Jump to content

avilla

Użytkownicy
 • Content Count

  321
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

36 Neutralny

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Akustyka, kwestie zasilania sprzętu audio
 • Branża
  DIY

Recent Profile Visitors

1063 profile views
 1. 🙂 może i mocno przesadziłeś z tym twierdzeniem, ale przynajmniej zabrzmiało optymistycznie. Dzięki za to i miłego wieczoru!
 2. Forum budowlane było by właściwsze. Właśnie normy budowlane to jest coś na co można i należy się powołać w takich przypadkach. Ewentualnie fora prawne w sprawie jak wyegzekwować swoje prawa. Akustycy to tutaj akurat najmniej pomogą.
 3. Niestety akustyka to taka dziedzina fizyki w której nie da się za bardzo nic nowego, magicznie zmieniającego „reguły gry” wymyśleć. Są ponoć jakieś nieśmiałe próby aktywnych wyciszaczy ale raz że to jeszcze raczkuje a dwa jest cholernie drogie. Najlepsza rada jaką można ci dać to zrób raz a porządnie - zamiast „pudrować łajno” (uszczelki, koce i tym podobne) wymień te drzwi na porządne, ciężkie, drewniane. w izolacji od dźwięków powietrznych waga ma olbrzymie znaczenie. Jeśli chcesz to pewnie wykonawca zrobi ci nawet akustyczne - z opuszczanym uszczelnieniem na dole. Zapewne da się coś wybrać z oferty na rynku co będzie pasowało lub co będzie kontrą do pozostałych drzwi, ale będzie wizualnie grało. Jeśli nie - to wymień wszystkie a stare opyl na aukcji. Mądre przysłowie, które mam zawsze z tyłu głowy, mówi „biednego nie stać na oszczędzanie”.
 4. Jak chcesz ładne to zobacz sobie np. rodzimą Apamę - nie jest za droga i producent chyba podaje charakterystyki. No i raczej szukaj czegoś o grubości przynajmniej 5 cm. PS. Piramidki to moim zdaniem taki trochę „wiejski tuning’ - sensu za bardzo nie ma ale koledzy często będą pod wrażeniem 🙂
 5. To co zawsze jak ktoś poda „piramidki” z poliuretanu lub inne kształty z pianki bez wyspecyfikowania charakterystyki współczynnika pochłaniania - raczej odpuść sobie. Panele o grubościach poniżej 5 cm to tylko w zakresie wysokich tonów mogą lekko pomóc - fizyki pan nie oszukasz 😉 Taka mnie naszła refleksja: jak kupujesz samochód to ci wszędzie powiedzą jaki silnik, ile pali, jakie przyspieszenie, jaki bagażnik itp.a jak chcesz kupić ustroje pochłaniające to nagle takich informacji producenci nie pokazują ... Gdyby sprzedawcy „pianek akustycznych” sprzedawali samochody to pewnie ogłoszenia by brzmiały jakoś tak: „samochód do jeżdżenia, czerwony, pomaga przewieźć osoby z punktu A do B, ma właścIwości zgodne z normą PZM i służy do przewożenia w dużych firmach ale też w małych. Produkowany z renomowanych materiałów. Na życzenie można wybrać kolor” 😄
 6. Zwykle A - uśrednianie z wagami odpowiednimi do krzywych jednakowej głośności. Często oznacza się to wtedy jako dBA lub dB(A). Taka wartość odpowiada wtedy subiektywnie odbieranej głośności przez ludzi.
 7. avilla

