Jump to content

avilla

Użytkownicy
 • Content Count

  263
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

26 Neutralny

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Akustyka, kwestie zasilania sprzętu audio
 • Branża
  DIY

Recent Profile Visitors

458 profile views
 1. Chociaż z drugiej strony zostaw jak jest. Jeśli ci faktycznie absorbuje na kolejnych cz. harmonicznych to raczej masz niską dobroć i działa on mniej wąskopasmowo - a wtedy przestrajanie o te kilka procent nie za wiele zmieni. Jak masz niższą dobroć to górkę przy maksimum pochłaniania masz raczej wypłaszczoną - a wtedy szkoda zachodu z dokładnym dostrajaniem.
 2. Zawsze możesz sprobować coś wrzucić do środka i zmniejszyć objętość - to powinno podnieść f rezonansową. To zrobisz nawet bez ingerencji w strukturę. Ale oczywiście to możliwe tylko jeśli masz w miarę szerokie otwory.
 3. To chyba lepiej dać drugi na 29 hz, bo jak zbudujesz na 31 Hz to nie będzie on działał w optimum zakresu pochłaniania. A nie dasz rady przestroić tego pierwszego? Ile masz otworów i jak i z czego dałeś ‚rurki’?
 4. Zależy co za wełna i jak umieszczona. Kontekst konkretnej adaptacji ma znaczenie. W pomieszczeniu bez skosów to samą wełną na tak niskich częstotliwościach to faktycznie ciężko coś ugrać - tu pełna zgoda. Za dużo wełny na całą ścianę i za dużo miejsca. Inaczej sprawa ma się pod dużymi skosami (połacie dachu) - przy ściance kolankowej - tam to już może dać efekt, a napewno będzie najtańsze na początek. Ale jak przykryjesz tą wełnę membraną i zabudujesz to już możesz stworzyć ustrój panelowy który powinien lepiej zadziałać na niskie częstotliwości. Jaki koszt/cena wyszła za tego Helmholtza za sztukę? Możesz zdradzić rząd wielkości? Pytam bo warto rozważyć kontekst również w odniesieniu do współczynnika cena/efekt.
 5. Spoko - ja nawet nie zauważyłem tego na początku, tylko szukając czegoś innego rzuciło mi się w oczy. Wiec tylko dla formalności poczułem się w obowiązku sprostować 🙂
 6. Można być szczegółowym, a można też używać zwrotów w stylu „Podbicie na częstotliwości dwukrotnie większej pojawia się jako efekt modu w częstotliwości niższej„ lub „Niebędzie w pomieszczeniu fal o częstotliwości rezonansowej, to i fale stojące (mody) się nie pojawią. ” Co kto lubi 😉 Przemak zdaje się przez pomyłkę przypisał mi autorstwo jakże rewolucyjnego stwierdzenia. No cuż, jako skromny człowiek, muszę przyznać że nie miałem z tym 'genialnym' stwierdzeniem nic wspólnego. To kolega pit80 jest tutaj odkrywcą i autorem. Ja nie śmiał bym zachęcać nikogo do użycia takich ustrojów - przyznam że nie zdarzyło mi się tachać kamieni polnych na moje poddasze 😉
 7. I znowu ogólniki i niedopowiedzenia.. ech. To raz jeszcze. Powstawanie fal stojących jest związane z konkretnymi fizycznymi wymiarami pomieszczenia. Jeśli np. najdłuższy wymiar pomieszczenia ma 4 m to najniższa częstotliwość, która spowoduje powstanie fali stojącej, nazywana pierwszym modem, wynosi 344 m/s / 4 m * 2 czyli jakieś 43 Hz. Gdy pobudzisz pomieszczenie dźwiękiem o tej częstotliwości to efekt będzie taki że w środku pokoju ten dźwięk będzie słabo słyszalny, natomiast przy obu ścianach ten dźwięk będzie mocno słyszalny. Gdy częstotliwość zwiększysz dwukrotnie to dla odmiany po środku pokoju będzie głośniej a w odległościach 1 m od ścian będzie dużo ciszej. Itd. Częstotliwości rezonansowych się nie tłumi, można natomiast sprawdzić że fale stojące będą miały mniejszą amplitudę (SPL).
