Skocz do zawartości
IGNORED

Lovely Cube (Klon Lehmann'a) Modyfikacja


Maciexsan

Rekomendowane odpowiedzi

Ano. Działał aż uwalił.

Podobne kłopoty mieli koledzy przy składaniu słuchawkowca - po dodaniu obciążenia stałego na wejście IN+ problem zniknął. Dlatego uważam, że to powinno się dawać.

Musu żadnego nie ma, robisz dla siebie ... ale uważaj jak robisz ;-). Nikt by nie chciał uwalić drogich przetworników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy zasilanie tego wzmaka niższym napięciem ze stabilizatorów coś ok 12v na stronę mu nie zaszkodzi " mam opampy lubiane przezemnie ad 8022 ale wytrzymują max 12v na stronę może ktoś to rozwiązanie sprawdzał bo inaczej trzeba będzie zrobić prestabilizację z 16v na 12v a za bardzo mi się nie chce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie mam mały problem z moim klonem, grał sobie przez pewien czas na deseczce i pewnego dnia zachciało mi się wlutować diody LED i wsadzić go do obudowy i teraz problem bo musiałem coś uszkodzić bo teraz mam piękne 5-10V stałego na wyjściu w obu kanałach. Wymieniałem wszystkie tranzystory i nic. Macie jakiś pomysł co mogło się stać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawione, po prostu jedna ścieżka była przerwana, połączyłem drucikiem i działa. Wymieniłem też kondy na te Vishay'e 470uF 25V, kilka rezystorów. Teraz zobaczę jak grają OPA2604 i OPA 2134, więcej napisze później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawione, po prostu jedna ścieżka była przerwana, połączyłem drucikiem i działa.

Drucik to podstawa , od niego zaczeła sie cała elektronika .

.......

Moge zadać Tobie Maciexsan pytanie? masz OTLa lampowego , dlaczego inwestujesz w ten tranzystorowiec ? A drugie pytanie - jaką poprawe (zmiany ) zauważyłeś po modyfikacjach które już zrobiłeś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drucik to podstawa , od niego zaczeła sie cała elektronika .

.......

Moge zadać Tobie Maciexsan pytanie? masz OTLa lampowego , dlaczego inwestujesz w ten tranzystorowiec ? A drugie pytanie - jaką poprawe (zmiany ) zauważyłeś po modyfikacjach które już zrobiłeś ?

Moim skromnym zdaniem dźwięk stał się bardziej szczegółowy, lepszy bas, lepsze pozycjonowanie instrumentów (Testowane na NE5532P) Niestety dostałem OPA2604 i 2x OPA2134 w wersji single a nie dual :( (ale nic straconego przydadzą się na przyszłość np w przyszłym projekcie dac'a). BD139 i BD140 dałem pod jeden większy radiator, który grzeje się do około 60 stopni (badane termoparą w UNI-T M890G o ile wynik z miernika może być wiarygodny, dotykając palcem po dłuższym graniu jest gorący). Obudowa metalowa jaką posiadam jest prawie na styk,chciałbym aby kondensatory miały dobre warunki do pracy. Myślałem o zamontowaniu w niej jakiegoś małego cichego wentylatorka 40x40mm lub 50x50mm (np: SCYTHE Mini-Kaze ULTRA 40x40mm pobiera 0.07A) więc chyba nie będzie problemu z jego zasileniem. I tu moje pytanie jaki układ zmontować, aby obniżyć napięcie z 15v do 12v ?

 

Natrafiłem, też na fajny układ zabezpieczający słuchawki, który w moim mniemaniu jest co najmniej warty wypróbowania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niestety przegapiłem temat na forum :/

 

Co do OTL'a to posiadam taki oto wzmacniacz słuchawkowy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obudowa identyczna jak ta na zdjęciu, rozmieszczenie elementów też. Podejrzewam, że to ten pan składał mój wzmacniacz. Problem z nim był taki, że wzmacniacz działał bardzo fajnie, aż któregoś dnia bez żadnej zewnętrznej ingerencji zaczął grać tylko jeden kanał. Kiedyś będę musiał się wsiąść za jego naprawę...

