Skocz do zawartości
IGNORED

Revelator D2905/9900 - odwrotna polaryzacja?


olas1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

 

Kilka miesięcy temu kupiłem na Allegro przetworniki D2905/9900 jako nowy ("rozpakowany jedynie do sprawdzenia i pomierzenia"). Cena okazyjna. Wyglądał ok, bez jakiś śladów używania.

 

Niepokój budziły jedynie niewielkie ślady jakiegoś kleju wokół terminali, których na zdjęciach tego przetwornika w internecie jakoś nie widziałem ale pomyślałem sobie, że może ze względu na "wątłość" owych blaszek, producent lub poprzedni właściciel profilaktycznie je podkleił w punkcie gdzie terminale wchodzą do obudowy przetwornika aby dodatkowo zabezpieczyć przed urwaniem np. w trakcie lutowania.

 

Przeleżały u mnie jakiś czas, aż przyszedł moment aby je w końcu zaimplementować w kolumnie 2-way z 18W8546. Na pierwszy ogień poszły zwrotnice I rzędu skopiowane z ciekawej strony jednego z doświadczonych konstruktorów DIY, zatem przetworniki połączone powinny być "w fazie" (bez odwracania polaryzacji).

 

Ku memu zdumieniu, piękne sumowanie się charakterystyk następuje w przypadku odwrócenia polaryzacji wysokotnówki, natomiast przy zgodnych polaryzacjach mam głęboki dołek na charakterystyce. O ile polaryzację głośnika niskotonowego sprawdziłem bez problemu, tak ze sprawdzeniem polaryzacji tweetera nie bardzo wiem jak sobie poradzić. Dysponuję jedynie mikrofonem na popularnej wkładce WM-61 i programem Arta w wersji demo (i o ile moja karta dźwiękowa nie pozawala na wiarygodne pomiary skrajów pasma, tak do oględnej obserwacji punktu sumowania się charakterystyk przetworników wystarcza w zupełności).

 

Wydaje mi się, że potencjalnych przyczyn takiego zjawiska można upatrywać w:

- projekt zwrotnicy - to w tym przypadku odrzucam, ze względu na doświadczenie i wiedzę autora

- błędny montaż zwrotnic / okablowania / przetworników - raczej też odpada, bo sprawdziłem milion razy...

- błędne oznczenia z tweeterze - ale te są wytłoczone, a nie zrealizowane w postaci nalepki, która mogłaby się odkleić

- Revelatory zostały błędnie wykonane (odwrócona polaryzacja cewki) na etapie produkcji, bądź, co bardzie prawdopodobne, regenerowane zestawem naprawczym i przy tym zabiegu nastąpiła pomyłka...

 

Ze sprzedającym nie ma już niestety kontaktu...

 

I tu przechodzę do sedna sprawy. Czy ktoś z Was byłby na tyle uprzejmy, by pomóc mi taki przetwornik sprawdzić, a najlepiej zmierzyć i porównać wyniki z takim, o którym wiadomo, że jest oryginalny, "fabryczny"? Chętnie podjadę z tym przetwornikiem w okolicach Krakowa, lub nawet go wyślę jeśli trzeba gdzieś dalej. Najlepiej by było gdyby ktoś z Was posiadał projekt DIY na tym przetworniki i możliwe byłoby szybkie porównanie "łeb w łeb". Oczywiście nie musi być to pomoc darmowa. Zależy mi bardzo na takiej weryfikacji, bo nie daje mi to spokoju

 

Może robię gdzieś jakiś błąd, a może po prostu tracę mnóstwo czasu na dopracowywanie kolumn i zwrotnic podczas gdy przetwornik jest rzeczywiście "trachnięty" i nigdy nie zbliżę się w kierunku wyciśnięcia z niego 100% brzmienia mimo starań i ponoszonych kosztów.

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam te kopułki, czekają na aplikacje. Moge ci podesłać szczegółowe zdjęcia, żebyś sobie porównał. Z pomiarami gorzej, bo mieszkam w opolskim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samą polaryzację kopułki to możesz sprawdzić zwykłą bateryjką (1,5V). Plus do plusa, minus do minusa i kopułka powinna się wychylić do przodu... ;-) Jeśli odwrotnie, to niewykluczone, że ktoś w nich grzebał (np. wymieniał spalone cewki), na dodatek nieumiejętnie. Trzeba by pomierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mozliwości zamiany polaryzacji dobrze wykonanej cewki w tym przypadku,byłoby to nawet trudne czy wręcz niemozliwe, wyprowadzeń nie da się inaczej przylutować do styków w obudowie .Wymieniałem swego czasu zestawem naprawczym obie membrany w 9900.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ć

tak jak twonk napisał trzeba delikatnie dotknąć palcem i impulsowo dołączać baterie.

Nie trzeba dotykać palcem.1,5V można przyłożyć bez obaw o zniszczenie cewki.Jak kolega pisał membrana powinna wyrażnie wychylić sie do przodu.Tak w ogóle to jaki problem posłuchać w obu polaryzacjach.Różnica na korzyść jednej z nich powinna być wyraźnie słyszalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

januss73,

 

chętnie przyjże się zdjęciom Twoich przetworników. Jeśli to nie problem, podeślij na [email protected]. Z góry dziękuje.

