Jump to content

#Szakovsky

Użytkownicy
 • Content Count

  417
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation Całkowita

101 Dobry

Audiostereo

101

Bocznica

0

Karta premium

Recent Profile Visitors

2635 profile views
 1. Ale to jest założenie, zakładamy, że głośnik ma mieć określone FS. Jak lubisz szum i zniekształcenia, to może się podobać. Najlepsze kolumny jakie słuchałem miały efektywność ok 85db.
 2. Bo stal jest miękka? Mówimy tutaj o konkretnych założeniach. Jeżeli głośnik ma mieć X fs, brakeup powyżej Z. To zawsze, wyższa masa membrany będzie pozytywną rzeczą. Jedyna strata to efektywność... Ale dzisiejsze wzmacniacze punkt pracy mają na kilkunastu/kilkudziesięciu watach. 82db spl i liniowa impedancja, to najlepsze wyjście do większości nowoczesnych wzmacniaczy tranzystorowych.
 3. Chyba nie rozumiesz jak to do końca działa. Jeżeli damy silniejszy układ magnetyczny do cięższej membrany to zawsze uzyskamy lepszy efekt. Tłumienie wewnętrzne tak działa, to podstawy fizyki. Tym gęstszy materiał, tym wyższe tłumienie ma. Waga membrany się przydaje przy tweeterach i jak sprawdzisz, to najlepsze tweetery i tak są z bardzo gęstych i względnie ciężkich materiałów. Diament, beryl, magnez. Diament to 3510kg/m3 Beryl 1848 kg/m3 Magnez 1738kg/m3 Masa jest elementem pozytywnym, o ile stoi za tym układ magnetyczny. Plus, masę dobiera się do FS, ale tym wyższa masa p
 4. Oczywiście, że mam racje. Aby podstawka pod kolumny nie rezonowała i nie przenosiła drgań na podłogę musi być C I Ę Ż K A. To z czego jest zrobiona, jest drugoplanowe. Dlatego używa się podstawek z granitu, metalu, gęstego drewna, a nie pianki, styropianu etc. I to samo ma się do głośników. Nie wiem kto walną głupotę o tym, że ciężki głośnik to zły głośnik. Ciężki głośnik to mniej efektywny głośnik, i głośnik z niższym FS. A biorąc pod uwagę budowę dzisiejszych wzmacniaczy, to same dobre rzeczy. Głośnik nie będzie "wolniejszy" przez masę, bo to czy jest "wolny" czy "szybki" widać na FR, bo
 5. Co z tego, że jest cięższy? Tym cięższa membrana tym lepiej, bo ma wyższe tłumienie wewnętrzne. Jeżeli tniesz głośnik dobrze zrobionym 1 rzędem, to charka się wyrówna. I z tego co patrzę, to możliwe że dziurka na 800hz może wynikać z zawieszenia. Walnąć je impregnatem i jesteśmy w domu. Ewentualnie kwestia wymaziania "płynnym bitumem" kosza głośnika/ew mocowania go od tyłu.
 6. No czy on taki idealny pod szeroki zakres... to bym się spierał. Jak widać po wykresie, głośnik ma już spadki kierunkowości od jakiejś abstrakcyjnie niskiej częstotliwości. A to, że nie jest podpisane pod pomiarem, pod jakim kątem to już wgl żart. Jeżeli potniemy go wysoko, np. 2 lub 3 redeem, to będziemy mieć szkaradną dziurę w charce pod kątem. Faital Pro wypada znacznie, znacznie, znacznie lepiej. Takiego 8PR200 można ciąć 1 rzędem nawet na 2khz (ofc, nie zalecam, lepiej na ok 1khz), a drugim lub trzecim na 3khz. A głośnik kosztuje tyle samo i też ma 8 cali.
