Skocz do zawartości
IGNORED

Lovely Cube - PCB by pkrecz


pkrecz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt przekombinowany, bo można to zrobić bez żadnej elektroniki na samym gnieździe

 

Tak mozna bez elektroniki ale wowczas zabraknie zabezpieczenia DC (moze sie czasami przydac) oraz szybkiego rozlaczania wyjscia sluchawkowego podczas wylanczania wzmacniacza, ktore rowniez chroni sluchawki. Uklad nie wymaga dodatkoweg zasilacza, korzysta z glownego trafa wzmacniacza. Dodatkowy przekaznik mozna wykorzystac w dowolny spodob. Masa sygnalowa (sluchawkowa) jest rozdzielona od masy automatyki. Przy wykorzystaniu prostego rozwiazania bez automatyki przekaznik jest wpinany w mase sygnalowa - mi sie takie rozwiazanie nie koniecznie podoba.

 

Ja miałem na myśli elektronikę, która by przełączała wyjście pomiędzy typowym gniazdem słuchawkowym 3 pin a głośnikami przy wkładaniu i wyjmowaniu wtyku jack bez żadnych styków zwiernych, czy rozwiernych w gnieździe. Coś takiego, to już wyższa szkoła jazdy

 

Bardzo latwo mozna wykonac uklad wykrywajacy ciaglosc obwodu, impedancja sluchawek zamyka obwod wyjsciowy do masy.

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ma może ktoś do twgo wzmacniacza komplet parowanych tranzystorów?

 

w tym projekcie nie paruje sie tranzystorów a dobiera na max prądu i min offsetu.

To się robi w konkretnym układzie na konkretnej płytce z elementami ,a nie "na sucho"

samo parowanie tranzystorów jest mniej wazne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze mówisz najlepiej wsadzić podstawki dobierać tranzystory mierząc prąd i offset.Jak Ci się nie chce tego robić to wsadź na pałę dołóż kondensatory na wyjściu i też będziesz miał zerowy offset

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam kondensatory na wyjsciu 4x470uf/25v tak jak jest zaprojektowana pcb i nie przeszkadzają mi jeslic chodzi o dzwiek,myślałem ze da się w łatwy sposób wstawić sparowane tranzystory i po problemie,nie wiem jak jest w tych chińskich klonach,jak oni to tam robią

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu zapnijcie układ w globalne sprzężenie zwrotne? Samo wzmocnienie jest na wzmacniaczu operacyjnym, więc zapiąć wyjściowy bufor w cale sprzężenie i niech koryguje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie,jak wywalić z tego wzmacniacza wzmacniacze operacyjne i w ich miejsce podłaczyć pre lampowe WK-WA na lampach ecc82

 

zależy mi na tym aby te właśnie lampy sterowały końcówką mocy lovely ciube bo mam 2szt ecc82 mullarda i graja wyśmienicie,dużo lepiej od wzmacniaczy operacyjnych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie,jak wywalić z tego wzmacniacza wzmacniacze operacyjne i w ich miejsce podłaczyć pre lampowe WK-WA na lampach ecc82

 

zależy mi na tym aby te właśnie lampy sterowały końcówką mocy lovely ciube bo mam 2szt ecc82 mullarda i graja wyśmienicie,dużo lepiej od wzmacniaczy operacyjnych

Jak chcesz koniecznie hybrydę, to może pomyśl nad Soha III. To sprawdzony, działający projekt. Chyba, że chcesz eksperymentować - to też bardzo ciekawe, ale zapewne nie dla wszystkich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem soheiii i wole dzwiek tego lovely ciube pedzonego lampą

To fakt, mi ostatecznie Soha III też nie podeszła, ale to nie wyrocznia, niektórym się - jak pamiętam - podobała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soha jest bardzo dobra dla kogoś kto lubi miliony sybilantów,niestety pomimo mnóstwa pierdół i tranzystorów oraz regulatorów

 

co nie twierdzę ze thd oraz poziom zniekształceń moz e być bardzo wysoki,niestety zaobserwowałem że tam gdzie bardzo duża ilość kondensatorów czerwonych wima tam zaczyna robić się sucho i mało muzykalnie

 

Myślę że kolega "Robertinus" jest bardzo doswiadczonym użytkownikiem forum i z tego co pamiętam jak się uczyłem to wiele razy mi pomagał poprzez swoje wypowiedzi i też ma dobre ucho.

 

Więc coś w tym jest z tą sohą

 

oczywiście co do kondenstorów to proszę nie brać tego do siebie,akurat w tej aplikacji ja tak słyszałem

 

spotkałem kiedys na audio schow w Warszawie Pana który robił swoje wzmacniacze słuchawkowe na diabełkach,akórat nie miał z kim rozmawiać bo nikt nie wiedział o co chodzi i trafił na mie bo zadałem mu kilka rozsądnych pytań,kazał usiąść i porozmawiać,posłuchac,kazałem mu bez muzyki odkręcić wzmacniacz słuchawkowy na maxa i wsłuchiwałem sie w brum czy nie słychać za bardzo przydzwieku,była cisza.

