Jump to content

avilla

Użytkownicy
 • Content Count

  204
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

17 Neutralny

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

228 profile views
 1. 1. Kopczas - Pcb/1szt 2. wieslawa -1 szt 3. rysiu126 - 1 szt. 4. andrejos1 - 2szt 5. enkoder - 1 szt. 6. rafals - 1 szt. 7. Navirobik - 2 szt. 8. MARER - 2 szt. 9. Dzikoosek - 2 szt. 10. Bzyku - 1 szt. 11. micha7n - 1szt. 12. Rych20 - 2 szt 13. mario00 - 2szt. 14. gudmundur -1 szt. 15. mowe - 2 szt. 16. Yasica - 2 szt. 17. grzegorz1rr - 1 szt. 18. grze_sio - 1 szt. 19. yogilla - 1szt. 20. mayron2 - 1szt. 21. ManieX - 2szt. 22. SomekPoland - 1 szt 23. antichoice - 1 szt. 24. crossover64 - 2szt. 25. rodmen - 1 szt. 26. hen - 1 szt. 27. Boroowa - 1 szt. 28. rupkins-2szt. 29. azael - 2 szt. 30. justinet - 2 szt. 31. arturp- 1 szt 32. Peja - 2 szt. 33. froste - 2 szt. 34. rom83 - 1szt. 35. ricky - 2 szt. 36. seez - 1szt. 37. jaco2346 - 1szt. 38. amandla - 1 szt. 39. marcin32 - 1szt. 40. mdabro - 1 szt. 41.gbi5 - 2szt. 42. eddie9 - 2 szt. 43. BlackZaza - 2szt. 44. sylwekzz - 2szt. 45. devshin - 2szt. 46. Avilla - 2szt.
 2. To nie offtopuj! Jest wiele forów budowlanych - poszukaj tam odpowiedzi.
 3. Zobacz instrukcje techniczne montażu znanych producentów np. Knauf. Tam zwykle jest wszystko na temat ... a nawet znajdziesz specjalne profile o zwiększonej izolacyjności akustycznej, specjalne płyty GK aku jak też parametry izolacyjne typowych przegród. Sprecyzuj - opisz typ i układ przegród i napisz co chcesz uzyskać.
 4. avilla

