Skocz do zawartości
IGNORED

ponownie pokój z aneksem 24m2 poprawa akustyki (onkyo + monitor audio)


gonzobart

Rekomendowane odpowiedzi

Tematów jak ten przewinęło się już wiele. Wszystkie czytałem i przeanalizowałem. Nie chcę powielać pytań, ale chciał bym dopytać co mogę jeszcze polepszyć w aktualnym ustawieniu. Odsłuch jedynie w stereo, czasem dodatkowo subwoofer. Obecny sprzęt (i na jakiś czas zanim dzieci nie podrosną ) to Onkyo DR-S2.0 + Monitor Audio MR2 połączone kablem Cordial CLS 225 (CLS225) 2x 2,5mm2

 

Odsłuch na dzień dzisiejszy nie jest najgorszy, ale słyszałem swój sprzęt w pomieszczeniu osłuchowym jak i innym pomieszczeniu mieszkalnym, na tych samych kablach podobnie rozstawiony i zabrzmiał naprawdę zadowalająco, jak dla mnie satysfakcjonująco. Usłyszałem i przestrzeń i głebię i wysokie były dobrze słyszalne ale nie nachalne. Nie chcę więc doszukiwać się bóg wie czego w sprzęcie, uwagi że jest budżetowy (bo taki jest i o tym wiem) nic nie wniosą. Dopóki dzieciaki nie wyrosną nie widzę sensu inwestować w sprzęt który jest w zasięgu ich wszędobylkich rączek. A zanim nie dopracuję tego istniejącego pomieszczenia akustycznie to i sprzęt za 20k lub więcej też nie zagra w pełni swoich możliwości. Być może w obecnej konfiguracji jest to poszukiwanie niedoścignionego...

 

Ale trochę faktów. Mieszkanie jest w nowym bloku z cegły, 2 pokoje 50m2. Gdy pokój dzienny był kawalersko umeblowany w jedną komodę rtv kanapę z miękką kapą i 2 podłogówki to wszystko wyglądało inaczej i inaczej brzmiało. Ale pojawiła się żona a w konsekwencji dzieci i inne spojżenie na wystój i urządzanie mieszkania. Nastąpiła życiowa rewolucja, jak i rewolucja w mieszkaniu. Z naszej sypialni zrobił się pokój dziecięcy a my przenieśliśmy się do pokoju dziennego. Wyleciała komoda a na jej miejsce wjechała prosty zestaw meblowy Besta z Ikei, podłogówki pojechały do rodziców i zmuszony byłem kupić budżetowe monitory

 

Obecny sprzęt (i na jakiś czas zanim dzieci nie podrosną ) to Onkyo DR-S2.0 + Monitor Audio MR2 połączone kablem Cordial CLS 225 (CLS225) 2x 2,5mm2

 

Pokój 630 x 380 cm, zestaw ustawiony na dłuższej ścianie (ścianka działowa z cegły pustak) na meblościance. Niestety zestaw stoi niesymetrycznie do ścian bocznych (foto) gdyż w pokoju usytuowana jest również kuchnia. Głośniki stoją na wysokości słuchacza, baza stereo to 220cm, odległość słuchacza to 300cm od linii bazy stereo. Jeżdziłem z kolumnami w lewo w prawo, szerzej węziej – wybrałem optymalnie. Nie mogę ich dalej odsunąć od ściany niż 40cm od przedniej ścianki, gdyż na więcej nie pozwala mi mebel. Podstawy kolumnowe nie wchodzą w grę, gdyż dywan który leży (gruby włochaty) jest ulubionym miejscem zabaw 3latka. Ustawiłem więć między kolumnami elementy rozpraszające w postaci różnych ozdobnych pierdół. Za słuchaczem natomiast, , który siedzi przy ścianie nośnej z betonu (również siedzi blisko ściany) ułożone są miękkie pluszowe poduchy w celu wygłuszenia. Nad słuchaczem na półce elementy rozpraszające w postaci różnych bibelotów. Prawa ściana to wnęka okienna, w trakcie odsłuchy ambitniejszej muzy zasłaniana kotarą. Na parapetach kwiaty w donicach. W obu prawych narożnikach stojaki na płyty w celu rozpraszania. Lewej ściany nie jestem w stanie ni jak ugryźć bo jest tam kuchnia, królestwo żony - fronty szafek są w technologi „lacobel” (błyszczące) i nie bardzo wiem jak dograć to akustycznie.

