Jump to content

bartek_k

Użytkownicy
 • Content Count

  240
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

34 Neutralny

Metody kontaktu

 • Adres URL
  http://hifi-retro.vxm.pl

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

598 profile views
 1. Lechu, Ty ciągle o tym badaniu rzeczywistości narzędziami pomiarowymi. W życiu nie wszystko da się zbadać w ten sposób! Wyjdź troszkę poza Swoje ograniczenia myślowe i rozważ np. samochody usportowione. Przykładowo 2 z nich w podobnym budżecie mają powiedzmy po 200 kilkadziesiąt koni i jakiś moment obrotowy, przy czym jeden ma te parametry wyższe. Znasz miarodajny test/pomiar, który wyłoni lepszy? Konie są zmierzone, moment obrotowy też, a wsiadasz do teoretycznie gorszego i Twoje doznania są lepsze. Lepiej w zakrętach, przyjemniej w środku, mniej awaryjny, tańszy serwis i jeszcze niech będzie - lepsze rozłożenie momentu obrotowego. I co daje ten naukowy pomiar mocy i momentu? Co więcej, w warsztatach gdzie są ludzie obeznani z tematem, np. przygotowują auta do rajdów, wiedzą, że zmiana niektórych elementów może wprowadzać pożądane zmiany, mimo że wydaje się to nielogiczne. Ale żeby to wiedzieć, trzeba siedzieć w temacie i mieć duże doświadczenie i wiedzę. Troszkę na odwrót jak Ty, w temacie który ciągle podważasz. Sam przyznajesz, że coś tam próbowałeś ale Ci nie wyszło, więc to nie może działać, a np. Adam85, z którym polemizujesz(?) nie może mieć racji...
 2. Tak, oczywiście przepraszam, coś mi się chyba z Twojej odpowiedzici zacytowało.
 3. Przepraszam, że wtrącę swoje 5 groszy: No właśnie!. Mimo to usilnie przekonujesz, że elementy te i ich dobór nie mają dużego znaczenia. Potrzeba praktyki, szczególnie że w urządzeniach takich elementów jest przynajmniej po kilka, a charakter wzajemnie na siebie oddziałuje, tworząc coś w rodzaju "mikstury". Ślepe testy na niewiele się zdają, bo trzeba słuchać muzyki, a nie elementów.
 4. jest zamienna. 2sa1216/2sc2922 jest nawet na wyższe napięcie 180v, wyższy prąd bo 17A zamiast 15A i moc max 200W vs 150 w 1215. Jest natomiast wolniejsza bo ma 40Mhz vs 50 Mhz (50Mhz vs 60 Mhz dla NPN), ale nie spowoduje to jakiejś utraty w jakości dźwięku. Mam tylko nadzieję że kupiłeś oryginały! pzdr Tu masz linki do datasheet: 2SA1215 https://www.semicon.sanken-ele.co.jp/sk_content/2sa1215_ds_en.pdf 2SC2921 https://www.semicon.sanken-ele.co.jp/sk_content/2sc2921_ds_en.pdf 2SA1216 https://www.semicon.sanken-ele.co.jp/sk_content/2sa1216_ds_en.pdf 2SC2922 https://www.semicon.sanken-ele.co.jp/sk_content/2sc2922_ds_en.pdf
 5. Tylko pamietaj, bo bez tego Twoj hegel nic nie zagra!
 6. Ja sie moze troche odniosłem do Twoich przechwalek ile to zarabiasz i jaki piękny loanslipp ogladasz. Pewnie mnóstwo ludzi z tego forum pracuje za granicą i mają godziwe wyplaty, tylko jakoś tego tak nie oznajmiają. Podalem przyklad naima bo znam kilku norwegow co maja i sobie chwala. Znam takich co maja electrocompaniety czy abrahamsena i tez nie sprzedaja ich na potęge. Hegli jest dużo do sprzedaży caly czas i często takich używanych przez ledwo miesiąc. Sam u ludzi słyszałem wiele sprzętow ale się nie wypowiadam, bo ja muszę taki sprzęt posłuchac u siebie przez dobre kilka tygodni i tak wyrobic sobie opinie. Miałem za to h160 swojego i nie podzielam entuzjazmu fanów hegla.
