Jump to content

k.mik

Użytkownicy
 • Content Count

  589
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

36 Neutralny

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. k.mik

  Śliczne Tunery

  Zajeżdża plastikowym kiczem, ale ta firma w tamtych czasach raczej kichy nie odwalała (czułość!).
 2. Już się przestraszyłem, że poszła mi końcówka mocy w moim SA-EX120 (podczas słuchania radia i była burza). Lewy kanał grał bardzo cicho i ze zniekształceniami. Ale coś mnie tknęło, żeby sprawdzić odtwarzanie z CD. I okazało się, że ze źródła zewnętrznego wszystko jest OK. Prawdopodobnie podczas odłączania anteny z powodu burzy, coś straciło kontakt przy płytce radia. Poruszałem gniazdem antenowym i lewy kanał radia wrócił. Amplituner ma dokładnie 20 lat i będę niedługo chciał się go pozbyć na rzecz wzmacniacza (bo tuner z drugiej ręki już mam).
 3. Posiadaczy tunera ST-GT350 (ależ natrzaskali miliony sztuk tego modelu) proszę o sprawdzenie przy jakim mniej więcej poziomie sygnału zaświecają się napisy STEREO i QUARTZ LOCK. U mnie jest to ok. 34 dB. Czy nie za dużo?
 4. k.mik

  Śliczne Tunery

  "Tunerowy" wątek jednego z forów niemieckich (powinno się wyświetlać w tłumaczeniu): Klik
 5. "...znika nośnik...wystarczy głośnik..." :)
 6. Zmienił się choćby sposób słuchania radia. Dla mnie "magia radia" polega na tym, że mogę zmienić stację, że mogę przeskanować co jakiś czas pasmo by sprawdzić czy jest tropo lub czy pojawiło się coś nowego, że mogę pochwalić się posiadaniem anteny na dachu i że odbieram np. na 92 MHz Antyradio, którego znajomi muszą słuchać z netu, itp. Ale większości ludzisk wystarcza gówniany pierdziuszek pod telewizorem (tak jak u jacmos'a), który odbiera ledwo 4 najsilniejsze stacje (a pomiędzy nimi tylko brum od przetwornic), z których i tak na sztywno ustawiona jest tylko jedna z badziewiastymi 20 przebojami w kółko... Nie powiem, że nie cieszy mnie dostęp do radia internetowego. Np. słucham przez neta tego, czego nie mam z anteny, czyli Radio Poznań ("Noc u Berniego") czy Radio Kolor (audycja Marcina Sobesty, którego pamiętam sprzed 30 lat z Radia Gdańsk). Ale sieciowe słuchanie radia to dla mnie zaledwie uzupełnienie oferty FM.
 7. W latach 90. pamiętam mieszkania dwóch znajomych z Niemiec. Obaj mieli pełnowymiarowe segmentowe wieże (nie pamiętam marek: może Technics, może Akai, może Sony). Były to dość nowe wtedy modele, na pewno kupione już w latach 90. I co widzę teraz? Już ich nie mają. I w ogóle nic nie mają. Jakaś licha mikrowieża rodem z pokoju dziecięcego, wciśnięta w regał, jakieś tanie kino domowe pod telewizorem... Dlaczego znajomi posprzedawali lub pooddawali do utylizacji te duże wieże? Nie rozumiem. Czy naprawdę duże porządne segmenty aż tak bardzo nie pasują do nowoczesnego wnętrza po wymianie mebli? Ludziom w tej Europie chyba się przewraca w głowach z dobrobytu. Zresztą trend ten widać także w moim polskim 47-tysięcznym mieście: brak w sklepach RTV pełnowymiarowych segmentów audio. Same mini i mikrowieże. Po klocki Denona czy Onkyo trzeba jechać do dużego miasta. Co takiego ludziom się podoba w miniwieżach, że na ich rzecz pozbywają się pełnowymiarowych zestawów? Cena? No bo faktycznie, nowy pełnowymiarowy klocek kosztuje od 900 zł w górę, a "ładną" i "odbierającą RMF" miniwieżę można dostać już za połowę tej ceny. A gdzie tu jeszcze miejsce i budżet na pełnowymiarowe kolumny kupione oddzielnie? Moim zdaniem jest to najlepszy dowód na to, że ludzkość (nie tylko w Polsce) cofa się w rozwoju cywilizacji technicznej, zamiast się rozwijać. Pełnowymiarowy, wysokiej klasy magnetofon, odtwarzacz CD czy tuner radiowy wymagają także pewnej wiedzy technicznej, a ludzi chyba boli już głowa gdy słyszą o Dolby B-C-S, taśmach żelazowych, chromowych i metalowych, poziomie sygnału FM... Wolą nie widzieć i nie słyszeć, chcą kupić, postawić, żeby nie zabierało miejsca, wetknąć półmetrowy kabelek zamiast anteny i bezstresowo odbierać "najlepszą muzykę" z Kopca Kościuszki... Dlaczego?
 8. k.mik