 

W obecnej sytuacji (kurs franka) nie wchodzi w grę ani zmiana mieszkania, zmiana szprzętu na inny i przemblowanie pewnie też. Jest wiele rzeczy które muszą ze sobą współzagrać, małe ciasne mieszkanie młodej rodziny z małymi dziećmi i potrzeba słuchania czystego w detalach. Szukam kompromisu w tym wszystkim, od kilku miesięcy coś przestawiam, wyliczam konty, matematyka, na oko, na słuch...

Doradźcie mi więc koledzy co mogę polepszyć w obecnym ustawieniu by wydobyć max z tego co mam. Przyznam że brakuje mi troszkę góry i przestrzenności. Muzyka spokojna, filmowa, instrumentalna, chilout, rock., jazz, soul.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-38894-0-80944700-1359561952_thumb.jpg

post-38894-0-30468700-1359561979_thumb.jpg

post-38894-0-20704600-1359562028_thumb.jpg

post-38894-0-14411700-1359562040_thumb.jpg

post-38894-0-60517100-1359562132_thumb.jpg

post-38894-0-82972900-1359562139_thumb.jpg

post-38894-0-65027700-1359562147_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że trochę się zorientowałeś w tym wszystkim, ale w takiej sytuacji ciężko coś więcej wydobyć. Jak wygląda sufit? Może tam dałoby się zaaplikować jakiś ustrój, zawsze to lepsze niż nic, a może to wyglądać naprawdę nieźle, kwestia pomysłu.

Może dyfuzory za głośnikami? Wiadomo, że musi wyglądać, ale ja swój pokój mam zrobiony "nowocześnie", a białe dyfuzory 2D skomponowały się całkiem nieźle. Wtedy do odsłuchu byś telewizor gdzieś odstawiał i na pewno można by usłyszeć poprawę.

 

Poza tym przy odsłuchu staraj się siadać jak najdalej od tej ściany z tyłu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi więc koledzy co mogę polepszyć w obecnym ustawieniu by wydobyć max z tego co mam

 

Max to będzie trudne w obecnej sytuacji mieszkaniowo-meblowej. Mam podobny pokój i najlepsze ustawienie kolumn wyszło mi na krótszej ścianie z oddalonymi kolumnami o 1,5 m od tylnej ściany. Kanapa wylądowała w poprzek pokoju, tworząc granicę części odsłuchowej od kuchennej. Tylko ja mam już dorosłe dzieci, które nie mieszkają już ze mną i mogłem sobie pozwolić na takie ustawienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że słuchacz (główny) siedzi 40-50cm od ściany tylniej i 160cm od bocznej (prawej, tej z oknami) Na suficie jedynie lampka, którą można by zastąpić podwieszanym ustrojem akustycznym w postaci podwieszonej na linkach jakiejśc płyty, w który można by wmontować jakieś halogenki a z drugiej niewidocznej srony (od strony sufitu) jakiś dyfuzor lub coś takiego. Ale kwestia wymiarów, na jakiej wysokości i co by to miało być robić doświadczalnie, na ucho czy można by było wyliczyć?

 

Próbowałem zwężać bazę, ale robi się ciasno ze sceną, gdy rozsuwałem na 3m była dziura, była goła ściana to już tragedia, wiem że jest to wynikiem bliskości tylnej ściany. Może by tam jakąś makatkę pochłaniającą ? a może jakieś klejone kamienie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-38894-0-67626400-1359565386_thumb.jpg

post-38894-0-09518900-1359565404_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O

Musisz poczekać aż dzidzi podrośnie. Lajf is brutal. Ewentualnie słuchawki jakieś.

 

Słuchawki odpadają, nie lubię. A czekając na chłopaków aż podrosną... to strasznie długo, jeden ma 3 lata drugi 3 miesiące. A mnie zaraz poleci 35rok , nie ma czasu :)

 

Żeby chociaż oderwać ten dźwięk od głośników, pomimo że są dogięte tylko 5stopni to nadal się ich trzyma. Na niektórych nagraniach słychać przestrzeń, ten dźwięk, instrumenty są pięknie rozstawione na scenie (mam kilka płyt z koncertami szantowymi ze studia koncertowego radia szczecin), ale te płyty tylko tak wyjątkowo grają, może inna realizacja reżysera. A jak włączam True stereo naima, to nie słychać już tej przestrzeni o której pisali forumowicze i rozstawienia instrumentów.

