Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka w pokoju


Martelsa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pewien dylemat związany bardziej z akustyką niż z moim stereo. Posiadam budżetowy zestaw, który zadowala mnie swoim brzmieniem jak na tą półkę cenową, myślałem o jego zmianie na coś ciut wyżej. Od dłuższego czasu czytam różne artykuły o akustyce, tym tematem chciałbym zająć się zanim przystąpiłbym do zmiany zestawu. Problem polega na tym, że mam bardzo ograniczone pole manewru, pokój 22m^2 - kolumny stoją na dłuższej ścianie, na której jest kilka okien. Są również drzwi balkonowe, także jest sporo powierzchni szklanych. Co do samej akustyki, a raczej umeblowania, mam jeden narożnik zupełnie goły i słuchać sporą różnicę pomiędzy kolumnami, a dokładniej rozchodzący się bas z prawej strony(goły narożnik). Nie mam też możliwości wysunięcia kanapy o min. 50cm a i tak jest wąsko od kolumn do miejsca odsłuchu (2,10m). Budżet, którym dysponuję pozwoli mi na wybranie zestawu z przedziału 4-6 tyś. zł. Przy czym nie chciałbym zostawić tak tego pokoju, bo raczej nie jest powiedziane, że zagra to lepiej od obecnego w takich warunkach ?

Zwracam się do was z prośbą o radę, sam rozważam nad tym czy nie przenieść się po prostu na słuchawki a obecny zestaw sprzedać, na przyszłość wybrać odpowiedniejszy pokój i z nim bawić się z akustyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się do was z prośbą o radę, sam rozważam nad tym czy nie przenieść się po prostu na słuchawki a obecny zestaw sprzedać, na przyszłość wybrać odpowiedniejszy pokój i z nim bawić się z akustyką.

 

Adaptacja akustyczna zawsze niesie ze sobą pewną ingerencją w pomieszczenie odsłuchowe oraz dodatkowe koszty. Niestety nie zawsze jest znany rezultat tych zmian. Jak zależy Ci na poprawności to pomysł ze słuchawkami na obecnym etapie jest trafiony. Za ok 6 tyś, kupisz fajne słuchawki + wzmacniacz. Jest tylko pytanie, czy pasuje Ci obrazowanie sceny przez słuchawki? Ja osobiści wolę jednak kolumny.

 

Jak jednak chciałbyś coś poprawić w pomieszczeniu, to pomocne mogą okazać się zdjęcia lub plan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał się decydować ostatecznie na słuchawki to wystarczyłby mi zestaw za 1-1,4 tyś zł. Nie do końca chciałbym się decydować na słuchawki, ponieważ z czasem może być gorzej ze słuchem. Rzut podesłałem w wiadomości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki to erzac. Dobry na chwilę. Na dłuższą metę zawsze męczą.

 

Jakich słuchawek miałeś przyjemność użytkować?

 

Proponuję zapoznanie się z takimi dobrze wygrzanymi słuchawkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcie rzutu, aby było łatwiej coś doradzić.

 

 

Podaj jeszcze wymiary samego pokoju - długość i szerokość. Próbowałeś ustawiać kolumny na krótszej ścianie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższa 5,10m. Krótsza 4,30m.

 

Próbowałem ustawić kolumny na krótszej ścianie tj. tej w której są drzwi balkonowe. Postawiłem kolumny na niskich szafkach (mam monitorki) było trochę nisko, ale trudno było mi ocenić zmianę, być może za krótko robiłem odsłuchy. Natomiast tam gdzie znajdują się wysokie szafki również próbowałem ustawienia, z tym że kolumny nie stały już na meblach tylko wysunąłem je lekko od ściany i postawiłem na prowizorycznych standach.

Doszedłem do obecnego ustawienia ze względu na sam wzgląd dostępności do mebli w pokoju. Nie pasuje mi obecnie trochę to, że kolumny stoją wysunięte od ściany z oknami. Otwierając okna na noc latem mogłem przez przypadek zrzucić kolumny.

 

Zamieniając miejscami kolumny i kanapę nie próbowałem ale nie widzę tego przyszłościowo. Więc jedynie można jeszcze kombinować z innym ustawieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich słuchawek miałeś przyjemność użytkować?

 

Proponuję zapoznanie się z takimi dobrze wygrzanymi słuchawkami.

Od 15 lat używam HD 525. Ja rozumiem, że są słuchawki i "słuchawki", nie o to jednak chodzi. Wyraziłem swoją własną opinię na podstawie własnych doświadczeń. Słuchawki zawsze mnie męczą i nie dają takiej radości, jakiej oczekuję od muzyki.

 

Dłuższa 5,10m. Krótsza 4,30m.

 

Próbowałem ustawić kolumny na krótszej ścianie tj. tej w której są drzwi balkonowe. Postawiłem kolumny na niskich szafkach (mam monitorki) było trochę nisko, ale trudno było mi ocenić zmianę, być może za krótko robiłem odsłuchy. Natomiast tam gdzie znajdują się wysokie szafki również próbowałem ustawienia, z tym że kolumny nie stały już na meblach tylko wysunąłem je lekko od ściany i postawiłem na prowizorycznych standach.

Doszedłem do obecnego ustawienia ze względu na sam wzgląd dostępności do mebli w pokoju. Nie pasuje mi obecnie trochę to, że kolumny stoją wysunięte od ściany z oknami. Otwierając okna na noc latem mogłem przez przypadek zrzucić kolumny.

 

Zamieniając miejscami kolumny i kanapę nie próbowałem ale nie widzę tego przyszłościowo. Więc jedynie można jeszcze kombinować z innym ustawieniem.

