Jump to content

Kasjel

Użytkownicy
 • Content Count

  6935
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Kasjel last won the day on September 13 2010

Kasjel had the most liked content!

Community Reputation

485 Bardzo dobry

Informacje profilowe

 • Zainteresowania
  Magnetofony kasetowe oraz szpulowe. Astronomia, muzyka elektroniczna (głównie szkoła berlińska), gra na elektronicznych instrumentach klawiszowych.
  e-mail: [email protected]
  [email protected]
 • Branża
  Usługi

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Kasjel

  Magnetofon.

  Tu możesz sobie pobrać w ZIP,ie...... [Hidden Content]
 2. Kasjel

  Magnetofon.

  Tak oczywiście nie powinno być. Na kole zamachowym pracuje przecież pasek napędowy płaski i on napędza wałek przesuwu taśmy który stanowi oś tego koła zamachowego. Wydaje mi się że najlepszy będzie klej typu Super Glue lub Kropelka. Dobry był by klej epoksydowy ale on utwardza się bardzo długo.
 3. Kasjel

  Magnetofon.

  Sądząc po "odgłosach" jakie wydaje mój Sony TC-K700ES podczas przewijania to napęd szpulek przenoszony jest za pośrednictwem kółka zębatego więc odpada taka możliwość że winna będzie stwardniała oponka na idlerze. Sprawdź stan pasków napędowych. Tłoczek spowalniający otwieranie się kieszeni nasmaruj smarem silikonowo teflonowym. Sprawdziłem i rzeczywiście są kółka zębate ale pasków nie ma więc pozostaje tylko sprawdzenie i czyszczenie sprzęgła. Tu masz zdjęcie mechanizmu: [Hidden Content]
 4. Kasjel

  Magnetofon.

  Podaję nazwę i symbol tego układu: FERRANTI ZN1040E
 5. Kasjel

  Magnetofon.

  IC trzeba wymienić. Nie pamiętam symbolu, ale mam taki jeden zapasowy. Maniuś powinien mieć ich więcej....
 6. Kasjel

  Magnetofon.

  W Braunie C2 panuje iście niemiecki porządek tak więc z serwisowaniem nie powinno być problemów.Tak, ja nie słyszałem z tego decka ani głębokich basów ani wydatnych wysokich tonów. Nasz były kolega chwalił go bardzo za ciepłe, spokojne brzmienie czego ja nie mogę zaakceptować interesując się rockiem elektronicznym.
 7. Kasjel

  Magnetofon.

  Miałem kiedyś Brauna C2 a obecnie posiadam Brauna C4. Tego pierwszego sprzedałem kiedyś bez żalu bo kompletnie nie odpowiadało mi jego brzmienie. Bardzo solidny deck ale ma niski poziom sygnału wyjściowego i liniową charakterystykę brzmieniową czego nie lubię. Byli tu tacy dla których brzmiał on świetnie ale ja do nich nie należę. Braun C1 ma tylko Dolby B natomiast C2 posiada Dolby B/C NR. Obydwa modele są wyposażone w standardowe silniczki z stabilizatorem obrotów (prawe obroty) więc problemu nie ma. Natomiast Braun C4 ma silnik Sankyo którego symbolu nie znajdują nawet Google więc na zakup takiego nie ma szans. Dobrej klasy taśma nagrana na C4 brzmi lepiej na Sony TC 229SD niż na nim samym. I brzmi tak że jak się to mówi "urywa głowę" :-)
 8. Kasjel

  Magnetofon.

  A to kurcze miałeś pecha ! My się tu wymądrzamy a tam wszystko rozwalone :-(Ja bym spróbował podgrzać tuleję lutownicą grzałkową. Ale trzeba by było zabezpieczyć przewody od głowicy lub najlepiej ją odkręcić. No i musiał byś mieć kogoś do pomocy. Jeden trzyma mostek w ręce i oś w kombinerkach i ciągnie a drugi musiał by grzać tą tuleję lutownicą. Coś mi się wydaje że ta oś jest wtłoczona w tuleję. I nie da rady tak czy inaczej ją wyjąć. Proponuję bezpieczne rozwiązanie czyli dwuskładnikowy klej epoksydowy UHU. Tylko trzeba zaczekać z tydzień aby wszystko stwardniało na kamień.
 9. Kasjel

  Magnetofon.

