Skocz do zawartości
IGNORED

Przetworniki DAC ze stopniem lampowym


Kryspin

Rekomendowane odpowiedzi

Mam DACa z lampowym buforem i wbrew obiegowym opiniom - jest dobrze. Nie jestem zwolennikiem prostej lampizacji typu wyście z kostki->pojemność->lampa>wyjście. To gra efektownie, ale niewiele ma wspólnego z naturalnością, zwłaszcza przy sigma-delta. Te kostki emitują sporo w.cz i stąd sygnał audio aby był prawidłowo wzmacniany w reszcie toru - potrzebuje dobrej filtracji. Którą można oczywiście realizować różnie, też na lampach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci nie bez powodu stosują określone układy w stopniu wyjściowym. Wiem że to co proponuje Fikus ma swoich gorących zwolenników, ale ja do nich nie należę. Słyszałem dwa takie odtwarzacze - moim zdaniem jest to droga na skróty, która co prawda poprawia dźwięk i eliminuje niektóre problemy - ale nie wszystkie i potrafi generować inne. Dla audiofila rozpoczynającego swoją przygodę z audio wysokiej klasy to fajne rozwiązanie - natomiast osoby wiedzące czego szukać - słyszą że nie wszystko w tym dźwięku jest jak należy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryspin tym kitem z eBay'a to myślę, że można sobie zrobić w zasadzie tylko krzywdę i zrazić się do lamp.

Przypadkowe zestawienie niezbyt wyszukanych elementów wg. schematu za pewne nic dobrego.

 

Podzielam zdanie kolegi mlb nie przemyślany stopień lampowy gra efektownie lecz pozbawia nasz neutralności dźwięku.

I z czasem zniechęci Cię do lamp.

 

Ja np. używam dwóch DAC'ów mam świetną konstrukcje Waldka na PCM1794A + I/V Spencer dopracowaną do granic możliwości z pomocą Henryka Kwinto autora naszej forumowej płytki, prace trwały prawie miesięcy.

Oraz dac'a na AD1865 ze stopniem lampowym 6n6p. I muszę przyznać że ostatnio właśnie gram głównie na tym AD, a nie jestem fanem efekciarstwa. Po prostu bardziej mnie wciąga.

 

Na twoim miejscu kierował bym się w stronę DIY, lub tego audio note czy audiosurgery i raczej oddalał od przetworników sigma/delta poszukał czegoś na PCM1704, PCM179X, AD1865, Ale nigdy prze nigdy bym nie kupował w ciemno tylko po odsłuchu we własnym systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to bez sensu stosować DAC o wysokiej rozdzielczości a za nim stopień lampowy bo i tak zniekształcenia , dynamika i inne cechy lampy zepsują nam zalety dobrego przetwornika.

??? !!!!

 

Dlaczego w takim razie lampizacja odtwarzaczy CD odnosi takie sukcesy i według większości poprawia jego brzmienie ?

Bo lampa jest najlepszym półprzewodnikiem, jaki istnieje. Nic lepszego od tamtej pory nie wynaleziono.

 

Spójrz sobie na nieliniowość funkcji przejścia przez elementy krzemowe (wykładnik potęgi).

 

Spójrz następnie na nieliniowość funkcji przejścia przez lampę elektronową (wykładnik potęgi).

 

Ten drugi może być nieco trudniej znaleźć, więc podpowiadam:

The Radiotron Designer's Handbook, wydanie III lub IV... wydania są bodajże z póżnych lat czterdziestych lub z wczesnych lat pięćdziesiątych minionego stulecia.

 

Oczywiście ideałem byłaby funkcja przejścia Y = X .... czyli Y = X ^ (1)

czyli X do potęgi "jeden".

Gdyby to było możliwe, to osiągnęlibyśmy Świętego Grall'a, czyli "Straight Wire with Gain" (prosty drut ze wzmocnieniem).

 

Jednak póki co - musimy się zadowolić Y = X ^ (3/2) ...

Od prawie 100 lat nic lepszego nie wynaleziono.

 

Lampy są najbardziej liniowe i dają najbardziej "fizjologiczny" dźwięk

 

Wykładnik potęgi = 3/2. (słownie: jeden i pół).

 

A "Jeden i pół" to już jest prawie "1".

 

A Jeden - to jest Ideał właśnie. Stawiam kolejkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Spotkalem sie takim urzadzeniem na ebayu AUDIO ART - Lampized Valve Tube DAC Behringer SRC2496 - SRPP 6N3P Pure Class A

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tez na bazie schematu fikusa mi sie tez wydaje ,Akurat mialem mozliwosc romawiania z samym wykonawca tego bo to okazal sie Pan wojtek z polski ktory juz od dluzszego czasu siedzi w angli i przerabia wiekszosc lampowcow.Z rozmowy wynikalo ze ten dac pzrebija sabre d18 , niedlugo mam sie wybrac do niego wiec swierdze jak to chodzi .