 

Ps. nawet po odkręceniu potencjometru na maksymalną możliwą odległość nie słychać żadnych trzasków, przydźwięków co bardzo mnie cieszy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że po awari lampowca uwage skierowałeś na tranzystor . Oki dzieki za odpowiedz . W ten tranzystor większej kasy nie inwestuj , zagra minimalnie lepiej ale ... rewelacji nie będzie . Jeśli sam nie naprawisz lampowca daj komuś do naprawy(modyfikacji) , wyjdzie taniej niż usprawnianie tego tranzystorowca .Albo jeśli masz środki to zrób to równolegle , samemu usprawniaj ten wzmacniacz tranzystorowy a lampowy daj komuś z forum do naprawy a potem powrównasz sobie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi BD139 i BD140 szwankują, normalnie dają "Szumy wybuchowe tranzystora" jak wcześniej pisałem. Przylutowałem je porządnie, ale to nic nie daje. Podczas nagrzewania radiatora (do którego są przykręcone) trzask się wzmacnia. Pomierzę je multimetrem,, może któryś będzie walnięty. Przykręcę osobno każdy tranzystor pod jeden mały radiator i mam nadzieję, że będzie git. Ale z drugiej strony to bardzo dziwne, wzmacniacz działa bardzo ładnie, a po kilku dniach znowu powraca trzask...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten lehmann to generalnie prościutka konstrukcja ale nikt ci tu wcześniej nie napisał iż jako osoba nie znająca podstaw działania wzmacniaczy modyfikując go narażasz sie na problemy . .Nikt to nawet nie spomniał o potzrbie kontrolowania prądu tranzystorów końcowych układu oraz jak je ustawić i w ogóle jak uruchumiać układ po modyfikacjach :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, kilkanaście lat temu nie znałem się na komputerach. A teraz jak coś się psuje u rodziny, lub u znajomych to wzywa się mnie. Do modyfikacji użyłem elementów o takich samych wartościach jak oryginalne dołączone do zestawu. Człowiek uczy się na błędach, a do tego mam 3 grube tomiszcze nt. elektroniki które zamierzam w najbliższym czasie przerobić. Jak coś się psuje to nie zrażam się, a szukam rozwiązania...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modyfikuj tego lehmana a potem dojdziesz do wniosku jaki to miało sens , ja osobiście widze jeden sens , zdobycie doświadczenia bo lehman i tak pójdzie w odstawke po tych modyfikacjach.Czyli ty tego nie wiesz ale jedynie zdobywasz doświadczenie .Zyskujesz skila grzebiąc w nim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modyfikuj tego lehmana a potem dojdziesz do wniosku jaki to miało sens , ja osobiście widze jeden sens , zdobycie doświadczenia bo lehman i tak pójdzie w odstawke po tych modyfikacjach.Czyli ty tego nie wiesz ale jedynie zdobywasz doświadczenie .Zyskujesz skila grzebiąc w nim.

 

Słuchałeś dobrze zrobionego BCL'a ? modyfikowany z głową może zaskoczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modyfikuj tego lehmana a potem dojdziesz do wniosku jaki to miało sens , ja osobiście widze jeden sens , zdobycie doświadczenia bo lehman i tak pójdzie w odstawke po tych modyfikacjach.Czyli ty tego nie wiesz ale jedynie zdobywasz doświadczenie .Zyskujesz skila grzebiąc w nim.

 

nie bardzo rozumiem sens tej wypowiedzi(poza zdobywaniem doświadczenia oczywiście)

Czy BCL jest taką słabą konstrukcją ,że ma iść w odstawkę?Chyba to nieprawda

Czy to że modyfikując mozna tylko zepsuć brzmienie?To na pewno nieprawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem sens tej wypowiedzi(poza zdobywaniem doświadczenia oczywiście)

Czy BCL jest taką słabą konstrukcją ,że ma iść w odstawkę?Chyba to nieprawda

1- autor tematu posiada wzmacniacz lampowy , aktualnie uszkodzony o którym pisał że "grał" dobrze.Może warto zająć sie naprawą ?

2- Nie jest słabą konstrukcją lecz przeciętną .Dla części osób może nawet słabą.

