Skocz do zawartości
IGNORED

Ocena akustyki pomieszczenia


aml

Rekomendowane odpowiedzi

WItajcie,

skończyłem właśnie remont salonu i zastanawiam się nad kupne sprzętu, który miałby służyć do oglądania filmów i słuchania muzyki.

Mam jednak wątpliwości czy w takim środowisku akustycznym (plan pomieszczenia w załączeniu) warto w ogóle inwestować w lepszy sprzęt. W przypadku gdyby moje obawy były słuszne to czy wpływ słabej akustyki będzie wpływał na jakość dzwięku na tyle, żeby zakup np. wyższej jakości kolumn był nieopłacalny?

 

Będę wdzięczny za poradę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze i NAJWAŻNIEJSZE pytanie:

 

CZY MASZ ŻONĘ ???

 

Od tego bowiem zależy cała dalsza dyskusja w temacie, który poruszyłeś (mówię poważnie).

 

... czy dobrze rozumiem, że ściana Audio-Wideo to lewa część górnej krawędzi rysunku ?

To całkowicie po prawej to kuchnia z aneksem stołowym, tak ?

 

Narożnik jest pluszowy, skóra, czy twardy ? Czy przewidujesz dywany ? częściowe czy całkowite pokrycie ?

 

Jakieś tkaniny ozdobne na ścianach ? (zakładam, że kobieta jest, więc ustroje akustyczne raczej wykluczone ??)

 

>>> czy warto w ogóle inwestować w lepszy sprzęt.

 

Jedni inwestują, inni sami sobie go budują - ale zawsze raczej jest warto.

choć ... hmm. ....

to zależy z jakiego pułapu sprzętu obecnie "startujesz".

Na początku bardzo łatwo jest uzyskać istotną poprawę dźwięku za stosunkowo rozsądne "powiększenie" budżetu.

Ale im dalej w las (im wyższa klasa sprzętu) ... tym więcej drzew (coraz więcej płacisz, a różnice już wcale nie takie druzgocące, zaczynają się finezje, gusta, guściki itp).

 

>> W przypadku gdyby moje obawy były słuszne to czy wpływ słabej akustyki będzie wpływał na jakość dzwięku na tyle, żeby zakup np. wyższej jakości kolumn był nieopłacalny?

 

Tutaj zapewne koledzy "akustycy" się wypowiedzą, choć na moje oko to ta "niesymetria w prawo" (otwarta przestrzeń) może trochę zaburzać "optykę" tego odsłuchu - szczególnie w kontekście ściany po lewej.

 

Być może da się to zniwelować przez zachowanie stosownego odstępu kolumny od narożnika i od ściany ?

 

Tak czy siak, ja bym sobie lepsze kolumny sprawił, a potem trochę nad miękkimi i pluszowymi aspektami tego pomieszczenia popracował - wiesz, tak "sprytnie" - żeby kobiecie się wydawało że to dla niej, a nie dla systemu audio. ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona jest :) ale na szczescie bardzo tolerancyjna w tych kwestiach. Co prawda wygluszenia nie pozwoli zawiesic (sam bym chyba tez nie chcial), ale co do sprzetu mam wolna reke.

 

Co do pomieszczenia to po prawej jest taki salonik z biblioteka, kominkiem i fotelami. W lewej czesci jak dobrze zauwazyles sciana audio-video. Na podlodze na przeciwko TV lezy duzy dywan z grubym wlosem, na oknach rolety rzymskie z grubszego materialu, no i jakies kwiatki tu i tam... Naroznik ma pokrycie z materialu, a na scianach jest dosc pusto - pare ramek ze zdjeciami.

 

Z tego co wstepnie zrozumialem to akustyka pomimo ze srednia to nie wyklucza sensu kupna czegos lepszego niz KD z marketu. Jezeli tak to bardzo sie ciesze, chociaz gdyby bylo inaczej to mialbym problem z glowy, a tak znowu bede rozmyslal nad budowa zestawu :) No i odwieczny dylemat, z którym nie moge sie uporac - 2.0 czy 5.1? Ale to juz w innym watku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> a na scianach jest dosc pusto - pare ramek ze zdjeciami.

 

Jest teraz tu i tam taka "moda" na wieszanie jakichś skór lub ciężkich ozdobnych tkanin na ściany (górale to nawet dywany sobie na ścianach wieszają, i/lub skóry owcze z włosiem). ...... Takie ustroje mają tę zaletę,

że nie wyglądają jak ustroje, a dla postronnego nieuzbrojonego oka mogą sprawiać wrażenie, że "tak właśnie miało być" - że to naturalne elementy dekoracji, aranżacji pomieszczenia ...

... a ramki ze zdjęciami - bym wychrzanił, bo przy większym basie - terkotać będą :)

 

>>>> 2.0 czy 5.1?

 

No to już gusta i guściki są. Kluby zwolenników jednego i drugiego ...

Każdy z tych systemów służy do zupełnie czegoś innego ....

... logicznym byłoby więc zrobienie 2.0 ORAZ 5.1 .... no ale cóż, chciałaby dusza do nieba ...

 

Do 'słuchania muzyki' - używam własnej konstrukcji wzmaka lampowego w konfiguracji "2.0" ....

2x 30 watów, (70kg, trafko 1400VA).

