Skocz do zawartości
IGNORED

V-Kabel głośnikowy ... jak go robiłem


zjj_wwa

Rekomendowane odpowiedzi

mnie obiła się o uszy teoria, że prąd elektryczny najsprawniej przemieszcza się w przewodach wyprostowanych, bez zagięć czy splatania

a tu taki warkocz

 

No właśnie z kolei ja czytałem, że jest wręcz przeciwnie.

 

Patrz ten artykuł Stereophile ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sugerują, że prąd najsprawniej płynie zygzakiem właśnie.

Mam nadzieję, że trochę rachunku tensorowego nie zniechęci i przejrzycie ten tekst aż do końcowych wniosków.

 

Tangens alfa optymalnego kąta nachylenia zygzaka można wręcz podczas konstruowania kabla dobrać,

na podstawie stosunku prędkości grupowej fali w dielektryku względem prędkości fali w metalu.

 

Problem jest taki:

Prędkość grupowa fali w dielektryku jest niższa, więc nie nadąża za prędkością fali w metalu.

Należy zatem spowolnić prędkość przepływu prądu w metalu.

 

Dlatego też właśnie taki warkocz jest ponoć optymalny, bo prąd płynie zygzakiem, dłuższą drogą,

a fala w dielektryku przemieszcza się skrótem, czyli na wprost.

 

Dzięki temu prędkości się wyrównują ....

... i można spokojnie sobie słuchać jak Keith Jarrett sobie plumka na fortepianie.

 

bawełniany sznurek będzie trzymał niski Er

To nie jest kwestia trzymania.

Przenikalność elektryczna materiału jest cechą materiału.

Dla bawełny to jest jakoś niewiele ponad jeden, czyli znacznie mniej niż dla teflonu ...

 

Chyba że chodzi Ci raczej o to, jak zapewnić, aby ta bawełna pozostała sucha -

O! ... To już zupełnie inna para kaloszy jest.

 

uciekałem od sznurka na rzecz rdzenia z wielu-wielu rurek teflonowych i twierdzę, że z pozytywnym wynikiem na tzw. transparentność,

Być może rzeczywiście coś mogło zadziałać innego. Może np. to że te włókna w bawełnie nie są "zafiksowane" tylko mogą się przemieszczać nieco (np. w takt muzyki) ? Może kwestia "mikrofonowania" bawełny ( .... bardzo daleko posunięta hipoteza ... ).

Teflon jest sztywny, więc go może łatwiej uchronić od takich innych uwarunkowań ?

Nie wiem.

 

Jak dużo może być pojemność takiego warkocza z kilkudziesięciu drutów?

Dużo. Jeszcze raz dla pewności zmierzyłem.

10-metrowy odcinek mojego wyplatańca (3x3x3) wykazuje:

 

Pojemność: 6700 pF.

Indukcyjność: 2,3 mikrohenra.

 

Tak więc na metr wychodzi: 670 pikofaradów, 230 nanohenrów.

 

Lepiej mieć kabelki o mniejszych wymiarach niż jakieś monstra o grubości 10mm. Może błędnie się wyraziłem.

Wybacz, o gustach się nie dyskutuje.

Na tej samej zasadzie można by przecież powiedzieć:

Lepiej żeby kolumn głośnikowa nie ważyła 120 kg bo za ciężka jest.

Lepiej, żeby moje stojaki głośnikowe z audiobetonu nie były wypełnione piaskiem, dzięki temu będą o 80 kg lżejsze .

Lepiej jest jak wzmak waży 2 kg, a nie tak jak to moje nieszczęście (70 kg).

 

network analyzerem :) ale kto taki ma :)

Gdzieś chyba widziałem opinię, że w kablach istotna jest relacja indukcyjności do pojemności kabla,

czyli taki współczynnik L/C .... Ponoć im mniejszy, tym lepsze właściwości transmisyjne takiego kabla

... ale muszę poszukać coś więcej na ten temat.

