Jump to content

Seyv

Użytkownicy+
 • Content Count

  1616
 • Joined

 • Last visited

 Content Type 

Profiles

Forums

Calendar

Blogs

Magazyn Audio Stereo - artykuły, recenzje, testy

Sklepy

Opinie

Producenci

Modele

Wytwórnie

Wykonawcy

Płyty

Opinie o płytach

Typ sprzętu

Ogłoszenia (sprzęt i płyty)

Ogłoszenia płyty (archiwum)

Lista kont (branża)

FAQ

Everything posted by Seyv

 1. Nie twierdzę, że wszystkie i nie twierdzę, że bez względu na inne parametry jednak z doświadczenia wiem, że duża część kolumn wysoko efektywnych gra cicho lepiej jak spora część kolumn nisko efektywnych. Przy wolnej chwili to zrobię.
 2. Chodziło o prawy dolny róg? Po jednej białej krowie ciężko stwierdzić czy wszystkie na świecie są białe. Ciekawe jak by wypadł pomiar mniej efektywnych głośników? Zwłaszcza przy dolnej granicy częstotliwości przenoszenia lub kiedy obciąży się głośnik dwoma częstotliwościami granicznymi dla niego (dolną i górną jak to ma miejsce przy odtwarzaniu muzyki). Wydaje mi się, że często za bardzo upraszczamy temat mierząc pojedynczymi sygnałami. Inna sprawa, że choć procentowo zniekształcenia się nie zwiększają w stosunku do zadanego sygnału to przy pewnych wartościach mogą stawać się słyszalne (wtedy ich słyszalność zależeć będzie ich ogólnej zawartości). Ale klient jest ten sam i poziom jest ten sam różna jest tylko efektywność głośników.
 3. Oczywiście, zwiększenie siły napędu to jednocześnie również wzrost podatności na słabsze sygnały. Wspólnym mianownikiem jest jednak efektywność. Nie oczekuj, że na publicznym forum każdy będzie swoje spostrzeżenia ubierał w naukowe słownictwo co nie zaprzecza użyteczności informacji podawanych w kolokwialny sposób. Pamiętam dawno temu jak przeczytałem określenia: kolumny "grające ciemno" czy np. "czarne tło" ale kiedy pierwszy raz usłyszałem tak grające kolumny od razu wiedziałem, że to są niezwykle trafne określenia. Ja.
 4. Myślę, że należało by się pochylić nad tym jakie zniekształcenia mogą w tym momencie powstawać. Inna sprawa to sam poziom zniekształceń może być uważany za słyszalny. Ten magiczny 1% z pewnością jest sporo zawyżony. Ogół sprzętu ma THD poniżej 1% a 99% osób zauważa pomiędzy nimi różnice. Rozumiem, że nigdy nie słyszałeś jak np. ten sam wzmacniacz szumi na kolumnach wysoko efektywnych a na nisko efektywnych jest cisza? Oczywiste jest, że chodzi o wartości tego prądu. Nie ma co tak trywializować.
 5. No właśnie nie. Przy większych głośnościach rosną chociażby zniekształcenia wynikające chociażby z większych wychyleń i nieliniowości zawieszenia. Jeśli chodzi o słabe sygnały to wpływ może mieć na to bezwładność masy ruchomej. Im większa masa ruchoma tym niższa efektywność i tym niższa podatność na słabe zmiany pola magnetycznego wywołane słabymi sygnałami.
 6. Dlaczego twierdzisz, że teoria wysunięta przez @Yotomeczek jest nieprawdziwa. Sam wielokrotnie przekonałem się, że kolumny o wysokiej efektywności znacznie lepiej radzą sobie z niskimi sygnałami jak kolumny o niskiej efektywności które trzeba trochę "rozbujać" prądem.
 7. Dlatego zwrotnice trzeba umieć projektować. Zresztą wiele kolumn opartych na głośnikach szerokopasmowych też posiada filtry korekcyjne. A jak chcesz słuchać instrumentów takimi jakie brzmią to idź na koncert 😉 Odsłuch na głośnikach to zawsze jakieś kompromisy.
 8. I odpowiedziałeś sobie na pytanie
 9. Co przedstawia ten obrazek? Czy chcesz udowodnić, że jeden głośnik który w dużej mierze podlega tym samym zasadom fizyki jak instrument zagra tak samo wiernie saksofon basowy jak flet piccolo?