 

Natomiast do 5.1 - ... hmmm, znowu co poniektórym tutaj podpadnę,

... ale poważnie rozważałbym kilka modułów Tripath pracujących w klasie "D" ...

 

Słuchałem ostatnio takiego cudaka, na bazie kości TA2022, co mi kolega do naprawy potencjometru przyniósł i powiem szczerze - efekt był imponujący.

Do oglądania filmów to świat i ludzie, a nawet sporo więcej.

 

Fani ultra mocnego wykopu mogą te tripath'y łączyć w układzie mostkowym (jeden moduł to wtenczas jako jeden kanał pracuje) - wówczas uzyskuje się podwojenie mocy wyjściowej.

 

Wysoka efektywność energetyczna oraz miniaturowe rozmiary modułów sprzyjają budowaniu systemów wielokanałowych (np. 5+1) z zachowaniem niewielkich gabarytów obudowy całości urządzenia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy pomieszczenie jest już gotowe czy w stanie surowym? Pewnie skoro piszesz o wiszących ramkach już jest gotowe i nie za wiele da się zrobić żeby wstawić "niewidzialne" ustroje akustyczne.

2. Co jest dalej w dolnej części planu. Brak drzwi w pomieszczeniu o powierzchni 42,5mkw spowoduje jeszcze większy wzrost echa, bo dźwięki będą wychodzić z pomieszczenia i wracać po jakimś czasie.

3. Skoro rozpatrujesz KD z marketu vs coś lepszego to spokojnie możesz wydać więcej na lepsze. Myślałem że pytasz czy wydać 5 czy 50 tyś zł na kolumny przednie wtedy radził bym się zastanowić i brać pod uwagę akustykę.

4. W obecnym ustawieniu z prawą kolumną wciśniętą w róg pomieszczenia cała scena muzyczna przesunie się w prawo, dodatkowo z lewej kolumny będziesz miał więcej basu niż z prawej. Najlepiej zmienić ustawienie na ścianę lewą, ustawiając kolumny ok 1m od ścian bocznych. Kanapa była by ok 1m od ścianki z kominkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie miałem to na końcu języka z tym obróceniem odsłuchu o 90 stopni ... ale już widzę wyraz twarzy żony i ten pytający wzrok: "Sofa na środku przejścia z pokoju B do pokoju C ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadajac na pytania i porady:

 

- pokój jest gotowy

- instalacje ścienne narazie raczej nie przejdą ;), ale będę miał ten trick w pamięci

- na dole pokoju jest wejście bez drzwi, na górze widać przeszklone drzwi do ogrodu - taka oś pokoju, którą często się przemieszczamy (zwłaszcza latem), dlatego obrót o 90 stopni zachwiał by funkcjonalność pomieszczenia.

 

Powiem wam o co ogólnie mi chodzi. Sprawa dotyczy salonu, z którego korzysta cała rodzina, a więc funkcjonalność i estetyka są tu najważniejsze. Mając na uwadze te ograniczenia chciałem możliwie poprawić jakość dzwięku w muzyce i filmach. Bałem się jednak, że inwestycja nawet w coś lepszego niż KD z marketu może w tych warunkach akustycznych okazać się nieopłacalna. Ponieważ nie znam się na akustyce i nie miałem nigdy większych kolumn to poprosiłem o wstępną ocenę.

 

Czyli podsumowując wynik waszej oceny nie jest źle i mógłbym kupić coś lepszego np. z przedziału 5-10K zł, ale w przypadku droższego sprzętu warto więcej uwagi poświęcić poprawie akustyki pomieszczenia, która z powodu otwartej, niesymetrycznej przestrzeni jest trochę zachwiana.

 

Teraz pozostała kwestia tego co kupić, ale o tym - tak jak mówiłem - w innym wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym po prostu całą ściankę "telewizyjną" przesunął i zagęścił nieco w prawo, zostawiając powiedzmy trochę

pustego miejsca na jakiś kwiatek w narożniku.

 

Chodzi o to, aby lewa kolumna "nie była w narożniku" ... czyli po prostu przesunąć się z gratami nieco w prawo,

aby dać jej zdrowy odstęp od lewej ściany. To mam nadzieję da efekt takiego usymetryczenienia całości.

 

Oczywiście takie odsuwanie się od rogu z lewą kolumną z kolei zawęzi ci "odstęp między kolumnami" czy też scenę muzyczną, czy jak tam zwał. Więc jakieś optimum by trzeba poszukać.

 

spróbuję to narysować:

górna ściana rtv przesunięta w prawo; w róg wstawiamy jakiegoś kwiatka;

Przednie kolumny, które są krytyczne - odsunięte od rogu i mają mniej więcej symetryczne warunki pracy.

Dolna lewa kolumna kina domowego (czy dobrze rozumiem, że podwieszona wysoko na ścianie?) - przesunięta maksymalnie w prawo.

 

Co o tym myślicie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeszcze lepszy efekt będzie (chyba) ...

jeśli zamiast tego kwiatka w rogu da się ustrój akustyczny -

taki wielki pionowy cylinder z gąbki. Bass Trap to się nazywa ?

 

Akustycy - wypowiedzcie się ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąbki to są do kąpieli lub do mycia garów. W róg można wstawić np. Tube Trap. Pochłaniająco-rozpraszający cylinder.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.