 

bardzo duża pojemność, co zawsze powoduje komplikacje :)

Dlatego też od razu wspomniałem o Zobelku (10 ohm/5Wat szeregowo z np. 220nF/630V) na końcu tego kabla.

U mnie w systemie - osobiście tego nie używam i jakoś to gra. Przyjemnie nawet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że żadna firma nie buduje kabli o tak gigantycznej pojemności

Lepiej mieć ciut większą indukcyjnośc niż taką pojemnośc :)

Przypuszczam że pasmo przenoszenia kabla takiego będzie małe :)

Nie mam network analyzera :) ale zrobiłem sobie pulse generator :) wytwarza on imulsy o czasie narastania ok 250 ps, i opadania około 350 ps (cały impuls trwa około 0,9 ns) taki impuls wpuszczony w kabel dużo o nim powie :) Ciekawym co by powiedział o takim :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadna firma nie buduje kabli o tak gigantycznej pojemności

To dlatego że te firmy zatrudniają księgowych.

ciut większą indukcyjnośc niż taką pojemnośc :)

Być może się mylę i źle zrozumiałem niektóre z lektur ... ale spójrz na to w ten sposób.

Indukcyjność - to tak jak dławik. Dławik to taki osioł jest. Zapodajesz mu napięcie na końcówki i krzyczysz ..."Iśta Wio!"

A on - jak to osioł - stoi w miejsu. Napięcie jest. prądu nie ma. Pozastanawia się trochę, po chwili ... no dobra, to puszczę tego prądu trochę. Prąd powoli zaczyna narastać.

 

A więc jeśli ktoś grzmotną z impetem w talerze perkusji po stronie wzmaka, ... to na drugim końcu osła głośnikowego pojawi się prąd .... ale ze znacznym opóźnieniem, powoli narastający, ... po prostu rozlazły.

 

Tak więc indukcyjność jest wrogiem kabla głośnikowego. Duża jej wartość powoduje, że to nie kabel, lecz osioł głośnikowy jest.

 

A co z pojemnością ?

No coż ... Pojemność kabla głośnikowego, to taka kobieta pracująca, którą trudno zadowolić jest.

Ale jeśli wzmak jest odpowiedniej jakości i ma duży lub przynajmniej rozsądny wydatek prądowy w impulsie na wyjściu (czyli np. kilkadziesiąt tysięcy mikrofaradów w zasilaczu) - to nie jest problemem zachowanie ultraszybkiego czasu narastania impulsu - związanego z potrzebą przeładowania tej pojemności.

Podajesz napięcie - pojawia się chwilowe zapotrzebowanie na gigantyczny prąd potrzebny na przeładowanie tej pojemności - i o ile nie ma ograniczeń prądowych po stronie wzmaka - to nie ma problemu.

 

aby kabel był SZYBKI - musi (imho) mieć jak najmniejszą indukcyjność - nawet kosztem absurdalnej pojemności. Szybki - czyli właśnie o bardzo dużym paśmie przenoszenia, bo czas narastania impulsu prądowego (kontrolującego ruch membrany) właśnie przy minimalnej indukcyjności bardzo krótki jest.

 

To mi się tylko tak wydaje. Być może się mylę. Ale bardzo chętnie skorzystał bym z Twojego puls generatora i może jakoś poobserwować to i pomierzyć, czy choćby zobaczyć na ekranie jakiegoś cwanego urządzenia.

 

Wcześniej byłem popełniłem wypowiedź, że prąd najlepiej płynie zygzakiem.

Pozwolę sobie zacytować pewien amerykański patent,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W którym wynalazca szczegółowo przedstawia argumentację popierającą tezę o konieczności spowolnienia prędkości propagacji sygnału płynącego w niedoskonałym przedowniku i dostosowanie jej do niższej prędkości propagacji sygnału płynącego obok tego przewodnika - czyli w dielektryku.

