Jump to content

Roman_66094

Użytkownicy
 • Content Count

  117
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

13 Neutralny

Recent Profile Visitors

446 profile views
 1. Możesz spróbować zmniejszyć o połowę, wartość rezystorów R9 i R10 w siatkach EL84 pasmo powinno się poszerzyć zwłaszcza w trybie UL. Na czas pomiarów pasma watro też odłączyć C9, tylko ostrożnie bo nie wiadomo czy układ nie będzie się wzbudzał. Sprzężenie zwrotne nie jest głębokie, nie powinnom być problemów.
 2. A czy próbowałeś może robić pomiary pasma z użyciem oscyloskopu? Z wcześniejszych wykresów słabo to wygląda, ale rozumiem że na komputerze były robione pomiary. Robiłem kiedyś pomiary podobnego układu tylko z trioda na wejściu i transformatorami toroidalnymi. Pasmo było imponujące coś ok 10Hz do ponad 200 kHz mierzone na oscyloskopie.
 3. Roman_66094

  Najlepsze ECC82

  Jakie są opinie na temat tych lamp?
 4. Pentody jako lampy mocy grają bardzo dobrze moim zdaniem, nieraz podłączałem pentodę w triodę ale przeważnie było gorzej. Jedną z pentod dobrze sprawdzającą się jako trioda jest EL34 można 2 i 3 siatkę podłączyć do anody i ok 6W w SE można uzyskać.
 5. W lampach elektronowych zachodzą skomplikowane reakcje fizyko-chemiczne, nie jest to tylko przepływ elektronów, ale oddziaływanie różnych sił i cząstek. Lampa elektronowa to taki mały zderzasz hadronów, cząstki nie poruszają się bez kolizyjnie ale zderzają się ze sobą. Każdy chyba zauważył różnice w brzmieniu lamp różnych producentów. Pomimo że parametry mierzalne są takie same, lampy grają inaczej. Duże znaczenie ma rodzaj stopów metali użyty do budowy elektrod lampy, było to ściśle strzeżoną tajemnicą firm, dawniej produkujących lampy.
 6. Ja również polecam opa1612 to najwyższej klasy kostka, można też spróbować opa1642 tylko oryginalne jest dużo podróbek.
 7. Jeśli brzmienie wzmacniacza wyraźnie się pogarsza, spada dynamika czy pojawiają się szumy, to najczęściej lampy się kończą. Lampy nie są wieczne, jednak te z dawnej produkcji, mają znacznie lepszą jakość i trwałość niż współcześnie produkowane.
 8. Preamp lampowy czasem daje bardzo dobry efekt, wiadomo że nie uzyskasz w pełni lampowego brzmienia bo musi być stopień mocy na lampach z transformatorem. Jednak przedwzmacniacz lampowy może wyraźnie zmienić brzmienie końcówki tranzystorowej.
 9. Przyzwoity jest yaqin mc-100b
 10. Obawy o trwałość lamp zwłaszcza mocy są uzasadnione ale dotyczą to bardziej lamp ze współczesnej produkcji. Lampy z dawnej produkcji są na ogół bardzo trwałe, pracują długo w prawidłowo dobranym punkcie pracy. Lampy nie musza być też drogie, wystarczy el84/6P14P czy PCL86 żeby cieszyć się dobrze grającym sprzętem. Wzmacniacz dobrze wykonany na tanich PCL86 to już naprawdę dobre brzmienie. Firma NT ACUSTIC robi wzmacniacze na naszych Polamp PCL86 http://npacoustic.com/en/amplifier-tube-np-01.html . To tylko przykład taniej lampy, której wzmacniacz tranzystorowy raczej nie podskoczy. Mam na myśli oczywiście wierność przekazu a nie uzyskiwane moce wyjściowe. Wzmacniacze tranzystorowe, zwłaszcza klasy AB, wbrew ogólnemu przekonaniu, mają duże zniekształcenia w warunkach rzeczywistych. W pomiarach na obciążeniu rezydencyjnym, są znakomite, jednak wystarczy podłączyć obciążenie indukcyjno-pojemnościowe jak ma to miejsce w przypadku kolumny głośnikowej i wygląda to zupełnie inaczej. Dlatego kupując sprzęt, nie powinniśmy się kierować tylko danymi podawanymi przez producenta, papier przyjmie wszystko a rzeczywistość bywa inna.
 11. Nie trzeba wcale wyszukanych lamp żeby cieszyć się znakomitym brzmieniem. Wystarczy wzmacniacz na EL84 czy PCL86 ale dobrze zrobiony na dobrych trafach, żeby zachwycić się wiernością przekazu. Są osoby którym wzmacniacz tranzystorowy w zupełności wystarcza, jednak nie każdy zadowoli się tego rodzaju sprzętem. Czystość przekazu, rozdzielczość, mikro dynamika, wielobarwność basu, to jednak wyróżnia lampę od tranzystora.
 12. Jest jeszcze jedna rzecz której chyba nikt tu nie wziął pod uwagę. Pomiary wzmacniaczy robione są na obciążeniu rezystancyjnym i w tych warunkach pomiaru, tranzystorowe wzmacniacze, wykazują lepsze parametry niż lampowe. Jeżeli podłączymy obciążenie pojemnościowo indukcyjne, tak jak to jest w rzeczywistych warunkach pracy wzmacniacza, podpiętego pod kolumnę głośnikową, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dlatego często, rozbudowany tranzystorowy wzmacniacz o super niskich zniekształceniach, podłączony pod kolumnę brzmi o wiele gorzej niż prosty wzmacniacz lampowy SE. Na wzmacniaczach lampowych obciążenie, L C nie robi przeważnie większego wrażenia w przypadku wzmacniaczy tranzystorowych, pojawia się już całe spektrum rożnego rodzaju zniekształceń. Także twierdzenie, że wzmacniacze tranzystorowe maja mniejsze zniekształcenia niż wzmacniacze lampowe nie jest prawdziwe, jeśli weźmiemy pod uwagę, rzeczywiste warunki pracy wzmacniacza.
 13. Lampy EL84 Polam, nowe w oryginalnych pudełkach, para o zbliżonych parametrach 47 i 47,8 mA 160zł NOS Lampy EL34 RFT jedna para nowa, druga używana, wszystkie ten sam nr. seryjny. https://www.olx.pl/oferta/lampy-el34-rft-para-CID99-IDzX2Ig.html 160zł Używane https://www.olx.pl/oferta/lampy-el34-rft-para-CID99-IDzX3KP.html 300zł NOS
 14. Oczywiście z notą katalogową dla lamp EL34. proszę kierować pytania na PW
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.