Skocz do zawartości
IGNORED

AUDIOFIL - im starszy ym gorzej słyszy !


janunio

Rekomendowane odpowiedzi

Najbardzej doświadczeni fani audio mają już swoje lata.

Fizjologia słuchu jest brutalna w tej sprawie;

 

Im jesteśmy starsi tym gorzej mają się nasze receptory wysokich pod-pasm.

Np. powyżej 10 000 Hz.

A to właśnie pasmo ma zasadnicze znaczenie dla odbioru i oceny walorów HD AUDIO;

odczuwanie kierunkowości, brzmienie, jasność reprodukcji, alikwot wysokich.

Ta wrażliwość odbioru reprodukcji zanika wraz z wiekiem. Bo musi.

 

Ja to mam. WIEM !!!

Kto się jeszcze przyłączy do ważnej deklaracji ułomności ?

Pewnie nikt.

 

Skutek taki, że im bardziej stary Audio-Fil tym bardziej głuchy Ci on jest.

Proszę o komentarze.

Życzliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StaryM

(Konto usunięte)

Nie wiem dlaczego w kinie domowym o tym piszesz?

Do odbioru kina potrzebny jest jeszcze wzrok i jest on ważniejszy. Chyba, ze słuchasz dialogów w obcym języku, który znasz nie najlepiej, to wtedy i owszem, wytężasz słuch.

Oczywiście masz rację. Już zbliżając się do pięćdziesiątki większość z nas ma znacznie ograniczoną percepcję pasma.

Ja sam miewam się nie najgorzej bo słyszę jeszcze 13 kHz, ale moi znajomi w podobnym wieku kończą na 10kHz. Jestem w wieku 50+ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mieć 5 dyszek żeby pewnych częstotliwości nie słyszeć lub słyszeć inaczej. Proste badania słuchu brutalnie to pokazują. Niedawno uciąłem sobie miłą pogawędkę z panią która mi takie badanie wykonywała. Okazało się że odchylenia 10 dB są w normie. Bardzo często zdarza się 20dB i więcej u ludzi w okolicy 30-tki i najczęściej w zakresie niskich częstotliwości. Skoro to standard to pytanie jak np. traktować reckę kolumien albo opinię na forum gdy ułomność słuchu takiej osoby jest "zwyczajna" ale słuch raczej na pewno nie liniowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im jesteśmy starsi tym gorzej mają się nasze receptory wysokich pod-pasm.

Np. powyżej 10 000 Hz.

A to właśnie pasmo ma zasadnicze znaczenie dla odbioru i oceny walorów HD AUDIO;

odczuwanie kierunkowości, brzmienie, jasność reprodukcji, alikwot wysokich.

Życzliwe.

Alikwoty, sroty, pierdzioty…

;)

Poczytaj, posłuchaj.

Częstotliwości ponad 10kHz nie mają znaczenia w postrzeganiu muzyki.

Wszystko dzieje się niżej.

I staruszkowie (moja Teściowa;) mogą słyszeć znakomicie i przeżywać wzruszenia muzyczne.

 

Tak, że spoko.

A i dodam, że mimo lat już, słyszę dużo wyżej niż normy…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiele razy robiłem badanie na audiogramie, mogę się pocieszyć, że sporo powyżej średniej dla mnie, znaczy się wieku.

Wynik badania jest często brutalny, także rozmawiałem z osobami, które te badania wykonują. Co ciekawe badania takie wykonywałem w różnych miejscach i badanie zawsze było tylko do 10Khz, więcej podobno nie ma potrzeby robić, jak człowiek słyszy do tej częstotliwości to uznaje się, że wszystko słyszy.

Ludzie przychodzą święcie przekonani, że wszystko ok, a po badaniu okazuje się, że mają bardzo duże ubytki słuchu. Jeszcze inna ciekawostka, że przychodzą na badania będąc pewnym, że bardzo dobrze słyszą po czym na audiogramie wychodzi, że są na wpół głusi. Dostają skierowanie do laryngologa na płukanie uszu, po czym przychodzą ponownie na badanie i słuch jest dobry :)

To tak w nawiązaniu do redaktorów audio i wielu audiofili, ciekawe jak tak naprawdę słyszą.