 

Optymalny przewód głośnikowy to taki, w którym prędkość sygnału płynącego miedzią jest spowolniona i dostosowana do prędkości sygnału płynącego obok tej miedzi - a konkretnie - w izolacji otulającej tą miedź.

 

Dlatego właśnie miedź musi być ułożona "zygzakiem" - aby wektor energii pola elektrycznego propagujący się po dielektryku był w stanie "dogonić" wektor energii pola strat (czyli to co zwykle nazywamy "prądem") płynący miedzią.

 

Uff, być może trochę namieszałem, bo to dość trudna materia ... ale chyba się zgadza tak mniej więcej.

 

Tutaj ciekawy artykuł o kablach Goetz :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

"...A high cable inductance causes loss of signal strength towards the high end of the audible range (roll-off). It also causes frequency dependent phase-shift which disturbs true stereo imaging. The square root of the ratio L/C is termed Characteristic Impedance, and is a quality inherent in a cable, dependent on its geometry and materials, but not dependent on its length. ..."

 

O! ... a tutaj coś dla kolegi, co o tą kwadroskrętkę w wydaniu wstęga pytał:

 

".... Thick on Benefits, Thin as a Penny

The low inductance and characteristic impedance of Goertz cables are due to their flat construction and the nature of their insulation and jacketing material. The configuration places the heavy, solid conductors only 0.003 inches apart. The cables are 0.4 or 0.8 inches wide, and only 0.04 inches thick. As thin as a penny...."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Lepiej mieć kabelki o mniejszych wymiarach niż jakieś monstra o grubości 10mm.

To załóż firmę od kabli, bo nikt tak nie robi. Jednak się strasznie wszyscy napinają nad tą geometrią. A sznurek nie jest bez sensu --> przewody mikrofalowe.

 

aby kabel był SZYBKI - musi (imho) mieć jak najmniejszą indukcyjność - nawet kosztem absurdalnej pojemności.

Jestem za. Jak się ma źródło sygnału, które "uciągnie" pojemności X tysięcy razy większe w zwrotnicy, to powinno "uciągnąć" kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak porównamy tą moją pojemność 670pF na metr z pojemnością Goertz'a ... 3x500 = 1500 pF / metr

 

(na stronie to po amerykańsku - w odniesieniu do stopy, a nie do metra przecież podają) - to wychodzi, że ten Goertz to i tak 3x WIĘKSZĄ pojemność wykazuje od tego mojego ...

 

Natomiast indukcyjność - no cóź - okrągły drut nie bardzo ma jak konkurować z płaską wstęgą. Prywatnej walcowni nie posiadam.

Ale 230 nanohenrów / metr z plecionki to i tak chyba niezły wynik w porównaniu z 30nH/m Goertz'owej wstęgi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie to 670pF daje tak piękną dźwięczność, że audiofilskim brzmieniem dogania nieomal Transparenta z jego puszkami, słyszałem ten kabel Zugmunta

nie moja bajka o kablach, dla mnie mają po prostu nie wpieprzać sygnału, nie powiem nic nie robić, bo takich nie ma

 

ale ważne, że człowiekowi się chce :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo masz racje :0 no w takim gigantycznym uproszczeniu :)

Ale jaka ta indukcyjność kawałka kabla jest :) malusia :)

kilka uH ? max kilkadzisiat ? uH ?

