Skocz do zawartości
IGNORED

Moje pomieszczenie odsłuchowe


arczi87

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji pewnych planów chcę skonfrontować swoją wizję pomieszczenia odsłuchowego z wiedzą reszty użytkowników. Liczę na konstruktywną krytykę, która pozwoli osiągnąć maksymalny rezultat przy minimalnym nakładzie finansowym.

 

 

Co do pomieszczenia, to nowy dom (na moją niekożyść już wybudowany), strop wylewany, ściany z cegły dziurawki. Generalnie materiały o dużej masie, które basu raczej nie przepuszczają. Stąd silnie zaznaczone mody pomieszczenia. Pomieszczenie będzie docelowo tyko i wyłącznie pod audio (może regały z książkami). W kwestii estetycznej to ściany są gołe i nie przewiduje stawiania zbędnych mebli i inny nieprzydatnych elementów. Oczywiście pomieszczenie to prostopadłościan (ewentualnie przejściowo bliżej sześcianu kwestia przeniesienia się z jednego pomieszczenia do drugiego). Pomieszczenie oczywiście jest symetryczne.

 

Część będzie podzielona zgodnie z sugestią BBC tłumienie przód rozpraszanie tył. Choć tak jak wspomniałem będzie odejście od tej zasady. Z resztą nie ma co się trzymać kurczowo pewnych założeń.

 

Ustawienie sprzętu na ścianie krótszej, ustawienie będzie na zasadzie jakiegoś kalkulatora dla minimalizacji negatywnych zjawisk (odpuszczę sobie opisywanie każdy wie o co mi chodzi). Pewnie korekta względem pomiaru i montażu konkretnych elementów.

 

Podstawowa zasadą, która będzie główną determinantą jest brak inwazyjności. Więc żaden z elementów nie będzie mocowany na stałe raczej będą to wolno stojące elementy.

 

Klasyka tematu to określenie modów pomieszczenia, wyniki z kalkulatora pokrywają się z pomiarami, choć sugerując się tylko kalkulatorem można by było zaliczyć wtopę. Do sedna, podstawowym elementem do walki z niskotonowym modem będzie Rezonator Hermoltza. Oczywiście będzie on wolno stojący ze względu na moje wcześniejsze założenie. Z pomiarów wychodzą dwa, trzy najniższe mody. Z czego jeden obrzydliwie dokuczliwy dość wysoko.

 

Otwory RH będą na przedniej ściance. Oczywiście będą to narożniki po stronie kolumn. RH będą w formie wolno stojących prostopadłościanów. Otwór konkretnego RH będzie znajdował optymalnie dla danego modu. Sprawdzone węzły i strzałki konkretnych rezonansów. Na początek planuję zrobić kilka i dokonywać pomiarów bo może się okazać, że będzie dało się załatwić temat mniejszą ilością. Nie wykluczam mniejszych RH na ścianach bocznych ale to później dla pedantycznego wygładzenia charakterystyki.

 

Dochodzimy do momentu gdzie czas „wybrzmienia” rezonansu nie jest dłuższy niż średni dla przedziału 20Hz -200Hz .

 

Kolejnym elementem na ścianie za słuchaczem będą corner trapy. Panel postawiony w rogach pomieszczenia. Elementy te działają słabiej niż RH za to działają na każdą fale która swój początek znajduje w rogu pomieszczenia. Stosując ten element mam zamiar osłabić „każdy” mod co powinno prowadzić do linearyzacji pasma w przedziale 20Hz – 200Hz.

 

W tym momencie nastąpi poszukiwanie miejsca dla kolumny głośnikowej. Tak jak wspomniałem będziemy szukać najlepszego stosunku odległości kolumny do pobliskich ścian. Dodatkowo będziemy minimalizować efekt SBIR więc w osi X i Z będą ustawione pochłaniacze o jak najszerszym i najwyższym współczynniku pochłaniania. Co powinno zapewnić w miarę liniową odpowiedź zestawu w najniższych częstotliwościach.

 

Kolejnym etapem będzie określenie części wizualnej (kanapa/fotel/dywan itd.) i ocena wielkości wpływu na RT60. By nie było zaskoczenia po wniesieniu np dużej kanapy.

 

Kiedy zostanie to spełnione będzie można zastanowić się nad kształtowaniem RT60 głównie 200 Hz – 4 kHz.

