Skocz do zawartości
IGNORED

Lampy Luxman - pytanie do miłośników i ekspertów lamp :)


Xiaze

Rekomendowane odpowiedzi

Gość masza1968

(Konto usunięte)

Potrafisz czytać ze zrozumieniem w języku polskim ?

Ja po naszemu rozumiem ale Ty po angielsku chyba nie za bardzo - prawda?

 

Wiesz co oznacza skrót NOS?

Jeśli nie wiesz to sprawdź zanim będziesz się tym posługiwał w opisie aukcji bo ktoś koledze kiedyś kuku zrobi.

No i jeszcze jak się ma ten "NOS" do 70% emisji?

 

Tylko ta aukcja jest opisana poprawnie

 

http://allegro.pl/dobrana-para-telefunken-12ax7-lekko-uzywana-i2982036198.html

 

Resztę szczerze radzę poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po naszemu rozumiem ale Ty po angielsku chyba nie za bardzo - prawda?

 

Wiesz co oznacza skrót NOS?

Jeśli nie wiesz to sprawdź zanim będziesz się tym posługiwał w opisie aukcji bo ktoś koledze kiedyś kuku zrobi.

No i jeszcze jak się ma ten "NOS" do 70% emisji?

 

Tylko ta aukcja jest opisana poprawnie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Resztę szczerze radzę poprawić.

 

 

Śmieszny jesteś. Spójrz na opisy wielu aukcji na eb... i all... .. Doskonale wiem co znaczy NOS lecz "potocznie" tak opisuje się lampy ze starej produkcji w celu ich odróżnienia od obecnie produkowanych rosyjskich i chińskich lamp. W opisie aukcji wyraźnie piszę o tym, że są używane (a nie nowe), o ich emisji i o szacowanym okresie przydatności do pracy.

 

"... czep się swojej baby ...". To filmowe określenie doskonale pasuje do tej sytuacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

"Potocznie" 02icon_mryellow.gif

 

Potocznie to ja takie aukcje nazywam wałkiem.

Nie posłuchałeś dobrej rady - trudno. Skoro dobrze się czujesz waląc po rogach ew kupujących to Twój interes.

 

Masz "śmieszny" człowieku swoje "potocznie"

 

http://www.hifi.pl/slownik/nos.php

 

NOS, skrót

 

NOS to skrót od angielskich słów New Old Stock co oznacza Nowe za starych zapasów. Termin jest powszechnie stosowany nie tylko w odniesieniu do części w sprzęcie audio, ale także w innych dziedzinach (motoryzacja, sprzęt komputerowy, itd.).

Określenie NOS nie jest logicznie prawidłowe. Części NOS nie są nowe lecz nieużywane. Spotyka się też alternatywne tłumaczenia skrótu NOS, choć znaczenia są podobne. Inne warianty odczytywania skrótu to New Original Stock oraz New Obsolete Stock. Termin NOS może też być różnie interpretowany. W najprostszym ujęciu oznacza części, które zostały wyprodukowane dawno temu i nie były nigdy używane, ale może też chodzić o części, które wyszły z produkcji.

Na rynku audio skrót NOS jest najczęściej spotykany w odniesieniu do lamp elektronowych, ale nie tylko. Niektóre części NOS - zwłaszcza wspomniane lampy elektronowe - są poszukiwane przez hobbystów i mają wysokie ceny. Z tego względu produkowane są podróbki części oferowanych na rynku jako NOS. Pochodzenie części NOS i ich stan jest zróżnicowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Maciek jak widzę w opisie "używana NOS" to nie czytam dalej, wielu jest takich czarodziejów i ludzie się nabierają bo nie wiedzą co znaczy NOS.

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak to właśnie jest później , ktoś kupi od ( kochanego uczciwego rodaka ) lampy NOS i lament, bo lampa zjechana, bo kochany uczciwy rodak tłumaczy sobie NOS potocznie. Ehh.... ręce opadają, dziki kraj dzicy ludzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moje www.seozmagania.blogspot.com dla wszystkich ciekawskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano · Ukryte przez Fr@ntz, 27 Stycznia 2013 - brak kultury i trolling
Ukryte przez Fr@ntz, 27 Stycznia 2013 - brak kultury i trolling

I pomyśleć, że za ostrzeganie przed szrotami napadł na mnie mamel...

