Jump to content

Roman_66094

Użytkownicy
 • Content Count

  704
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation Całkowita

508 Bardzo dobry

Audiostereo

310

Bocznica

198

Recent Profile Visitors

2365 profile views
 1. Roman_66094

  Sprzedam/kupię

  TELEFUNKEN E88CC lampy oryginalne w doskonałym stanie. Takie same nr. seryjne 1000zł para, rozważę też inne rozsądne propozycje.
 2. Tak ale nie w yaqinie. We wzmacniaczu SE na EL34, 6au6 pracowała typowo jako pentoda. W Yaqinie EF95 pracują w trybie triodowym.
 3. Tesle. 803S podróbek bardzo dużo jest niestety. Oryginalne, brzmienie bardzo dobre. Ja mam tylko jedne, które są porównywalne a może i lepsze od Tesle. 803S, to Raytheon Baldwin 12AX7 długie czarne anody. TFK 803S niestety nie mam, ale mogą być lepsze od Tesli, tak podejrzewam.
 4. Nie wiem którą Teslę masz na myśli, ale Tesla ECC803S to jedna z najlepszych lamp tego typu. Lepsza i znacznie trwalsza, niż zwykła wersja ECC83 Telefunken.
 5. Niestety nie, ta lampa ma za małe wzmocnienie.
 6. To co napisałem wynika z moich doświadczeń, przeprowadzanych pomiarów, analizy pracy wzmacniaczy lampowych i tranzystorowych. Jest raczej chyba zgodne z obowiązującym stanem wiedzy na ten temat. Nic nowego, przełomowego nie napisałem. Chętnie jednak poznałbym odmienny pogląd na ten temat. Zawsze można się czegoś nauczać. Co do JLH, to jest typowym wzmacniaczem, pracującym w klasie A. Czy jest to SE czy PP trudno powiedzieć. Ale określiłbym go jako SE z aktywnym modulowanym obciążeniem. Co do brzmienia to określiłbym go raczej jako neutralne. Nie ma podbarwień, ocieplenia dźwięku, wyeksponowani
 7. Widzę ze nie ma kondensatorów katodowych przy EL84?
 8. Kurczę no to problem będę miał. Z opisem wrażeń dźwiękowych, jest tak z próba opisania kolorów i chyba nie będę się za bardzo w to zagłębiał. Wzmacniacze tranzystorowe w inny sposób sterują obciążeniem. Ze względu na głębokie sprzężenie zwrotne, maja wysoki współczynnik tłumienia. Sterują obciążeniem napięciowo. Bez względu na impedancje obciążenia, starają się utrzymać ustalone napięcie wyjściowe. Które wynika z wartości sygnału sterującego, pomnożonego o współczynnik wzmocnienia wzmacniacza. Układy lampowe mają płytkie, lub brak globalnego sprzężenia zwrotnego. Sterują obciążeniem bardziej p
 9. Dla mnie też, wyznacznikiem dobrego brzmienia wzmacniacza, jest to, czy po kilku godzinach słuchania, nadal mam ochotę go słuchać. Czasem wydaje się że sprzęt brzmi bardzo dobrze, jednak po pewnym czasie słuchania, układ nerwowy niezbyt pozytywnie reaguje. I nie mamy przyjemności dalszego słuchania, ani ponownego włączania tegoż sprzętu. Korzystnie pod tym względem, na ogół, wypadają wzmacniacze lampowe. Co do JLH, to chociaż ma wyraźnie tranzystorowy charakter brzmienia, to nie męczy i da się go słuchać z przyjemnością godzinami.
 10. W tym układzie BDY23 spisują się dobrze i nie wymagają kompensacji w postaci kondensatora równolegle z rezystorem 2,7K. Można stosować szybsze 2SC5200 ale trzeba dać ten kondensator 47-68pF bo układ może oscylować. Na 2SC5200 wzmacniacz jest bardzo szczegółowy analityczny. Na początku wydaje się to fajne, ale ja ostatecznie zostawiłem BDY23. Metalicznego brzmienia raczej nie powinno być na szybszych tranzystorach, wzmacniacz gra całkiem przyjemnie podobnie do F5 Nelsona Passa.
 11. Używałem wszystkich tranzystorów o wysokim wzmocnieniu w temperaturze pokojowej, BDY23 ok 120, BC211 ponad 200 BC177 ok 380. Dlatego też, uzyskałem nieco większe wzmocnienie w otwartej pętli. Które mocno zależy od wzmocnienia zastosowanych tranzystorów. Rezystory R3 2700 omów i R4 220 omów ustalają wzmocnienie wzmacniacza. 2700 omów podzielić na 220 daje 12,27. W tym opisie podane jest wzmocnienie w zaokrągleniu 13.
 12. Są to elementy zaznaczone na czerwono. JLH ma wzmocnienie w otwartej pętli ok 800-900 razy, czyli wcale nie tak wiele jak na wzmacniacz tranzystorowy. Wzmocnienie w zamkniętej pętli ustalają rezystory 220R i 2,7K na ok 12,3 razy.
 13. Śmiem twierdzić że źle przerysowałeś schemat 2N5551 to tranzystor NPN i jest on pewnie w obwodzie filtracji zasilania. Napisz niech chińczyk Ci wyśle schemat tego wzmacniacza.
 14. Pasmo przenoszenia przekłada się na szybkość narastania sygnału, Slaw rate. Jest to parametr istotny i przekłada się na poziom zniekształceń TIM. We wzmacniaczach lampowych ten typ zniekształceń, praktycznie nie występuje. Dlatego pasmo przenoszenia, szybkość narastania sygnału, we wzmacniaczach lampowych może być znacznie niższa niż w układach tranzystorowych, bo nie ma ono wpływu na zniekształcenia tupu TIM. Wzmacniacze tranzystorowe powinny mieć pasmo możliwie szerokie i dużą szybkość narastania sygnału. Z pomiarów które robiłem, JLH na tranzystorach BDY23 miał Slaw Rate ok 16V/us. Na 2SC5
 15. Powolne narastanie napięcia żarzenia może nie jest wskazane ale redukcja udaru prądowego już tak. W telewizorach lampowych, lampy (szeregowo żarzone) był termistor który ograniczał rozbłysk lamp przy starcie. Był w celu, oczywiście przedłożenia żywotności lamp i równomiernego nagrzewania się ich. Lampy z żarzeniem równoległym typu ECC EL itp. nie wymagają żadnych zabiegów redukujących udar prądowy. Jednak lampy z szeregowym żarzeniem np. PCL86 mocno błyskają przy włączaniu i tu już wskazany, odpowiednio dobrany termistorek. Lampy które rozbłyskują przeważnie RFT ale nie tylko
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.