Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer diy. Identyfikacja głośnika oraz kilka pytań.


LuckyLuke0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym zbudować subwoofer na głośniku, który posiadam (zdjęcia poniżej), jednak nie wiem co to za przetwornik i tym samym nie znam jego parametrów T-S więc nie wiem jaką budę do niego zrobić i czy w ogóle się nada, dlatego proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tego głośnika. Jedyne oznaczenie jakie na nim widnieje to SPW300-71HN 8ohm 480 Watt i jest 12 calowy. Patrząc na wygląd kosza, zawieszenia oraz wymiary znalazłem głośnik Stage Line

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , który może sugerować że mój przetwornik jest też tej firmy, jednak nie udało mi się znaleźć dokładnie takiego samego, różnią się osłoną przeciwpyłową oraz chyba materiałem z jakiego jest wykonana membrana.

 

Mam pokój około 28m2, w którym mam zestaw 5.0 Jamo S606 na amplitunerze Denona 1910 i do tego projektor Epson TW1000, więc brakuje mi subka do kina domowego, ale mam nadzieję że przynajmniej w niektórych stylach muzycznych się też sprawdzi (słucham różnych rodzajów muzyki).

 

Co do zasilania to myślę o panelu Irka Sub300, który poda 180 Watt przy 8 ohmach, więc myślę że to będzie wystarczająca moc i do tego ma filtr subsoniczny oraz regulację faz więc ma wszystko co potrzeba. Jeśli ktoś ma jakąś propozycją odnośnie innego wzmacniacza/końcówki mocy w podobnej cenie, którą mógłbym tego subka zasilić to chętnie wysłucham, mogę poszukać na allegro jakiś używek i zrobić subwoofer pasywny jednak na chwilę obecną ten panel Irka wydaj się najlepszą opcją.

 

Obudowę planuje zrobić z MDFu o grubości 30 - 40mm, choć zastanawiam się też nad sklejką brzozową, ale wychodzi prawie 2 razy drożej a są opinie ludzi, które mówią że sklejka jest bardziej podatna na drgania więc chyba nie ma sensu wydawać dodatkowej kasy. Ewentualnie zastanawiam się na nad kanapką ze sklejki i MDFu.

Czy ktoś się orientuje jak zrobić efekt piano black na obudowie, czy to polega na pomalowaniu czarną farbą i potem polakierowaniu (pewnie kilka warstw trzeba nakładać) czy jest to bardziej skomplikowane.

 

Za wszelkie opinie i sugestie z góry dziękuję.

post-48133-0-87643300-1358350871_thumb.jpg

post-48133-0-39591600-1358350900_thumb.jpg

post-48133-0-13621400-1358350966_thumb.jpg

post-48133-0-23217800-1358350975_thumb.jpg

post-48133-0-31882100-1358351067_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie membrana wygląda jak estradówka, do niskiego zejścia się raczej nie mada, popatrz jak wyglądają głośniki do estrad i subów, zobaczysz jak to wygląda. Panel Irka Sub300 jest dobry, kostki tda są dobre do suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiam że ten głośnik jest typowo estradowy, ale Eminence czy Monacor to estrdowe firmy a przetworniki LAB 12 i seria SPH-xxxTC posiada niezłe fs, Vas czy Xmax także jako głośniki subniskotonwe się powinny sprawdzić (jestem zielony w temacie diy audio i mogę się mylić), więc może ten przetwornik, który mam nie zagra jak Dayton Audio RSS315, ale i tak zagra na wmiarę przyzwoitym poziomie. Pewnie poniżej 30 Hz przy nie dużym spadku efektywności nie zejdzie, ale może takie 35 Hz przy +/- 3 dB osiągnię na BR, choć z BR to nie jestem pewien, bo jest to mój pierwszy projekt diy, więc łatwiej będzie zrobić OZ i do tego jak nie będę miał parametrów tego głośnika to BR odpada na pewno.

 

Mając panel Irka będę mógł go użyć w przyszłości (przy braku pełnej satysfakcji z osiągniętego efektu jaki będzie prezentowała konstrukcja zbudowana przez mnie na głosniku, który posiadam) do innego przetwornik który sprawdzi się lepiej np. wspomnianego Daytona. I pytanie czy jakbym zbudował OZ o litrażu jak do tego Daytona (z tego co wyczytałem to jest to bardzo dobry przetwornik, który nadaje się do OZ zachowując przy tym niezłe zejście i przywoity impuls oraz group delay) to jest nadzieja że głośnik który posiadam w tym zagra. Wtedy miałbym obudowę oraz panel Irka, które mogę wykorzystać z Daytonem, póki co chodziłoby to na głośniku który posiadam, a jakbym dozbierał na Daytona to jedynie musiałbym wymienić głośnik, bo odległość między przeciwległymi otworami mocyjącmi jest taka sama i jest tyle samo otworów, więc nawet niemusiałbym przerabiać przedniej ścianki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będąc pewnym parametrów głośnika niczym nie ryzykujesz budując OZ, głośnik i tak zagra, tym przypadku litraż stanowi strojenie głośnika. A co do BR, przy złym strojeniu możesz go zniszczyć, no i będziesz musiał zapchać otwor jak wymienisz na Dytona :) oby nie skarpetą :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.