Skocz do zawartości
IGNORED

Revelator D2905/9900 - odwrotna polaryzacja?


olas1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

 

Kilka miesięcy temu kupiłem na Allegro przetworniki D2905/9900 jako nowy ("rozpakowany jedynie do sprawdzenia i pomierzenia"). Cena okazyjna. Wyglądał ok, bez jakiś śladów używania.

 

Niepokój budziły jedynie niewielkie ślady jakiegoś kleju wokół terminali, których na zdjęciach tego przetwornika w internecie jakoś nie widziałem ale pomyślałem sobie, że może ze względu na "wątłość" owych blaszek, producent lub poprzedni właściciel profilaktycznie je podkleił w punkcie gdzie terminale wchodzą do obudowy przetwornika aby dodatkowo zabezpieczyć przed urwaniem np. w trakcie lutowania.

 

Przeleżały u mnie jakiś czas, aż przyszedł moment aby je w końcu zaimplementować w kolumnie 2-way z 18W8546. Na pierwszy ogień poszły zwrotnice I rzędu skopiowane z ciekawej strony jednego z doświadczonych konstruktorów DIY, zatem przetworniki połączone powinny być "w fazie" (bez odwracania polaryzacji).

 

Ku memu zdumieniu, piękne sumowanie się charakterystyk następuje w przypadku odwrócenia polaryzacji wysokotnówki, natomiast przy zgodnych polaryzacjach mam głęboki dołek na charakterystyce. O ile polaryzację głośnika niskotonowego sprawdziłem bez problemu, tak ze sprawdzeniem polaryzacji tweetera nie bardzo wiem jak sobie poradzić. Dysponuję jedynie mikrofonem na popularnej wkładce WM-61 i programem Arta w wersji demo (i o ile moja karta dźwiękowa nie pozawala na wiarygodne pomiary skrajów pasma, tak do oględnej obserwacji punktu sumowania się charakterystyk przetworników wystarcza w zupełności).

 

Wydaje mi się, że potencjalnych przyczyn takiego zjawiska można upatrywać w:

- projekt zwrotnicy - to w tym przypadku odrzucam, ze względu na doświadczenie i wiedzę autora

- błędny montaż zwrotnic / okablowania / przetworników - raczej też odpada, bo sprawdziłem milion razy...

- błędne oznczenia z tweeterze - ale te są wytłoczone, a nie zrealizowane w postaci nalepki, która mogłaby się odkleić

- Revelatory zostały błędnie wykonane (odwrócona polaryzacja cewki) na etapie produkcji, bądź, co bardzie prawdopodobne, regenerowane zestawem naprawczym i przy tym zabiegu nastąpiła pomyłka...

 

Ze sprzedającym nie ma już niestety kontaktu...

 

I tu przechodzę do sedna sprawy. Czy ktoś z Was byłby na tyle uprzejmy, by pomóc mi taki przetwornik sprawdzić, a najlepiej zmierzyć i porównać wyniki z takim, o którym wiadomo, że jest oryginalny, "fabryczny"? Chętnie podjadę z tym przetwornikiem w okolicach Krakowa, lub nawet go wyślę jeśli trzeba gdzieś dalej. Najlepiej by było gdyby ktoś z Was posiadał projekt DIY na tym przetworniki i możliwe byłoby szybkie porównanie "łeb w łeb". Oczywiście nie musi być to pomoc darmowa. Zależy mi bardzo na takiej weryfikacji, bo nie daje mi to spokoju

 

Może robię gdzieś jakiś błąd, a może po prostu tracę mnóstwo czasu na dopracowywanie kolumn i zwrotnic podczas gdy przetwornik jest rzeczywiście "trachnięty" i nigdy nie zbliżę się w kierunku wyciśnięcia z niego 100% brzmienia mimo starań i ponoszonych kosztów.

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samą polaryzację kopułki to możesz sprawdzić zwykłą bateryjką (1,5V). Plus do plusa, minus do minusa i kopułka powinna się wychylić do przodu... ;-) Jeśli odwrotnie, to niewykluczone, że ktoś w nich grzebał (np. wymieniał spalone cewki), na dodatek nieumiejętnie. Trzeba by pomierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mozliwości zamiany polaryzacji dobrze wykonanej cewki w tym przypadku,byłoby to nawet trudne czy wręcz niemozliwe, wyprowadzeń nie da się inaczej przylutować do styków w obudowie .Wymieniałem swego czasu zestawem naprawczym obie membrany w 9900.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ć

tak jak twonk napisał trzeba delikatnie dotknąć palcem i impulsowo dołączać baterie.

Nie trzeba dotykać palcem.1,5V można przyłożyć bez obaw o zniszczenie cewki.Jak kolega pisał membrana powinna wyrażnie wychylić sie do przodu.Tak w ogóle to jaki problem posłuchać w obu polaryzacjach.Różnica na korzyść jednej z nich powinna być wyraźnie słyszalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

januss73,

 

chętnie przyjże się zdjęciom Twoich przetworników. Jeśli to nie problem, podeślij na [email protected]. Z góry dziękuje.

