Skocz do zawartości
IGNORED

Śpieszmy się kochać plazmy... :(


il Dottore
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

LCD zawsze będzie mocno świecić, jeśli ustawi się na niższe nastawy będzie to kosztem jakości i na przykład o dobrej czerni czy kontraście będzie można zapomnieć. Niestety nie przeskoczy się tego i technologia LCD zawsze będzie uwstecznieniem jakości prezentowanej przez plazmy.

Jak zmniejszam jasność podświetlenia matrycy (funkcja dostępna w ustawieniach obrazu), to kontrast nie spada, czerń staje się ciemniejsza i spada ogólna jasność. Jest więc dokładnie odwrotnie jak piszesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja widziałem niestety nie tak różowo jak to radośnie opisujesz.

 

Zmniejszając jasność w ciemnym pomieszczeniu obraz staje się szary i pozbawiony czerni. Oglądałem to też na LCD Sony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja widziałem niestety nie tak różowo jak to radośnie opisujesz.

 

Zmniejszając jasność w ciemnym pomieszczeniu obraz staje się szary i pozbawiony czerni. Oglądałem to też na LCD Sony.

W EX720 są dwie nastawy odpowiadające za jasność (tam czujnika otoczenia, który radzę wyłączyć już nie liczę):

- jasności obrazu

- podświetlenia

... jeśli obniżałeś tę pierwszą, to nic dziwnego że uzyskiwałeś to co piszesz, bo to programowa zmiana wartości (jak byś przyciemnił obraz w programie graficznym), więc jak zmniejszysz tą jasność, to czerń jest stała, a kontrast spadnie.

 

Przy regulacji podświetlenia, jest zupełnie inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I faktycznie samo zakupienie technologii Kuro i zakopanie jej głęboko w ziemi byłoby nie tylko niegospodarnością ale i jedną wielką głupotą.

 

Niby dlaczego? Panasonic przecież miał swoje technologie i procesy już bardzo zaawansowane, konkurował głównie z Kuro z całkiem inną strategią i inny technologią.

 

Przestawienie wszystkiego, całej produkcji, technologii, tego nie robi się z dnia na dzień. To cholernie dużo kasy kosztuje.

 

Skoro kupili technologie i je wdrożyli dlaczego po dziś dzień nie wypuścili TV, który byłby tak dobry jak Kuro? Po zakupie ich nawet nie technologii ale patentów, jeszcze sporo modeli wypuścili, które nawet na krok nie zbliżyły się do Kuro. Dopiero teraz gdzieś tam są blisko, ale w testach nadal przegrywają z Kuro. Zobacz sobie podstawowy panel z X50, gdzie mu tam do Kuro nawet najtańszego modelu.

 

Gdzieś na chyba czeskiej stronie czytałem wywiad z kolesiem z Panasonic, i tam padło pytanie o Kuro i wyraźnie było powiedziane że sorry, ale nie będą nic z tego wdrażać i nie taki był cel zakupu ich patentów.

 

Technologia w Kuro było bardzo droga i bardzo prądożerna, nie mogła się w takim procesie długo utrzymać na rynku, szczególnie w porównania do LCD.

 

@Bobcat

 

Ad1. Była pierońsko droga, więc skoro położyła Pioneera, to Panasonic nie ryzykowałby wdrażania technologii, która... no właśnie jest droga, stanowczo za droga.

 

Ad2. Zgadza się, choć z tymi inżynierami, nawet jeśli dostali robotę w Panasonic, to nie znaczy że po to aby wdrażali Kuro, skoro Panasonic miał swoje już rozwinięte technologie.

 

Ad3. Jakie? Jak wiesz jakie to napisz. Ja miałem plazmę kupioną za czasów Kuro i mam teraz plazmę kupioną kilka tygodni temu, nie widzę niczego w moim modelu co było w Kuro, ba w VT50 są takie line bleedy że nie pytaj, jakoś w topowych Kuro ich nie było.

 

Ad4. Z tego co wiem to teraz mamy neoDPD, a jeśli dobrze pamiętam to w Kuro były zwykłe DPD. Zatem to technologia i owoc myśli inżynierów Panasonic'a.

 

Ad5. J.W. napisz jakie technologie są w Panasonicach dziś a kiedyś były w Kuro, ja ich nie dostrzegam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na chyba czeskiej stronie czytałem wywiad z kolesiem z Panasonic, i tam padło pytanie o Kuro i wyraźnie było powiedziane że sorry, ale nie będą nic z tego wdrażać i nie taki był cel zakupu ich patentów.

 

Przepraszam, to nie była czeska strona.

 

 

It is true that Panasonic has acquired some of Pioneer’s assets but Panasonic continue to develop its own panels and driving methods. The technology inside the plasma TVs is mostly based on Panasonic’s own research. No plans to make a “Pioneer clone“ as it had issues with for example power consumption. Pioneer’s Kuro panels would not be able to reproduce 3D either.

Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Warto przeczytać, bo Panasonic odpowiada na wiele pytań, niestety nie na wszystkie z racji tajemnicy itp.

