Jump to content
IGNORED

Wharfedale SPC-12 vs REL T5

tomjab

Recommended Posts

proszę o opinie, bo w sieci jest bardzo mało informacji o subie Wharfedale SPC-12, a właśnie teraz jest taka okazja -50% ceny. Subwoofer używany będzie w pokoju około 18m2, kino/muzyka 60/40. mój sprzęt: onkyo TX-SR 578 + QQ5000 5.0 + hyundai mbox 3250

Wybór pomiędzy tymi dwoma subami to wybór pomiędzy: ilością niskich tonów (wafel) i ich jakością (REL). Nic nie piszesz, czy będziesz wykorzystywał suba w muzyce, czy tylko w kinie. REL powinien lepiej sprawdzić się przy muzyce, a Wharfedale w kinie. Jeżeli chcesz zainwestować w suba ok. 2000 PLN to ja wybierałbym pomiędzy dwoma firmami: REL i Velodyne. W Twoim metrażu wystarczy głośnik 10-cio calowy.

Kino: TV Sony, BR Panasonic, Ampli Yamaha, kolumny Definitive Technology, sub Velodyne, projektor Epson Stereo: gramofon Technics, wzmacniacz Yamaha, głośniki Roth, wzmacniacz słuchawkowy Vincent,  słuchawki Sennheiser i Audio-Technica

60/40 kino/muzyka i myślę o wykorzystaniu suba w muzyce. tylko czy kupno tego suba Wharfedale SPC-12 nie jest dobrym rozwiązaniem właśnie w tak niskiej cenie 1250zł. Rel T5 to 1800 a Velodyne ponad 2000.

Przy subie chodzi przede wszystkim o jakość niskich tonów. REL i Velodyne to specjaliści w dziedzinie subwooferów. Ja przed zakupem swojego Velodyne słuchałem subów: Kody, Yamahy, Wharfedale, JBL-a i Paradigma. Tylko do kina wybrałbym Paradigma. Do muzyki i do kina w moim pokoju (18m2) bezkonkurencyjny okazał się Velodyne.

Niestety nie miałem okazji posłuchać REL-a.

Kino: TV Sony, BR Panasonic, Ampli Yamaha, kolumny Definitive Technology, sub Velodyne, projektor Epson Stereo: gramofon Technics, wzmacniacz Yamaha, głośniki Roth, wzmacniacz słuchawkowy Vincent,  słuchawki Sennheiser i Audio-Technica

aaa rozumiem. szkoda tylko że REL i Velodyne nie robią takich wyprzedaży -50% bo do mojego zestawu taki drogi sub jak REL to trochę serce boli. tylko dlatego szukam jeszcze jakiś alternatyw i dlatego taka promocja powstrzymuje mnie przed zakupem REL T5. ale juz prawie na 80% jestem przekonany do zakupu T5

Alternatywa - DIY !!

Na Alledrogo są teraz dostępne woofery Scan-Speak i Dynaudio ( komplety po 2 sztuki ) w dobrych cenach.

Jak zapytasz w dziale DIY - Koledzy podpowiedzą jaka objętość itd.. Znajomy stolarz ( lub jakikolwiek ) zrobi obudowę.. Panel np. od Irka lub jeden z wielu dostępnych i myślę , że niewiele przekraczając budżet jesteś w stanie osiągnąć znacznie lepsze efekty.

Pozdr

alternatyw i dlatego taka promocja powstrzymuje mnie przed zakupem REL T5. ale juz prawie na 80% jestem przekonany do zakupu T5

Jeżeli masz możliwość to koniecznie posłuchaj suba przed zakupem. Idealnie by było gdybyś miał możłiwość porównania interesujących cię modeli. Jeżeli jesteś prawie zdecydowany na RELA to rozważ jeszcze Velodyne - cena praktycznie taka sama. Na necie bardzo dużo jest opinii, że REL jest bardziej specjalistyczny - lepiej sprawdzi się w stereo, a Velodyne jest bardziej uniwersalny. Ja niestety nie miałem możliwości przesłuchania RELA (a nie chciałem się bawić w internetowe zakupy z opcją zwrotu), ale po przesłuchaniu Velodyne stwierdziłem, że nic więcej do szczęscia mi nie trzeba (no chyba ze wyższy model Velodyne :)). Różnica w stosunku do innych subów (wymienionych we wcześniejszym poście) była na tyle wyraźna (oczywiście przy muzyce), że bez wahania kupiłem najdroższego Velodyne.

właśnie. mógłby wypowiedzieć się ktoś kto słyszał te 2 suby: Impact 10 i T5. na pewno więcej subwoofer będzie używany w kinie i może faktycznie Velodyne może okazać się lepszą propozycją. druga sprawa że odsłuchy powinny być robione w pomieszczeniu w którym będą użytkowane, a ja takiej możliwości niestety nie mam i nie uśmiecha mi się odsyłanie zakupionego sprzętu. fajnie Cezar że właśnie wspomniałeś o uniwersalności Velodyne.

Jak robiłem testy subów, to zawsze było słychać kiedy sub był włączony, a kiedy nie (wszystkie suby stały w tym samym miejscu i miały zrobioną automatyczną kalibrację) - bas był albo "ciągnący się", albo taki "pudełkowaty", albo i jedno i drugie. Jak dla mnie to od najsłabszego do najlepszego ranking przedstawia się nastepująco: Wharfedale, Yamaha, Koda, JBL, Paradigm. Po podłączeniu i skalibrowaniu Velodyna początkowo wydawało mi się, że sub nie gra (nie dudnił, nie łomotał - zresztą nawet moja żona zauważyła że jakoś tak nic nie napie...ala że w kuchni drżą szklanki i talerze). Dopiero po odłączeniu suba było słychać, że wyraźnie ubywa niskich tonów. Wrażenia z koncertów - rewelacja, w stereo - również (pod warunkiem że nie mamy przebasowionych nagrań kiepskiej jakości), w kinie - bardzo dobrze. Ja swój sprzęt wykorzystuję mniej więcej w następujących proporcjach: kino 45%, muzyka 45%, gry 10 % - dlatego chciałem kupić uniwersalny sub i moim zdaniem taki właśnie jest Velodyne.

REL - może mieć większą kontrolę (nie wiem, bo nie słuchałem)

Paradigm - ma większe pierdolnięcie - lepiej nadaje się do kina

Ale moim zdaniem do muzy i do kina w cenie do 2.000 PLN Velodyne jest jedną z najlepszych propozycji (oczywiście pomijając wyroby DIY).

Napiszę jeszcze tak dla jasności że odpowiednie ustawienie pokręteł spowoduje, że Velodyne bedzie grał prawie jak rasowy sub za 300 PLN.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.