 

 

 

 

wojkubi,

 

i własnie o to chodzi, że różnica w odsłuchach (jak i w pomiarach) na korzyść jednej z polaryzacji jest bardzo wyraźna. Jedyny problem polega na tym że to właśnie przeciwna polaryzacja niż się spodziewałem. I właśnie dlatego próbuję odnaleźć przyczynę.

Wszystko brzmi naprawdę bardzo dobrze i zgranie fazowe wydaje się być ok (nie mierzę fazy, a jedynie obserwuję że charakterystyki idealnie się sumują, to znaczy jak posumuję charakterystyki pojedynczych przetworników z ich filtrami w sposób matematyczny, zakładając, że są idealnie w fazie i porównuję z pomiarem charakterystyki całości, to wychodzi z duża dokładnością to samo).

 

 

Panowie,

 

bardzo dziękuję z podpowiedź z tą bateryjką. Wcześniej po prostu bałem się tak zrobić z tweeterem (bo z wooferem, to było pierwsze co zrobiłem) ale skoro podłączenie 1,5V na sekundę nic nie ubije to świetnie, bo da to jednoznaczną i pewną odpowiedź. Sprawdzę to jutro (wczoraj i dziś niestety w delegacji). Poza tym postaram się wrzucić link do projektu zwrotnicy żeby było się w ogóle do czego ewentualnie odnosić.

 

Pozdrawiam,

olas1234

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P = 1,5^2 / 8 =< 0,3W

Taką mocą nie da się uszkodzić gwizdka, nawet pamiętając, że ich moce są rzędu 5-20W...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawiałem ostatnio 9500. Nie ma opcji odwrócenia polaryzacji wewn obudowy głośnika. Również używam do w/w operacji baterii zwanej "paluszek"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W teście bateryjkowym membrana jest ewidentnie wypychana przy zgodnej polaryzacji.

 

 

 

 

 

 

 

q74hg722c81y_t.jpg

 

cnxrgs6es2f7_t.jpg

 

 

oyu8i16ht2l6_t.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i własnie o to chodzi, że różnica w odsłuchach (jak i w pomiarach) na korzyść jednej z polaryzacji jest bardzo wyraźna. Jedyny problem polega na tym że to właśnie przeciwna polaryzacja niż się spodziewałem.

i prawidłowo, że jest b. wyraźna

i może powinieneś spodziewać się właśnie odwrotnej, zależy od zwrotnicy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Kopułka wychyla się do przodu przy podłączeniu "+" baterii do "+" Revelatora. Zatem z przetwornikiem wszystko OK (nawet jesli byłyby regenerowane - co zgadza się z wpisami antos i rambo54).

 

Aktualnie testuję na dokładnej kopii zwrotnicy z poniższej strony:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Mimo, że to 2 x pierwszy rząd, to sumuje mi się prawidłowo przy przeciwnych polaryzacjach na przetwornikach (odwrotnie niż w powyższym projekcie).

 

Co ciekawe, gdy wykonuję symulacje w SpeakerWrokshop'ie, uzyskuję rezultaty zgodne z moimi pomiarami (przetworniki mają być w przeciwfazie) ...

 

Pan Daniel, autor projektu udzielił mi odpowiedzi z której wynika, że jednak powinny być zgodne w fazie.

 

Teraz to juz nie wiem o co chodzi... Co prawda brzmieniowo i pomiarowo jest super (przy przeciwnych polaryzacjach) ale z punktu widzenia teoretycznego nadal mnie to nurtuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaryzacje odwrotne wyglądają na właściwe - 28mm (plus jeszcze 10mm od wklęsłości frontu Revelatora 9900) cofnięcia wysokotonówki względem midwoofera 18cm wygląda w sam raz na tyle ile potrzeba żeby uzyskać akustyczny drugi rząd na filtrach elektrycznych 1-szego rzędu. A akustyczny drugi rząd to prawidłowe sumowanie w polaryzacjach odwrotnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje super głośników.

Mam pytanie: czy mógł byś zamieścić swoje pomiary obu dróg, czyli wysokotonowego a potem niskotonowego. W ARTA można wygenerować kopie okienka pomiarowego.

A co do polaryzacji to chyba w przeciwfazie jest moim zdaniem poprawnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginalnym projekcie wysokotonowy jest cofnięty 28mm.

 

oto wpływ przesunięcia 28mm w osi akustycznej.

 

Jeżeli w przeciwfazie dodają się filtry to mamy do czynienia z akustycznymi filtrami Butterwortha , które miały sie według planu autora dodać się jako Linkwitz 12dB.

Oba w punkcie -6dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachowałem przesunięcie 28mm zgodnie z projektem.

 

Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi. W takim razie wygląda na to że wszystko ok, poza tym, że sporo dokształcania się przede mną ...

 

 

slawek213,

 

nie ma problemu, mogę zrobić print-screen'y z ARTA (w razie gdyby mi wyleciało z głowy, przypomnij się na PW).

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

olas1234

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.