Jump to content

kris-001

Nowi Użytkownicy
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutralny

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. kris-001

  Wzmacniacze OTL

  Skoro powstawały takie konstrukcje (patrz powyżej) to ma sens. Bo gra ponoć świetnie, a wzmacniacz nie jest specjalnie potężny choć lamp sporo. Także sceptyczne gdybanie to jedno a rzeczywistość drugie.
 2. kris-001

  Wzmacniacze OTL

  Rzadka sprawa... właśnie na Allegro: Wznacniacz Philips OTL z kolumnami 800 Ohm ! To jest to... ech... chociaż posłuchać... 🙂
 3. kris-001

  Wzmacniacze OTL

  Możesz coś więcej powiedzieć o tym sprzęcie - a przede wszystkim brzmieniu ? Jak to się ma do "zwykłej" dobrej lampy ?
 4. kris-001

  Wzmacniacze OTL

  Dzięki zjj_wwa - na spokojnie muszę przemyśleć Twoje sugestie. Chciałem tylko dodać, że istnieją sposoby na zmniejszenie rezystancji wyjściowej w układzie, jak też mnożenie wzmocnienia... tak sobie przeglądam schematy...
 5. kris-001

  Wzmacniacze OTL

  Wzmacniacze OTL są znane od dawna. Najczęściej spotykamy takie lampowce bez transformatorów wyjściowych jako wzmacniacze słuchawkowe. Ze względu na wysoką (w miarę) oporność słuchawek. Kiedyś (lata, lata temu) spotkałem się z audiofilskim OTL-em sporej mocy napędzającym specjalne (chyba) kolumny wysokooporowe. Głośniki były wysokoomowe - pewnie specjalna konstrukcja. W zasadzie OTL to lampowiec marzeń - pozbawiony wąskiego gardła jakim są transformatory głośnikowe. Brzmienie tej konstrukcji było, jak pomnę - oszałamiające. Pytanie jest teraz takie: może pójść w tą stronę i zbudować taką konstrukcję. Omijamy problem drogich transformatorów - niemniej pakujemy się w wysokoomowe głośniki. Nie mam wiedzy czy takie są do dostania ale wiem, że ludziska budują OTL-e. Może koledzy podpowiedzą co tym można napędzać ?
 6. Przypomina mi się przypadek audiofila, który dorobił się sprzętu naprawdę wysokiej klasy. Pisał mocno zdziwiony do redakcji pisma dla audiofilów - jak to jest - dobry dźwięk mam tylko w niedzielę, w pozostałe dni nie da się tego sprzętu słuchać. Redakcja wyjaśniła, że niedziela to to dzień wolny, przemysł nie pracuje i nie wnosi zakłóceń do sieci. Swoją drogą niektórzy mają naprawdę ucho....:)
 7. Teoretyzujecie Panowie. Zazwyczaj gałka wzmacniacza stoi ustawiona w jednej pozycji - tak pasuje i tak lubię słuchać. Na PC potencjometr jest ustawiony zgodnie z zaleceniami na max. DAC nie ma regulacji więc wszystko jest constans. Zmiana punktu pracy lamp mocy owocuje zmianą wzmocnienia - po prostu. Zauważyłem, że niektóre z lamp 6N1P inaczej wysterowują lampy mocy i różnica jest ewidentna i słyszalna. To to pisał SEYV pewnie też jest prawdą - zmiana brzmienia może sugerować, że gramy głośniej lub ciszej. No ale bez przesady...słyszycie mikroplankton w muzyce na dobrym sprzęcie a nie słyszycie zmian mocy ? Nawet niewielkich ? Wypada współczuć... 🙂
 8. Spadku mocy wzmacniacza nie da się zauważyć ? A to coś nowego. Zauważam wahnięcia mocy nawet po zmianie lamp.
 9. Opornik ma po zmierzeniu 3,2 ohma - nadruk na nim to 3 ohmy. Wstępnie wyregulowałem prąd czterech EL34 na 30 mA (było 12). Miałem nadzieję na widoczny wzrost mocy ale tego nie zauważyłem... no może bardzo nieznaczny. Regulacja opornikiem nastawnym jest upierdliwa - trudno uzyskać identyczne wartości dla każdej z lamp.
 10. Coś chyba źle napisałem. Oczywiście spadek napięcia na oporniku katodowym to 40 mV. Opornik 3,2 ohma. Prąd wychodzi z podzielenia U/R i jest malutki... sorry za zamieszanie.
 11. Napięcie anodowe 457V. Czyli jest dobrze ? Wydawało mi się, że jakieś 300 mA powinno być - no ale to zależy od opornika katodowego. OK - nic nie robię ... Opornik katodowy jest 3,2 ohm, większej mocy - nie do rozczytania. Anody się nie świecą, nie są przeciążone lampy. Przy okazji zwróciłem uwagę na to, że oporniki katodowe są drutowe (spiralka zalana czymś tam). I ja to rozumiem - muszą wytrzymać trochę watów. Ale zastanawia mnie to czy taka konstrukcja nie wprowadza indukcyjności, która pewnie jest niepożądana. Czy jest możliwość zastąpienia tych oporów jakimiś bezindukcyjnymi na większą moc ? Niczego nie lutowałem, wystarczyło pokręcić potencjometrami.
 12. Teoria jest znana i w praktyce stosowana. Mierzymy spadek napięcia na rezystorze katodowym i gra muzyka. Dzielimy napięcie przez wartość oporu opornika katodowego i wyliczamy prąd. Dotąd wzmacniacz grał spokojnie od nowości bez żadnych regulacji. Po wymianie lamp mocy EL34 zajrzałem "w bebechy" i zmierzyłem napięcie (spadek napięcia) na oporniku katodowym (3,2 oma). wyszło około 40 mA, co wydaje mi się wartością za małą prawie o rząd wielkości. Chyba, że się mylę. Niemniej "wyrównałem" jedynie tą wartość dla wszystkich lamp i tyle. Póki co zastanawiam się co dalej. Moja pierwsza lampa więc jestem "letko" zdezorientowany... 🙂
 13. Chętnie sam wyreguluję bias, nie mogę w sieci znaleźć żadnego schematu mojego Mistrala mt-34. Bez schematu głupio grzebać, choć rezystor katodowy łatwo znależć. Poza tym to nie anody się rozżarzają do czerwoności tylko żarzenie - chwilę po włączeniu. Podobno tak mają niektóre lampy - np. enerdowskie ECC83. U mnie to EL 34 RFT... boję się czy żarnik pewnego dnia się nie przepali po prostu.
 14. Nie...choć tak wygląda. Ma dwa toroidy leżące w obudowie pod trafami głośnikowymi.
 15. Pewnie racja... Ma ktoś może takiego Mistrala i wie jak regulować bias ?. Byłoby to wielce pomocne...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.