 

Bo masz cztery cycki))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza

I tak to właśnie jest później , ktoś kupi od ( kochanego uczciwego rodaka ) lampy NOS i lament, bo lampa zjechana, bo kochany uczciwy rodak tłumaczy sobie NOS potocznie. Ehh.... ręce opadają, dziki kraj dzicy ludzie

 

No właśnie "Uczciwy Rodak " czasem też sprzedaję lampy na alle... pozostałości po jakimś poprzednim wzmacniaczu albo jak mam nadmiar, jednak do głowy mi nie przychodzi aby napisać NOS i nie żądam absurdalnych kwot bo lampa z Ameryki i z lat sześćdziesiątych czy starsza.

Ale są tacy co każdemu szrotowi dorobią legendę, i chcą twoje ostanie gacie, ja na to nie idę i nie kupuję.

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć, że za ostrzeganie przed szrotami napadł na mnie mamel...

"mądrej głowie dość po słowie"

a krowa swoje

nikt nikomu myślenia nie zabronił, za to wszelkie próby ogłupiania powinny być karalne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamel, spróbujmy inaczej. Tu jest taka aukcja:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy jeśli kupię te lampy, to mam pewność, że nie kupię kota w worku? W podobnej sytuacji jest wiele osób, które myślą o NOSach. Chodzi tylko o to, że można się naciąć, a nie wszyscy wszystko wiedzą, jak ty. Myślenie nie boli, ale bez pomocy - tu, na forum - takich jak ty np. jest trudniej nie wtopić. Czemu nie pomagasz, lecz spoglądasz chmurnie z wyżyn pogardy dla mniej wiedzących?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamel, spróbujmy inaczej. Tu jest taka aukcja:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy jeśli kupię te lampy, to mam pewność, że nie kupię kota w worku? W podobnej sytuacji jest wiele osób, które myślą o NOSach. Chodzi tylko o to, że można się naciąć, a nie wszyscy wszystko wiedzą, jak ty. Myślenie nie boli, ale bez pomocy - tu, na forum - takich jak ty np. jest trudniej nie wtopić. Czemu nie pomagasz, lecz spoglądasz chmurnie z wyżyn pogardy dla mniej wiedzących?

 

Jak się chce usłyszeć jak grają stare lampy, to niestety trzeba zaryzykować i je kupić. Gwarancji niestety żaden sprzedawca nie da. Czasami się straci lecz gdy już trafisz na "swoje" lampy ze starej produkcji (potocznie nazywane NOS'ami czy się to komuś podoba, czy też nie - ważniejszy jest rzetelny opis lamp), to nie ma powrotu do bieżącej chińszczyzny.

 

Kto zaryzykował i trafił, to wie. Innym pozostaje biadolenie jak to drogo, że bez gwarancji i nieuczciwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie spoglądam chmurnie lecz myślę i postępuję jak duży, odpowiedzialny chłopiec

sam podejmuję ryzyko, sam dostaje po dupie albo cieszę się satysfakcją,

moja setka transakcji na ebay.us to były "legendy" które by poznać, musiałem kupić

ile wtopiłem? nie ważne, bez tych doświadczeń nie miałbym ani prawa ani odwagi by przedstawiać czasem własne, czysto subiektywne opiniie

nie zgadzasz się, twoje prawo, tylko czy Ty wiesz o czym piszesz?

i tak myśli wielu, dobre rady za free nie są w cenie lecz gdy samemu włoży się palec do ognia - doświadczenie bezcenne

 

Ja bym się o te 84-ki nie obawiał ale ani nie przepadam za ta marką ani takich pieniędzy nie zapłacę, kilka lat wstecz za podobny kwartet dałem 160€ i uważam, że to dosyć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem było ci łatwiej kiedyś, bo twoje ryzyka były tańsze. Ja nie dbam o pieniądze w sprawie eksperymentów, słuchałem wielu lamp, także tych NOS, a Psvane chwalę dlatego, że dobrze brzmią (a kosztują sporo), a nie dlatego, że jestem w nich zakochany. Chmurnie spoglądasz, bowiem dla ciebie istnieje kategoria "dobre rady za free", a nie dobre rady "z dobrego serca". Wtopiłeś kasę, wszystko wiesz i dlatego nie dzielisz się wiedzą, bo gardzisz tym, kim sam kiedyś byłeś: żółtodziobem. A takich jest wielu na forum. Ale czy bycie żółtodziobem oznacza, że jest się bezmyślnym gówniarzem? W twoim świecie chyba tak. Chodzi o to, że gubi cię pycha. Lubisz porzekadła... A więc masz: zapomniał wół, jak cielęciem był. To o tobie, mamel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre rady "z dobrego serca" - napisz tak do parantulli, niech się chłop uśmieje

on kocha takich wujków dobra rada

zapomniał wół, jak cielęciem był. To o tobie, mamel. - nie kolego, ja to ten na rowerze

reszta bez odbioru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po co ten jad, ja się pytam?

