Jump to content

Jaro_747

Użytkownicy
 • Content Count

  2424
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  365

Jaro_747 last won the day on October 18

Jaro_747 had the most liked content!

Community Reputation

33536 Dwudziesięciotysięcznik

Informacje profilowe

 • Branża
  Nie ustawione

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. I komu to Panie przeszkadzało! Kiedyś gdy elektronika była droga jej ograniczenia nadrabiano układami mechanicznymi. Mój kumpel miał rosyjski militarny transceiver KF z syntezą częstotliwości w całości wykonany na lampach. Pokryty był cały zakres KF w pasmach 1MHz. Zakresy przełączało się przełącznikiem mechanicznym który przechodził przez całą głębokość obudowy. Ceramiczno-metalowe sekcje posiadały niewiarygodną ilość odczepów a ze względu na opory mechaniczne i tarcie całość kończyła się metalowym kołem którym trzeba było kręcić oburącz. Jak to chodziło zimą to ze względu na pobór mocy zakręcał w pokoju kaloryfer :-). Zaletą kontaktronów jest to, że mamy powtarzalne parametry styków, niezawodność i niezłą czułość załączania. Wzbudzanie magnesem wymaga przemyślanej konstrukcji i precyzji wykonania, ale nad całością unosi się taki oldskulowy duch inżynierskiego geniuszu który jest niepodrabialny i wart najwyższego szacunku.
 2. Ładne. Kawał dobrej roboty, gratulacje!
 3. Napięcie bierz zza rezystora, czyli tak jakby z nóżki scalaka.
 4. Hmmm... Widzę tu nie jedno, a kilka pytań, więc od czego tu zacząć? Może od początku - przebicie złącza wbrew pozorom nie musi być dla tranzystora zdarzeniem jednorazowym i śmiertelnym. Są nawet generatory stromych impulsów które pracują na zasadzie przebicia złącza i pracują latami. Jest jeden warunek - musimy ograniczyć prąd płynący przez tranzystor w stanie przebicia złącza. Jak to osiągnąć? Ano najprościej dając w szereg opornik o dużej rezystancji bo zakładam, że nikt nie będzie budował wysokonapięciowego źródła prądowego tylko do celu kilku pomiarów. No to drugie pytanie - a co nam da taki pomiar, po co go robić? Pewnie dlatego, że akurat 2SK389 mają wysokie napięcie przebicia VDS, rzędu 50V co u FETów częste nie jest więc pozwala odróżnić ten tranzystor od innych.
 5. No właśnie. Zasadnicze pytanie.
 6. Patrząc na obciążalność tego przełącznika to wytrzyma spokojnie.
 7. Jaro_747

  Audio over IP

  Po to jest skrętka żeby zapewnić odpowiednie tłumienie zakłóceń w postaci sygnału wspólnego. Nie tylko skrętka zresztą ale transformatory symetryzujące które załatwiają również izolację galwaniczną. No ale jeżeli ktoś ma w pobliżu sprzętu spawarkę 🙂 to optoizolacja rzeczywiście może pomóc.
 8. Jaro_747

  Audio over IP

  Hmmm... To nikt jeszcze Koledze nie powiedział, że Ethernet "po miedzi" też ma izolację galwaniczną?
 9. Jaro_747

  Awaria NAD 319

  Pytanie co się dzieje po drugiej stronie konektora J108 (o ile dobrze widzę) na nóżce 2.
 10. Temat materiału tłumiącego poruszany był wielokrotnie. Kiedyś sugerowałem zastosowanie silikonowych elastomerów używanych między innymi w zderzakach kolejowych. Pamiętam pokaz, gdy facet zdjął z ręki zegarek mechaniczny, zawinął go w płat tego elastomeru grubości naleśnika po czym prał w całość młotkiem. I nic. Pamiętam, że wklejałem link do producenta takich elastomerów. Ale była kiedyś dyskusja na temat obudów z betonu i któryś z doświadczonych Kolegów stwierdził, że to nie jest tak do końca że superduża sztywność daje dobry dźwięk. To takie moje dwa grosze, temat jest niewątpliwie interesujący.
 11. Aha. Super. Ale o co właściwie chodzi? Kolega szuka wspólników do komercyjnego przedsięwzięcia czy chce się pochwalić własnymi osiągnięciami? Jeżeli to drugie to chętnie zobaczyłbym schemat, jeżeli to pierwsze to nie ten dział.
 12. Gorsze? Proste pytanie bez prostej odpowiedzi. Bo co niby porównujemy? Każdy STK to układ o jakiejś topologii z jakimiś konkretnymi częściami. Gdybyśmy wzięli dokładne odpowiedniki i złożyli układ na PCB to niby nie byłoby sprzężenia termicznego w stopniu wejściowym (niedobrze), ale nie byłoby też podgrzewania układu wejściowego i wzmacniacza napięcia od stopnia mocy (dobrze). Budując układ dyskretny mamy możliwość doboru najlepszych elementów, ale jeśli tego nie robimy to hybryda może być lepsza. Czyli hybryda nie powinna zejść poniżej przyzwoitego poziomu co może zdarzyć się w układach dyskretnych. Ale z drugiej strony - dysponując odpowiednim sprzętem pomiarowym i elementami możemy zbudować lepszy system na elementach dyskretnych.
 13. Taaa... Bawić się można. Kiedyś mój Kolega zmuszony do podziwiania jakiegoś szczególnie genialnego (oczywiście w opinii autora) apgrejdu po dłuższej analizie stwierdził z uznaniem: "Tak. Tak. Dobre... No nie pogorszy to, nie pogorszy..." Bo co ten elektrolit może zmienić, skoro problemy z zasilaniem są tam, gdzie jest zasilany układ i jego bocznikowanie i odsprzęganie? Jamicony to nie jest szczyt techniki, ale akurat tam wystarczą elektrolity o szczebelek lepsze. Jakąś rzeczywista różnicę może zrobić otoczenie przetwornika C/A i I/V i temu bym się przyjrzał. Oczywiście nie upieram się, że mam rację.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.