Apropo cd ponoc lampowe cd bardzo dobre sa po przerobce ktos takie posiada ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Wojtek może na szczęście tylko twierdzić, że przebija sabre, wiesz ten Behringer jest na AK4393 która oczywiście nie jest złą kością, aczkolwiek myślę że niekoniecznie mocno słabszą od Sabre ES9018 (tutaj mówię o samych kościach a nie ich aplikacjach). Ale spójrz na aplikację tej kości AKM w tym przetworniku to naprawdę nic nadzwyczajnego. Chyba, że za te ~500funciorów otrzymujemy całkowicie nowy układ zasilaczy do AKM a z Behringera jest tylko obudowa, ale nie sądzę ;-D

 

PS.: Pan Wojtek ma jeszcze zlampizowanego denona w ofercie na ciekawym tle

Szkoda, że wnętrza tych urządzeń nie pokazuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że firmowych konstrukcji w przedziale cenowym 3-4 tys. zł jest stosunkowo mało, pozostają konstrukcje DIY (często trudno do nich dotrzeć) lub modyfikacje na bazie Fikusa. Nie wiem jakie jeszcze mamy inne pewne możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieprawda że tylko lampa może zapewnić wysoką jakość. Mam stopień wyjściowy oraz filtrację na opampach ad797, dopiero za nimi lampa - do lekkiego złagodzenia dźwięku. Całość gra bardzo sympatycznie, szczegółowo ale nie ostro, barwnie i przejrzyście. Ale sporo czasu poświęciłem by taki dźwięk uzyskać: to dość mozolna dłubanina, sporo słuchania i dymienia lutownicą dla odpowiedniego doboru elementów. Można oczywiście coś sobie kupić - ale przeciętny producent będzie chciał za dobrze grający produkt sporo pieniędzy, nawet jeśli koszt produkcji będzie stosunkowo niski - taki mamy teraz świat. Jeśli ktoś nie boi się DIY to gorąco polecam - można się przy okazji sporo nauczyć a i satysfakcja dużo większa niż przy zakupie gotowego rozwiązania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo cd ponoc lampowe cd bardzo dobre sa po przerobce ktos takie posiada ?

Tak. pominięcie analogu i wejście na lampę wprost z kości dac daje mocno zauważalną różnicę - nawet gdy pozostałe elementy toru nie są najwyższej półki, lecz nawet całkiem "normalne". Ale to nie wszystko. Druga połowa bajki to zrobić solidne odsprzęganie wszystkich krytycznych dla dźwięku układów w części cyfrowej. Przez odsprzęganie mam na myśli elektrolit równolegle z foliowcem na zasilaniu każdego z krytycznych scalaków.

Jeśli są zworki na "dławiki" na plusie zasilania scalaka, to sugeruję wywalić zworkę i wrzucić choćby po kilka zwojów na jakąś małą perełkę ferytową ... takie odsprzęganie to mi kolejną kurtynę zdjęło ....

 

Oczywiście najlepiej jest po prostu zbudować dobry dac, a CD zdegradować do rangi talerza obrotowego ... dawcy spdif'a ...

 

Jeśli ktoś nie boi się DIY to gorąco polecam - można się przy okazji sporo nauczyć a i satysfakcja dużo większa niż przy zakupie gotowego rozwiązania.

 

O! dobrze gadasz. .... I tutaj muszę szczerze przyznać, że swoją przygodę z DIY zacząłem 2 lata temu o tej samej porze - właśnie DZIĘKI opisom Fikusa. Owszem, dzisiaj na pewne jego obwody i rozwiązania patrzę krytycznie. Z perspektywy trącą naiwnością, żeby nie powiedzieć mocniej .. Natomiast miały tę DRUZGOCĄCĄ zaletę, że były opisane jak dla małpy, proste do granic absurdu ... właśnie dzięki temu, że takie to prymitywne było - możliwym stało się, że dzisiaj dłubię w tym w czym dłubię i mam na koncie DIY to co mam.

 

A przy okazji - jak dla człowieka który nie miał z tym wcześniej nic wspólnego - powodują że słyszysz ISTOTNĄ różnicę.

Tak istotną - że z butów wyskoczysz.

 

Zaczynać od FIKUSA "Lampizacja 101" to żaden wstyd. To godna szacunku odwaga, jeśli nie robił ktoś tego wcześniej.

A jego opisy to umożliwiły.

 

>>> koszt

 

... a koszt żółtodziobowej lampizacji a la 'Fikus 101' - na upartego można się zmieścić w kwocie rzędu 200 zł.

(no ... może z małym ogonkiem).

 

Fikus 101 - link znajdziesz tutaj:

 

lampizator.eu/LAMPIZATOR/photogallery/STEPS/Lampizator.doc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieprawda że tylko lampa może zapewnić wysoką jakość. Mam stopień wyjściowy oraz filtrację na opampach ad797, dopiero za nimi lampa - do lekkiego złagodzenia dźwięku. Całość gra bardzo sympatycznie, szczegółowo ale nie ostro, barwnie i przejrzyście. Ale sporo czasu poświęciłem by taki dźwięk uzyskać: to dość mozolna dłubanina, sporo słuchania i dymienia lutownicą dla odpowiedniego doboru elementów. Można oczywiście coś sobie kupić - ale przeciętny producent będzie chciał za dobrze grający produkt sporo pieniędzy, nawet jeśli koszt produkcji będzie stosunkowo niski - taki mamy teraz świat. Jeśli ktoś nie boi się DIY to gorąco polecam - można się przy okazji sporo nauczyć a i satysfakcja dużo większa niż przy zakupie gotowego rozwiązania.

 

Pewnie że tak, mozna sobie dobrać częstotliwość filtra, nachylenie i rodzaj do reszty toru i własnych preferencji . Ja lubie bardzo delikatne filtrowanie jak najmniejsze tak aby tylko dźwiek był gładki i analogowy i jednocześnie jak najbardziej szczegółówy ale są tacy ktorzy wolą dźwiek rysowany grubszą kreską.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.