Nastepnie zapytałem jakie kondensatory stasuje że tak dobże to gra? to odpowiedział mi że nie bawi sie w żadne audiofilskie kondensatory i stosuje co popadnie,zgłupiałem i poszedłem dalej,jego wzmacniacze wyceniał na 2500zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam zastosowałem do tego wzmacniacza wzmacniacze operacyjne NE5534 graja bardzo muzykalnie,i właśnie o takie granie mi chodzi,niestety są to bardzo tanie wzmacniacze czy jesli zakupie dwa pojedyńcze opa627 uzyskam znaczną poprawę bez utraty muzyklalności>?

 

No i czy te ne5534 w tej aplikacji można wstawiać bez problemów czy sa potrzebne jakieś dodatkowe modyfikację?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zastosowałem do tego wzmacniacza wzmacniacze operacyjne NE5534 graja bardzo muzykalnie,i właśnie o takie granie mi chodzi,niestety są to bardzo tanie wzmacniacze czy jesli zakupie dwa pojedyńcze opa627 uzyskam znaczną poprawę bez utraty muzyklalności>?

 

No i czy te ne5534 w tej aplikacji można wstawiać bez problemów czy sa potrzebne jakieś dodatkowe modyfikację?

 

kup i sprawdz przeciez to grosze.

jak masz podstawki to możesz wstawiac bez modyfikacji,jak nie to jest troche lutowania:)

A poważnie to nie potrzeba modyfikacji ani zmian ustawien

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam podstawki,ne 5534 mam już powstawiane ale czy opa627 to groszę?? ciekawe, wydaje mi sie że kosztują ok 100zł za sztuke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jesli zakupie dwa pojedyńcze opa627 uzyskam znaczną poprawę bez utraty muzyklalności>?

 

 

Po pierwsze OPA627 jest stabilny przy wzmocnieniu min 5V/V więc sprawdź czy u ciebie jest wystarczające wzmocnienie

po drugie 627 ma znakomite parametry zwłaszcza szumy prądowe wynikające z zastosowanych tranzystorów wejściowych ale szumy napięciowe ma nieco gorsze od 5534 pytanie co u ciebie ma większe znaczenie (w twojej aplikacji)

Po trzecie 627 został zaprojektowany jako precyzyjny wzmacniacz DC (wejściowe napięcie niezrównoważenia 100uV) to idealny wzmacniacz na DC servo (tylko cena mało idealna )

Po czwarte jeśli chodzi o zniekształcenia to 627 ma nieznacznie lepsze parametry od 5534 (mowa o pomiarach a nie o kartach katalogowych) co biorąc pod uwagę cenę skórka niewarta wyprawki

 

Ja tam się nie znam ale dla mnie wzmacniacz o lepszych parametrach gra lepiej (mniej dodaje od siebie) Ja na twoim miejscu zwrócił bym uwagę na OPA1611

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam ale dla mnie wzmacniacz o lepszych parametrach gra lepiej (mniej dodaje od siebie) Ja na twoim miejscu zwrócił bym uwagę na OPA1611

 

 

warto sprawdzić nausznie w konkretnym układzie:)

a cena? tu chodzi tylko o 1 szt a nie 10:)

a fabrycznie jest opa2134

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy opa627 to groszę?? ciekawe, wydaje mi sie że kosztują ok 100zł za sztuke

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam podstawki,ne 5534 mam już powstawiane ale czy opa627 to groszę?? ciekawe, wydaje mi sie że kosztują ok 100zł za sztuke

 

 

a twoja płytka nie jest zrobiona na podwójny WO?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kiedyś złożoną płytkę od Mufcore i też miałem problemy z dużym ofsetem.

 

Płytka miała pecha, mimo że trafiła do obudowy to nigdy jakoś nie była numerem jeden, ciągle leżała na półce i w zasadzie do dziś leżakuje ....

 

Ale kiedyś się zdenerwowałem i wyrzuciłem tranzystory BC550 które na niej były - wstawiłem komplet BC550C Fairrchilda, podstawki pod BFy, wywaliłem część kondensatorów ROE które na niej były (tzn. wszystkie były ROE 470uF - takie złote) - całość zasiliłem przez zasilacz stabilized Feeder II by bodo_z

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No i powiem że offeset praktycznie zero a całość zagrała lepiej niż Lovely Cube robiony na płytkach - klonach Lehmana, dlatego wzmacniacz mam do dziś i choć leży na półce to wart był zachodu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stabilized Feeder II TT by bodo_z - PCB prawdopodobne mam, ale pewność będę miał w poniedziałek po powrocie do domu.

Nikifor - jeżeli jesteś zainteresowany to proszę o kontakt na pw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Witam! Na wyjściu są dwa połączone równolegle kondensatory elektrolityczne. Zrobiłem coś takiego, ale przy wyłączaniu wzmacniacza mam na wyjściu słyszalną w słuchawkach dość głośną oscylację w stylu pyr pyr pyr... nim te drgania nie zgasną wraz z zasilaniem. Bez kondensatorów gra ładniej, bez tego efektu, ale niestety, OPA są często źródłem niebezpiecznego dla słuchawek napięcia zwanego DC Ofset, u mnie dawały ok. 20-30 mV, więc wstawiłem kondensatory i mam spokój, ale....

