Skocz do zawartości
IGNORED

Głośnik dookólny


Arku

Rekomendowane odpowiedzi

Jak najbardziej można. XT25TG30 rozbierałem. Klej którym jest przyklejony ten "pypeć" jest rozpuszczalny w wodzie. Trzeba go lekko zmoczyć małym pędzelkiem po paru minutach robi się matowo biały. Wtedy wydłubuje się go igłą do szycia. odchodzi całkiem dobrze. Nie trzyma się kopułki. Wtedy trzeba rozhuśtać "pypeć" i go po prostu wyciągnąć. Po drugiej stronie jest mały zatrzask. Przy czym klej który znajduje się między pypciem i membraną ma dosyć istotny wpływ na charakterystykę. Jak się znowu wkłada to koniecznie przestrzeń między "pypciem" a membraną trzeba wypełnić tak jak to było w oryginale.

 

Tak to mniej więcej wygląda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no Cadam już ten link wkleił. Ale może da się mocować lustro do "pypcia", bez rozbierania? Chociaż konstrukcja pod nim wygląda słabo. Wiec może tylko wykorzystać go jako dodatkowy punkt podparcia lustra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ten link już był, ale wspominaliście o montowaniu glosnika tylem do góry, wiec...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

dodałbym jeszcze TimeDomain Speakers w tym Yoshii9

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

a mnie caly czas fascynuje MSW Mangera.

 

A Troels zjechał Mangera: "I've had the opportunity to review the Manger MSW transducers and my expectations were high. I had hoped these one-of-a-kind drivers had the answer to phase distortion and impulse correctness, but I was seriously disapointed. These drivers have a high magnitude of nonlinear distortion and fortunately I found another article confirming this, because after decades of praise I was a bit nervous to rock the boat. I don't say these drivers are useless, but they have serious limitations on terms of portraying the depth of an acoustic scenario (lack of dispersion) and they don't go loud before distortion becomes clearly audible."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co robić, można tanio kupić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto liczy na minimalne koszty spodziewając sie wielkich efektów,ten nie osiągnie wiele.

Cadam,słyszę o tych poszukiwaniach od chyba dwóch lat i nic żeś ciekawego nie zbudował,inni też...Nie chodzi o przechwałki,ale o działanie praktyczne!Najlepsze pomysły pozostaną zawsze nic nie warte gdy nie będą wykonane i udoskonalone,a to wymaga wysiłku.

Na marginesie,radzę nie podpowiadac innym o własnych pomysłach.

 

Father PIO,nie bez powodu stoją tam mbl 101D...Oczywiście szukać można dalej.

Wogóle dziwacznie się zachowujesz,twierdzisz że nie warto budować choćby reflektorow akustycznych bo to i tamto.Jednak przewyższają standardowe pudełka.Stereofonia jest bardziej głębsza i sweet spot nie ogranicza warunków do wąskiego miejsca odsłuchowego,a o to właśnie chodzi np.Paltonowi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

A ty w ogóle dziwacznie piszesz, chyba nie na temat... Ja pisałem o reflektorach, ze nie warto? Cała idea omni z głośnikiem strzelającym do góry opiera się na reflektorze. Albo czegoś nie przeczytałeś, albo niedokładnie. Sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo piszecie tylko z innego punktu. BS to jakby brak odbicia fali od przedniej ściany obudowy. Dla częstotliwości od niej dłuższych następuje ugięcie.

W mieszkaniu jakoś nigdy nie czułem braków z tego powodu. Zawsze starałem się tak stroić żeby średnica była wyraźną i bas nie dominował, ale nie zastanawiałem się czy BS jest wtedy mocno czy słabo skompensowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Jeśli dla ciebie odbicie = ugięcie, to rzeczywiście lepiej, żebyś się starał nie wypowiadać.

 

Popatrz na mój avatar i powiedz mi, gdzie tam jest ugięcie? Odbicie jest i owszem.

 

To samo piszecie tylko z innego punktu. BS to jakby brak odbicia fali od przedniej ściany obudowy. Dla częstotliwości od niej dłuższych następuje ugięcie.

W mieszkaniu jakoś nigdy nie czułem braków z tego powodu. Zawsze starałem się tak stroić żeby średnica była wyraźną i bas nie dominował, ale nie zastanawiałem się czy BS jest wtedy mocno czy słabo skompensowany.

 

BS to odbicie fali od ścianki przedniej. Zwiększa on ilość fali odbitej, w stosunku do bezpośredniej wydostającej się z głośnika. Najgorsze w BS jest to, że występuje on w najbardziej newralgicznym punkcie (wysokich i średnich tonów co wynika z długości fali), gdzie człowiek ma największą czułość na wszelkie zniekształcenia. Fala wydostaje się z przetwornika, odbija się od ścianki przedniej (w niewielkim stopniu, ale jednak się zniekształcając) i z opóźnieniem czasowym, dociera do ucha.

Wyklejenie przedniej ścianki materiałem pochłaniającym, powoduje minimalizacją efektu BS. Nie trzeba wtedy kompensować zwrotnicą BSu, co także jest korzystne dla dźwięku. Przy okazji, można również wyeliminować ugięcie fali. Zaoblenie krawędzi + oklejenie ich materiałem, powinno tak właśnie skutkować. Gdzieś czytałem, że dla danej długości fali (a więc ok. połowy całej szerokości ścianki), promień powinien wynosić min. 1/8 jej długości.

Jedyny minus oklejenia filcem itp. to estetyka...

 

Jeśli się w czymś mylę, to chętnie posłucham mądrzejszych. Nie wszystko człowiek wie.

 

Pozdrawiam

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw zdefiniujcie Baffle Step...

