Jump to content

Jaro_747

Użytkownicy
 • Content Count

  2380
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  289

Everything posted by Jaro_747

 1. Jaro_747

  Naprawa Marantz PM75

  To by się zgadzało, JRC to producent układów NJM.
 2. Kolega porlick Ci to rozrysował, dla jednego kondensatora masa jest plusem a dla drugiego minusem, na jego rysunku masz to jak na dłoni.
 3. No nie do końca. Ja na przykład nie twierdzę że "wszystkie kable są takie same". Przewody sygnałowe z pewnością się różnią parametrami jak najbardziej mierzalnymi typu pojemność, indukcyjność, rezystancja, impedancja w końcu. Dlatego jak najbardziej na gruncie fizyki czy elektrotechniki możnaby przeanalizować ten temat, tzn. wpływ przewodów na brzmienie. Ale nie widać zainteresowania.
 4. Nie nie sprowadzają problemu do absurdu. Używają konkrenych argumentów z którymi można się zgodzić lub nie, można też przedstawić kontrargumenty. Ale prawdę mówiąc całej dyskusji zbyt pilnie nie śledzę z powodów które podałem. Ale zaglądam z ciekawością.
 5. Tu to już Szanowny Kolega przegina pałę, jak rozumiem celowo sprowadzając temat do absurdu za pomocą retorycznych sztuczek.
 6. Dokładnie o tym piszę. Bez wdawania się w szczegóły, bo nie jest to istotne wrócę do obserwatora Luenbergera o którym pisałem. Z grubsza chodzi o to, że mamy jakiś układ, wejście i wyjście. Wiemy jak układ jest zbudowany, ale do jego wnętrza (stanów) nie mamy dostępu. Budujemy jego model (właśnie ten obserwator) i na podstawie znajomości wejść i wyjść (niekoniecznie wszystkich) określamy stany wewnętrzne. Moja hipotera jest taka, że mózg na podstawie doświadczeń buduje pewien model rzeczywistości i w sytuacji gdy nie dysponuje pełną informacją odtwarza ją (ekstrapoluje) niczym ten obserwator.
 7. Nie pisałem, że nie sa prowadzone badania bo są. Chodziło mi o to, że dysponujemy wiedzą jak osiągnąć pewien efekt u odbiorcy (maskowanie, stereofonia itp) natomiast nie mamy pojęcia w jaki sposób mózg z bardzo skromnego strumienia danych otrzymywanego z uszu tworzy sobie tak bogaty w szczegóły obraz.
 8. Tak, tylko tutaj jego działanie jest o wiele subtelniejsze. Z braku czy z przestawienia liter zdajemy sobie sprawę, z działań z dźwiękiem czy obrazem już nie.
 9. Ja bym tego nie nazwał "oszukiwaniem", mózg w zadziwiający sposób próbuje zrekonstruować informacje których mu brakuje. Badania naukowe wykazały, że przepływność informacji z ucha do mózgu jest na poziomie pojedynczych kilobitów. Pojedynczych! A jednak "słyszymy" o wiele więcej. Jakim cudem? Ano właśnie dzięki mózgowi. Jak do dokładnie działa nie wiemy, ale można tu sięgnąć do pojęcia obserwatora Luenbergera gdy na podstawie cząstkowych informacji estymujemy stan całego systemu. To samo robi mózg, ale jak widać na powyższym przykładzie czasem się myli lub idzie złym tropem. Ale w większości przypadków wykształcone przez niego mechanizmy działają nadzwyczaj sprawnie.
 10. Wygrzewaniu zdecydowanie bardziej podlega słuchający niż testowany element.
 11. Kiedyś dawno temu nakręcony kolejną dyskusja o kablach siadłem i wysmarowałem bardzo poważny i dość długi wpis. Jako inżynier podszedłem do tego naukowo przedstawiając model układu źródło-przewód sygnałowy-odbiornik gdzie przewód można przedstawić jako czwórnik opisany parametrami S (macierz S). Wbrew temu co twierdzą laicy teza, że przewód sygnałowy "gra" jest na gruncie wiedzy jak najbardziej wytłumaczalna w tym sensie, że każdy przewód ma inne parametry i coś tam w torze zmienia. Oczekiwałem odzewu i twórczej dyskusji ale nic takiego nie nastąpiło. Dupa nastąpiła, wielka cisza. Nikt nie był zainteresowany tematem. Dlaczego, k..., dlaczego??? Z początku nie mogłem zrozumieć, ale to przecież banalnie proste. Ludzie którzy mają drogie kable chcą wierzyć, że tych pieniędzy nie wyrzucili w błoto, ergo nie są jeleniami którzy dali się nabrać. Ci, którzy maja kasę i chcą to pokazać nie są zainteresowani rozważaniami z których wynika, że nie cena, a parametry przewodu wpływają na "brzmienie". Od tej pory omijam tego rodzaju dyskusje a jedynie podziwiam twórczą inwencję recenzentów którzy twierdzą pod przysięgą, że po zmianie "kabla" zwykłego na taki za 10k$ po odsłuchaniu płyty której słuchali tysiąc razy nagle orientują się, że tego dnia pianista nie wypastował butów które przeraźliwie skrzypią a pierwszy skrzypek ma łupież który z poszumem opada na partyturę.
 12. Tu muszę się zgodzić z bardziej doświadczonym i osłuchanym Kolegą - moje obserwacje są podobne.
 13. Ja wymieniałem bezpieczniki. Jak ich nie było to nie grało, jak były to grało. Dziwne, ale jednak wskazuje na wpływ bezpieczników na dźwięk.
 14. Ale faktem jest, że w większych obudowach łatwiej znaleźć coś sensownego.
 15. Myślałem o MJE15028/30 albo coś w tym stylu.
 16. Znaczy się nie dajemy T7/T8 i zamiast nich dajemy zworkę B-E? Ale końcowe dajemy te z T7/T8? Bo tak mi to w najprostszym wariancie pasuje. Tylko obudowy chyba inne, nie patrzyłem na rozstaw nóżek.
 17. No rzeczywiście fajny. Nie kusiło Cię, żeby zrobić coś słabszego bez ostatniej pary wyjściowej, ew. z podwójną parą przedostatnią (która stanie się tą ostatnią, wyjściową)? Byłby taki fajny mini wzmacniacz np. do kompa.
 18. No to proste toto nie jest ;-). AD797 prądy wejściowe ma spore bo jest optymalizowany pod małe szumy dla źródeł o niskiej impedancji więc tranzystory wejściowe pracują ze sporym prądem.
 19. Jaro_747

