nietrafionymi zakupami oraz zniszczeniem sprzętu. Od kilku dni słucham Lamm`a z 6FQ7 RCA Clear Top, w pierwszym stopniu i wyśmienicie się zgrywają z Amperexami BB. Tych lamp nie można włożyć na pałę za ECC82/12AU7, trzeba przepiąć żarzenie, w grę wchodzi tylko 6,3V! PS. Starsi stażem użytkownicy forum o tym wiedzą, jednak napiszę dla tych z mniejszym - kolega McGyver zjadł zęby na układach lampowych i nie tylko, ma ogromne zasoby wiedzy teoretycznej i co najważniejsze praktycznej dotyczącej układów lampowych.
 4. Ricambi

  Kabel sieciowy DIY

  Pierdzielisz, dodatkowo zupełnie bez sensu! Nie kupiłem bo grał średnio, pod blatem był bałagan nie do opisania. Nie twój interes dlaczego nie kupiłem? Co cię to obchodzi w wątku DIY? Sprzedajesz drogie kable zasilające? A może sprzedajesz kiepskie klocki klientom i zrzucasz winę zawsze na coś innego jeśli nie gra? Jet taki wątek, w którym zalecałeś klientowi słuchać kolumn od tyłu - mam przytoczyć, czy już zdążyłeś się postarać o wykasowanie?
 5. Ricambi

  Kabel sieciowy DIY

  Gdzie jest moderator? Co to się ku.... dzieje? To jest forum DIY, tworzymy własne urządzenia, mierzymy i wyciągamy wnioski! Ten wątek nadaje się na forum odjechanych audiofilów lub na jakąś inną bocznicę. Byłem w Bydgoszczy 5 lat temu kupić wylicytowany wzmacniacz lampowy, człowiek miał w mieszkaniu pomiędzy gniazdkiem z aluminiowymi kablami i wzmacniaczem zwój 100 metrów jakiegoś magicznego kabla! Nie był w stanie w żaden logiczny sposób odpowiedzieć co ten zwój daje, poza oczywistą okropną indukcyjnością. Zakup oczywiście odpuściłem, do sprzedawcy nie docierały jakiekolwiek racjonalne argumenty. Wymienił też sobie głośniki wysokotonowe w kolumnach bez zmiany zwrotnic!
 6. Ricambi

  Najlepsze ECC82

  Chciałbym doprecyzować. Masz ECC83 i chcesz zamienić na ECC82, czy odwrotnie?
 7. Ricambi

  Najlepsze ECC82

  Zadaj sobie trochę trudu i porównaj karty katalogowe. Będę na tyle uprzejmy, że podam do nich linki i podpowiem, że interesują nas typowe warunki pracy. https://frank.pocnet.net/sheets/010/e/ECC83.pdf https://frank.pocnet.net/sheets/030/e/ECC82.pdf Jak nie będziesz wiedział co porównać, to pytaj śmiało. Dowiesz się i nie będziesz zadawał niepotrzebnych pytań. PS. Bardzo ważne - w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy wyprowadzenia poszczególnych elektrod na nóżkach są takie same w obu lampach. Po drugie proszę sprawdzić wyprowadzenia i napięcia żarzenia.
 8. Ricambi

  Najlepsze ECC82

  Na cło i podatek jest dość prosty sposób, o ile sprzedawca sztywno nie deklaruje wartości przesyłki.
 9. Ricambi

  Najlepsze ECC82

  Propozycje z Ebay ciekawe, jednak wszystkie dotyczą pojedynczych lamp, po zakupie i pomiarach okazuje się często, że są rozjazdy 20-30% w pomiarach prądu anodowego i spore w nachyleniu. Taka para jest bezużyteczna we wzmacniaczu stereo, będą różnice we wzmocnieniu kanałów, punktach pracy (zniekształcenia) i nachyleniu charakterystyki wzmocnienia. Potem pojawia się sporo sprzecznych opinii o brzmieniu tych samych lamp. Zalecam kupowanie lamp dobranych w pary od sprzedawców z ugruntowaną opinią. Kilka lat temu lampy były tanie i prawie zawsze kupowałem 4-6 niesparowanych lamp, niestety nie zawsze dało się z tego zestawić dobraną parę. Pamiętajcie, że podobny prąd anodowy to nie wszystko i poprawnie sparowane lampy muszą mieć jak najbliższą charakterystykę nachylenia wzmocnienia.
 10. Robi niesamowite wrażenie. Spytam z ciekawości, jaką moc pobiera z gniazdka i na ile szybko podgrzewa atmosferę w pomieszczeniu?
 11. Ricambi

  Najlepsze ECC82

  Chciałem podpytać co byście polecili jako lampy ECC82 do pierwszego stopnia klona przedwzmacniacza Lamm. W stopniu wyjściowym grają Amperexy ECC88 Bugle Boy. Na razie grałem na chińczykach 12AU7, ECC82 EH, Philips JAN 5963. Obecnie wygrzewam NOSy RCA Clear Top 6FQ7, jutro ich posłucham. Interesuje mnie coś, co zagra synergicznie z Amperexami. W stopniu wyjściowym testowałem też NOSy Tesli E88CC, nie są złe jednak Amperexy są zdecydowanie na innym poziomie.
 12. Chłopaki, mam wielką prośbę. Przy opisie uwag dotyczących brzmienia, dokładnie opisujcie pojemność, napięcie i miejsce kondensatora w torze.
 13. Dlatego napisałem, że poeksperymentuje. Obecnie kolumny 2,5 drogi pracują przemiennie z mocarnymi monoblokami Audiolaba, którym jest obojętnea charakterystyka impedancji kolumn i z cherlawą lampą SET na 2A3. Kolumny w układzie 2,5 drożnym, gdzie przebieg impedancji nie jest równy i oczywisty poniżej podziału z tweeterem, ze względu na podział dolnego woofera w okolicach 500 Hz, co przekłada się na wzrost impedancji powyżej tej częstotliwości obu połączonych wooferów o impedancji 7 Ohm każdy. Na górze pracuje 4 Ohmowy Satori z rezystorem szeregowym, sumarycznie daje to prawie 8 Ohm. Zrobię jutro wersję z l-padem, zdejmę charakterystyki obu wersji i posłucham sobie prze jakiś czas. Czy l-pad degraduje bardziej brzmienie? Zawsze dwa elementy mają trochę większy wpływ na brzmienie niż jeden, dodatkowo tłumienie l-padem i pojedynczym rezystorem przekłada się na inne charakterystyki tłumienia najwyższych częstotliwości.
 14. Stosując rezystor szeregowy z tweeterem sztucznie podnosimy impedancję kolumny powyżej podziału, co przekłada się na nieprawidłowe obciążenie lampy. Jest to korzystne jedynie w przypadku, kiedy dodatkowa rezystancja szeregowo podnosi impedancję tweetera do poziomu reszty kolumny. Stosując L-pad utrzymujemy i dodatkowo stabilizujemy prawidłowe obciążenie lampy. Korektor na podziale to oczywista oczywistość. Dodatkową zaletą L-pada jest możliwość korekcji impedancji głośnika w obie strony.
 15. Wniosek - w kolumnach projektowanych dla lampiaka, stosujmy L-pad. Dodawanie szeregowego rezystora zniekształci brzmienie. Poeksperymentuje z własnymi paczkami, ciekawe czy będzie to słyszalne. Co z dolnymi pikami impedancji w okolicach strojenia BR, stosować korektor impedancji czy zostawić?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.