 

Mam wrażenie że to przez te powieszone szafki nad kolumnami, może głośniki pracują jak by we wnęce i dźwięk się ich trzyma. Może by zamienić, rozpraszacze przy głośnikach i wstawić tam jakieś tłumienie a zdjąć poduchy przy głowie słuchacza i tam rozpraszać (może jakieś ramki ze zdjęciami? Może nad szafkami (na szafkach) ułożyć jakiś ustrój, ale co by to miało być? rozpraszacz (np wytłoczki ) czy pochłaniacze?

 

tak jeszcze gdybam, czy kamienne podstawki pod monitory lub kolce mogą coś zmienić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość frywolny trucht

(Konto usunięte)

Proszę bardzo:

- Odgracenie pokoju ( nawet dumnie brzmi metraż, ale litraż jest ogranicozny do chyba połowy, a sprzęt nagłaśnia w sumie może z 9m2), Wio z szafkami kuchennymi znad telewizora, z akwarium, ze stolikiem sprzed kanapy, zmiana szafki pod TV na delikatna, małą, ażurową RTV, szukamy przestrzeni, kolumny na standy i 80 cm do przodu- dostaniesz przestrzeń, której szukasz, wokół kolumn maksymalnie dużo wolnej przestrzeni, zmiana kolumn- te są suche i męczące, zmiana Onkyo- to samo, płasko grajacy w stereo sprzęt do kina domowego. Potrzebujesz wzmacniacza stereo. Z kolumn polecam monitory RLS Calisto :) Obecne wynalazki sprzedać i szukać czegoś używanego jak kapusty brak. Z tanich kolumn o fajnej przestrzeni to Tannoy M2, może 2,5, ale każda niemal kolumna potrzebuje trochę przestrzeni wokół siebie by wytworzyć przestrzeń.

 

Z kamykami daj spokój.

 

Może być?

 

A ze słuchawkami to może być, że się nie miało do czynienia z porządnymi, których noszenie nie męczy, nie nawalają prosto w mózg, grającymi z lampowego przedwzmacniacza słuchawkowego. Dziurki na słuchawki w masowym sprzęcie są słabe. To nie zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki to nie to... kilka miesięcy temu przymierzałem się do naprawdę mocnego zestawu, a ostatecznie skończyłem poprawiając akustykę ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

- Odgracenie pokoju ( nawet dumnie brzmi metraż, ale litraż jest ogranicozny do chyba połowy, a sprzęt nagłaśnia w sumie może z 9m2), Wio z szafkami kuchennymi znad telewizora, z akwarium, ze stolikiem sprzed kanapy, zmiana szafki pod TV na delikatna, małą, ażurową RTV, szukamy przestrzeni, kolumny na standy i 80 cm do przodu- dostaniesz przestrzeń, której szukasz, wokół kolumn maksymalnie dużo wolnej przestrzeni, zmiana kolumn- te są suche i męczące, zmiana Onkyo- to samo, płasko grajacy w stereo sprzęt do kina domowego.

 

Frywolny zlituj się nad kolegą. Młoda rodzina z małymi dziećmi, zapomnij o odgracaniu.

 

gonzobart,

Co do akustyki to są mądrzejsi ode mnie ale w sprzęcie jest jedno pytanie , czy na pewno nie jest coś uszkodzone? To zestawienie może mieć wiele braków ale raczej nie góry. Gdybyś miał jej za dużo to byłoby to bardziej zrozumiałe. A przestrzeni z Onkyo raczej nie uzyskasz na dobrym poziomie. Nie zrozum mnie źle , nie należę do przeciwników tej marki jakich wielu na forum, to bardzo dobre klocki kinowe , sam miałem dwa najwyższe /najmocniejsze/ modele w danych seriach ale z przestrzenią w stereo nie wyszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frywolny trucht - jak mawiali starzy Rosjanie aluzju paniał.