 

Stopniowy wzrost kierunkowości powoduje zwiększenie promieniowania do przodu, teoretycznie o 6dB.

Ma związek z wielkością przedniej ścianki przesuwając ten wzrost po osi częstotliwości...

 

Niższe dźwięki są mniej kierunkowe, "oblewają" zespół głośnikowy...

 

Z powyższego wynikają odmienne interpretacje: odbicia lub ugięcia. Ale przynajmniej zgadzacie się, że BS to wzrost natężenia dźwięku mierzony od czoła, zaznaczający się w górę od pewnej częstotliwości...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Grzegorzu, właśnie o takie dociekania mi chodzi. Jeśli przeszkadzam tutaj, to możemy się przenieść np. do "Kształt obudowy...".

 

Mówisz o wzroście natężenia, a co z opóźnieniem czasowym? Występuje tak jak sądzę?

Jest też kwestia samego odbicia. Na ile fala wtedy się zniekształca... ile zostaje pochłoniętej, ile odbitej itp.

Po coś Piotr Nykiel nadał obłe kształty kolumnom używanym na katedrze wydziału akustyki, gdzie prowadzi zajęcia. W kolumnach tradycyjnych, wykleił fronty filcem, podobnie jak Ty. Musi mieć to wpływ na dźwięk i to sądzę, że duży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Popatrz na mój avatar i powiedz mi, gdzie tam jest ugięcie?

 

BS to odbicie fali od ścianki przedniej. Zwiększa on ilość fali odbitej, w stosunku do bezpośredniej wydostającej się z głośnika

 

Przeanalizuj kształt czoła fali i zrozum, że NIE MA tam odbicia w zakresie, który nas interesuje. Wyjaśniam, interesujący jest zakres częstotliwości średnich. Odbijają się fale o częstotliwościach wyraźnie krótszych, niż wymiar ściany, a to nas nie interesuje kompletnie w rozpatrywaniu baffle step, który prawidłowo po polsku nazywa się SPADEK DYFRAKCYJNY. W zakresie częstotliwości średnich kierunkowość głośnika jest na tyle mała, że czoło fali jest w przybliżeniu kuliste, więc nie ma się co odbić. Przestań traktować falę akustyczną jak promień lasera, to tak nie działa. Fala 700 Hz czy 1500Hz z midwoofera jest prawie półkulą, a nie wiązką. Fale o długości mniejszej od wymiaru ściany promieniują w przednią półprzestrzeń, po czym, ze spadkiem częstotliwości, fala zaczyna się UGINAĆ i zaczyna promieniować w tylną półprzestrzeń. Ty myślisz, że nie masz ugięcia fali, bo zrobiłeś kulę?

 

Reasumując, całkowicie mylisz i mieszasz dwie rzeczy. Nie wykleja się niczego filcem, żeby pochłonął fale o częstotliwościach w zakresie BS (kłania się nieznajomość właściwości materiałów tłumiących i zależności pochłaniania od proporcji długości fali do głębokości wnikania), tylko żeby pochłonął fale znacznie krótsze. Tam rzeczywiście występuje odbicie od przedniej ściany, które nie ma nic wspólnego z BS i zachodzi najsilniej w miejscu "przejścia" promieniowania z głośnika niskośredniotonowego (który promieniuje 3k już dość kierunkowo) na głośnik wysokotonowy, który rozprasza 3k bardzo szeroko i powoduje właśnie odbijanie się fali od fronu (propozycja: zrób eksperyment polegający na tym, że silnie wytłumisz filcem front typowej kolumny, z gwizdkiem kopułkowym czy pierścieniowym, zobaczysz, że dźwięk się zmieni; potem wytłum filcem kolumnę, która ma tweeter w tubie o stałej kierunkowości, powiedzmy w kącie 90 stopni, a przekonasz się, że nic się nie zmieni). Za wzrostem częstotliwości, fale promieniowane przez tweeter TAKŻE przestają się odbijać, bo zaczyna on skupiać promieniowanie na osi. Stąd płynie np. taki wniosek, że na froncie interesujący jest materiał o silnym pochłanianiu w wąskim zakresie częstotliwości, bo dokładnie wiadomo, jakie częstotliwości odbijają się od frontu i jest to zakres kilku kHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodek Dyfrakcyjny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

U mnie na uczelni był to spadek nie schodek, tak czy inaczej - dyfrakcyjny.

 

Natomiast w samym artykule jest BZDURA, bo to nie jest wzniesienie, tylko SPADEK. Proponuję pomiary z zachowaną skalą decybelową, wyraźnie widać, że efektywności poniżej BS brakuje (jest 6 dB za mało), czyli jest to spadek, a nie wzniesienie, efektywność powyżej BS nie rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Czy ten pomysł z czterema średniotonowymi (chyba) nie wydaje Ci się dziwny? Jakie anomalie może to spowodować?

 

Podsunąłeś mi tym pomysł. Co by było, gdyby wziąć lustro o dużej średnicy, powiedzmy 30 cm, i rozmieścić pod nim "wianuszek" Visatonów FRS 8?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BS to odbicie fali od ścianki przedniej. Zwiększa on ilość fali odbitej, w stosunku do bezpośredniej wydostającej się z głośnika.

Równie dobrze można określić jako spadek dyfrakcyjny czyli ugięcie fali na ścianie przedniej które zmniejsza ilość fali odbitej w stosunku do wydostającej się z głośnika w obudowie.

 

A tak w ogóle, to jest bicie piany.

 

zależy jeszcze jaką częstotliwość będziemy rozpatrywać.

 

a, widzę, ze Father już wyjaśnił.

 

ps. oprócz Vistonów FRS8 sa jeszcze mniejsze szerokopasmowe. takie o średnicy zbliżonej do 1'. Można je ściślej upakować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.