Ale

Zapijacie sie o kilka uH a jednocześnie podłaczacie dość znaczny kondensator :)

A jednocześnie w głośniku, o przepraszam w kolumnie, macie masę (najcześciej filtrów) które składają sie z LCi R które mają nie uH ale mH :)

I teraz ... mając oscyloskop proponuję zobaczyć sygnał :) najlepeiej prostokątny (byle nie za duży aby nie usmarzyć wysokotonowca)

Ktory jest na zaciskach wzm obciązonego czysto rezystancyjnie (oczywiście również z kablem), a następnie podłaczonego do kolumny i na poszczególnych zaciskach :) głosnikowych :)

I teraz jak sie ma zmiana na kawałku kabla i jak po przejsciu przez kabel, filtry RLC, i jeszcze na głośnikach :)

Ja nie mówię aby używać badziewnych kabli

Tylko trzeba sobie zdawać sprawę że cały system jak tak silny jak najsłabszy element :) a najsłabszym praktycznie w każdym zestawie jest głośnik a dokładniej cała kolumna głośnikowa :)

A jak mówiłem pasmo przenoszenia kabla :0 można tylko zbadać pomiarowo (choć obliczeniowo oczywiście też) ale do takiego warkocza to faktycznie potrzebny jakiś RoadRunner :) mig mig ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To załóż firmę od kabli, bo nikt tak nie robi. Jednak się strasznie wszyscy napinają nad tą geometrią. A sznurek nie jest bez sensu --> przewody mikrofalowe.

 

A jaką może mieć skuteczność ekranowania taki przewód wielkości węża strażackiego i łącznego przekroju przewodu wykonywanego przez autora tematu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką może mieć skuteczność ekranowania taki przewód wielkości węża strażackiego i łącznego przekroju przewodu wykonywanego przez autora tematu?

 

Wybacz, ale znowu nie rozumiem. Po prostu chyba z innej bajki jesteśmy.

 

Zakładam, że NIE chodzi Koledze o ekranowanie kabla głośnikowego, PRAWDA ?

( no bo niby po co ? )

 

Przewód bawełniany w środku kabla typu "6+1" ma pełnić funkcję "NICZEGO".

To jest bardzo ważna funkcja.

 

Dielektrycznie ta lina bawełniana ma udawać, że jej tam w ogóle nie ma.

 

To "NIC" ma stanowić konstrukcję wsporczą dla okalających żył.

 

Jest to najlepsze "NIC", jakie mi przychodzi do głowy (oprócz próżni lub powietrza),

które można w warunkach amatorskich uzyskać na tej planecie.

 

Z tym, że "NIC" w postaci powietrza - ma bardzo słabe właściwości wsporczo-konstrukcyjne.

 

Zewnętrznych żył nie ekranuję. Przy impedancji wyjściowej wzmacniacza rzędu ułamków ohma nie bardzo widzę potrzebę ekranowania czegokolwiek po stronie "głośnika".

 

Jeden mały wyjątek: pierścień / rdzeń ferytowy po stronie zacisków wzmacniacza, który chroni ("ekranuje?") pętlę ujemnego sprzężenia wzmacniacza przed programem pierwszym polskiego radia, telewizji, CB, Wi-Fi, tudzież innego syfu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale znowu nie rozumiem. Po prostu chyba z innej bajki jesteśmy.

 

Zakładam, że NIE chodzi Koledze o ekranowanie kabla głośnikowego, PRAWDA ?

( no bo niby po co ? )

 

Przewód bawełniany w środku kabla typu "6+1" ma pełnić funkcję "NICZEGO".

To jest bardzo ważna funkcja.

Tak, jesteśmy z innej bajki.

Na portalach aukcyjnych widziałem, że ekranuje się wszystko. Może ekranowanie jest bardziej audiofilskie i modne.

Kale głośnikowe, interkonekty, kable słuchawkowe, kable połączeniowe w urządzeniach.

Podobno skręcanie żyły sygnałowej z masą już jest w samym sobie ekranowaniem.

Pytanie zadałem ogólnikowo, bo przecież firmy kablarskie nie ograniczają się tylko do kabli głośnikowych.

 

Funkcje "niczego" rozumienie. Sam testuje to rozwiązanie tylko nie na kablach głośnikowych. Sznurki kupuje w innym sklepie, bo mają większy asortyment.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sznurki kupuje w innym sklepie, bo mają większy asortyment.

