Skocz do zawartości
IGNORED

Testy AB ABX, sprzetu audio klasy High-End


Stasiop

Rekomendowane odpowiedzi

@arczi87

A sugestie, że jestem z podstawówki, obłudny hipokryto? Przecież debatujemy nad testami ABX. Wyraziłem swoją opinię w przyzwoitych słowach, a za to dostałem od ciebie kopa. Myślisz, że masz prawo tak traktować dyskutantów? Nie masz. Nie było z mojej strony zaczepki. A ty co? Arczi, do lustra!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt klasy Hi End jest tak konstruowany, aby umożliwić przekaz wartości, które często traktowane są jako emocjonalne.

Sposób ich pozyskania, za pomocą techniki, czasami naciąga przekaz na wybrany indywidualnie przez projektanta kierunek.

Istnieje wysoce uzasadnione przypuszczenie, że mogą się zdarzyć sytuacje, gdzie w sposób wybitny potraktowane istotne aspekty tego przekazu, zostaną zablokowane, nieodpowiednia potraktowane, lub w inny sposób niewłaściwie uwarunkowane.

Osoba nie posiadająca odpowiedniego przygotowania, może pozostać nieświadoma takich okoliczności, co już wprost prowadzi do błędnych wniosków z odsłuchu przy porównaniach.

Stan faktyczny, gdzie urządzenie odrzucone jako niezbyt odpowiednie, okazało się w innych warunkach jedynym właściwym do zestawienia, ma możliwość zaistnieć.

Wiele urządzeń jest źle zaprojektowanych, posiada błędy strukturalne, wąskie gardła, podzespoły, które nigdy nie powinny się tam znaleźć, porównywanie ich w celu dokonania oceny, może być trudne, zabawne, męczące, lub stratą czasu.

Urządzenie wykonane w czystej technologii hi end, w porównaniu z czymś takim, wcale nie musi wykazać oczywistej wyższości, dla niewprawionego słuchacza, gdyż jako takie potrzebuje równie czystego, przeźroczystego toru, a o taki, do tego odpowiednio dopasowany do niego, wcale nie łatwo.

Wręcz idealna definicja Hi Endu. Dokładnie jest tak jak mówisz, nie płacimy tylko za technologie, ale i za emocje, które muzyka w nas wywołuje. Jeśli chcielibyśmy tylko same dźwięki, które są nagrywane w studiu, to na prawdę nie trzeba wydawać setek tysięcy złotych. Wystarczy porządny sprzęt studyjny z odpowiednio dużymi monitorami dalekiego pola. Ale czy chcemy studyjnego, suchego, beznamiętnego dźwięku? Nie. Chcemy jak najbardziej zbliżonego do realizmu dźwięku, ale absorbującego, relaksującego, emocjonującego i... magicznego. Paradoksalnie płacimy za delikatne oszustwo i emocje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście jest to test zapamiętywania. Pamięć przy normalnych odsłuchach jest zbędna, bo przecież każdy widzi co gra. Więc po co komuś jakiś ABX? Najważniejsze, by zapamiętać jak co wygląda - potem nie może być już żadnych wątpliwości

wiesz,w jednym ci przyznaję rację-jest tak wiele niuansów w takim teście,począwszy od miejsca i pozycji w jakiej siedzisz,tak ze należałoby by chyba dokonać samokrępacji-do pozycji bum ABX.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz idealna definicja Hi Endu. Dokładnie jest tak jak mówisz, nie płacimy tylko za technologie, ale i za emocje, które muzyka w nas wywołuje. Jeśli chcielibyśmy tylko same dźwięki, które są nagrywane w studiu, to na prawdę nie trzeba wydawać setek tysięcy złotych. Wystarczy porządny sprzęt studyjny z odpowiednio dużymi monitorami dalekiego pola. Ale czy chcemy studyjnego, suchego, beznamiętnego dźwięku? Nie. Chcemy jak najbardziej zbliżonego do realizmu dźwięku, ale absorbującego, relaksującego, emocjonującego i... magicznego. Paradoksalnie płacimy za delikatne oszustwo i emocje.

Ty chcesz być oszukiwany.

Ja chcę słyszeć to co artysta ma do przekazania.

Moje emocje mają wynikać z muzyki, takiej jaką chce przekazać artysta. Nie zaś z niedoskonałości jakiegoś złomu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metoda badawcza polegała by na badaniach przekrojowej grupy użytkowników-średnia z tych zachowań-daje podstawy do wyciągania wniosków.należałoby używać określenia-trudne do odróżnienia,bo coś co dla mnie jest nie do odróżnienia-dla kogoś może już być łatwe.wiedza o której mówisz nie jest mi do niczego potrzebna.