 

Niestety jest to mieszkanie (nie muzeum) a w nim omawiany pokój, w którym mieszka rodzina i są małe dzieci i choć bym chciał pewnych rzeczy nie przeskoczę. Odgracone to już było jak nie było żony dzieci i potrzeby posiadania powierzchni do przechowywania. Sprzętu na razie też nie zmienię, bo są ważniejsze wydatki na chwilę obecną. Jedynie co wchodzi w grę to "kosmetyka" akustyczna pokoju.

 

Risto, amplituner jest ok (prócz tego że fabrycznie nie ma regulacji tonów niskich ani wysokich) , grał w pomieszczeniu odsłuchowym przed zakupem głośników i była spora różnica, grał też u kolegi w większym pomieszczeniu (6x5 x 3,3m wysoki) bez specjalnych ustroi akustycznych jedynie wielki miękki dywan i mnóstwo obrazów w grubych ramach. Zestaw grał przestrzennie. Dźwięk się odrywał od nich, fakt stały daleko od ścian, szerzej.

 

Wnioskuję więc że albo brakuje temu zestawowi oddechu (kubatury jak pisze frywolny trucht) albo czegoś jeszcze innego, co pominąłem w tym daleko idącym kompromisie jaki chciałem uzyskać na naszym skromnym metrażu w rodzinnym M2. :(

Jeśli trzeba będzie to na jakiś czas pogodzę się z tym co mam i będzie musiało mi to wystarczyć, lub być może... zestaw gra całkiem poprawnie a ja oczekuję zbyt wiele. Być może ten subtelny, delikatny sopran ma taki być. Ale mimo wszystko słyszałem efekt oderwania dźwięku od kolumn a teraz nie mogę tego osiągnąć. Odstawienie kolumn (jak już pisałem ) od ściany tylnej (ustawienie na podstawkach) nie jest możliwe ze względów ergonomii używania pokoju jak i bezpieczeństwa dzieciaków. Czy się to mnie podoba czy nie jest to pokój mieszkalny czteroosobowej rodziny a nie (jak bym chciał ) jedynie pokój odsłuchowy/kinowy. Szukam. Próbuje. Każda rada jest cenna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a może ta wielka (narożnik 2,8 x 2 ) tak pochłania wysokie? Zresztą wiecznie ponakrywany jakimiś kocykami, kapami bo starszy syn jak nie rozleje czegoś to czekoladą uciapie...

 

Słucham płyty Ayo (lubię jej głos) zdjąłem osłonki z kolumn i jest lepiej z wysokimi, - osłonki sporo tłumią. Wywaliłem poduszki z za głowy - jakby żywiej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczę i paczę na te fotki i nic naprawdę mądrego nie przychodzi mi do głowy, co byłoby realne do zrobienia i dało zauważalne efekty. Jeśli jest na to szansa ja spróbowałbym jednak posłuchać tego z jakimś innym wzmakiem. Jak lubisz detale to może coś z Cambridge Audio.

 

Taka zmiana nie musi się wiązać z dużymi kosztami. W końcu adaptacja akustyki też nie jest za darmo a i tak dużo nie wyciśniesz z pomieszczenia. Zmiana może być naprawdę korzystna a ty zaczniesz się cieszyć muzyką.

 

A jak i takie koszty są problematyczne - to sprzedaj suba.

 

Inaczej będziesz te poduszki przekładał w lewo i w prawo i wmawiał sobie zmiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli to miało by być rozwiązaniem, to co z CA by mogło pasować w takim układzie akustycznym z tymi kolumnami?

Czy wzmacniacz CA mógł by być podłączony do tego Onkyo jako źródła dźwięku?

 

biorąc pod uwagę rozważania z uważnie czytanego wątku o jakości stereo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

skłonny jestem zgodzić z takim podziałem

 

"kolejność jest taka (od największego wpływu na dźwięk do najmniejszego) :

1. Akustyka pomieszczenia (wielkość i kształt,rezonanse własne itp)

2. Kolumny

3. Wzmacniacz i źródło

4. Kable głośnikowe

5. Kable sygnałowe

6. Kondycjoner i kable zasilające."

 

Szukam więc najpierw co mogę ulepszyć, zanim ewentualnie zacznę zmieniać elektronikę. Może dobrze, że nie jestem audiofilem i będę mógł żyć z niedociągnięciami aż dzieci podrosną :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zgodziłbym się z tym podziałem przy założeniu, że sprzęt jest na dobrym poziomie. Gdyby dodać parametr zmiana wmacniacza na dwa razy lepszy to by lista się zmieniła.