Dzięki za linka, popatrzę tam - rzeczywiście chyba ciekawszy asortyment mają.

 

interkonekty, kable słuchawkowe, kable połączeniowe w urządzeniach.

Jak najbardziej masz rację - te wszystkie to "tak". Jak najbardziej ekranować, bo to ma sens.

Akurat tylko te "głośnikowe" bym z tej listy skreślił.

 

Podobno skręcanie żyły sygnałowej z masą już jest w samym sobie ekranowaniem.

Sam regularnie stosuję. Znowu masz rację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden mały wyjątek: pierścień / rdzeń ferytowy po stronie zacisków wzmacniacza, który chroni ("ekranuje?") pętlę ujemnego sprzężenia wzmacniacza przed programem pierwszym polskiego radia, telewizji, CB, Wi-Fi, tudzież innego syfu.

i w jednym zdaniu podpadłeś audiofilom dwa razy - raz przez FB a drugi ferrytem na kablu

słuchałeś tego zestawienia bez z tego ferrytu? chyba nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam kolege i ze wszystkim sie zgadzam :)

 

1. Ferryt na wejsciu kabla i na wyjsciu, a jeszcze lepiej dobrac tu eksperymentalnie na wyjsciu filtr LC na w.cz. np 24dB/oct

2. Pomiedzy kabelkami najlepiej dac jedwab, tu chodzi o efekty piezoceramiczne ponoc jedwab jest tu bardzo dobry dodatkowo stosuja tez wlokno weglowe

3. A kabel jednak zaekranowalbym to nie zeby chronic go przed dzialaniem pola ale zeby on nie stanowil nadawczej anteny, najlepiej takim materialem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Pozdrawiam i zycze pwoodzenia!

 

StasioP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchałeś tego zestawienia bez z tego ferrytu? chyba nie

Słuchałem i z ferytem i bez ferytu. Nie stwierdziłem żadnej różnicy, więc póki co te feryty zostawiłem.

Tak czysto "teoretycznie" to sumaryczny netto prąd płynący przez środek ferytu jest równy zero, więc "teoretycznie" jest on transparentny, a przynajmniej powinien być. ("common mode choke" obejmujący obie żyły tam i powrotną).

 

Twierdzisz, iż są ludzie, którzy mówią że słychać różnicę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są tu tacy którzy słyszą różnice gdy jest identycznie, inni nic nigdy nie słyszą bo wiara im przeszkadza

a ja twierdze, że słuchać także trzeba się uczyć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co ten ferryt...przecież on pogorszy parametry kondensatora, kabla znaczy się, a niby indukcyjność ma być mała. We wzmacniaczu jest taka cewka na wyjściu o indukcyjności 1-10mikroH - to powinno wystarczyć. Doczytałem, że jest na 2 żyłach, więc nie stłumi audio, ale też i zakłóceń, które będą równo łapane przez kabel, czego też być nie powinno w takim warkoczyku...przynajmniej w 4PR o to chodziło - leżały metry kabli i nie łapały zakłóceń.

 

Zapijacie sie o kilka uH a jednocześnie podłaczacie dość znaczny kondensator :)

A jednocześnie w głośniku, o przepraszam w kolumnie, macie masę (najcześciej filtrów) które składają sie z LCi R które mają nie uH ale mH :)

 

Racja, 1-2 kondy szeregowo z wysokotonowym i cewka we wzmaku i przewody w kolumnie...i ta zabójcza pojemność o której czasem się wspomina w recenzjach, ale dosyć delikatnie...ciekawe jak by wziąć kilka średnich wzmaków i b.przejrzyste głośniki albo tylko zbadać prostokąt z podłączonym wysokotonowym, w odsłuchach powinno też być słychać.