 

Kolego czym innym jest uogólnianie wyników na populację a czym innym jest twierdzenie odnośnie konkretnej osoby. Znowu się wykładasz. Ja twierdzę wobec konkretnej osoby, która była poddana próbie. Co i tak jest dużym uogólnieniem bo staram się mówić w sposób prosty i przystępny. Więc nie będę wdawał się w szczegóły. Ty zaś mówisz o uogólnianiu wyniku na populację co jest zupełnie inną kwestią. Poza tym poruszasz temat progu ufności i innych kwestii. Co do wiedzy, która jest Ci niepotrzebna obecnie powoduje, że się mijamy w rozmowie. Nie drążmy tematu. Na obecną chwilę mogę Ci przyznać rację jeśli tak będzie lepiej.

 

A sugestie, że jestem z podstawówki, obłudny hipokryto? Przecież debatujemy nad testami ABX. Wyraziłem swoją opinię w przyzwoitych słowach, a za to dostałem od ciebie kopa. Myślisz, że masz prawo tak traktować dyskutantów? Nie masz. Nie było z mojej strony zaczepki. A ty co? Arczi, do lustra!

 

Uzasadniłem to od razu. Oboje wiemy że twoja odpowiedź była ironiczna i podszyta kłamstwem. Co oczywiście zrobiłeś celowo. Stąd też w sposób mało wyszukany, okazałem Ci sprzeciw wobec takiego podejścia do rozmowy.

 

wiesz,w jednym ci przyznaję rację-jest tak wiele niuansów w takim teście,począwszy od miejsca i pozycji w jakiej siedzisz,tak ze należałoby by chyba dokonać samokrępacji-do pozycji bum ABX.

 

Tiaaa a ludzie nie słyszą dołków na basie po -30dB a jak widzą pomiar to są w głębokim szoku. No a tutaj mówimy o takich niuansach. Najlepsze że w normalnych porównaniach takie zmiany pozycji nie przeszkadzają. Ale przy ABX to już decydujący czynnik. Ludzie może trochę obiektywizmu i świeżego spojrzenia na problem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chcesz być oszukiwany.

Ja chcę słyszeć to co artysta ma do przekazania.

Moje emocje mają wynikać z muzyki, takiej jaką chce przekazać artysta. Nie zaś z niedoskonałości jakiegoś złomu...

Nie. Chcę, żeby to ten złom przekazał mi te emocje, które chciał mi przekazać artysta, ewentualnie delikatnie je zaakcentować. Ma być pośrednikiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzasadniłem to od razu. Oboje wiemy że twoja odpowiedź była ironiczna i podszyta kłamstwem. Co oczywiście zrobiłeś celowo. Stąd też w sposób mało wyszukany, okazałem Ci sprzeciw wobec takiego podejścia do rozmowy.

Nie, arczi, moja odpowiedź była serio, bo ja tak uważam naprawdę, nie na żarty. Imputowanie mi kpiny jest twoim wyobrażeniem. Ale cieszę się, że posłuchałeś mojej rady i wróciłeś do dyskusji. Dziękuję za uznanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chcesz być oszukiwany.

Chyba nie sugerujesz tym wpisem, że esej napisany przez kolegę naukowca-badacza zjawisk strukturalnych w dziedzinie audio pułapu HI-End jest prześmiewczy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiaaa a ludzie nie słyszą dołków na basie po -30dB a jak widzą pomiar to są w głębokim szoku.

mówiąc prosto i przystępnie-nie odróżniasz ironii od twierdzenia?następnym razem dodam.lol.-zrozumiesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiąc prosto i przystępnie-nie odróżniasz ironii od twierdzenia?następnym razem dodam.lol.-zrozumiesz?

Ehh... Myślę że za mało złośliwości. Po mimo twojej ironii poruszyłeś kwestię która może być zmienną zakłócająca. Więc w podobnym tonie odpowiedziałem. Że troszkę poprawnie merytorycznie to przepraszam.

 

Nie, arczi, moja odpowiedź była serio, bo ja tak uważam naprawdę, nie na żarty. Imputowanie mi kpiny jest twoim wyobrażeniem. Ale cieszę się, że posłuchałeś mojej rady i wróciłeś do dyskusji. Dziękuję za uznanie.

 

Dla mnie masz bardzo radykalną postawę z którą się nie zgodzę. Ale masz prawo do swoich poglądów. Stąd też odebrałem to jako ironię. Puki co takiego wrażenia wyzbyć się nie mogę.

 

Co do powrotu do dyskusji, raczej merytorycznie udzielać się nie będę. W ramach doświadczanego niezrozumienia raczej narażę się tylko na kpiny niż na dyskusję. A pisanie elaboratów mija się z celem kiedy ktoś robi sobie z Ciebie jaja.