Redaktorzy pisemek i portali audio powinni obowiązkowo pokazywać wyniki badań słuchu :)

 

Dowiedziałem się też, że podobno dzisiejsza młodzież ma bardzo zły słuch, nastolatkowie są często na poziomie 50 latków. Znaczny udział ma rzekomo częste, głośne słuchanie przez słuchawki np. z telefonów, mp3 itd. Dyskoteki z potężnym nagłośnieniem też podobno robią swoje. W ogóle w naszym otoczeniu w jakim żyjemy hałas rośnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I staruszkowie (moja Teściowa;) mogą słyszeć znakomicie i przeżywać wzruszenia muzyczne.

Grzegorz jak posadzisz teściową na przeciw 30cm basowców i dasz poweru to na pewno przeżywa muzykę jak czuje stope perkusji na klacie, a nawet podryguje w jej rytm, co nie znaczy że słyszy czy lubi tą muzykę :)

 

Musisz rozróżniać objawy :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Teściowa to nie zmarlak jeszcze ;).

Jak dam czadu na jakichś imprezach rodzinnych, Żona zazwyczaj robi fochy (że za głośno i co goście pomyślą), Teściowa z uznaniem kiwa głową (;D) a ja zwyczajnie popisuję się przed goścmi... ;)

Największy ubaw mają dzieciaki...

 

Ot, ostatnia Wigilia i kolędy Grześka Turnau i Małas Godlewskiej.

Wspaniały sopran koloraturowy, potężne transienty na wokalach… kieliszki drżały…

 

Jak się mogło nie podobać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj, posłuchaj.

Częstotliwości ponad 10kHz nie mają znaczenia w postrzeganiu muzyki.

Wszystko dzieje się niżej.

 

To co tu się dzieje twoim zdaniem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dwa urywki 1 plik podbite pasmo 14-16kHz, drugi plik wycięte, zgodnie z tym co piszesz jak wszystko dzieje się niżej, to nie powinno być różnicy. Kto chce może ściągnąć i porównać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i czego nie zrozumiałeś w utworze o uciętym paśmie?

 

Brak jakiego waloru utworu muzycznego (melodyki, rytmiki, dynamiki, agogiki, artykulacji, harmoniki, kolorystyki ), odebrał Ci możliwość zrozumienia, odczuwania, wzruszenia utworem...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jak gadam przez telefon w sumie też wszystko rozumiem :) A co słychać czego nie, ściągnij, posłuchaj. Bynajmniej ma to wpływ na postrzeganie muzyki, więc nie może tego pasma nie być proste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz.

Nie rozmawiamy o wyższości pasma 20kHz na 10kHz. Wynik próby jest oczywisty, zapewniam, również dla 50+ latka.

 

To powinno być dla wielu młodych Forumowiczów pocieszające, bo kilku, tych z hi-end`u, używa swojego młodego wieku jako elementu decydującego w słyszeniu tego i owego...;)

Ja wskazuję tylko, co jest priorytetem w strukturze kompozycji muzycznej. A z jej rozumienia, podziwiania,... bierze się wrażliwy, pełny odbiór...

 

A wy młodzi wyskakujecie tu z jakimiś bzdetami i nie potraficie nawet nazwać, opisać zjawisk.

 

Natomiast, zgadza się; audiofil dąży do jak najpełniejszego przekazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo 20 - 16 kHz podawane jest jako wzorcowy przedział LINIOWEGO odbioru zdarzeń dźwiękowych.

Słyszymy znacznie wyżej. Ale już nie liniowo.

 

Podstawa dla HD Audio to właśnie górny zakres odbieranego pasma.

To tylko tam jest problem z transferem danych, bo jest gigantyczny bitstream.

Taki, że SPiDF się nie wyrabia. I po to właśnie dla tej części całe zamieszanie z HD AUDIO.

 

alikwota - częstotliwość towarzysząca, będąca krotnością podstawowej. W górę i w dół.

Są instrumenty ubogie (flet, śpiew ptaków, gitara nylonowa ) i bogate (czynele dr.) w alikwoty.

 

To alikwoty budują walory brzmieniowe poszczególnych głosów.

 

Z wiekiem wrażliwość na wysokie pasmo spada.

Taka jest fizjologia i nikt tego nie zmieni.

Nawet śmiałym wpisem na forum.

 

Na koniec moje ulubione pytanie:

co się dzieje z dźwiękiem przy artykulacji ŁOŁ ?

Np. trąbka z tłumikiem, gitara z CryBaby tgz. kaczka czy efekt paszczą ŁOŁ.

Kto wie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.