  Literatura

  Zobacz książkę Nurowskiego „Akustyka w Budownictwie” powinna być bardziej aktualna. Co do praw fizyki to się nie zmieniły ale ostatnio akustyka poszła mocno do przodu jeśli chodzi o symulacje i nowe materiały i systemy - np. Dedykowane profile do GK o znacznie lepszych parametrach w zakresie izolacyjności akustycznej. No i sprawa norm o których wspomniał Acoustic Lab - te nowe (zobacz Polska Norma PN-B-02151-4:2015-06) zostały wprowadzone niedawno i teraz są już obowiązkowe. A one naprawdę sporo zmieniają jeśli chodzi o projektowanie - dobór materiałów oraz szczegółowe rozwiązania układów warstw i ich połączeń będą musiały być bardziej przemyślane. Jest też nowa norma PN-B-02151-2:2018- 01, ale nie wiem czy już obowiązuje. Podsumowując - jeśli chcesz dobrze poznać temat to jakaś podstawowa książka o akustyce budowlanej + normy + strony producentów systemów (np. Isover, Ecophone, Knauf itd.) w zakresie szczegółowych rozwiązań i zaleceń projektowych i masz komplet wiedzy 🙂
 8. Jeśli masz jakieś rezonanse to podłącz REW do wzmacniacza i użyj generatora tonów do ustalenia co i na jakich częstotliwościach Ci rezonuje. Bo narazie to wygląda jakbyś próbował leczyć chorobę której nie znasz. Najpierw musisz poznać „wroga” 😉 dopiero później możesz dobrać efektywne ustroje. Inaczej to strzelasz na oślep - raz trafisz ale częściej zabijesz „postronnego” - poprawisz środek pasma ale zabijesz górę (tak jak ten pomysł z zasłonami).
 9. Jeśli pytałeś o mikrofon to przepraszam. Kalibracja nie jest za bardzo potrzebna jeśli nie będziesz mierzył poziomów bezwzględnych np. poziomu szumu tła. Do amatorskich zastosowań to często zbędne. Mikrofon tzw. kalibracyjny do systemów audio/kina domowego powinien wystarczyć. Na portalach ofertowych po ok 60-100 zł Jednak najlepszy z gotowych za stosunkowo niewielkie pieniądze jest UMIK-1.
 10. Chłopie ogarnij się. Już tydzień temu z hakiem Xajas pisał ci że do pomiarów REW - a ty nawet na niego nie zerknąłeś? Serio?!
 11. Czyli chcesz wygłuszyć pomieszczenie? Co konkretnie chcesz osiągnąć? Głośność grania nie wpływa na przebieg pasma ani na czas pogłosu (no chyba że grasz tak głośno, że słyszysz jak ci meble lub ściany rezonują).
 12. Co ty chłopie wogóle chcesz korygować? RT60 w granicach 0.3-0.4 s to super wynik dla takiego sporego pomieszczenia.
 13. Zbig przyczepił się do stwierdzenia że dodanie wełny (która nota bene nie jest materiałem gęstym) ma zwiększyć gęstość 🙂 Zapewne chodziło o dodanie „chłonności akustycznej” w postaci wełny. A ty chcąc być mądrzejszy, zapewne jak często większość nas, dodałeś wełnę 10 cm, którą następnie przykryłeś 5 cm betonu. No cóż, w zasadzie dodając tyle betonu wyeliminowałeś pochłanianie wełny i pochłanianie przez płyty OSB czy też GK basu. Teraz zamiast być pochłaniany część basu się odbija od tych ścianek i daje takie efekty jakie masz. Przy czym kolega Fetek ma rację - basy mają zbyt długie długości fal aby to było 5 cm czy nawet 50 cm. To co słyszysz interferencje i wygaszanie się wysokich w niektórych miejscach powodujące że proporcjonalnie dostrzegasz więcej basu tu i tam. Więcej basu przy ścianach to z kolei wpływ modów. dobra rada: zobacz te filmy o akustyce tak jak Ci pisałem, bo błądzisz jak dziecko we mgle. Następnie kup ten mikrofon pomiarowy lub nawet kalibracyjny co często dodają do amplitunerów lub zestawów kina domowego (na OLX po 50-100 zł) i dokonaj pomiarów. Pózźniej to sobie przemyśl i dopiero wtedy coś sensownego z wypowiedzi na forum wyciągniesz.
 14. A czemu miałby się nie poddawać i dalej szukać skoro według Ciebie „granie na poddaszu” to „jak granie na otwartym terenie”, czyli w najlepszym akustycznie środowisku (mało odbić, zostaje to co potrafią oddać kolumny i elektronika)? Trochę się to nie spina do kupy.
 15. Czyli „nie znam się na tym ale robię” ...:-) Coś napewno się zmieni, ale co i o ile to już różnie może być. Lepiej zainwestuj 5 godzin na zobaczenie 2-3 filmów o akustyce na youtube i zrobienie nawet zgrubnych pomiarów.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.