  Naprawa Marantz PM75

  A to nie ten sam kondensator? Albo może to C818 i C819? Na moje oko mają blokować szumy diody C813/C814 i rezystora które są napięciem odniesienia dla źródła prądowego. Prawdę mówiąc rzadko w takim miejscu widuję elektrolity, szumy przewodzącego złącza nie są duże. Tak więc możesz sobie darować (oczywiście to tylko moje zdanie).
 20. Jeżeli masz zastąpić omawiany kondensator dwoma pojedynczymi to żaden problem. Po prostu jeden dajesz między plusem a masą a drugi między minusem a masą, oczywiście zachowując właściwą polaryzację - cała filozofia. Trzeba było od razu napisać co chcesz osiągnąć.
 21. Był tu kiedyś na forum omawiany kabel sprzedawany za chore pieniądze który miał jakąś magiczną kostkę. Po demontażu pojawił się właśnie jakiś układ LC czy RC na tanich chińskich elementach zlutowany "na smarka". Może ktoś pamięta, bo ja nie mogę znaleźć?
 22. W bardziej wymagających zastosowaniach stosuje się rezystory wyrównawcze. Do każdego kondensatora podłącza się równolegle rezystor o odpowiednio dobranej wartości. Żeby się nie rozpisywać znalazłem jakąś dyskusję na ten temat, podaje linka. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3560951.html#17827512
 23. Pomysł bardzo mi się podoba. Jeden z bardziej sensownych które tu do tej pory widziałem. Osobiście dałbym przełącznik obrotowy wyskalowany w jakichś jednostkach audiofilizmu. Np. głuchy, discopolo, ...., aż do -słyszący kable. Albo w steinach.
 24. Moje przemyślenia są podobne, tzn. jeżeli zakładamy, że układ ma być prosty to ma być prosty. Oczywiście warto zadać sobie pytanie w którym miejscu płacimy za prostotę, czy ew. ulepszenia są warte dodatkowej komplikacji układu, czy w danym przypadku nie będzie to overkill. W mojej subiektywnej ocenie przy wyjściowym projekcie nie ma co za bardzo kombinować. Krytyczne miejsca gdzie można coś polepszyć niedużym kosztem jest zasilanie i topologia układu na płytce. Przepływem prądu przez cewkę wkładki raczej bym się nie przejmował ponieważ ten akurat opamp ma prąd rzędu 10-50nA. Co do zasilania to PSSR jest na poziomie 70dB w najgorszym przypadku do 120dB w najlepszym więc LME49720 jest na jakieś szumy zasilania dość odporny. Jedyne co zwróciło moją uwagę to niesymetria PSSR dla napięcia dodatniego i ujemnego rzędu 20-30dB na niekorzyść ujemnego. Gdyby ktoś chciał zaszaleć to mógłby dać dodatkową filtrację na napięcie ujemne. Co do Ibias to układy można by wyselekcjonować pod tym kątem dając lepsze na pierwszy stopień a gorsze na drugi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.