Czy tez mieliście hałaśliwe oscylacje przy wyłączaniu tego wzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie ten wzmacniacz nie ma kondensatorów na wyjściu , tylko tranzystory dobrane na brak DC offset.Kondensatory to wersja dla mięczaków , którzy nie umieją dobrać tranzystorów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.12.2019 o 16:33, artw napisał:

normalnie ten wzmacniacz nie ma kondensatorów na wyjściu , tylko tranzystory dobrane na brak DC offset.Kondensatory to wersja dla mięczaków , którzy nie umieją dobrać tranzystorów.

 

?
Mam ładnie sparowane tranzystory - przemierzyłem około 300 sztuk by dobrać idealne - królewskie pary - za to mam teraz jakość audio wyrywającą z butów każdego słuchacza i podejrzewam, że bijącą produkt Lehmann'a ( 

) na głowę - po wygrzaniu, aż żal było zdejmować słuchawki z uszu. Źródłem mojego problemu są wzmacniacze operacyjne, gdzie na wyjściu z nich mam z reguły minus 20-30 mV tylko na jednym z kanałów. Niestety, często normy produkcyjne dla różnych OPA definiują 20 mV jako dopuszczalny max DC na wyjściu, a kupowanie w różnych źródłach, by trafić na serię z prawie zerowym DC nie jest już tak samo łatwe, jak sparowanie tranów. 

Byle jakie kondensatory na wyjściu to zmasakrowanie jakości audio - podpiąłem 470uF jak na schemacie Nichicon Fine Gold i było kiepsko - lecz wysokie pojemności z serii kondensatorów dedykowanych do audio tak jak radził legendarny Majkel - sprawdziło się, nie ma nieakceptowalnego pogorszenia audio by z nich rezygnować, ale ta dodatkowa pojemność na wyjściu generuje podczas wyłączenia słyszalną głośną oscylację - niby to nic wielkiego, ale... . Pytanie brzmiało - czy też występującą u wszystkich, którzy złożyli układ według koncepcji autora tego wątku z kondensatorami na wyjściu. Bez kondensatorów tego efektu przy wyłączaniu nie mam. Zbuduję więc układ odcinający gniazdo słuchawkowe przy wyłączaniu, ale może jest jakiś sposób na stłumienie tych drgań? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o sparowanie tranzystorów , lecz ich dobór na min DC. Przeczytaj wątek forumowego BLC  "Jaki dobry wzmacniacz po holdegronie"

Kondensatory na wyjściu to proteza, w oryginale ich nie ma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginale?! ? 
Układ wzmacniacza jaki jest tutaj prezentowany nazywa się popularnie buforem diamentowym, gdyby ktoś tego jeszcze nie wiedział ?To żaden klon Lehmanna czy Lovely Cube, zresztą, pamiętam jak kiedyś pracowałem jeszcze w serwisie RTV, jako jeden z pierwszych chyba stosował tę topologię Marantz w swoich wzmacniaczach. Do dzisiaj Chińczycy sprzedają na ebayu płytki PCB z tym wzmacniaczem, jako wzmacniaczem Marantz'a,  a nie Lehmanna. ? 
Topologia układu takiego wzmacniacza wygląda mniej więcej z reguły tak jak na załączonym zdjęciu, wpisując w wyszukiwarkę "diamond buffer' dostajemy sporo ciekawych aplikacji, bardzo podobnych. Wzmacniacz Lehmanna nie ma więc w sobie nic z oryginalności poza unikalnym ale dalekim od idealności PCB.

Widzimy na tym schemacie element będący modelem źródła prądowego. Pomysł z doborem "zakręconych" BF245B polegał na tym, że zamiast rezystora 1.5K wstawiano te tranzystory dobierając je i licząc na ich rozrzut parametrów, a prąd przez nie płynący w zależności od trafienia w tranzystor, zmieniał nieco punkt pracy układu i w taki sposób "regulowano" te nieszczęsne napięcie na wyjściu, zmieniając często punkt pracy.

BF245B są już trudne do kupienia, nominalnie chyba miały dać chyba ok. 10mA, lecz jak ktoś trafił na podróbki lub zmiotki z taśmy lub kupił np. z literką A lub C, dziwił się bardzo - a punkt pracy układu zmieniał się często bardzo dziwnie, a DCO było czasem jeszcze większe ? 

Chińczycy "klonujący" ten bufor diamentowy, marketingowo nazywając go "klonem Lehmanna", czasami stosowali dla podobnego rezultatu diody świecące LED z tranzystorem, tak zmodyfikowany bufor diamentowy kupić z tymi zielonymi ledami np. tu w Chinach - vide zdjęcia z oferty, gdzie w podobnym celu dodatkowo wstawili BC550C i BC560C z magicznymi zielonymi diodami LED ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

diamond buffer.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofam już swoje pytanie - za kondensatorami wyjściowymi trzeba było dać rezystor do masy, tłumiący oscylacje.  ? Tego nie było na schemacie autora tego tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.