  Śliczne Tunery

  Pytanie do posiadaczy (także byłych) bardzo popularnego tunera Technics ST-GT350: przy jakim poziomie sygnału zaświecają się u Was wskaźniki STEREO i QUARTZ LOCK? U mnie jest to około 34 dB. Trochę dużo, zważywszy że już przy dużo niższym poziomie inne tunery i amplitunery (np. SA-EX120 oparty na tych samych scalakach) odbierają stereo i to przy umiarkowanych szumach. Czy chodzi o regulowany poziom na wyjściu RCA (Cinch)? Technics wykorzystuje to z kolei w odtwarzaczach CD (u mnie tylko z pilota). Jest to przydatne gdy nasze urządzenia w zestawie mają różną głośność i po zmianie źródła trzeba przyciszać lub podgłaśniać wzmacniacz. Niestety ma wpływ. Rozstrojony jest demodulator FM (inne nazwy: dyskryminator, detektor). Dość typowe dla starszych tunerów. Należy znaleźć odpowiednią cewkę (lub cewki) w demodulatorze i zestroić ją na "zero detektora" i na minimum zniekształceń. Wskazane wykonanie operacji w serwisie, albo przynajmniej po zapoznaniu się z instrukcją serwisową.
 9. Znam tę stronę. Tam trzeba mieć konto, a założyć go obecnie nie można 😞 Po kilku minutach: OK. Udało się ściągnąć inną drogą. Teraz zostaje rozgryźć niemczyznę :)
 10. Czy ktoś z Was ma dostęp do testów Technicsa z lat 90. z takiej prasy zagranicznej jak "Stereo", "Stereoplay", "What Hi-Fi"? Pamiętam, że tuner ST-GT350 dostał jedno słowo: "gut". Znalazłem to kiedyś w necie, ale już nie mogę znaleźć. Macie coś z tych reviewsów jeszcze?
 11. Za bardzo kanciasty. U mnie wszystko niestety musi być z jednej serii. Marzy mi się SU-A800, ale to chyba poza budżetem :(
 12. Słuchajcie, chciałbym się pozbyć amplitunera SA-EX120 bo mam z drugiej ręki tuner ST-GT350, więc po co mi dwa radia. Jaki wzmacniacz w miejsce amplitunera? Wiem, że np. SU-V500 brzmi bardzo kiepsko - ale pytanie czy gorzej niż SA-EX120? Bo jeżeli nie gorzej, to ja w to wchodzę. Mnie tam słabe ponoć brzmienie Technicsa z lat 90. nie przeszkadza (choć pewne minusy chyba słyszę). Potrzebuję po prostu wzmacniacz, który nie będzie gorszy niż sekcja m.cz. w SA-EX120.
 13. A pamiętacie to? [Hidden Content] Straszne dziadostwo. Stilon Gorzów to przy tym wysoka klasa... Nawet ACME były lepsze. A tutaj chcą za to równowartość prawie 20 zł... Z innej beczki. Wczoraj na TVP Kultura leciał dokument o kasetach: [Hidden Content] Centralną postacią filmu jest Lou Ottens, sprawca całego zamieszania w Philipsie.
 14. A jak oceniacie ofertę Lidla? Dominują (albo nawet tylko) polscy wykonawcy: Kombi (nie Kombii), Anna Jantar, Klaus Mittfoch, solowy Janerka, TSA, Fogg, Brygada Kryzys... To tyle co spamiętałem. Chyba 44,95 zł. No i ten Dual za 500 zł, myślę że nie najgorszy (czy wszystko w analogu musi być audiofilskie, do cholery?).
 15. k.mik

  Śliczne Tunery

  Początki techniki cyfrowej w tunerach. Tak to robiono 40 lat temu - masa huku: [Hidden Content]
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.