 

Poza tym, ty u siebie i tak osiągniesz 5-10% poprawy akustyki. Fizyki nie oszukasz i ścian nie przesuniesz. Po co więc się frustrować. Zrobisz ile możesz środkami domowymi.

 

Piszę właśnie o wzmaku, bo kolumny są spoko a i tak mają kiepskie warunki, więc szkoda tu inwestować.

 

Co dobrze dobrać do MA pytaj w stereo. Nie wiem czy CA nie będzie z nimi zbyt jasne, ale każdy ma swoje preferencje.

 

Poszukaj z okolicy ofert na allegro. Umów sie ze swoimi kolumnami. Ustaw je podobnie jak u siebie i słuchaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez odsłuchu CA z MA bym odradzał, kilka lat temu słuchałem tego sporo i to zestawienie jest nieudane albo bardzo złe. Po tym co napisałeś tylko odsłuch w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś dobrze osłuchany ze sprzętem z okolicy szczecina by się przydał, być może ja mam skrzywione ucho, a co dwie głowy to nie jedna. A tak byśmy wypili kawę, posłuchali, poprzestawiali, poradzili. Zresztą muzyka ma dawać przyjemność słuchania a nie być powodem frustracji :) Więc jak się już nie dal lepiej to będzie tak jak jest :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DŹWIĘK SIĘ ODERWAŁ!!!

 

Pokombinowałem troszkę wczoraj wieczorem i słuchając Ayo i Tracy Chapman - dźwięk się oderwał!!!

 

...żona z dzieciakami szybko poszli spać, to ja piwo z lodóweczki, muzyczka (nie głośno) laptop, kalkulator modów, centymetr, ołówek i dawaj wszystko jeszcze raz mierzyć :)

Kanapa lekko odjechała 10cm od ściany (więcej nie da rady) Baza stereo powiększyła się o 20cm, czyli ma teraz 240, głośniki ustawione lewy (od kuchni) na wprost, prawy ok 5st, oba stoją 45 cm od ściany (od ścianki przedniej) Między nimi ustawiłem więcej rozpraszania (grube kwiaty zamioculcas i sansieweria) i TV dosunąłem do ściany (bez przykrywania). Pojawiła się scena, płytka co prawda (ale jest), przejrzysta i łatwa lokalizacja źródeł dźwięku. Wokalista (i wokalistki) wyraźnie na środku, instrumenty po bokach między głośnikami, ale w rożnych miejscach a nierzadko dobiegające spoza bazy stereo (niesamowite wrażenie w ciemnym pokoju) Między prawym a lewym głośnikiem mogę zlokalizować po kolei wszystkie instrumenty (bez wysokości)

 

Dziś od rana leci Anja Garbarek, Maria Awaria, Mark Nopfler, U2 1980 - 1990, Seal Soul I, II i na koniec Dżem Akustycznie i W operze.

Z przerwami na wyciszenie ucha. Trochę już myślałem że zaczynam sobie wmawiać. Więc spacer, wyciszenie i zapraszam do posłuchania połowice, która nie jest szczególnie wyczulona. Wyrazie słyszy róznicę i ja też. Muzyka w moim pokoju z budżetowego zestawu sprawia mi przyjemność :)

 

W trakcie eksperymentów ustawiałem za głośnikami poduszki pluszowe - bardzo poprawiło emisję niskich. Trzeba więc będzie robić panele z isovera :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Imacman pobrałem dźwięki testowe. Wynika jest następujący:

 

początek pasma 010 - 029 total cisza

030 - 039 delikatny ledwo słyszalny pomruk

040 - 049 buczy, wyraźny rezonans i wyczuwalne strzałki i węzły

050 - 090 znośnie nie słychać wielkich różnic w poziomie głośności brak buczenia

090 - 099 ponownie buczy, rezonans i wyczuwalne strzałki i węzły

dalej znośnie i znów

040 - 149 ponownie buczy, rezonans i wyczuwalne strzałki i węzły

 

przy pink noise korekta dogięć kolumn (lewa na wprost, prawa ok 5st)

 

Czy panel z isoveru za głośnikami będzie lekarstwem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy panel z isoveru za głośnikami będzie lekarstwem ?