  Interkonekt DIY

  Ee zwykła skrętka ma 4 pary - razem 8 przewodów a nie dziesięć 🙂 ale jak najbardziej się nadaje.
 5. Dokładnie tak jak piszesz - problem jest dosyć złożony i rozwiązanie zależy od wielu czynników. Konstrukcje standów są różne i różnie tłumią/przenoszą częstotliwości. A wchodzi jeszcze kwestia podłogi jako dodatkowa komplikacja. Wogóle cały układ kolumna-stand-podłoga może mieć kilka częstotliwości rezonansowych i w jakimś stopniu wpływać na charakterystykę przenoszenia dźwięków. Zobacz czy zmiana jakiegoś jednego elementu coś zmieni - może dociąż kolumnę np. kładąc na niej cięższą książkę. Trochę bedzie testowania i dużo przypadku ... ale może jednak trafisz na kombinację która Cię zadowoli. Ja grałem przez jakiś czas na Emitach 20 - jakoś lubię ten charakter grania Dynaudio 🙂 nadal je mam ale stoją narazie w pudle - pewnie do nich jeszcze powrócę.
 6. Najlepiej niczym - lepiej zrobić niezależną przedściankę na stelażu zamontowanym po obwodzie na paskach izolacji akustycznej (taka szara piankowa taśma). Klejąc płyty do ściany wiążesz w mniejszym lub większym stopniu płyty ze ścianą, która przenosi dźwięk. A jak przykleisz na jakiejś masie wysoko elastycznej (nawet wibroizolacyjnej) to prędzej czy później spodziewaj się pęknięć na łączeniach płyt.
 7. A co chcesz osiągnąć? Pewnie można tak jak opisałeś, ale to trzeba by badać w docelowym układzie - badana kolumna na badanym standzie w docelowym miejscu w konkretnym pomieszczeniu. No i oprócz akcelerometru na kolumnie przydało by się dołożyć drugi na podłodze i zobaczyć czy minimalizacja drgań kolumn nie jest spowodowana większym przenoszeniem drgań na podłogę 🙂 Wydaje mi się, że w większości przypadków, wystarczy znać ogólne zasady co i jak dobierać dla jakich kolumn i podłóg i je po prostu zaaplikować u siebie z głową. No chyba że budujesz high-end i masz już zrobioną dobrą adaptację akustyczną i potrzebujesz ostatniego szlifu. Jak to mówią Anglicy „first things first”. Jeśli jednak wydaje Ci się że w niezaadoptowanym pomieszczeniu standy „grają” to albo same standy są naprawdę słabe albo coś z generalnych zasad totalnie skopałeś albo masz „złote uszy” albo ... bujną wyobraźnię 🙂
 8. A konkretnie to który model z rodziny? Chodziło bardziej o typ, wielkość i wagę. Bez fetyszyzowania tych czynników oczywiście. Zwróć uwagę, że w zależności od mocy (wielkości membran głośników i ich wychylenia) oraz typu (obudowa zamknięta czy bass-reflex, a może nawet otwarta) i preferowanej głośności oraz typu muzyki cała kolumna będzie inaczej „drżała” podczas odtwarzania. Dla zwykłych, niedużych podstawkowców i przy niezbyt głośnym słuchaniu standy mają głównie za zadanie dostosować wysokość do punktu odsłuchu. Jeśli jednak masz trochę większe głośniki i kolumnę z otworem bass-reflex z tyłu i słuchasz na większych mocach to „drżenie” kolumn będzie większe. No i wtedy ważne staje się tłumienie tego drżenia gdy podłoga jest „ciężka i stała”, lub w najgorszym przypadku izolowanie od lekkiej podłogi pływającej - jeśli to podłoga z cienkich paneli na podkładzie piankowym. W tłumieniu pomogą kolce w parkiet klejony do jastrychu podłogi lub stopki z guma dobrze trzymajace, szczególnie na gresie (tak jak to Porlick opisał). A izolowanie od podłogi można zrealizować np poprzez filce, gumy czy kolce na podkładkach. Ps. We wcześniejszym poście napisałem głupotę o tych kolcach w parkiet - to oczywiście jak najbardziej słuszna metoda ale tylko jeśli parkiet jest dobrze mocowany do stałej podłogi a stropy są ciężkie. Ja mam niestety stropy drewniane (budynek z 1928 roku) i podłogi pływające więc u mnie kolce bezpośrednio w podłogę się nie sprawdzały).
 9. Wszystko zgodnie z prawami fizyki. Ramy rowerowe alu są sztywniejsze - mają większe przekroje i grubsze ścianki przy niewiele mniejszej wadze od stalowych. Dalej, sztywność nie równa się wytrzymałości. Stal ma niewiele mniejszą sztywność ale większą wytrzymałość od alu 🙂 Dlatego alu lubi pękać. Kolce mają minimalizować powierzchnię styku z podłogą aby minimalizować przenoszenie drgań. Jeśli są na czymś twardym (podkładki lub marmury itd.) to wszystko działa, jeśli natomiast postawisz kolce bezpośrednio na parkiecie lub innej miękkiej podłodze to przestaje to działać - zwiększasz powierzchnię styku i gdy kolec się mocniej wczepi to połączenie jest tym mocniejsze i lepiej przenosi wibracje na podłogę. Dobra, koniec wykładu - resztę sam wypracuj 🙂 powodzenia.