 

Pewnie łączy nas wszystkich sympatia wobec dobrego dźwięku. Choć każdy z nas ma inny sposób i drogę na takowe rozwiązanie. Pomijam tych którzy są tutaj ze zwykłej chęci zarobku, zysku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy ABX sugeruja ze kupilem swoj sprzet dla wygladu, marki, a nie ze wzgledu na dzwiek. Wydaje mi sie to co najmniej podejrzane, bo wygladem nigdy sie nie kierowalem, a wlasnie dzwiekiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty chcesz być oszukiwany.

Ja chcę słyszeć to co artysta ma do przekazania.

Moje emocje mają wynikać z muzyki, takiej jaką chce przekazać artysta. Nie zaś z niedoskonałości jakiegoś złomu...

 

w życiu bym nie przypuszczał, że Grzegorz jest tak głęboko wierzący :)

że z prądu może zagrać neutralna muzyka :D

 

do testów jakości systemu proponuję zakup, w celach porównawczych, taniego i prostego instrumentu muzycznego jakim jest harmonijka ustna

i wtedy piszcie o barwnych wybrzmieniach systemu :DD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja chcę słyszeć to co artysta ma do przekazania. Moje emocje mają wynikać z muzyki, takiej jaką chce przekazać artysta."

 

 

Szczególnie, gdy mamy jakiś internarodowy projekt, gdzie perkusję ktoś nagrywa w studiu w Londynie, gitarę - Berlinie, a wokal w Rzymie. Producentem wszystkiego jest zdolny Bułgar :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamel, Wuelem:

Sam potrafię coś jeszcze zagrać na harmonijce ;)

Nie o doskonały przekaz tu chodzi, jest on nie możliwy; akurat przede wszystkim ze względu na środowisko odsłuchy a nie jakość taką czy inną sprzętu...

 

Chodzi jednak o jak najbardziej neutralny system aby muzyka była jak najbardziej zbliżona do naturalnej.

I wcale nie chodzi o brzmienie instrumentu.

Muzycy wydają rozmaite dźwięki z instrumentów, często odbiegające od uznanych za typowe dla nich... To technika gry, interpretacja,...

 

Chcę właśnie słyszeć to co ma muzyk (również reżyser, producent) do powiedzenia. Nie może mi to ginąć w trzewiach systemu audio.

To nie tak wg. mnie.

 

PS:

Z prądu ma zagrać neutralna (chodzi o naturalną;) muzyka...

Na estradzie również najczęściej (!) korzysta się z prądu.

 

Korzysta się z przeciętnych w rozumieniu audiofilskim systemów ;). Ale to również składowa systemu tworzenia przez muzyka, reżysera, producenta.

 

I efekt ich pracy powinien być dla mnie słyszany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę powtarzał jak mantrę, że to co słychać z głośników to sygnał plus suma zniekształceń

i żeby się nie wiem jak nadymać zniekształcenia zawsze będą nieodłączną częścią słuchanej muzyki

dupa z neutralnego przekazu za to suma zniekształceń ma być akceptowalna (co by to znaczyć nie miało)

i to jest właśnie to "miło"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W hi end, zjawiska powinny zostać rozpoznane, zniekształcenia wyeliminowane, a wszystkie niedoskonałości świata techniki, zminimalizowane poniżej progu percepcji.

 

Główny, absolutnie podstawowy problem świata hi end, polega m in na tym, że ta sama siła, które powołuje ten świat do życia, jest jednocześnie przyczyną powstawania w nim wszelkich zniekształceń.

 

Świat jest doskonale niedoskonały i tylko taki może być hi end.

 

Jednocześnie umożliwia to nieskończony rozwój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę właśnie słyszeć to co ma muzyk (również reżyser, producent) do powiedzenia. Nie może mi to ginąć w trzewiach systemu audio.

 

Dla rozluźnienia: ja często nie chcę słyszeć co miał do powiedzenia reżyser dźwięku i producent. Świadectwem tego są tysiące fatalnie zrealizowanych i wydanych płyt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla rozluźnienia: ja często nie chcę słyszeć co miał do powiedzenia reżyser dźwięku i producent. Świadectwem tego są tysiące fatalnie zrealizowanych i wydanych płyt.

 

W hi end, zjawiska powinny zostać rozpoznane, zniekształcenia wyeliminowane, a wszystkie niedoskonałości świata techniki, zminimalizowane poniżej progu percepcji.