 

Wpłynie na osłabienie interferencji fali odbitej od ściany (efekt SBIR). Ja dobrze trafisz, to będzie słychać wyraźnie poprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sjesta w "trójce" to prawdziwa niedzielna sjesta... nawet słychać przestrzeń przy radiowym sygnale :)

 

Decyzja zapadła, będą 2 absorbery na ścianie za głośnikami (wg projektu na forum) , obciągnięte płótnem malarskim a na tym olejny obraz malowany przez żonę :)

 

Jeden wielki obraz, który by się nadawał na środkowy panel żeśmy oddali znajomym w prezencie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz malowany przez żonę :)

 

Ty to masz dobrze :) Masz teraz szerokie pole do popisu - robisz podobrazia z wełną w środku lub innym dobrym absorberem, a żona maluje coś na wierzchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są kable które mogą zmienić brzmienie tego budżetowego zestawu? Rozjaśnić górę, poszerzyć scenę... Czy w obecnej sytuacji akustycznej jest sens zmieniać kabel głośnikowy, czy zmiana będzie w ogóle słyszalna? Obecny kabel to Cordial CLS 225 2x 2,5mm2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są kable które mogą zmienić brzmienie tego budżetowego zestawu? Rozjaśnić górę, poszerzyć scenę... Czy w obecnej sytuacji akustycznej jest sens zmieniać kabel głośnikowy, czy zmiana będzie w ogóle słyszalna? Obecny kabel to Cordial CLS 225 2x 2,5mm2

 

Można kombinować kablami, ale to szlif systemu a na tym poziomie cenowym reszty, słabo słychać pomiędzy nimi różnice.

 

Porównaj to onkyo z sensownym wzmakiem. Masz kino domowe z dvd w małym zgrabnym pudełku w które wepchnięto 5 końcóweczek mocy, każda 30W. To jest przede wszystkim ładny lifestylowy model, ale myślę, że nie ma żadnych szans z Rotelem serii 9 czy innym dobrym wzmakiem za 600-800 zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość frywolny trucht

(Konto usunięte)

No właśnie, a powinna lecieć krew z uszu :)

 

Ale jak spytasz w którymś dziale o zakup kabli to dostaniesz setki ofert PW tak jak teraz porad od Imacmana :)

 

Imacman taki groźny wywrotowiec jestem? Wanted dead or alive 1000 dolarów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I poleciała krew z uszu :)

Żona odkurzyła swoje stare panieńskie płyty, Destiny's Child, Tina Turner The best of (wydanie 3CD) i Whitney Houston. Wszystko wydawnictwa BMG i faktycznie teraz poleciała krew, aż zasyczało sopranem. Prawie jak w starych altusach :) Wniosek jest taki - oszukiwałem się wysokich tam gdzie miały być właśnie subtelne i delikatne. Znaczy ucho skrzywione i przyzwyczajone do starego kawalerskiego urządzenia mieszkania, ubogiego w poduszeczki, kocyki, zasłonki i inne babskie bibeloty :D które w aspekcie akustyki są bardzo cennymi ustrojami chłonąco - rozpraszającymi.

 

Czytając jeszcze inny wątek o przybliżeniu słuchacza do bazy stereo zrobiłem doświadczenie i pogimnastykowałem się troszkę. Obecnie baza to 280cm, zachowując odległości od ścian bocznych min60cm (lewy ma więcej) i tylnej 45cm (od przodu głośnika) miejsce odsłuchu 300cm od bazy 320cm od głośników. Kąt dogięcia ok 5st. Poszeżyła się scena zachowując całość. Czasem jak zamknę oczy, mam wrażenie że niektóre wokale dochodzą bardziej z prawej strony. Podsumowując: poziom satysfakcji 80% lepiej już nie będzie. Wszystkim dziękuję za pomoc i poświęcony czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

...po kilku latach, i wymianie kina na wzmacniacz stereo chcę tu tylko dodać że myliłem się w swoim przekonaniu co do jakości mojego odsłuchu. Dopiero po wymianie amplitunera na wzmacniacz stereo sprzęt dopiero zagrał pełnym dźwiękiem. Różnica jest ogromna!! Wzmacniacz podpięty do MA BX2 (jakiś czas temu zmieniłem z mr2) w tej samej konfiguracji pokoju i kabli to stary Denon PMA 560. Głośniki pokazały na co je stać, czyściej, przejrzyście i większa przestrzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 32

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.