Czy można poważniej? Jak odróżnić czy to naprawdę NOS ( New Old Stock ) mając lampę w rękach, czy miernik może to pokazać ? oraz mam pytanie czy lampa nigdy nieużywana, leżąca w pudełku od lat '60 może stracić na swojej emisji?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" When The Music's over, turn out the lights"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pomierzysz lampę miernikiem to już teoretycznie nie jest NOSem, jednak jeszcze się przyjmuje że NOS, emisja powinna być powyżej norm katalogowych. Mając lampę w rękach też teoretycznie widać czy nie była używana, ale jest to bardzo złudne. Lampa która leżała w pudełku 60 lat w zależności od warunków przechowywania ma prawo nie nadawać się do użytku.

Pozdrawiam,

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cze

Wiele razy było na tym forum poruszane tematy NOS-ów . Nikt nikomu nie każe kupować lamp w ciemno ( zostawiając dokładne tłumaczenie co to NOS-y ). Zawsze można poprosić o dokładne pomiary, metodologię , typ miernika z notą katalogową wskazanych lamp. Po prostu ze względu na wielką różnorodność lamp produkowanych w latach 45 - 70 warto się z tematem zapoznać.A tak poza nawiasem np 12au7 która katalogowo ma mieć 11.5 mA lub 12ax7 i 1.2 mA na anodę a ma 12,6 i np. 1.3 mimo że pracowały ileś tam godz w różnych urządzeniach ciężko nazwać NOSami mimo że popracują wiele lat i ciągle dadzą wielu słuchaczom wiele wrażeń

Pozdr

 

P.S. Mimo że faktycznie NOSów ciągle coraz mniej na świecie - tych najpopularniejszych oczywiście - uparcie zachęcam do kupowania zamienników które są wcale nie gorsze - ale o tychże warto poczytać w innych wątkach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma trudnych głośników - tylko prądu czasem brak

Ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza_ck

(Konto usunięte)

No cóż, niektórzy tego nie rozumieją. Musi być napis NOS i tylko to się liczy. Są jeszcze tacy, co poza napisem NOS chcieliby mieć gwarancję, pomimo tego, że producent danych lamp zwinął już swój biznes kilkadziesiąt lat temu. Niektórzy jednak tego nie rozumieją, chcieliby dostać gwarancję i koniec.No cóż, taki ludziom pozostaje chińszczyzna lub radzieckie lampy z bieżącej produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, niektórzy tego nie rozumieją. Musi być napis NOS i tylko to się liczy. Są jeszcze tacy, co poza napisem NOS chcieliby mieć gwarancję, pomimo tego, że producent danych lamp zwinął już swój biznes kilkadziesiąt lat temu. Niektórzy jednak tego nie rozumieją, chcieliby dostać gwarancję i koniec.No cóż, taki ludziom pozostaje chińszczyzna lub radzieckie lampy z bieżącej produkcji.

 

 

Cham się uprze i mu daj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj tylko stare lampy (NOS) - wszelkie nowe wynalazki sobie daruj - szkoda czasu i pieniędzy a pieniądze jakie niekiedy za te nowe lampy wołają to o pomstę do nieba woła - na ebay-u jest troszkę tego - trzeba dokładnie sprawdzić sprzedawcę lamp i powinno być dobrze

Żadne nowe lampy - począwszy od tak "legendarnych" shuguang treasure black series 6CA7m svetlany wing C Golden Lion-y Tung Sole i electroxarmonixy nie dały mi takiego grania jak taniutkie (jak na nos-y) JAN Philips. - przy dobrym wzmaku szkoda wkładać do niego lampy z nowej produkcji - będzie to chińczyk z "firmowym logo" i tyle - właśnie markowe wzmacniacze dopiero pokazują na co je stać na NOS-ach

Mój znajomy w Lebenie 300 - chwali sobie bardzo lampy EL84 Amperexa - drogie i trudne do kupienia, genialne ponoć są mullardy nie złe miniwaty Philipsa. Są jeszcze telefunkeny, simensy - jest w czym wybierać - i każda z tych lamp będzie o parę klas lepsza niż Psvane - moim zdaniem warto zaryzykować.

