Jump to content

k.mik

Użytkownicy
 • Content Count

  588
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

36 Neutralny

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. k.mik

  Śliczne Tunery

  "Tunerowy" wątek jednego z forów niemieckich (powinno się wyświetlać w tłumaczeniu): Klik
 2. "...znika nośnik...wystarczy głośnik..." :)
 3. Zmienił się choćby sposób słuchania radia. Dla mnie "magia radia" polega na tym, że mogę zmienić stację, że mogę przeskanować co jakiś czas pasmo by sprawdzić czy jest tropo lub czy pojawiło się coś nowego, że mogę pochwalić się posiadaniem anteny na dachu i że odbieram np. na 92 MHz Antyradio, którego znajomi muszą słuchać z netu, itp. Ale większości ludzisk wystarcza gówniany pierdziuszek pod telewizorem (tak jak u jacmos'a), który odbiera ledwo 4 najsilniejsze stacje (a pomiędzy nimi tylko brum od przetwornic), z których i tak na sztywno ustawiona jest tylko jedna z badziewiastymi 20 przebojami w kółko... Nie powiem, że nie cieszy mnie dostęp do radia internetowego. Np. słucham przez neta tego, czego nie mam z anteny, czyli Radio Poznań ("Noc u Berniego") czy Radio Kolor (audycja Marcina Sobesty, którego pamiętam sprzed 30 lat z Radia Gdańsk). Ale sieciowe słuchanie radia to dla mnie zaledwie uzupełnienie oferty FM.
 4. W latach 90. pamiętam mieszkania dwóch znajomych z Niemiec. Obaj mieli pełnowymiarowe segmentowe wieże (nie pamiętam marek: może Technics, może Akai, może Sony). Były to dość nowe wtedy modele, na pewno kupione już w latach 90. I co widzę teraz? Już ich nie mają. I w ogóle nic nie mają. Jakaś licha mikrowieża rodem z pokoju dziecięcego, wciśnięta w regał, jakieś tanie kino domowe pod telewizorem... Dlaczego znajomi posprzedawali lub pooddawali do utylizacji te duże wieże? Nie rozumiem. Czy naprawdę duże porządne segmenty aż tak bardzo nie pasują do nowoczesnego wnętrza po wymianie mebli? Ludziom w tej Europie chyba się przewraca w głowach z dobrobytu. Zresztą trend ten widać także w moim polskim 47-tysięcznym mieście: brak w sklepach RTV pełnowymiarowych segmentów audio. Same mini i mikrowieże. Po klocki Denona czy Onkyo trzeba jechać do dużego miasta. Co takiego ludziom się podoba w miniwieżach, że na ich rzecz pozbywają się pełnowymiarowych zestawów? Cena? No bo faktycznie, nowy pełnowymiarowy klocek kosztuje od 900 zł w górę, a "ładną" i "odbierającą RMF" miniwieżę można dostać już za połowę tej ceny. A gdzie tu jeszcze miejsce i budżet na pełnowymiarowe kolumny kupione oddzielnie? Moim zdaniem jest to najlepszy dowód na to, że ludzkość (nie tylko w Polsce) cofa się w rozwoju cywilizacji technicznej, zamiast się rozwijać. Pełnowymiarowy, wysokiej klasy magnetofon, odtwarzacz CD czy tuner radiowy wymagają także pewnej wiedzy technicznej, a ludzi chyba boli już głowa gdy słyszą o Dolby B-C-S, taśmach żelazowych, chromowych i metalowych, poziomie sygnału FM... Wolą nie widzieć i nie słyszeć, chcą kupić, postawić, żeby nie zabierało miejsca, wetknąć półmetrowy kabelek zamiast anteny i bezstresowo odbierać "najlepszą muzykę" z Kopca Kościuszki... Dlaczego?
 5. k.mik