 

Z drugiej strony pomysł mi się podoba i do tego jest podparty teorią...dlaczego by nie wziąć paru metrów przewodu od domofonu, czy skrętki, pozbawić izolacji, złączyć kilka, odseparować jakoś być może z jakąś geometrią np. skręt. Druga żyła powinna być odsunięta o 10 - 20 cm od drugiej w celu zmniejszenia LC. W sumie nic nowego, tylko izolacji nie ma (niby jest powietrze) i żyły są odsunięte od siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>> pogorszy parametry kondensatora, kabla znaczy się, a niby indukcyjność ma być mała.

To ja w takim razie chyba nie rozumiem.

Jak ten feryt może mieć jakikolwiek wpływ na prądy różnicowe ( tam i z powrotem) ?

 

>>> We wzmacniaczu jest taka cewka na wyjściu o indukcyjności 1-10mikroH

... ale ona jest na JEDNYM przewodzie, jednouzwojeniowa, więc wchodzi w skład obwodu .. prawda ?

 

>>> na 2 żyłach, więc nie stłumi audio, ale też i zakłóceń

no właśnie odwrotnie raczej. Stłumi sygnał wspólny, czyli wszystkie zakłócenia łapane jednocześnie przez OBIE żyły i przesyłane do wzmacniacza, natomiast przepuści (transparentnie?) sygnał różnicowy, czyli to co płynie tam i z powrotem.

 

Niech mnie ktoś w tym utwierdzi lub wyjaśni gdzie popełniam błąd, bo zaraz zwariuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste...co jest sygnałem wspólnym? Zakłócenia indukowane jednocześnie + audio, bo tyle samo wpływa ile wypływa...kiedy założysz ferryt na jedną żyłę robi to samo, co cewka szeregowa we wzmaku...ale ona bardziej liniowa jest.

 

>>>> pogorszy parametry kondensatora, kabla znaczy się, a niby indukcyjność ma być mała.

To ja w takim razie chyba nie rozumiem.

Jak ten feryt może mieć jakikolwiek wpływ na prądy różnicowe ( tam i z powrotem) ?

 

Właśnie żaden, popatrz jak wyglądają filtry przeciwzakłóceniowe sieciowe - są dławiki różnicowe dla zakłóceń niesymetrycznych i szeregowe dla symetrycznych (czyli takich samych w każdym kablu)

 

Zapomniałem, jak jest "tam i z powrotem" po równo nie ma prądów różnicowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnałem wspólnym są zakłócenia indukowane jednocześnie w obu żyłach.

Ale sygnał audio jest różnicowy, jeśli obie żyły (plus oraz minus) przechodzą przez pierścień rdzenia.

A skoro jest różnicowy, to rdzeń na niego nie oddziałuje, bo nie ma żadnego węzła Kirchoff'a,

z którego część prądu powrotnego mogłaby uciec i wrócić do wzmaka inną drogą.

 

Dokładnie tak samo, jak różnicówka na tablicy rozdzielczej.

Nie wywala, dopóki nie pojawi się "trzecia" droga, np. przez moje ciało i bose nogi do wody w wannie.

 

Przecież feryt na obie żyły jednocześnie nawlekam.

Prąd "Audio" z punktu widzenia tego ferytu jest zawsze tożsamościowo równy zero.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie, nie tłumi audio, ale też zakłóceń indukowanych w obydwu przewodach, a jak inaczej będą się indukowały zakłócenia w.cz.? Po co więc ten ferryt?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Jerry, po chłopsku: prąd audio płynący "tam" ma plus, zakłócenia indukowane "tam" mają plus, prąd audio płynący "z powrotem" ma minus, zakłócenia indukowane "z powrotem" mają plus. Rozumiesz już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam w takim razie pytanie praktyczne: czy ktoś przymierza się do zrobienia tego kabla?ja bym spróbował tylko niepotrzebne mi będzie 300m. jeśli miałbym pleść to odcinki po 2m czyli 50-60m kabla z zapasem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najśmieszniejsze to jest to że zaden z tych kabli :0 nie ma na sobie takiego prawdziwego teflonu :)

Powiedział bym że te kable teflonowe to kable teflono podobne :)

dlaczego ?