 

Podstawowym zagraniem będzie postawienie dyfuzorów 1D w miejscach pierwszych odbić (bocznych). Przewidywana budowa to MDF 23n na około 600 Hz. Panowie minimalną odległość od dyfuzora liczycie od dna czy od frontu? Ten wyliczony ma około 20 cm głębokości myślę o głębszym. Zagospodarowane będzie 0,6m na szerokość lub 1,2m pytanie jak drogo wyjdzie mnie zrobienie tego. Powinno nam to zwiększyć czytelność źródeł pozornych, które mają się znajdować z „boku” kolumny.

 

Dalszą poprawę czytelności źródeł pozornych w głąb, chcę uzyskać instalując pomiędzy kolumnami około 0,5 m pochłaniacz. Może dwa dodatkowo w zależności jak będzie wyglądał RT60 no i czy będzie subiektywnie lepiej lub gorzej.

 

Na ścianie za słuchaczem (pomiędzy corner trapami) będzie stosunkowo największa konstrukcja dyfuzor 1D około 270 cm szerokości i 200 cm wysokości. Będzie 97n i 550 Hz no i odległość to około 1,8 metra. Dokładnie to można by i

 

Na suficie rozważam dwie opcje 2D ze styroduru lub ostatnio wspomniana przez jednego z forumowiczów budowa Space Couplera w rzeczywistości zwykła kratownica, która będzie tania i w miarę skuteczna.

 

Na podłodze dywan dość gruby może zostanie podbity filcem w zależności od pomiarów.

Jeśli przy dość pustawym wnętrzu RT60 nie będzie satysfakcjonujący dojdą pochłaniacze ewentualnie z nałożoną siatką binarną.

 

 

Pozostaje kwestia regałów z książkami po obu stronach słuchacza. No ale trzeba będzie zobaczyć jak z miejscem.

Dołączam poglądowy rysunek pomieszczenia i konkretnych elementów. Większość albo jest policzona albo będzie. Więc proszę o ewentualne sugestie co mogę poprawić.

 

 

Mam nadzieję że jak wyłożę się w trakcie budowy to ktoś pomoże. Obecnie temat będzie rozwijał się bardzo powoli więc puki co mamy możliwość rozważenia każdego aspektu.

 

Pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RH będą w formie wolno stojących prostopadłościanów.

 

Nie lepiej zastosować taki rezonator o przekroju kolistym - np rezonator w kształcie rury pozwoli na zniwelowanie rezonansu wewnętrznego prawie do minimum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zastosować taki rezonator o przekroju kolistym - np rezonator w kształcie rury pozwoli na zniwelowanie rezonansu wewnętrznego prawie do minimum.

 

Zależy jak na to patrzeć bo przyjmując średnice to mamy 1 i tą samą odległość w prostopadłościanie jest kilka (w teorii gorzej dla rury). I tak odległości ścianek są wielokrotnością fal dużo wyżej od działania rezonatora. Więc nie powinno się tutaj nic dziać. Jedyne czego się można obawiać to dla najdłuższego wymiaru. tak jak ty masz np rurę na 2 metry to już jest w paśmie rezonatora itd. Zaś moje będą krótsze. Powiem Ci Marku brak mi jednoznacznej odpowiedzi. Bo trzeba by było zbudować dwa na tą samą częstotliwość i o identycznym strojeniu, no i porównać. Ja nie miałem okazji więc nie chcę gdybać. Choć jest to kwestia przemyślenia. Mam wrażenie że rura może mnie wyjść drożej i więcej z nią roboty będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że rura może mnie wyjść drożej i więcej z nią roboty będzie.

 

Ja miałem szczęście i załatwiłem 4 rury za 2 dobre flaszki :). Trzeba tylko pojeżdzić po mieście i poszukać ekipy kopiącej jakąś drogę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dwa panele welny roccwoll o gestosci 40kg/m3-to samo co isover pt80....?

 

– Co to jest?

– Dwa tysiące kolumbijskich pesos.

– To nie jest dwa tysiące pesos, tylko dwa razy po gówno warte tysiąc pesos!

– No tak! A jaka to różnica jest?

 

A jak Pan Siara mówi że to nie jest to samo to ja się z nim zgadzam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 34

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.