 8. Zależy od grubości. Wszystko trzeba potestować. Jak dasz blachę 1-2 mm to nawet może dodać trochę pochłaniania dla niskich - zadziała jak rezonator płytowy.
 9. Wyciągnięcie wełny z rolki powinno poprawić jej pochłanianie. A jak pokryjesz ją (po wyciągnięciu I rozprzężeniu) folią to zmniejszysz pochłanianie średnich i wysokich a zostawisz niskich tonów. Dodatkowo czas RT60 zależy bezpośrednio od powierzchni i współczynnika pochłaniania (zobacz wzór) a nie od ilości. Oczywiście współczynnik dla danej powierzchni zależy od ilości. tak więc dając stosunkowo niewielką powierzchnię ale silnie absorbującą niskie tony i niezbyt średnie i wysokie to teoretycznie powinno być sporo lepiej na niskich i prawie bez zmian dla wyższych. Ale to akustyka - każde pomieszczenie jest inne i tu zawsze warto być przygotowanym że praktyka będzie się trochę różniła od teorii 😉
 10. Nikt się nie odezwał bo to nie jest odpowiedni dział forum - trzeba było w DIY to umieścić.
 11. A widzisz - na tym forum co podlinkowałeś jest sporo ciekawych informacji - m. in. taka, że przy większych grubościach PT80 jest mniej skuteczna od mniej gęstych wełen - takich jak ta ursa 🙂 Tak więc trochę sobie w stopę strzeliłeś 😉 Ale dzięki - nie zaglądałem nigdy na to forum, a tam całkiem sensownie piszą ludzie.
 12. Bardzo ciekawy wykres, dzięki. Możesz podać źródło? Ja mówię o 10 metrach kwadratowych ale powierzchni zapełnionej balami - pewnie wyjdzie ich ze 20-30 na ten fragment 🙂
 13. Nie spotkałem nigdzie opracowania o charakterystyce absorpcji wełny w balach - znasz takie? Możesz podać? Jeśli czegoś nie wiem, to mówię że nie wiem i kropka. Nie chowam się za ogólnymi stwierdzeniami typu „prawda jest tylko jedna i nie ma co gdybać”. Jak ktoś mówi co wie ale nie za bardzo wie co mówi to jego sprawa. podałem miejsce - z tyłu za ekranem przy ściance kolankowej. Ewentualnie trochę wełny nad jętki. Ilość wełny pewnie będzie spora ale to niskie częstotliwości i ciężko inaczej. Przyjmując że dla częstotliwości 25 hz taka wełna będzie miała współczynnik pochłaniania optymistycznie zakładając jakieś 0.6 to przy 10 metrach kwadratowych powierzchni da to 6 Sabinów. To nie jest dużo, ale powinno trochę poprawić pasmo. Wyższe mody powinny być lepiej kontrolowane. oczywiście można też zbudować Helmholtza, ale to już wyższa szkoła jazdy, na początek bym się w to nie pchał. Wymiary ustrojstwa były by też „słuszne”.
 14. Mod pomieszczenia nie jest zjawiskiem, tylko cechą. Mod to częstotliwość dla której następuje nakładanie się fal odbitych od ścian pomieszczenia i tworzących tzw. fale stojące. Nie ma czegoś takiego jak efekt modu - to raczej mod jest efektem wynikającym z fizycznych rozmiarów pomieszczenia i ograniczonego pochłaniania akustycznego ścian!
 15. Arczi, Teoria rezonatorów jest dobrze opracowana i nie ma potrzeby tworzyć własnych algorytmów i własnych teorii. Weź proszę dowolną charakterystykę pochłaniania rezonatora Helmholtza o w miarę dużej dobroci (która właśnie określa szerokość połówkową krzywej rezonansowej) i zobacz jak taki rezonator pochłania 2 i 3 wielokrotność częstotliwości środkowej. Zobacz np. opracowanie „THE RESPONSE OF HELMHOLTZ RESONATOR TO EXTERNAL EXCITATION. PART I: ACOUSTICALLY INDUCED RESONANCE„ M. Meisnera z Polskiej Akademi Nauk, strona 116 - [Hidden Content] Pomiar nie jest sumą zjawisk, tylko pomiarem. Mierzyć zaś można jakieś wielkości będące efektem zjawisk. Zjawiska można natomiast obserwować 🙂
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.