 10. Nie do końca. Co prawda alu jest sztywniejsze przy tej samej wadze tzn. Przy rozpatrywaniu profili z 1 kg alu i 1 kg stali - alu będzie sztywniejsze, bo po prostu profil będzie grubszy, bo alu jest lżejsze. Stąd zastosowanie do rowerów, przy tej samej wymaganej sztywności rama z alu będzie lżejsza od stalowej. Ale w przeliczeniu na masę, aluminium, szczególnie jakiś tańszych stopów, jest tylko o kilka procent sztywniejsze w porównaniu do stali. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Specific_modulus Stal ma tą zaletę w standach (a wadę dla konstrukcji ram rowerów) że jest cięższa przy tych samych parametrach sztywności🙂
 11. Jak porównywałeś sztywność tych dwóch konstrukcji - tak ręcznie (na oko i rękę) czy dostałeś jakieś charakterystyki od producentów? W zależności od konstrukcji i przekrojów użytych elementów inaczej będzie się układała charakterystyka przenoszenia więc ciężko na oko coś powiedzieć nie widząc i nie badając konstrukcji. Zważ że np. dwukrotnie zwiększenie grubości ścinki rury zwykle powoduje 8-krotne zwiększenie jej sztywności. Lżejsza konstrukcja inaczej będzie miała też ustawione częstotliwości rezonansowe (wyżej). Ale, jednak generalizując, sztywniejsze konstrukcje powinny bardziej oddawać granie samych głośników, więcej powinno być detali i mniej rozlazłości. Na koniec - pamiętaj że głośniki wychylają się w płaszczyźnie poziomej do podłogi tzn. przód- tył (o ile są zamocowane zwykle tzn. pionowo i przodem lub tyłem do punktu odsłuchu) i to sztywność w tej płaszczyźnie ma znaczenie. P.S. Inżynierowie wszelkiej maści już dawno wybrali typ kratownicy jako optymalny do większości konstrukcji pod względem wytrzymałości i sztywności w przeliczeniu na masę 😉
 12. Spójrz na to od strony logiki. Dlaczego stosuje się je stosuje - głównie trzy powody: - ustawić wyżej kolumny aby dostosować wysokość głośników do punktu odsłuchu i ew. zmienić podbijanie basów - odizolować je akustycznie od podłogi - efekt wizualny (WAF) - żeby kolumny nie walały się na podłodze. Pierwszy powód to zapewne już sobie sam zaadresowałeś. Drugi aspekt jest chyba dobry do odpowiedzi na Twoje pytanie. Teraz zastanów się co będzie mniej przekazywać drgania na podłogę i jednocześnie nie wpadać w rezonanse pobudzane drganiem kolumn - czy te pierwsze standy z kolcami i podkładkami lub bez, czy te kolejne. Standy to raczej cały ustrój akustyczny mający izolować - więc znaczenie ma i materiał i konstrukcja i to czy stoi na kolcach czy na filcu itp. Zasypywanie piaskiem ma zwiększyć ciężar (izolacyjność) i tłumić rezonanse konstrukcji. Tyle w temacie - resztę ogarnij sam 🙂 powodzenia.
 13. W miare spoko, ale dalej troche za “sztywno” bedzie moim zdaniem - wkrętem niepotrzebnie sprężysz gumę i pogorszysz tym samym wibroizolacyjność. Daj większą podkładkę lub nawet blaszkę i nie kręć za mocno (tak aby wieszak raczej wisiał na tej gumie i podkładce niż był mocno dokręcony przez tą drugą gumę do drewna) - powinno być lepiej. Zobacz na http://pliki.wydawnictwo.murator.pl/ksiazeczki/HalePrzemyslowe2018/files/assets/basic-html/page5.html prawy dolny rysunek. To ekstremum, ale pokazuje kierunek 🙂 No i nie zapomnij o pustce powietrznej pomiedzy wełną między belkami i tą między profilami - to ma duże znaczenie! 🙂 No i powodzenia - daj znać jak wszystko wyszło.
 14. No nie do końca wszystko testował - zawsze pozostawiał w miarę sztywny ustrój do podwieszania stelażu (grzybki, zwykłe wieszaki obrotowe) - co przy pojedyńczym pokryciu G-K musiało po prostu przenosić dźwięki uderzeniowe - cytujac klasyka “nie badź pan głupi, fizyki pan nie pokonasz” 🙂 Należy spojrzeć na ten układ pod względem fizyki - jest układ drgajacej membrany (ślepa podłoga + legary) i trzeba je odizolować od pokoju. Wydaje mi się, że sensownie i niedrogo było by to zrobić tak: - sufit musi być jednak trochę cięższy np. Podwójna płyta akustic lub fermacell. Tak będzie lepiej tłumił i to tłumienie będzie realizowane do dużo niższych częstotliwości - sufit należy jak najbardziej uniezależnić od konstrukcji legarów. Można te eski z guma, a można też specjalne szpilki z wibroizolacja do podwieszania instalacji w budynkach (aby np. Przepływajaca woda nie była słyszalna przez ściany, stosuje się to często w budynkach gdzie sa wymagane dobre parametry izolacyjności akustycznej). Te szpilki sa chyba nawet lepsze, ale musiał bym poszukać konkretnych modeli i parametrów. - no i używana już wełna między belki, później niewielka pustka powietrzna 2-3 cm i wełna pomiędzy ruszt To rozwiazanie z konstrukcja przymocowana tylko do ścian też powinno się sprawdzić o ile jest w stanie utrzymać cięższy sufit. Pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.