Skocz do zawartości
IGNORED

Pro-ject Xpression III - jak ustawić go na 78 rpm (obrotów)


AeternusJester

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że najnowsza wersja, czyli komfort, ma taką możliwość, ale jak mogę ustawić swojego projecta na 78 obrotów? Czy bezwzględnie potrzebny będzie zewnętrzny speedbox?

 

 

Czy wkładka typu Ortofon 510 mk II będzie mogła odtwarzać płyty przy 78 obrotów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 78 obrotów potrzebujesz to co w linku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a SpeedBox tu nie ma nic do rzeczy. Płyty na 78 obrotów to głównie płyty tzw. szelakowe, wymieniona wkładka nie nadaje się do nich zupełnie.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za pomoc. Dopiero zaczynam przygodę z gramofonem.

 

Mam problem z ustawieniem antyskatingu, ale już się oczytałem na forum jakie są klocki z tym w pro-jectach.

 

 

Wydaje się, że ustawiłem tangency poprawnie i nacisk. Z antyskatingiem mam problem, jak dołoże do cieżarka jeszcze jedną mininakrętkę, to wydaje się, że skating jest właściwy, ramię nie zjeżdża na żadną ze stron.

 

Za to mam problem z różnicą głośności na kanałach - prawy gra ciszej. W ogóle jak obserwuję igłę, która siada na płycie to wygląda to w taki sposób, że igła siada w miarę centralnie a potem wkladka idzie po skosie. Zatem punkt w którym igła styka się z płytą jest przesunięty bardziej ku wnętrzu płyty względem środka wkładki.

 

Czy coś zepsułem, czy coś źle ustawiłem? Czy to wciąż źle ustawiony antyskating czy może azymut?

 

Proszę o pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś zepsułem, czy coś źle ustawiłem? Czy to wciąż źle ustawiony antyskating czy może azymut?

To azymut, przynajmniej tak było u mnie. Poprawiłem i w kanałach równiutko :)

 

78 obrotów, to raczej tylko do muzeum audio...

Ale gdyby robiono obecnie winyle na tę prędkość, to mogłoby być ciekawie.... Zauważ, że 45 rpm uważa się za lepsze dla dźwięku od 33 rpm. To samo jest przy magnetofonach szpulowych, im większa prędkość, tym generalnioe dźwięk jest wyższej jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że 45 rpm uważa się za lepsze dla dźwięku od 33 rpm. To samo jest przy magnetofonach szpulowych, im większa prędkość, tym generalnioe dźwięk jest wyższej jakości.

- tak i robi się teraz też takie winyle - ale jak we wszystkim potrzebny jest umiar - zysk z 78 obrotów okupiony dużo mniejszą pojemnością płyty już by dużo raczej nie wniósł - zastosowanie tej opcji w najnowszych pro-jectach służy tylko celom marketingowym i wyciąganiu pieniędzy - już w latach 70-tych tej prędkości nie instalowano w gramofonach po wynalezieniu zapisu mikrorowkowego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To azymut, przynajmniej tak było u mnie. Poprawiłem i w kanałach równiutko :)

 

A jak to zrobić w pro-jectcie? jest taka sróbka na dole ramienia, która przytwierdza headshell to tego użyć? Czy zle ustwiony azymut moze zniszczyc iglę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to zrobić w pro-jectcie? jest taka sróbka na dole ramienia, która przytwierdza headshell to tego użyć? Czy zle ustwiony azymut moze zniszczyc iglę?

Tej śrubce od spodu headshella daj spokój, ona mocuje tylko czarny kabelek masowy. Gdzie szukać śrubki do azymutu, to zobaczysz na rysunku ze str. 4 tego manuala:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gdy ją zluźnisz, belkę ramienia będzie można obrócić i wyregulować azymut. Belki nie można obracać za mocno, bo można uszkodzić biegnące w niej delikatne kabelki. Po ustawieniu nie należy zapomnieć o zakręceniu śrubki. Źle ustawiony azymut nie jest zbyt zdrowy ani dla igły, ani dla płyt.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej modyfikacji (stosując zestaw zalinkowany przez Yula) masz gramofon na 33 lub 78 obr./min. (bez SpeedBoxa, który jest wówczas bezużyteczny). Możesz poszukać wkładki, która pozwoli na proste wymienianie igieł (bo nie ma wymiennego headshella, co ułatwiłoby sprawę) - albo na 33, albo na 78 - wówczas masz jakieś minimum uniwersalności takiego gramofonu. Ważne, żeby nie pomylić igieł i nie zrobić kuku płycie. Na 78 obr./min często będziesz musiał mocno zwiększyć nacisk, ponad specyfikację - stare płyty szelakowe potrafią być mocno popaczone... W takiej sytuacji może być konieczna modyfikacja (dociążenie) "wisiorka" od antiskatingu. Nie zdziw się, że słabiutki silniczek od P-J będzie potrzebował kilkunastu sekund na "rozruch" po załączeniu i będziesz miał przemijające wrażenie, że zaraz się rozleci... :-D Mój (od 1Xpression mk.II) jak dotąd nie rozleciał się, ale fakt, że nie słucham szelaków zbyt często.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, że nie słucham szelaków zbyt często

 

 

Mimo tego, że nie często to jednak trochę zachodu jest, żeby przygotować takiego gramiaka do tych płyt.

 

Pytanie czy warto szarpnąć się na to wszystko i posłuchać np. czegoś takiego:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

z first pressów, czy wybrać reedycje z lat 60 wydane np. przez DECCĘ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie za bardzo rozumiem, chodziło mi o rożnicę między np. taką płytą -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a poźniejszymi reedycjami z lat np 60.

 

Wybaczcie niewiedzę, gramofon mam od tygodnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie człowieku tę Deccę z 1960 roku, a nie jakiś zabytek przedwojenny. Jak dla mnie, to działasz całkiem tak, jakbyś wozu drabiniastego albo dyliżansu do codziennych dojazdów do pracy w centrum Warszawy szukał.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie za bardzo rozumiem, chodziło mi o rożnicę między np. taką płytą -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a poźniejszymi reedycjami z lat np 60.

 

Wybaczcie niewiedzę, gramofon mam od tygodnia.

szelaki sobie odpuść - w winyle bawimy się po prostu dlatego żeby mieć naturalny, namacalny dźwięk, niemożliwy do uzyskania z płyt cd - dlatego płyty wyprodukowane przed 1960 rokiem raczej nie wchodzą w grę ze względu na słabą jakość dźwięku, chociaż zdarzają się nieliczne z końca lat 50-tych, które dobrze graja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.