Jump to content

Piterski

Użytkownicy
 • Content Count

  809
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

52 Neutralny

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Audio, modelarstwo redukcyjne i turystyka rowerowa.
 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

3160 profile views
 1. Też tak uważam bo w kolumnach Elektro Voice, u kolegi, lepiej wypadły Duelundy, a miał Pathaudio. Ja mam też na wysokich tonach Duelunda (czarnego) w szeregu, a Pathaudio równolegle na średnicy. Zamierzam wypróbować w tym miejscu inne rezystory.
 2. Co dla niego oznacza przeźroczyste? To że złagodziły mu brzmienie kopułki?
 3. To faktycznie masz specyficzne głośniki i stąd pewnie to dążenie do podkręcenia góry pasma. Robiłeś im kiedyś jakieś pomiary jak Ci się układa ich charakterystyka?
 4. Czyli jest szansa, że na dłuższą metę Cię to zmęczy.
 5. Spróbuje bo to nie są wielkie koszty.
 6. To jest chyba taki trochę dziwny filtr. Sam rezystor jest umieszczony szeregowo i jednak nie jest tam bezcelowy, a sygnał przez niego płynie. Z drutem oporowym, zielonymi rezystorami Supres, jak i nastawnym rezystorem eksperymentowałem. Jakoś rodzaj nie bardzo miał znaczenie ale jak już pakuje Duelundy w tę zwrotnicę to na basie też bym chciał dać co najmniej dobry rezystor.
 7. Ja i na basie muszę coś dać i może tam by mi się sprawdziły najlepiej.
 8. Dopytywałem z ciekawości bo nie stosowałem tych rezystorów i myślę czy nie spróbować ich porównać z węglowymi Duelunda. Path Audio mam dane jako równoległy do głośnika. U mnie kwestia rezystorów pozostaje jeszcze do uregulowania.
 9. Mam je w swoich zwrotnicach i nie narzekam ani na średnicę ani na brak góry. Moim zdaniem są neutralne i nie wnoszą swojego charakteru. Przy tym zachowują rozdzielczość i otwartość bez jakiejkolwiek natarczywości. Czyli można łatwiej kreować brzmienie rezystorami i cewkami, oraz okablowaniem. Jakie cechy tych rezystorów Ci się nie wpasowały?
 10. Piterski

  stolik audio + tv

  Zwróciliście uwagę, że piszą o jednym stopniu swobody, a nie o trzech jak to mam miejsce u kolegi z kolumnami.
 11. Piterski

  stolik audio + tv

  Ja bym zamiast gumy użył do tego celu tak zwanego blutaca lub UHU patafix. Jest to rodzaj plasteliny z której lepisz kulki i dajesz pomiędzy kolumnę i płytę granitową. Płyta granitowa "dociąża" Ci kolumnę bo obniża jej środek ciężkości. Ta "plastelina" łapie tak mocno, że podniesiesz kolumnę wraz z płytą granitową. U znajomego, który zaprezentował mi kiedyś swoje kolumny, przy mocnych zejściach basu czułem drgania w oparciach fotela na jakim siedziałem. Użył wtedy pomiędzy kolumnami i podstawami wspomnianej "plasteliny". Raz, że wibracje nie były już tak odczuwalne to na dokładkę poprawiła się kontrola basu. Płyty stały się elementem kolumny. Ta substancja jest niezwykle tania łatwo się ją usuwa i nie tłuści powierzchni. Spróbuj nic nie tracisz.
 12. Piterski

  stolik audio + tv

  Ok tu się możemy zgodzić.
 13. Piterski

  stolik audio + tv

  Nie napisałem, że kolce ją rozproszą. Nie przeczytałeś tego uważnie. Załóż pod kolce podkładki, efekt będzie podobny. Powołujecie się na fizykę, zasadę zachowania energii i inne mądre hasła jakie zapamiętaliście ze szkoły. Tylko chyba zapominacie że stosuje się w niej uproszczenie, np pomija się sprężystość brył itp. by to się dało to rozwiązać matematycznie. Ja Wam tu nie przedstawie wywodu teoretycznego ani Wy tego nie zrobicie więc skoncentrujmy się na fizycznej interpretacji doświadczeń. Ja taką półkę mam z kolcami, które wbijają się w tę dębową dechę i widzę, że ten układ to jest dobre rozwiązanie. Poprzedni sztywny gramofon nie wymagał już żadnych dodatkowych izolatorów. Kolumny też izolowałem na różne sposoby od podłoże i wybieram rozwiązania bezpieczne i nie pogarszające jakości dźwięku.
 14. Piterski

  stolik audio + tv

  Połóżcie płytę na podłodze i uderzcie w nią gumowym młotkiem, potem postawcie ją na kolcach/stopkach i zróbcie to samo. Czy łomot u sąsiada będzie taki sam? Nie płyta może wibrować po uderzeniu i rozproszy część energii w postaci ciepła. Ja nie twierdze, że kolce lepiej ją tłumią niż elastyczne tłumiki ale zmieniają cały układ i w ten sposób mniejsza część energii przenika dalej. Twierdzę zaś że miękkie łączenie modułów kolumny jak to ma miejsce w Twoim przypadku nie jest bezpieczne i lepsze od separacji tych modułów poprzez kolce. Zaś walkę z wibracjami przeniusł bym na ich wytłumienie wewnątrz wypomnianą matą jak i poprzez zastosowanie wzmocnień wewnętrznych.
 15. Piterski

  stolik audio + tv

  Zobacz jakiej średnicy są twoje krążki, a jakiej profesjonalne wibroizolatory? Te również możesz dobrać do przewidywanego obciążenia. Na podstawie zdjęć jakie zamieściłeś wnioskuje, że ich średnic jest dużo większa, siła tarcie też zapewne znacznie mniejsza niż dla wibroizolatorów, czyli łatwiej taką półkę przesunąć i zrzucić ze stelaża z cała zawartością czy też wprawić w "pląsy" jak Ty to zrobiłeś ze swoja kolumną. Stolika powinien być funkcjonalny i bezpieczny w użyciu podobnie zestawy glosnikowe. Oczywiste jest, ważna jest zarówna masa jak i struktura materiału. Na szklanej płycie ustawisz sprzęt i robi się z nich np. półki. Spróbuj zaś zrobić półkę z bitumicznej okładziny. Jak by nie patrzeć maja trochę inne parametry mechaniczne. Odznaczają się inną sztywnością i sprężystością. Popatrz też jak wygląda kwestia akustyki w starych kamienicach, a jak we współczesnych budynkach. McGyverowi dzwoni granit, a ja jakoś nie zauważyłem by granit dzwonił, ale też nie ma takiej zdolności pochłaniania drgań jak np. dębowy blat. Dlatego też stosuje się kombinacje różnych materiałów w zależności od potrzeb. Zgoda, że tłumienie wibracji przez kolce powinienem wiąć w "cudzysłów" ale nie stosuje się ich po to by sobie "dziurawić podłogę". Maja mniejszą powierzchnie styku czyli zmiesza się w ten sposób powierzchnia przez, która są drgania przekazywane. Przypuszczam, że drgania zmieniają swoją charakterystykę oraz tracą cześć energii. Kolumna nie ma bowiem styku z podłożem cała swoja powierzchnią. Jest też jak zauważyłeś stabilniejsza i łatwiej zniwelować nierówności podłoże by się nie ruszała. Spytałeś mnie czy widziałem samochód na kolcach, a ja zapytam czy Ty widziałeś samochód na samych sprężynach? Jak widać po naszej dyskusji na każdy problem można spojrzeć z innej strony.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.