1. Prawdziwego teflonu nie da sie formować ciśnieniowo jak PCV Polietytlenu itd :)

2. Prawdziwy teflon można tylko obrabiać, mo on postać taśm wałków itd :)

3. W sumie raz widziałem tylko w życiu prawdziwy kabel teflonowy (i taki mam) i jest on Ruski (made in ussr) i jak to tam to wygląda? jest to naprzemiennie nawijana cinka taśma teflonowa :)

Jak nawet w amerykańskim kablu typu RG400 czy 316 pisze ze to teflon to nie jest to normalny teflon jest to jakaś substancja (nie w wnikam w technologie) która moze zawiera teflon ale chyba nie jest to w 100 % teflon.

Łatwo to sprawdzić :) wystarczy to podgrzewać tak do 250 st

Prawdziwemu teflonowi nic sie nie stanie a wszelkie inne wynalazki zaczną sie palić topic i czarnieć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable teflono podobne :)

 

W zasadzie sporo jest w tym prawdy. Jest wiele różnych "rodzajów" fluoro-polimerów, a wszystkie są potocznie określane mianem "teflonów" ... tutaj tabela porównawcza właściwości tego typu różnych materiałów:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Nie ma czegoś takiego jak "prawdziwy teflon", czy "100% teflon". Teflon jest nazwą handlową, używaną przez DuPont dla ok. 300 różnych substancji. AudioST próbował napisać o politetrafluoroetylenie. To PTFE jest nieobrabialny wtryskowo, co nie znaczy, że jest nieobrabialny, bo czystym PTFE można pokryć prawie dowolny obiekt, w tym każdy możliwy kabel. To PTFE przechodzi w 260 stopniach do fazy condis i rzeczywiście po tym go najłatwiej rozpoznać. Ze wszystkich teflonów, PTFE ma najwyższe parametry elektryczne i ślizgowe oraz odporność chemiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem spokojny o to, że jak podaje prodent koszulka lub izolacja na kablu jest PTFE to jest to PTFE. Wbrew pozorom z PTFE można "ulepić" wiele kształtów i są na to technologie. I nie są to wyroby PTFE-podobne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamawiasz wersję z teflonem czy PCV?

 

...w sumię piszę się na obie...

 

póki co szukam. jest na alle miedziany 0.4mm 305m za 280zł.zapytam w co to jest owinięte. ile metrów byś wziął?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jakiś czas temu szukałem, ale skupiłem się dokładnie na tym modelu jaki polecał autor konstrukcji, czyli Belden 1585A. Znalazłem go w USA. Wychodzi jakieś 4zł/metr i trzeba kupić szpulę 305m. Przydały by się ze 4 osoby, aby podzielić koszty.

 

Osobiście potrzebowałbym kabla na 3-metrowego głośnikowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Belden 1585A

 

Bardzo słusznie.

Dobry wybór.

 

To jest z izolacją typu FEP (Fluorinated Ethylene Propylene)

 

Stała dielektr. E_r = 2,1

tłumienność DF = 0.0006

 

PTFE miałby DF = 0.0001 .... ale takiego to nie udało mi się jak dotychczas kabelka nigdzie znaleźć.

 

Dla porównania, te na bazie polwinitu ( PVC - polyvinyl chloride / PCW - Polichlorek winylu) – Mają stosunkowo dużą przenikalność elektryczną – stałą dielektryczną (4,0-6,5).

 

Należy się spodziewać, iż pojemność kabla robionego na bazie Belden'a powinna być od (4,0/2,1) do (6,5/2,1) razy mniejsza (czyli: lepsza) od tego, co wyszło u mnie.

Robiłem ze zwykłego poliwinitu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.