Jump to content

Jaro_747

Użytkownicy+
 • Posts

  41322
 • oraz w archiwum

  12249
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  494

Jaro_747 last won the day on July 24

Jaro_747 had the most liked content!

Reputation Całkowita

60252 Pięćdziesięciotysięcznik

Audiostereo

5171

Bocznica

55081

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Jaro_747's Achievements

 1. To ci którym podoba się brzmienie wzmacniaczy lampowych.
 2. Mało prawdopodobne. Jeżeli się "propaguje" to raczej nie przez sam układ TDA tylko gdzieś bokiem. Z tego co widzę PSRR na +5V jest około 70dB więc sporo.
 3. Z wrodzonego lenistwa nie czytałem wątku od początku, jedynie ostatnia stronę. Co do indukcyjności na rdzeniach - w zależności od materiału rdzenia mamy do czynienia z materiałami nieliniowymi lub wybitnie nieliniowymi. Z naciskiem na "wybitnie". Wystarczy obejrzeć sobie krzywa magnesowania żeby złapać o co chodzi. To jak z dielektrykami - albo mamy dużą przenikalność i dużą nieliniowość albo odwrotnie - małą przenikalność i małą nieliniowość. Pomijając etapy pośrednie rozumowania wracamy do sedna problemu - wszelkie operacje na sygnale należy prowadzić przy niskich jego poziomach, czyli nie na końcu toru a na jego początku. Czyli podział na pasma i osobne wzmacniacze mocy bezpośrednio obsługujące głośniki.
 4. Jaro_747

  YBA P1000

  No tak, jakoś mnie to wszystko nie dziwi.
 5. Jaro_747

  YBA P1000

  Nie, Koledzy przy uruchamianiu zaliczyli efektowne wybuchy tranzystorów końcowych, stąd podpowiedź.
 6. Jaro_747

  YBA P1000

  Ale co "jest realizowane"? Ja sugeruję taki sposób uruchamiania układu żeby niczego nie spalić a nie jakieś modyfikacje.
 7. OPA620 to specyficzne układy. Optymalizowane pod niskie rezystancje obciążenia ale jednak słabo znoszące obciążenia pojemnościowe. Również rezystory ustalające sprzężenie zwrotne powinny być nieduże (kilkaset omów). Być może kiepskie brzmienie wynika z niedopasowanej do tego układu aplikacji. Tak swoją drogą - bawić się układem który jest rówieśnikiem procesora Pentium (tak, tego pierwszego) to fajna sprawa.
 8. Jaro_747

  YBA P1000

  Hmmm... Cudów jakichś tu nie widać poza sekcją wyjściową. Osiem tranzystorów w gałęzi, żadnego zabezpieczenia i zero rezystorów w bazie? Śmiała idea. Uważam że autora trochę poniosła fantazja, ale OK, niech będzie. Osobiście gdybym miał to uruchamiać to przeciąłbym dwie ścieżki od driverów (emitery T7, T10) do tranzystorów wyjściowych których bazy dałbym do masy przez rezystor. Alternatywą jeżeli ktoś jeszcze nie polutował byłoby uruchomienie bez tranzystorów końcowych. Włączanie takiego układu "na pałę" bez żadnych zabezpieczeń i bez pewności ze wszystko przed stopniem wyjściowym jest OK jest jak atak na czołg z wiązką granatów w ręce. Czasem się udaje ;-).
 9. Oj tak. Niestety. Ciekawe jak emocjonalnie można podchodzić do problemów technicznych.
 10. No cóż, starałem się przystępnym językiem wyjaśnić problem. Jeżeli ktoś to wszystko wiedział to nie musiał czytać. Ale może jednak komuś coś się rozjaśniło a o to przecież chodzi. No i jedna uwaga dla kolego obrażonego - sama bezwzględna częstotliwość nie ma tu znaczenia - chodzi o stosunek dostępnego pasma względem stromości zbocza sygnału. Może jednak warto czegoś się douczyć?
 11. Ostre kontury to uzyskasz jak narysujesz sobie przebieg przy pomocy ołówka i ekierki. Ludzie wyobrażają sobie jakieś idealne przebiegi zapewne z powodu nieznajomości praw fizyki czy braku wiedzy z dziedziny elektrotechniki (bo nawet nie elektroniki). Idealny przebieg prostokątny wymaga nieskończonego pasma. Kropka. W sytuacji gdy pasmo jest skończone (a w realnym układzie być musi) sygnał musi odbiegać od prostokąta. Dla kogoś kto mniej więcej rozumie o co chodzi w transformacji Fouriera powinno być to oczywiste. W zrozumieniu tego pomoże eksperyment myślowy, czyli próba przedstawienia prostokąta za pomocą szeregu sinusoid o rosnących częstotliwościach. Im więcej ich dołożymy tym bardziej strome zbocze uzyskamy. Ale patrząc z drugiej strony jasne staje się, że stromości zbocza i kształtu wierzchołka nie możemy poprawić gdy nie możemy dołożyć kolejnych sinusoid o wyższych częstotliwościach. A nie możemy, bo np. nadajnik ma określone pasmo. Albo jego skończona wydajność prądowa nie pozwala na przeładowanie pojemności kabla z wymaganą szybkością. P.S. Z góry przepraszam za ten zapewne nieudolny wykład, ale mam nieodparte wrażenie, że dla wielu osób będzie jednak czymś nowym.
 12. Jak by nie patrzeć testowanie czy eksperymenty mogą uszkodzić lampę więc trzeba ja wyciągnąć i wtedy pomierzyć napięcia zasilania bez obciążenia.
 13. Sorry, ale nie bardzo mi sie uśmiecha analizowanie płytki. Ty to już pewnie robiłeś więc powiem, że patrząc na schemat [Hidden Content] łączymy ten opornik zamiast grzejnika, czyli między punktem Pp a masą. Można by spróbować wsadzić w podstawkę lampy żeby uniknąć lutowania.
 14. W tym układzie jest jeden "myk". Grzejnik lampy jest jednocześnie rezystorem źródła tranzystorów T2 i T2A. Efekt jest dwojaki. Po pierwsze - jeżeli nie ma lampy lub lampa ma przepalony grzejnik to prąd przez tranzystory nie płynie (bo ich źródła "wiszą w powietrzu"). Drugi efekt jest taki, że jak z tranzystorami w którejś gałęzi pójdzie coś nie tak to na żarzenie może pójść zbyt duże napięcie i grzejnik się spali. I wygląda że coś takiego właśnie ci się trafiło. No ale jak znaleźć usterkę skoro wkładając lampę możemy ją spalić? Trzeba grzejnik lampy zastąpić odpowiednio dobranym opornikiem i w takim układzie pomierzyć wszystko w gałęziach T2, T1 i T2A, T1A. Zakładając parametry żarzenia 6,3V i 0,3A potrzebujemy opornik jakieś 20 Ohm i ponad dwa waty który trzeba włączyć zamiast grzejnika lampy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.