Jump to content

Gabaryton

Użytkownicy
  • Posts

    132
  • Joined

Reputation Całkowita

235 Dobry

Audiostereo

16

Bocznica

219

Informacje profilowe

  • Branża
    Nie ustawione

Recent Profile Visitors

481 profile views

Gabaryton's Achievements

  1. @porlick Odnoszę się do całości Twoich postów, dlatego bez cytatów. Gruba struna nie zagra wysokich dźwięków i odwrotnie, cienka nie zejdzie nisko. Tak samo gruba dusza nie przeniesie wysokich częstotliwości tak dobrze jak cienka. Kontrabas ma solidniejsze pudło i ścianki i to one biorą na siebie największą część nacisku strun. Zastosowanie grubej duszy nie ma nic wspólnego z większym naciskiem strun. Cienka dusza wytrzymałaby spokojnie, ale nie przeniosłaby częstotliwości wytwarzanych przez kontrabas. Dusza to taka dodatkowa struna, jeśli można użyć takiego porównania. Na ilość i zakres częstotliwości przenoszonych z elementu drgającego (kolumna, albo górna ścianka skrzypiec) na na drugi element (podłoga, dolna ścianka skrzypiec) wpływ mają: rodzaj materiału przenoszącego drgania, średnica, długość i powierzchnia styku. Dla jasności: nigdy nie twierdziłem, że zastosowanie kolców pod kolumnami tłumi cokolwiek. Ale z całą pewnością cienki kolec przenosi mniej drgań i w wyższym zakresie niż dolna ścianka kolumny stojąca bezpośrednio na podłodze. Dlatego podłoga nie wzbudza się od niskich częstotliwości i nie wzmacnia pewnych zakresów. Słychać tylko to, co produkuje kolumna, bez rezonansu podłogi. Jest zasadnicza różnica między kolcem a dywanem: jeśli na przykład podłoga wzbudza się przy 40Hz, to przy zastosowaniu kolca usłyszę 40Hz produkowane przez kolumnę. Natomiast dywan te 40Hz Ci zwyczajnie stłumi, pochłonie i być może wcale tej częstotliwości nie usłyszysz. To są przykłady ekstremalne, bo normalnie mamy do czynienia z zakresami. Ale zastosowanie kolca z pewnością daje zupełnie inne efekty niż postawienie kolumny na dywanie gdyż mamy do czynienia z zupełnie różnymi zjawiskami.
  2. Czołem, Chciałem się podzielić z Wami czymś, co dla wielu pewnie jest oczywistą oczywistością, ale może przyda się komuś mniej doświadczonemu. Mieszkam w bloku, pokój dzienny ma około 20m2. Na podłodze panele, dywan, stoi też spora sofa, regały z książkami i akwarium. Kolumny to duże Yamahy NS-A100XT, podłączone do pierwszego PianoCrafta. Głośniki posadowione bezpośrednio na podłodze, bez podkładek/stopek. Kolumny mają 6Ohm na tabliczce, czyli pewnie schodzą niżej i amplitunerek zwyczajnie czasami nie daje rady, przez co bas wydawał się rozlazły i słabo kontrolowany. Ale całość gra dość przyjemnie i nie mam specjalnego parcia na zmianę (lektura tego forum utwierdziła mnie w przekonaniu, że jestem melomanem, a nie audiofilem.) W ramach eksperymentu/zabawy postanowiłem zakupić zestaw stopek i kolców do kolumn oferowany przez naszą polską firmę Taka Harmonia 😉 Paczka przyszła wczoraj i po godzinie z wiertarką i śrubokrętem moje paździerzowe Yamahy stały na stopkach z kolcami. Całość prezentuje się naprawdę świetnie, +100 do lansu jak skomentował brat 😉 Zapuściłem "Angry planet" z "Between wine and blood" i doznałem szoku. Nie wiem o ile klas i na jaki poziom stopki i kolce wyniosły mój sprzęt, ale poprawa basu jest wyraźna. Słychać melodię gitary basowej niezakłóconą przez buczenie, stopa perkusji jest szybka, zdecydowana, a bas czuć na brzuchu i klacie. Nie jestem w stanie powiedzieć czy stopki i kolce poprawiły inne aspekty brzmienia, gdyż poprawa basu jest najbardziej słyszalna. W muzyce, której słucham sekcja rytmiczna ma kolosalne znaczenie i jej brzmienie jest dla mnie bardzo ważne. Jasne, w najniższych partiach dalej coś pohukuje i czasem zabuczy jednostajnie, ale to już pewnie wychodzą ograniczenia amplitunerka PianoCraft i/lub mody pokoju. Ogólnie chodzi mi o to, że wydatek 270PLN wyraźnie podniósł jakość tych aspektów dźwięku, które dla mnie mają ogromne znaczenie. Jest to poprawa słyszalna natychmiast, bez wsłuchiwania się na siłę i nie na granicy percepcji. Na pewno większa niż gdybym kupił kable za tę samą lub nawet wyższą sumę pieniędzy 😉 Czasem wystarczy niewielki wydatek, żeby na naszych twarzach pojawił się banan przy odsłuchu 😉 Dziękuję za uwagę.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.