  Śliczne Tunery

  Pytanie do posiadaczy (także byłych) bardzo popularnego tunera Technics ST-GT350: przy jakim poziomie sygnału zaświecają się u Was wskaźniki STEREO i QUARTZ LOCK? U mnie jest to około 34 dB. Trochę dużo, zważywszy że już przy dużo niższym poziomie inne tunery i amplitunery (np. SA-EX120 oparty na tych samych scalakach) odbierają stereo i to przy umiarkowanych szumach. Czy chodzi o regulowany poziom na wyjściu RCA (Cinch)? Technics wykorzystuje to z kolei w odtwarzaczach CD (u mnie tylko z pilota). Jest to przydatne gdy nasze urządzenia w zestawie mają różną głośność i po zmianie źródła trzeba przyciszać lub podgłaśniać wzmacniacz. Niestety ma wpływ. Rozstrojony jest demodulator FM (inne nazwy: dyskryminator, detektor). Dość typowe dla starszych tunerów. Należy znaleźć odpowiednią cewkę (lub cewki) w demodulatorze i zestroić ją na "zero detektora" i na minimum zniekształceń. Wskazane wykonanie operacji w serwisie, albo przynajmniej po zapoznaniu się z instrukcją serwisową.
 6. A pamiętacie to? https://www.ebay.co.uk/itm/Polaris-High-Energy-C60-Type-I-Original-Vintage-Audio-Kassette-/322605316479 Straszne dziadostwo. Stilon Gorzów to przy tym wysoka klasa... Nawet ACME były lepsze. A tutaj chcą za to równowartość prawie 20 zł... Z innej beczki. Wczoraj na TVP Kultura leciał dokument o kasetach: https://www.filmweb.pl/film/Kaseta%3A+dokumentalna+składanka-2016-798769 Centralną postacią filmu jest Lou Ottens, sprawca całego zamieszania w Philipsie.
 7. A jak oceniacie ofertę Lidla? Dominują (albo nawet tylko) polscy wykonawcy: Kombi (nie Kombii), Anna Jantar, Klaus Mittfoch, solowy Janerka, TSA, Fogg, Brygada Kryzys... To tyle co spamiętałem. Chyba 44,95 zł. No i ten Dual za 500 zł, myślę że nie najgorszy (czy wszystko w analogu musi być audiofilskie, do cholery?).
 8. k.mik

  Śliczne Tunery

  Początki techniki cyfrowej w tunerach. Tak to robiono 40 lat temu - masa huku: http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?f=48&t=34857
 9. k.mik

  Magnetofon.

  Ten kombajn JVC miał ręczny przełącznik. Poza tym jeszcze jedna ciekawostka o nim: podczas przegrywania z kasety na kasetę, przy włączonym Dolby, następowało wyłączenie Dolby dla kasety źródłowej. Kaseta docelowa nagrywała się normalnie (z Dolby lub bez, zależnie od jego ręcznego włączenia lub nie). Zapewne producent chciał zabezpieczyć wysokie tony przed stłumieniem, na wypadek gdyby kaseta źródłowa była nagrana bez Dolby. Na stronie Shizaudio najbardziej podobny model do tego JVC to ten (ale nie dokładnie ten): http://www.shizaudio.ru/audio/details.php?image_id=1164 Na owe czasy i w swojej klasie wspaniały sprzęt, gdyby nie to kapryśne nagrywanie.
 10. k.mik

  Magnetofon.

  Czy spotkaliście się z magnetofonami, które źle nagrywają w Dolby na niektórych kasetach? Chodzi mi o efekt drastycznego spadku wysokich tonów po włączeniu Dolby w magnetofonie odtwarzającym. Czy to sprawa brudnej głowicy przy nagrywaniu? Kolega miał kiedyś przenośny kombajn JVC z Dolby B, na którym na początku lat 90-tych przegrywałem kasety. Na kasetach Sony EF i HF-X jakość kopiowanych kaset była tragiczna (jako tako brzmiało to przy wyłączonym Dolby, włączenie Dolby przy odtwarzaniu powodowało silne stłumienie wysokich tonów, poza tym był niski poziom zapisu: góra minus 12 dB, ten JVC miał tylko automatykę poziomu). Natomiast przy nagrywaniu prosto z CD na kasecie BASF Chrome Extra - niespodzianka: nagranie prawidłowo odtwarzało się w Dolby. Ja wtedy miałem Diorę MDS-442, ale i obecnie na Technicsie te stare kasety nagrywane u kumpla zachowują się tak samo. Co mogło być przyczyną kiepskiej jakości tamtego zapisu na kasetach Sony?
 11. k.mik

  Śliczne Tunery

  Każda antena dipolowa ma impedancję 300 omów. Wystarczy zdemontować symetryzator i podłączyć bezpośrednio. Większym problemem może być zdobycie kabla symetrycznego (płaskiego).
 12. Kto pamięta końcówkę głównego nurtu popularności winyli w wolnej Polsce? Ja pamiętam w latach 1990-92 sieć sklepów "Astar", gdzie też były winyle (pamiętam kilka pozycji Depeche Mode). Szkoda, że nie zapamiętałem więcej szczegółów (np. ceny).
 13. Ciekawe czy nabywcy winyli na Zachodzie w latach 70. i 80. też mieli takie problemy z nowymi płytami...
 14. Parę dni temu rozmawiałem o muzyce z koleżanką z pracy. Gdy temat zszedł na winyle, powiedziała "teraz takich płyt już nie ma". Trochę się wkurzyłem, ale nic nie powiedziałem...
 15. Gdzie oni to zmieszczą? W niektórych Biedronkach nie da się wcisnąć palca w te kosze...
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.