Ja na Twoim miejscu ustawiłbym kolumny po przekątnej i nieco przemeblował pokój. Efektem będzie poprawa brzmienia pod każdym względem. Ewentualnie na którejś z węższych ścian. Monitory muszą stać na standach. Zamiana kolumn z kanapą jest ostatecznością, ale wtedy trzeba powiesić coś na tej ścianie, no i kolumienki nieco bliżej siebie i bardziej na wprost.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki zawsze mnie męczą i nie dają takiej radości, jakiej oczekuję od muzyki.

 

Ja też wolę prezentację muzyki poprzez zestaw głośnikowy. Zwróciłem Ci tylko uwagę, że są różne słuchawki i nie można tematu generalizować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu ustawiłbym kolumny po przekątnej i nieco przemeblował pokój. Efektem będzie poprawa brzmienia pod każdym względem. Ewentualnie na którejś z węższych ścian. Monitory muszą stać na standach. Zamiana kolumn z kanapą jest ostatecznością, ale wtedy trzeba powiesić coś na tej ścianie, no i kolumienki nieco bliżej siebie i bardziej na wprost.

 

Zobrazuj to na zamieszczonym przeze mnie rzucie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobrazuj to na zamieszczonym przeze mnie rzucie.

Nie masz łatwego zadania, ale trzeba szukać kompromisu. Usunąłbym nieco gratów, przestawił kanapę, ale co ja mam do tego? Tylko konflikt w rodzinie będzie. Rezygnacja ze stereo na rzecz słuchawek to błąd. Nawet w tym układzie, jaki masz teraz, da się stworzyć warunki do słuchania. Powodzenia. Najważniejsza jest muzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mógł zmieniłbym meble na inne i inaczej zagospodarował własny pokój. Jako, że mam co mam, to nic za bardzo nie mogę kombinować. Stąd ten cały temat, zastanawiam się od dłuższego czasu czy nie sprzedać stereo, zostawić płyty i kupić jakiś zestaw słuchawkowy (wzmac. + słuchawki + odtw.). Przeczytałem dość sporą część tematów z forum w dziale akustyka, jedyne co mam wspólnego z tym tematem w pokoju to ustawienie kolumn. Żadnych ustrojów, pochłaniaczów czy zaadaptowania podstawowych miejsc odbić. Układ, który mam teraz to chyba najlepszy układ wizualny i 'akustyczny'. Mimo iż jestem za tym aby kolumny były na krótszej ścianie.

Sprawdzę, czy nie da się jeszcze nic zmienić. Gdyby ktoś miał jakieś ewentualne propozycje, sugestie jestem na nie otwarty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden zestaw słuchawkowy nie będzie brzmiał jak zestaw stereo. To nie jest kwestia gustu, a praw fizyki.

 

Podobnie twierdzę, miałem możliwość odsłuchu topowych słuchawek - niestety nie przekonały mnie - wolę kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się jeszcze rozpatrzeć niektóre aspekty, gdzie pokój będzie funkcjonalny oraz będzie miejsce na system. Spróbuję również pożyczyć jakiś droższy zestaw stereo aby móc pobawić się jeszcze a akustyką. Jeśli się zdecyduję to napiszę w tym lub odpowiednim wątku dotyczącym budowy paneli akustycznych. O tym w sumie, jeszcze nie myślę, ale jakby wyglądała sprawa z ścianą za miejscem odsłuchu?

Kanapę mam przy samej ścianie, a nie za bardzo mam ją jak odsunąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym w sumie, jeszcze nie myślę, ale jakby wyglądała sprawa z ścianą za miejscem odsłuchu?

Kanapę mam przy samej ścianie, a nie za bardzo mam ją jak odsunąć.

 

Proponuje przeczytać, jest fragment o ustawieniu takie jak Twoje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie zobaczyć pełnej wersji artykułu. Ale w pewnym stopniu przybliżył mi lepiej pogląd na obecna sytuację z informacjami, które zgromadziłem do tej pory.

Dziś postawiłem kolumny ponownie na niskich szafkach. Spróbuję zamiast szafek postawić pod kolumny standy i ocenić sam efekt zmiany umiejscowienia odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ustawione kolumny na dłuższej ścianie to ja zacząłbym od zainstalowania solidnego karnisza i grubych zasłon na całej tej ścianie z oknami - na czas odsłuchu zasłaniać. Jeśli na drugiej ścianie masz drzwi balkonowe, to można zrobić to samo.

 

Co do powierzchni, to imho 22m2 kwalifikuje się już do normalnych kolumn podłogowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem kiedyś opcję grubych zasłon, ale wyjdzie tyle tego, że będzie to trochę bezsensowne. Tyle kurzu będzie się na tym zbierać. Zostałem przy żaluzjach i cienkich zasłonach. Poza tym musiałbym mieć zapewne jakiś materiał pluszowy, coś ala zasłony hotelowe?

Pobawię się jeszcze jakiś czas na krótszej ścianie.

 

22m^2 są wystarczające dla moich obecnych monitorków. Przy podłogówkach było nieciekawie, tym bardziej jeszcze z moją akustyką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnym ustawieniu (krótsza ściana) kolumny utraciły w pewnym stopniu na brzmieniu, bynajmniej nie ma teraz takiej stereofonii jak w ustawieniu kolumn przy dłuższej ścianie. Spodziewałem się zupełnie innego efektu. Uzyskałem jedynie parę lepszych zmian w barwie dźwięku gdy zwiększyłem odległość miejsca odsłuchu (min. 3m).

Wracam do starego ustawienia, zdecyduje się również na dyfuzory i pochłaniacze na bazie wełny mineralnej (DIY).

 

Jakieś propozycje co do rozmieszczenia dyfuzorów 2D ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.