 

"powinny" - LOL

ja wiem, ze jesteś człowiek wielkiej wiary ale czemu tak nisko oceniasz ludzka percepcję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy tego typu to nieprzydatne i paranaukowe instrumenty, które mają służyć jako oręż audiofobów w walce z audiofilami. Żaden z audiofobów nie chce poddawać się jawnym testom, gdy widać testowane urządzenia, ponieważ jawność burzy ich przekonanie o braku różnic. Ślepy test jest wygodny: audiofobi nie chcą słyszeć zmian i na zasadzie autosugestii wydaje im się, że ich nie słyszą. Zaś jawność znosi autosugestię i wierzący w brak różnic się gubią, bo różnice oczywiście są. A wtedy wtopa i cała ich wyssana z palca ideologia rozpada się jak domek z kart.

Dokładnie. Jak widzę co stoi obok wzmacniacza to bez problemu rozróżniam ayran od maślanki.

 

@arczi87

A sugestie, że jestem z podstawówki, obłudny hipokryto? Przecież debatujemy nad testami ABX. Wyraziłem swoją opinię w przyzwoitych słowach, a za to dostałem od ciebie kopa. Myślisz, że masz prawo tak traktować dyskutantów? Nie masz. Nie było z mojej strony zaczepki. A ty co? Arczi, do lustra!

Eureka, podstawiłem obok wzmacniacza ayran a potem maślankę. Różnica zwaliła mnie z nóg. Żona z kuchni krzyczy, że tylko głuchy nie usłyszy różnicy.

 

bum, uszy, używaj uszu, a nie swego fantazmatu.

To w końcu uszy czy oczy?

 

Akurat kable najłatwiej odróżnić w takim teście, bo różnice słychać. Szczególnie gdy testujemy na tym samym zestawie sprzętowym.

Słychać oczami :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 7 Lipca 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 7 Lipca 2013 - pyskówka

SzuB, ale masz wielbiciela!

Daj znać jak Ci się oświadczy.

A kupiłeś już myszy antywibracyjne albo czerwone plugi analne z drewna na których można położyć kable?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza

Prawda jest prosta i okrutna. Większość osób nie ma za wielkich podstaw by wypowiadać się w kategorii słuszności lub celowości dokonywania badań z użyciem konkretnej metodologii. Raz że tego nie robi, dwa że nie chce im się przeczytać kilku książek, które tłumaczą pewne mechanizmy statystyczne, fizjologiczne i psychologiczne. Uzasadniałem swój pogląd na szereg sposobów a osoby przekonane o swojej nieomylności jak w/w Pan Ryka i tak zostały przy swoim stanowisku nie szczędząc złośliwości swoim rozmówcą.

 

Co zabawne testy tego typu już dawno pokazały ułomność ludzkiego funkcjonowania w wielu aspektach. Począwszy od percepcji w zależności od konkretnego zmysłu. Kończąc na różnych wewnętrznych mechanizmach, które dodają "pikanterii" ludzkiemu funkcjonowaniu.

 

Moglbys w skrocie strescic co ustalil pan Ryka?

No i moze dysponujesz jakimis materialami naukowymi gdzie przeprowadzane sa psychologiczne badania na temat roznych testow audio - chce poglebic swoja wiedze w tym temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 7 Lipca 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 7 Lipca 2013 - pyskówka

Moglbys w skrocie strescic co ustalil pan Ryka?

No i moze dysponujesz jakimis materialami naukowymi gdzie przeprowadzane sa psychologiczne badania na temat roznych testow audio - chce poglebic swoja wiedze w tym temacie.

Ustalił, że jak znajdę 5 osób, które słyszą ayran (co już uczyniłem) to przestanie się ze mnie śmiać. Drugą rzeczą jaką ustalił to, iż każdy kto jest zwolennikiem testów abx to pawełxyz piszący z fałszywych kont.

 

Wielbiciel i zazdrośnik! SzuB, bądź czujny! Te jego analne fantazje...

Moje? Ja piszę recenzje plugów analnych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 7 Lipca 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 7 Lipca 2013 - pyskówka

Twoje. Już nie da się ukryć.

Czego nie da się ukryć? Że nie odpowiedziałeś na moje drugie pytanie? Twoje postępowanie ma związek z myszami antywibracyjnymi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza

SzuB, ale masz wielbiciela!

Daj znać jak Ci się oświadczy.

Oświadczył mi się w poprzednim swoim wcieleniu. Odrzuciłem oświadczyny, więc z rozpaczy zmienił nick.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano · Ukryte przez misiomor, 7 Lipca 2013 - pyskówka
Ukryte przez misiomor, 7 Lipca 2013 - pyskówka

Oświadczył mi się w poprzednim swoim wcieleniu. Odrzuciłem oświadczyny, więc z rozpaczy zmienił nick.

Nie przesadzaj. Dostałem bana za krytykę plugów analnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.