 7. ma to swoje wady i zalety. Z zalet, to mniej się membrana gnie. Z wad, to gnie się bardziej, bo układ jest cięższy... Warto zobaczyć jak się sprawy mają w Senkach HD600. Tutaj membrana jest zrealizowana standardowo, czyli sama membrana robi jako zawieszenie górne. Ale... Ale mamy tu taką śmieszną osłonkę. To jest świetny filtr wysokich częstotliwości pochodzących z obrzeża membrany, dzięki czemu łapiemy w większym stopniu, wysokie częstotliwości pochodzące z kopułki która jako-tako pracuje tłokiem. W związku z tym, że ludzie są chyba coraz głupsi, to już się takich rozwiązań
 8. To jest w Tidalu głupie. Znikają utwory jako niedostępne, bo skończyła się licencja, za chwilę znów jest przedłużenie umowy i utwór się pojawia. Ale dodany wcześniej do playlisty wciąż jest niedostępny, trzeba wyszukiwać i dodawać ponownie.
 9. Jeżeli nie wymajsterujesz wszystkich głośników w jednego coaxa, to tak, interesuje. Offaxis to nie tylko promieniowanie pionowe, ale również poziome. Więc charakterystyka będzie robić fikołki jak w cyrku, jak tylko się gdziekolwiek, jakkolwiek, o ilekolwiek się ruszysz. (O fazie nawet nie wspominam, bo ta też ma przesunięcia offaxis na wysokich częstotliwościach). I tak jak mówiłem wcześniej, głośnik pod kątami promieniuje dużo więcej syfu, ma wyższe THD i rozjechaną fazę. Do tego ma w przypadku takich wielkich głośników, dość szkaradne FR co z room response robi krajobraz górski.
 10. To zobacz offaxis 🙂 np. 15,30 i 60 stopni. To że będzie na charce on axis jest względnie gładko, to nie znaczy, że będzie dobrze na offaxis. A offaxis też słyszysz, w szczególności, że kolumny wcelowane w słuchacza to nie jest rozwiązanie 10/10, co tylko pogłębia efekt.
 11. Cięcie na 4khz to fatalny pomysł. Tak duży głośnik będzie już miał tam szkaradne kierunkowe, i będzie na boki lecieć tylko brud i syf. Przy dużych głośnikach cięcie powyżej 800-1000hz 2/3 rzędem to absolutny maks. Fizycznie awykonalne jest aby tak wysoko, tak duży głośnik grał nawet poprawnie pod kątami. 18cali z resztą najlepiej ciąć właśnie ultra nisko, nie ważne czy to saled, odgroda, br czy cokolwiek innego. Najzwyczajniej w świecie, wyżej ma już paskudne zniekształcenia. Pierwszy rząd na 100-200hz max i jesteśmy w domu. Problem pojawia się z średnicą, bo znów, mało która tak n
 12. Może być tak, że producenci sami w sobie wysyłają do streamu bardziej skompresowane wersje. Ale to tylko takie moje gdybanie.
 13. Miałem dużą część playlisty Tidala na dysku (nie z "niecnych celów" ale przez problemy z działaniem trybu "offline" który regularnie usuwał całą muzykę, i trzeba było od nowa pobierać 700 utworów) i porównywałem z wydaniami CD które również posiadałem. I nawet jeżeli dana płyta miała tylko 1 wydanie, to i tak na Tidalu bywało, że miała niższy zakres dynamiki. Nawet zdarzało się, że to były polskie kawałki. Oczywiście to nie dotyczy wszystkich utworów na Tidalu, ale części).
 14. A dobra, my bad. Coś mi się we łbie pomieszało. Twoja racja jest racjejsza. Co nie zmienia faktu, że poziom DYNAMIKI jest o 1db niższy. I to przeważnie w przypadkach gdzie dynamika jest koszmarnie niska (pokroju 6db, to na Tidalu jest np. 5db).
 15. Mówię o różnicy pomiędzy średnią sygnału a szczytowym peakiem.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.