 7. Ale jestes norweski kozak/lol. Wiem ile sie zarabia i jak pracuje. Z autopsji, zresztą wieloletniej. Wiem tez sporo o wspanialosci naszych rodakow, i jak za pare koron potrafia sprzedac swoja godność... a historie które opowiadają. Taki miks przechwalek, dziadostwa, w dupe wlazenia i wmawiania norwegom jacy to glupi są i jak firm nie potrafią ptowadzić. Także pozdrawiam norweska polonie.
 8. Nie na co sie Norwegią tak podniecać, a w kwestii hegla to wystarczy popatrzec na finn'a. Pelno hegli do sprzedania a np. Naima wcale, a Naima tez duzo norkow kupuje. O czyms to swiadczy.
 9. Może coś da, zawsze takiego typu materiały jak dywany, tekstylia, tapicerowane meble, zasłony, firany, wszelkiego rodzaju pianki poprawiają w jakiś sposób akustykę, redukują pogłos w pomieszczeniu, z tym, że przesada też nie jest wskazana bo uzyskamy "pokój babci" :-). Tylko czy różnica z pianką i bez, będzie do określenia, ponad to co da sam gruby dywan? Z pewnością na ograniczenie przenoszenia dźwięków do innych pomieszczeń, wpływ będzie raczej symboliczny. Jeśli chodzi o panele, to nie trzeba ich wymieniać, trzeba je po prostu "przełożyć" i podczas tego wymienić podkład. Możliwe jest nawet zrobienie tego po kawałku, i przenoszenie rzeczy na zrobiony już kawałek, żeby nie musieć wynosić wszystkiego z pomieszczenia. Ogólnie operacja na 1 dnień, a efekt izolacji stropu - w dół, znacznie lepszy w zależności od zastosowanego podkładu.
 10. Realnie, żeby zmniejszyć niesienie się basu w dół, konieczne są materiały ciężkie. Pod panele czy inną podłogę pływającą, układa się taką izolacje akustyczną i dopiero na to podłoga, a na nią dywan. Najlepiej sprawdzi się guma z rolki np. 3mm (im grubsza tym lepiej) a na nią można dołożyć podkład z takiej pianki, korek czy polistyren ekstrudowany, a na to dopiero podłoga.
 11. Czy nie jest tak, że preamp jest liniowym wzmacniaczem napięcia sygnału o powiedzmy 5 razy, dzięki czemu w końcówce mocy można to wzmocnienie napięciowe ograniczyć, przez głębokość sprzężenia zwrotnego, oraz uzyskać inny wpływ sprzężenia na impedancję wejściową i wyjściową, co przekłada się na lepszą jakość? Pewnie dlatego też, przy wzmacniaczu zaprojektowanym do pracy bez preampa, jego użycie jest bez sensu, bo liniowo wzmacniamy napięcie, by później je obniżyć, żeby nie przesterować stopnia wejściowego, a końcówka mocy i tak ponownie wzmacnia całość do wymaganego poziomu. Jedyny sens w tak zaprojektowanych wzmacniaczach, to użycie preampa lampowego, bo nada sygnałowi "lampowy" charakter, jak ktoś preferuje.
 12. Tylko, że to chyba temat o tym, jak rozpoznać elementy oryginalne/podrabiane, a nie gdzie je kupić. Skoro już o 2sa1930/2sc5171, to są to tranzystory dosyć współczesne - produkowane do około roku 2008 lub trochę dłużej, a w tych latach skala podrabiania elementów, już była ogromna, tylko jeszcze większość z nas nie zdawała sobie z tego sprawy. Zresztą sam też kupuję z wylutu lub samemu wylutowuję z dawców, na własne potrzeby, ale zdecydowanie wolę poszukać takich par jak toshiby 2sa1306/2sc3298 czy 2sa968/2s2238 lub choćby dosyć wolne ale naprawdę ładnie i żywo brzmiące (to oczywiście moje odczucie) sankeny 2sa958/2sc2168 No niestety, datasheet'y to podstawa. Na samym forum wiele razy czytałem w kwestii kondensatorów zasilających, np. elna lao i innych, że kupił taką pojemność na takie napięcie, a producent nigdy takiego nie produkował, co można właśnie w datasheet sprawdzić i ustrzec się od wtopy.