Lepiej słuchać krócej - jak to szub B pisze na szrotach - pięknego dźwięku - niż dłużej gównianego na lampach z nowej produkcji - i tak kiedyś będziemy do tego zmuszeni - ale teraz póki są jeszcze dostępne stare lampy - korzystaj z tego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo D, jak zawsze, radykalny w poglądach, choć jeszcze 3,5 roku temu pisał, że "nie znam się na lampach". Pewnie przez te 3 lata zdobył nowe doświadczenia, jednak głęboko myli się w kwestii Psvane, bo to nie jest byle jaka chińszczyzna, ale lampy o znakomitym brzmieniu, choć trzeba mieć cierpliwość, by je wygrzać. Z NOSami trzeba uważać, chociaż zapewne można kupić wspaniałe lampy (kwartet 84 TFK za 1500 złotych z niewiadomego źródła - bez problemu) o wspaniałym brzmieniu. Może kolega ma złe doświadczenia z Psvane, ja mam znakomite. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć jeszcze 3,5 roku temu pisał, że "nie znam się na lampach".

3,5 roku z Lebenami CS 300 i CS600 i przerzuceniu z 10 kompletów lamp - zwłaszcza z nowej produkcji uświadomiło mi trochę - myślę że trochę doświadczenia zdobyłem - więc proszę się nie kompromituj się bardziej swoimi bzdurnymi wpisami...

Nikt ci nie karze kupować nos-ów - twój wybór twoja kasa - ale nie pisz głupot - nie neguję jakiegoś ryzyka - zawsze jest - ale kupując mądrze od sprawdzonych sprzedawców - je minimalizujesz - a lampki z obecnej produkcji w porównaniu to tanich nie zbyt nawet wyszukanych nos-ów.... oceniam maranie - mimo że to były najlepsze z obecnie dostępnych.

A co dożywotności nowych lamp - to poczytaj jak padają nowe svetlany wing C i twoje cudowne shuguang - że aż sklep lampy elektronowe wstrzymał ich sprzedaż - to dopiero szroty...( po 2 miesiącach pożegnałem nową kwadrę 6550 WingC za 800zł...)

Kup 2-3 kwadry Nos-ów (zapewne koledzy ci podpowiedzą od kogo i gdzie - aby był to w miarę pewny zakup) i zrób sobie porównania - bo na razie ubzdurałeś sobie jakąś chorą teorię i jej się trzymasz.... - więc to raczej twoje poglądy są radykalne - tak of top

I naprawdę ci szczerze radzę - kup nos-y - póki jeszcze można - bo za nie długo i tak będziemy skazani na lampy z nowej produkcji - więc jeszcze się nasłuchasz "cudownych" golden lionów i psvane.

Pamiętam jak pierwszy raz miałem lebena cs300 w domu parę lat temu - wybór nos-ów był ogromny - np. el84 mullarda dobrze dobrana kwadra kosztowała ok 400-500zł - dziś upolować kwadrę to cud - a ceny po 1200-1500zł...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo D, piszesz, że się kompromituję, że popełniam bzdurne wpisy, że mam chorą teorię... Chłopie, coś ci dolega? Skąd ta agresja? To bezczelne chamstwo w twoich wypowiedziach? Słucham na Psvane bardzo długo, nic mi nie padło. Napisałem swoją opinię. Czego ty się tak pienisz? Jesteś agresywny jak mało kto. Zejdź ze mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SzuB - gdzie ty tu widzisz agresję? w moim wpisie?

 

To że wyciągasz jakieś nie racjonalne argumenty - nazywasz agresją? (które Ciebie - po prostu kompromitują - bo 3,5 roku temu lebena miałem zaledwie dwa tygodnie w domu.... chyba każdy logicznie myślący człowiek wie że przez 3,5 roku to można wiele się nauczyć... i chyba każdy logicznie myślący wie że nie wszystkie NOS-y to szroty...)

 

Człowiek ci szczerze z własnego doświadczenia radzi - mnie nic do ciebie - a tym bardziej jakaś agresja w twoim kierunku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie napisałem, że wszystkie NOSy to szroty, ale że coraz częściej można trafić szroty. Napisałem też, że dziwi mnie twoja radykalna postawa. Napisałem też, że uważam, że Psvane to znakomite lampy, taką mam opinię. I tyle w tym temacie.

Peace.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znakomite lampy poznajemy na zasadzie porównań - jak dla mnie niestety jak i dla wielu miłośników starych lamp - nie ma nowych znakomitych lamp - to tylko gorsze lub tragiczne substytuty - tego co było kiedyś i co już niestety przemija...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.