3- Prawdopodobnie pójdzie w odstawke jak u innych .

,,,,,

Nie miałem zamiaru zniechęcać autora do modyfikacji , wręcz przeciwnie , nie takie są moje intencje .

 

Słuchałeś dobrze zrobionego BCL'a ? modyfikowany z głową może zaskoczyć.

przyznam że takiego super dopieszczonego nie słuchałem .Należe do tej części osób które uważają że kolejność wpływu na jakość układu jest następująca -Topologia układu -wykonanie druku i połączeń i dopiero na trzecim miejscu jakość komponentów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- autor tematu posiada wzmacniacz lampowy , aktualnie uszkodzony o którym pisał że "grał" dobrze.Może warto zająć sie naprawą ?

2- Nie jest słabą konstrukcją lecz przeciętną .Dla części osób może nawet słabą.

3- Prawdopodobnie pójdzie w odstawke jak u innych .

,,,,,

Nie miałem zamiaru zniechęcać autora do modyfikacji , wręcz przeciwnie , nie takie są moje intencje .

 

 

przyznam że takiego super dopieszczonego nie słuchałem .Należe do tej części osób które uważają że kolejność wpływu na jakość układu jest następująca -Topologia układu -wykonanie druku i połączeń i dopiero na trzecim miejscu jakość komponentów .

 

Niedopieszczenie tego układu sprawia, że większość uważa go za przeciętny lub słaby i idzie w odstawkę. Nie chodzi tu o jakość komponentów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Jako, że miałem mało czasu to nie zaglądałem tutaj. Wzmacniacz jak myślę naprawiony (nie było styku pomiędzy tym jednym 10K za potencjometrem, a nóżką potencjometru, co po długich bojach zdołałem zdiagnozować) Jestem w trakcje montowania drugiego klona (zakupiłem kiedyś płytkę, a zostało mi kilka elementów), ale to już płytką bardziej rozbudowana, odpowiadająca w 100% Lehmannowi. Co do wzmacniacza to na razie nie zamierzam się z nim rozstawać, najwyżej podaruję go ojcu. Mam takie małe pytanie jakie wzmacniacze operacyjne moglibyście mi polecić (tylko wersje dual) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie tylko jedno 3 kondensatory po lewej stronie, patrząc od strony potencjometru grzeją się :/. podczas gdy 3 prawe mają temperaturę pokojową, 3 lewe grzeją się do 45stopni, pewnie więcej ale nie chciałem dłużej trzymać (badane termoparą). Macie jakieś rady na to, czy przelutować i zobaczyć jak będzie na stockowych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Witam

 

Czy ktoś z Was zmieniał sygnałowe "kwadraciaki" 1,5uF na coś pokroju Jantzen Audio Silver Z-cap lub coś z Mundorf-a ( M-cap ) ?

 

Jak to gra po zmianach ?

 

Jeszcze jedno, przy zmianie kondensatorów na wyższą półkę, na co proponujecie zmienić sąsiednie o wartości 0.022uF oraz dalsze 100pF jak i "opamowe" (470uF-1000uF) elektrolity ?

 

Pytam pod kątem wspólnego najlepszego dopasowania i uzupełniania się nawzajem, czyli najlepszy "trójkącik - czworokącik" z możliwych :-) .

 

Oczywiście pytam o wariant nieekonomiczny, a w miarę możliwości najlepszy.

 

Pozdrawiam

Pygar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś z Was zmieniał sygnałowe "kwadraciaki" 1,5uF na coś pokroju Jantzen Audio Silver Z-cap lub coś z Mundorf-a ( M-cap ) ?

 

Jak to gra po zmianach ?

 

 

spróbuj parę centymetrów nóżki byle jakiego kondensatora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie,naprawdziwsza prawda.Zrób zworę zamiast kondensatora wejściowego,przypilnuj by żródło nie miało napięcia na wyjściu(99% nie będzie miało) i będzie grało lepiej od Zcapa za trochę mniejsze pieniądze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie żart, używasz jakiegoś trefnego sprzętu że się boisz?, pozatym nikt nie każe ci tak zostawiać na stałe tylko posłuchać jak gra bez i ile możesz zyskać lepszym kondensatorem, zresztą jeżeli zainstalujesz na wyjściu zabezpieczenie to możesz je usunąć. Wstawiając lepszy kondensator o mniejszym kącie stratności nie potrzebujesz go już bocznikować.