  Ale ci "serwisanci" i "dewastatorzy" też w końcu działali w jakimś tam czasie. Dlatego pisałem że nie można wierzyć do końca w to że ustawienia są fabryczne. Ale nawet jeśli są to zmieniają się w trakcie użytkowania. A jak bardzo się zmieniają to już zależy od rodzaju mechanizmu i mocowania głowicy. W takim referencyjnym mechanizmie Pioneera to rzeczywiście nie powinno być wielkich zmian związanych z długoletnim użytkowaniem magnetofonu. Ale są i to duże w wszystkich deckach gdzie głowice są "wystrzeliwane" w górę bo mostek podnoszony jest przez elektromagnesy. Miałem już takie przypadki że głowica była raczej na 100% nie ruszana a jej skos był źle ustawiony i to różnica była duża. W tym mechanizmie Pioneera też nie można wykluczyć jakiegoś tam stopnia zużycia się prowadnicy przy lewej rolce lub starcia czoła głowicy. Również cały mechanizm podnoszenia mostka może mieć pewien stopień zużycia a to wszystko ma wpływ na to jak prowadzona jest taśma. Nie wszystkie śrubki regulacyjne były fabrycznie lakowane więc w takim przypadku już w ogóle nie mamy pewności czy ustawienie danej śrubki jest oryginalne. Dlatego przestańmy wierzyć w te owe "Ustawienia fabryczne" bo magnetofon mógł sam się rozregulować w trakcie użytkowania bądź został rozregulowany przez wspomnianych dewastatorów którzy nie koniecznie zostawiają ślady swojej działalności. Zanim czymkolwiek zaczniesz kręcić, wymontuj mechanizm, pozbaw go kieszeni kasety i wszystkiego co może zasłonić tor przesuwu z lewej perspektywy. Pewnie że gdy mechanizm jest wymontowany to wówczas wszystko najlepiej widać. Tylko że wtedy nie można go "odpalić". Można ustawiać według punktów odniesienia i takie tam, tylko że taśma podczas pracy i tak pokaże swoje. Dlatego polecam taśmy z tych dawnych pirackich w całkowicie przeźroczystych kasetach. Do tego lupa i latarka LED i można ustawiać tor przesuwu taśmy. Wykonywanie kaset z lusterkiem mnie nie przekonuje ponieważ by ustawić tor przesuwu taśmy potrzebne są wszystkie elementy mechaniczne które znajdują się w kasecie.
 10. Kasjel

  Magnetofon.

  Nie rozumiem jak chcesz naprawić magnetofon nie ruszając żadnej śrubki regulacyjnej ? Przecież jeśli nawet wrócisz do punktu wyjścia tzn. magnetofon nie będzie już niszczyć taśmy to i tak pozostanie problem złego prowadzenia taśmy względem głowicy kasującej. Jak widzisz wymiana lewej rolki nie pomogła. Co wy chcecie likwidować takie problemy jak brak pełnego kasowania obu ścieżek zaledwie przy pomocy czyszczenia toru przesuwu, matowania lub wymiany rolek dociskowych ? Widzę że wciąż obowiązuje teoria "Nie ruszać co ustawione fabrycznie". A tymczasem ustawione to było ale gdy świeciło nowością. A teraz trzeba niestety wszystko korygować po tylu latach.
 11. Kasjel

  Magnetofon.

  Teraz widzę że wszystkie głowice łącznie z kasującą zamontowane są na jednym aluminiowym module. Regulując mosiężną śrubką o której wspominałeś na samym początku ustawiasz tylko wysokość całego tego zespółu głowic względem lewej rolki a konkretnie mówiąc względem lewej prowadnicy przy rolce. Aby zlikwidować zjawisko niszczenia taśmy musisz stopniowo dokręcać wszystkie trzy śrubki na której trzyma się głowica "Rec/Pb". Ustawienie wysokości tej głowicy decyduje o ustawieniu toru przesuwu taśmy względem głowicy kasującej. Ponieważ prowadnica przy głowicy "Rec/Pb" decyduje o położeniu taśmy względem głowicy kasującej
 12. Kasjel

  Magnetofon.

  To jest jak sam już na pewno wiesz regulacja wysokości głowicy. Ale ewentualny błąd możesz skorygować za pomocą tych trzech śrubek którymi została przykręcona głowica. Ja bym zaczął od próby ustawienia nachylenia głowicy. Jeśli taśma jest niszczona jak na załączonym rysunku to należało by trochę wkręcić trzecią śrubkę tą na dole po prawej stronie bo nią właśnie reguluje się nachylenie głowicy. Jeśli stwierdzisz po regulacji że wszystkie taśmy nawet te najdelikatniejsze prowadzone są prawidłowo to oczywiście na koniec czeka cię regulacja skosu głowicy czyli śrubka po lewej stronie głowicy.
 13. Kasjel

  Magnetofon.

  Witam. Po przeszukaniu allegro, e-baya i OLX znalazłem trochę ofert modeli, które tu i ówdzie były chwalone, tudzież modeli im pokrewny. Jeśli masz na myśli stosunek jakości do ceny to wybrał bym Akai GX-6. A jeżeli był byś w stanie coś dołożyć to polecam tego Akai GX 75mkII za 550zł jeśli jest w bdb. stanie wizualnym i technicznym.
 14. Kasjel

  Magnetofon.

  sido - tzw. mikro-styki czyści się wyłącznie izopropanolem. Nie używaj żadnego rodzaju preparatu typu "Kontakt" nawet SW. A izopropanol jest łagodny w swoim działaniu więc niejednokrotnie wstrzykiwałem go w szczeliny pomiędzy plastikowym przyciskiem a panelem obojętnie jakiego sprzętu by dotarł do mikro-styku i porządnie go "przepłukał". Potem trzeba tyko zaczekać aż wszystko dobrze wyschnie i już....Pewnie że najlepiej jest wszystko rozebrać i dopiero wtedy czyścić. Ale pamiętajmy że w czasie takiego demontażu lub błędnego montażu można narobić więcej szkody niż pożytku.
 15. Kasjel

  Magnetofon.

  Jeśli każdy z dwóch mechanizmów ma swój osobny silnik to radził bym wymienić silnik w wadliwie działającym mechanizmie. Zwykle chodzi o paski napędowe ale jeśli piszesz że są dobre to spróbuj wymienić silnik. On może nie mieć siły by w ogóle ruszyć. Szczególnie wtedy gdy pasek jest dobrze naciągnięty albo nawet zbyt dobrze jeśli ktoś już kiedyś go wymieniał i założył zbyt krótki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.