 10. Patrząc jednak od strony jakości to jeśli coś spełnia swoje założenia to nieczęsto bywa zastępowane czymś innym. Ilość używek najczęściej wskazuje, że coś nie spełniło pokładanych w tym oczekiwań (oczywiście jakaś ilość produktów używanych zawsze na rynku się pojawi). Dla mnie jakimś wskaźnikiem jakości i jednocześnie wiedzy i doświadczenia jest np. bardzo długi okres produkcji jakiegoś modelu. Jeśli coś występuje od lat w sprzedaży bez większych zmian czy modyfikacji znaczy, że jest to produkt kompletny. Oczywiście są dziedziny gdzie postęp jest szybki i wymusza częste zmiany ale w przypadku kolumn takiego pędu nie ma.
 11. Pisałem ogólnie, ale jeśli miałeś doczynienia z produktami Abacusa i znasz Sławka wystarczająco dobrze osobiście to być może masz słuszna ocenę tej dyskusji. To argument za? Bo mnie wydaje się bardziej przeciwko.
 12. Możesz to napisać jaśniej? Przyznam, że nie rozumiem o czym piszesz...
 13. Ja osobiście nie znam Sławka ani nikogo z firmy ABACUS i nie jestem w stanie stwierdzić kto z nich ma większą wiedzę i doświadczenie. Spotkałem natomiast w swym, życiu tylu ludzi na niewłaściwych miejscach, że nie oceniam nikogo po zajmowanej funkcji. Im większą rolę odgrywa marketing tym mniejszą sama jakość produktu. A obecnie marketing odgrywa dużą rolę.
 14. Nie każdy system jest w stanie zagrać dobrze przy każdej głośności. Jeśli akustyka tylko na to pozwala to muzyki powinno dać się słuchać zarówno cicho jak i głośno i to jest jeden z wyznaczników dobrego systemu.
 15. A mało jest w różnych dziedzinach komercyjnych gniotów? Nie wiem dlaczego zakładasz, że jak jest coś komercyjne to zaraz musi być dobry produkt (choć jak to mówią każda potwora znajdzie swego amatora).
 16. To zależy od dynamiki płyty i tego jak realizator ustawił kompresje. Byłem ostatnio na koncercie gdzie instrumenty grały bez nagłośnienia ale głos osoby zapowiadającej był wzmacniany bo dziewczę nie miało pary w ustach i nie było jej słychać.
 17. Czyli na jakim poziomie? Spokojnej rozmowy? Śpiewu operowego? Krzyku żony? A może jakimś odniesienia być głośność jaką mają instrumenty na żywo? Tylko jak ją ustalić? Czy fortepian stojący w małym salonie będzie grał tak samo jak na sali koncertowej?
 18. Typ tuby wpływa na przebieg charakterystyki oraz co jest niejako połączanie na katy promieniowania jednak częstotliwości graniczne są zbliżone.
 19. Aby uzyskać taką częstotliwość na tubie powinna ona mieć wlot średnicy ok 8,5 cm i wylot ok 85 cm. Aby nie było słychać zniekształceń należny się oddalić od częstotliwości granicznej (to o ile zależy od filtrów) więc wlot powinien być mniejszy a jeszcze większy.
 20. Tylko co to ma wspólnego z audio? To pewnie fotel jest obity folią co by był mniejszy problem jak któryś ....
 21. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Ale - mnie (i pewnie większość audiofilii i melomanów) jako słuchacza interesuje złudzenie jakie uzyskuję słuchając nagrania. Duże kolumny grają dużym dźwiękiem, oddając bliżej wielkość instrumentu takiego jakim jest kontrabas. Brzmi to realniej jak z małego głośnika. Ale wchodzimy tu w techniki nagraniowe o których skądinąd chętnie bym podyskutował ale raczej nie w tym temacie.
 22. Jeśli chodzi o punktowość gry instrumentu to należało by chyba przyjąć całą długość drgającej struny plus wielkość pudła rezonansowego - jeśli piszemy o tym samym. Oczywiście się z tym zgadzam - kolumny grające poniżej 40 Hz jedynie dla "sportu" mają sens i to przy wzorowym akustycznie pomieszczeniu. Jednak niskie dźwięki (syntetyczne oczywiście) nawet w nagraniach akustycznych się pojawiają jak np u Larsa Danielssona.
 23. Jest jeszcze spora ilość muzyki elektronicznej i innych dziwnych dźwięków dodawanych nawet w utworach akustycznych. Największy problem przy bardzo niskim basie to jak uzyskać jego odpowiednie natężenie nie powodując, że pomieszczenie i rzeczy które w nim stoją zaczynają "grać" jego harmonicznymi.
 24. I do tego jeszcze 4 x 12...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.