W orginalnym schemacie 100pF to chyba poliestry, lepsze są oczywiście styrofleksy z możliwie małym rozrzutem, istnieją nawet takie japońskie z miedzianą folią, ale chyba nie dostępne nad wisłą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze się orientuję to tam siedzą styroflexy Philipsa (100pF) takie cieniutkie srebrne.

Można zmienić na jakieś "beczki" z ASC, ROHO, JANTZEN, MIAL ale nie wiem czy będzie jakaś różnica.

 

Ten wzmacniacz dostaje sygnał z PC, więc chyba lepiej z zabezpieczeniem niż bez i zwora to raczej odpada.

 

Używam go do słuchania z komputera - wyjście z Audigy 2 ZS Platinum.

 

Jeśli rozumiem dobrze kolegę woytl to przy np. Jantzen-ach nie poleca już dawania dodatkowych kondensatorów na 0.022uF , dobrze ?

 

Pozdrawiam

Pygar

 

 

P.s.

Widzicie jakieś rozsądne opcje ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze rozumiesz, ale raczej nie dotyczy to tych najtańszych jantzenów, im dobry bocznik by nie zaszkodził

jak kiedyś kupowałem od pana Andrzeja z rezystory net, 120pF kilka rodzająów żeby porównać co się będzie działo ze sprzężeniem pod miką, ceramikiem i styrofleksem itd to te z stalowymi kubeczkami na końcach były poliestry ale ręki za to nie dam uciąć, sprawdź magnesem bo wyglądaj piekielnie podobnie do tych poliestrowych które kupiłem.

pozatym obok nich widzę jakieś dziadowskie 5% 10k(czyżby węglowe), to przez nie idzie sygnał wejściowy, wstaw tam najlepsze co dostaniesz np. case, teslę (koniecznie jakieś niemagnetyczne), wyjdzie cię taniej niż kondensatory za setki zł, te duże zielone dale militarne też są ok, mam takie przy tranzystorach 1,5k, są bardzo stabilne więc dają bardzo fajny efekt(mi się podobają bardziej niż z dodatkowym tranzystorem sterującym).

niebieskie boczniki 22nF philipsa też nic szczególnego, bo kupiłem 2 żeby zobaczyć co to za wynalazek, szkoda z nimi zachodu, zmień na jakiś rozsądny mkp

te dwa rezystory między gniazdami a potencjometrem to jakieś dodatkowe sprzężenie zwrotne? raczej chyba do usunięcia

Ledy chyba też możesz odlutować bo raczej nie służą do niczego sensownego poza świeceniem, a szumią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

 

Przyjechały już Jantzeny Silvery na miejsce "kwadraciaków" 1,5uF, a na te 0,022uF będę miał takie coś :

jak na zdjęciu z linijką.

 

Tak to aktualnie wygląda.

 

Możesz zaznaczyć w edytorze (Paint), które rezystory trzeba wymienić na "wypasione" ?

 

Pozdrawiam

Pygar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-45609-0-97228900-1372796857_thumb.jpg

post-45609-0-89442900-1372797304_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idealnie pomiędzy przełącznikami, a 100pF są rezystory wejściowe, skoro już są silvery to nie wypada psuć ich fajności byle jakim rezystorem czteropaskowym,

te 2 rezystory między potencjometrem a gniazdami to chińczycy dodali od siebie i wygląda na globalną pętle sprzężenia zwrotnego(mam podobną chińską płytkę żeby nie było) nie ma jej w oryginale możesz swobodnie to odłączyć.

SOSHIN to brzmi bardzo japońsko, nie maiłem jeszcze przyjemności używać, dobre to?

te poliestry vs zwykłe styrofleksy to był typowy zamulacz przydaje się tylko kiedy coś się wzbudza, ale wycina też lokalizację i przestrzeń między dźwiękami, zostawiając ładny środek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.