 13. Przy okazji tej podróby, warto zwrócić uwagę na wielkość struktury. Powyższy NJW0281 czy Toshiba 2SC5200 oferują maksymalny prąd Ic = 15 A i moc maksymalną 150W w 25 stopniach. Struktura w tych tranzystorach ma wielkość 5x5mm czyli 25mm2. W podróbie, na oko struktura ma wielkość 3x3mm, czyli 9mm2. To jest 2,77 raza mniejsza. W pewnym uproszczeniu można założyć że skoro 25mm2 oferuje prąd rzędu 15A, to podróba "da" tylko niecałe 5,5A i może stracić jedynie 54W. Kluczowe tu jest odprowadzanie ciepła do "blachy". 9mm2 nie jest w stanie odprowadzić tak dużej mocy. Tylko wyobrazić sobie można co stanie się z waszym wzmacniaczem, gdy odkręcicie "gałkę" na większą moc...
 14. Jest. Wiedza która dla wielu jest "taka zwyczajna" Przepraszam, nie o to mi chodziło, pomyślałem, że ta cała wiedza, w sumie została już gdzieś kiedyś powiedziana i wystarczy poszukać. Po przemyśleniu, jednak, dobrze czasem ją na nowo zebrać, bo czasami trzeba szukać w archaicznych wręcz tematach, w których z wiedzy to tysiąc tomów dywagacji i przechwałek... Też tak uważam, niestety :-(. Czasem przeglądam tematy, w których ludzie piszą o różnych klonach krell'i czy Accu, i dziwi mnie dosyć luźne podejście do oryginalności zastosowanych tranzystorów?! Ale dla nich gra świetnie i to ich prawo... Ten 2sa1859 to sanken, który wygląda identycznie jak te toshiby w moim zdjęciu 2sa1930/2s5171 🙂 Oryginalny sanken jest też na tamtym zdjęciu... Ogólnie to można przyjąć, że kupując podróby, nie ważny jest model, bo pewnie to i tak ten sam środek, tylko literki inne.
 15. A cóż tu kompendiować, sporo osób sprawdza na wagę. W datasheet jest podana, ale czy ten sposób jest skuteczny, tego nie wiem. Podrabiacze też pewnie przez lata się wycwanili, a i dokładność naszej wagi może być różna. Ja wyznaję zasadę, że jak się chce mieć pewność, trzeba wydać parę złotych więcej, i rozbić losowo, jeden z każdej partii. Tylko struktura wewnętrzna i sposób jej "wykonania" da jakiś pogląd. Zrobiłem fotkę kilku, i chyba od razu widać co jest podróbą? Dodam, że podróby 2sa1930/2sc5171, kupiłem od 3 różnych dostawców, w tym 2 dużych polskich dystrybutorów i jednego sprzedawcy z allegro. Wszyscy zarzekali się, że to są oryginały. Jak wysłałem im zdjęcia rozbitych, każdy zadeklarował, że zwróci pieniądze, ale że tranzystory na pewno są z pewnego źródła... W niektórych jednak, nadruki się różniły, w zależności od sprzedawcy, ale w "środku" każdy wyglądał tak samo - nie opłacało mi się ich odsyłać więc sobie porozbijałem kilka... Co więcej? Warto zwrócić uwagę na wielkość struktury. Dla TO-220, które to najczęściej są tranzystorami sterującymi i to od nich w wielkiej mierze zależy brzmienie (a nie jak się powszechnie mówi, od tranów mocy) wielkość struktury wynosi ok. 2x2 mm dla 1,5A Ic i 15W mocy traconej. W podróbach wychodzi to różnie, ale budując czy naprawiając wzmacniacz, lepiej mieć pewność, że struktura wytrzyma takie obciążenie, bo jak się spali,któryś z tranów sekcji prądowej, to wiadomo ile kolejnych zwykle się pali... Ja przed zakupem sprawdzam dostępność danego typu w mouser i digikey, czy w ogóle są jeszcze dostępne. Jak w polu lifecycle mamy wpisane "obsolete", oznacza to, że dany typ jest już często, od dawna, nie produkowany przez producenta, wiec jak nowych oryginałów roi się na ebay itp., powinna zapalić się czerwona lampka. Warto dodać jeszcze, że trany typu PNP produkowane w latach powiedzmy 70,80 niemal zawsze były zielone, jak widzicie, że para komplementarna tych typów jest czarna dla PNP i NPN, niemal to 100% pewności, że to podróby.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.