 

 

 

 

wojkubi,

 

i własnie o to chodzi, że różnica w odsłuchach (jak i w pomiarach) na korzyść jednej z polaryzacji jest bardzo wyraźna. Jedyny problem polega na tym że to właśnie przeciwna polaryzacja niż się spodziewałem. I właśnie dlatego próbuję odnaleźć przyczynę.

Wszystko brzmi naprawdę bardzo dobrze i zgranie fazowe wydaje się być ok (nie mierzę fazy, a jedynie obserwuję że charakterystyki idealnie się sumują, to znaczy jak posumuję charakterystyki pojedynczych przetworników z ich filtrami w sposób matematyczny, zakładając, że są idealnie w fazie i porównuję z pomiarem charakterystyki całości, to wychodzi z duża dokładnością to samo).

 

 

Panowie,

 

bardzo dziękuję z podpowiedź z tą bateryjką. Wcześniej po prostu bałem się tak zrobić z tweeterem (bo z wooferem, to było pierwsze co zrobiłem) ale skoro podłączenie 1,5V na sekundę nic nie ubije to świetnie, bo da to jednoznaczną i pewną odpowiedź. Sprawdzę to jutro (wczoraj i dziś niestety w delegacji). Poza tym postaram się wrzucić link do projektu zwrotnicy żeby było się w ogóle do czego ewentualnie odnosić.

 

Pozdrawiam,

olas1234

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawiałem ostatnio 9500. Nie ma opcji odwrócenia polaryzacji wewn obudowy głośnika. Również używam do w/w operacji baterii zwanej "paluszek"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W teście bateryjkowym membrana jest ewidentnie wypychana przy zgodnej polaryzacji.

 

 

 

 

 

 

 

q74hg722c81y_t.jpg

 

cnxrgs6es2f7_t.jpg

 

 

oyu8i16ht2l6_t.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i własnie o to chodzi, że różnica w odsłuchach (jak i w pomiarach) na korzyść jednej z polaryzacji jest bardzo wyraźna. Jedyny problem polega na tym że to właśnie przeciwna polaryzacja niż się spodziewałem.

i prawidłowo, że jest b. wyraźna

i może powinieneś spodziewać się właśnie odwrotnej, zależy od zwrotnicy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Kopułka wychyla się do przodu przy podłączeniu "+" baterii do "+" Revelatora. Zatem z przetwornikiem wszystko OK (nawet jesli byłyby regenerowane - co zgadza się z wpisami antos i rambo54).

 

Aktualnie testuję na dokładnej kopii zwrotnicy z poniższej strony:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Mimo, że to 2 x pierwszy rząd, to sumuje mi się prawidłowo przy przeciwnych polaryzacjach na przetwornikach (odwrotnie niż w powyższym projekcie).

 

Co ciekawe, gdy wykonuję symulacje w SpeakerWrokshop'ie, uzyskuję rezultaty zgodne z moimi pomiarami (przetworniki mają być w przeciwfazie) ...

 

Pan Daniel, autor projektu udzielił mi odpowiedzi z której wynika, że jednak powinny być zgodne w fazie.

 

Teraz to juz nie wiem o co chodzi... Co prawda brzmieniowo i pomiarowo jest super (przy przeciwnych polaryzacjach) ale z punktu widzenia teoretycznego nadal mnie to nurtuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaryzacje odwrotne wyglądają na właściwe - 28mm (plus jeszcze 10mm od wklęsłości frontu Revelatora 9900) cofnięcia wysokotonówki względem midwoofera 18cm wygląda w sam raz na tyle ile potrzeba żeby uzyskać akustyczny drugi rząd na filtrach elektrycznych 1-szego rzędu. A akustyczny drugi rząd to prawidłowe sumowanie w polaryzacjach odwrotnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje super głośników.

Mam pytanie: czy mógł byś zamieścić swoje pomiary obu dróg, czyli wysokotonowego a potem niskotonowego. W ARTA można wygenerować kopie okienka pomiarowego.

A co do polaryzacji to chyba w przeciwfazie jest moim zdaniem poprawnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginalnym projekcie wysokotonowy jest cofnięty 28mm.

 

oto wpływ przesunięcia 28mm w osi akustycznej.

 

Jeżeli w przeciwfazie dodają się filtry to mamy do czynienia z akustycznymi filtrami Butterwortha , które miały sie według planu autora dodać się jako Linkwitz 12dB.

Oba w punkcie -6dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachowałem przesunięcie 28mm zgodnie z projektem.

 

Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi. W takim razie wygląda na to że wszystko ok, poza tym, że sporo dokształcania się przede mną ...

 

 

slawek213,

 

nie ma problemu, mogę zrobić print-screen'y z ARTA (w razie gdyby mi wyleciało z głowy, przypomnij się na PW).

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

olas1234

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.