Póki co nie ma też co martwić się o brak plazm na rynku. Ale logiczne jest że jeśli Panasonic będzie miał alternatywę dla Plazmy, której udział w rynku niestety topnieje, to na pewno wcześniej czy później dostaniemy coś innego. Takie są reguły rynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 Obecnie już zawierają jeśli nie (prawie) wszystko, to znakomitą większość.

seria z 2012 roku jeszcze nie dorównuje najgorszemu Kuro o rozdzielczości HD ready.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jak co ale Faktem Pioneer odstawał od wszelkich innych producentów jakością. Biorąc pod uwagę jednak obecne plasm oraz współczynnik cena do jakości to Panasonic jest bezkonkurencyjny. Nawet z KURO.

 

Chodz wiadomo jak kogos stać to czemu ma nie kupować :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KURo to była zacna technologia, ale za jakie pieniądze :/ Panasy wiele nie ustępują, a cena poszybowała mocno w dół.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie tylko Panasonic może spokojnie konkurować z Kuro:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[1] Panasonc nigdy nie wszedł w posiadanie patentów PIONEER KURO.

[2] Ostatnia seria 9 przewyższała wszystko co było wcześniej i była dość TANIA - za 10k był model 5090H.[3] Fenomenalnie zapowiadała się 10-ta generacja ! Nowa linia miała nazywać się FUGO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez janunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[1] Panasonc nigdy nie wszedł w posiadanie patentów PIONEER KURO.

 

Ciekawa teza, może jakieś źródła do tego? Fajnie by było coś więcej przeczytać w tym kontekście.

 

Ja wyczytałem że jednak do takiej transakcji doszło.

The Company resolved to transfer its patents for plasma display panels and modules to Panasonic Corporation at the Board of Directors’ meeting held on April 28, 2009. The two companies had executed the agreement on May 15, 2009. This constitutes part of the business restructuring effort in accordance with plans for a full withdrawal from the display business.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) strona 48

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dość delikatny.

Odpowiem tak:

gdzie jest info, że patenty PIONEER zostały wykorzystane przez Panasonica w ich telewizorach PDP ?

No i w których to modelach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janunio, tak na logikę: czy Panasonic odkupił technologię Kuro po to, aby wyrzucić kasę w błoto? Czy może raczej aby ją na ile się da wykorzystać? Tłumaczenie, że uczynił to wyłącznie dlatego ażeby Kuro nie dostało się w ręce konkurencji - jakoś mnie nie przekonuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kupili technologie i je wdrożyli dlaczego po dziś dzień nie wypuścili TV, który byłby tak dobry jak Kuro?

Uważam, że obecne plazmy Panasonica są bezkonkurencyjne. Panasonic wchodząc w posiadanie technologii Kuro i zarazem wdrażając ją, bez zmian, we własnych produktach strzeliłby sobie w kolano. Niestety dla jakości wdrożono słabszą i tańszą technologię LCD. Przecież gdyby Panasonic stosował to samo do Pioneer musiałby od razu ogłosić upadłość. To nie trzymałoby się kupy. A tak zaadoptował to co trzeba idąc na kompromis pomiędzy jakością i ceną, i naprawdę im się to udało.

 

A to że ogłosił prawdopodobny koniec plazm związane jest najprawdopodobniej z pracami nad OLED. Niestety produkcja plazm jest dużo droższa od LCD, przynosi mniejsze zyski stąd taka a nie inna decyzja. To nie technologia pdp okazała się zła, to chciwy rynek producentów z byle czym ją zamordował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sittek

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie jest info, że patenty PIONEER zostały wykorzystane przez Panasonica w ich telewizorach PDP ?

 

Przecież napisałem wyraźnie i poparłem to źródłami że:

 

- Panasonic kupił patenty od Pioneera i to jest fakt, potwierdzony sprawozdaniem Pioneera

- Panasonic nie wykorzystał tego co kupił, także poparłem to wypowiedzią oficjeli z Panasonic.

 

a

Janunio, tak na logikę: czy Panasonic odkupił technologię Kuro po to, aby wyrzucić kasę w błoto? Czy może raczej aby ją na ile się da wykorzystać? Tłumaczenie, że uczynił to wyłącznie dlatego ażeby Kuro nie dostało się w ręce konkurencji - jakoś mnie nie przekonuje.

 

Chcesz polemizować z tym co mówi sam Panasonic? Można zaklinać rzeczywistość ale po co? Fakty są takie jakie są. Panasonic robi swoje plazmy, ma swoje technologi już wypracowane, które taniej jest udoskonalać niż robić rewolucje.

 

Uważam, że obecne plazmy Panasonica są bezkonkurencyjne. Panasonic wchodząc w posiadanie technologii Kuro i zarazem wdrażając ją, bez zmian, we własnych produktach strzeliłby sobie w kolano. Niestety dla jakości wdrożono słabszą i tańszą technologię LCD. Przecież gdyby Panasonic stosował to samo do Pioneer musiałby od razu ogłosić upadłość. To nie trzymałoby się kupy. A tak zaadoptował to co trzeba idąc na kompromis pomiędzy jakością i ceną, i naprawdę im się to udało.

 

To było pytanie retoryczne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, poszukam, pomimo tego, że jest to ponoć tajemnica handlowa :-)

Poza tym jeżeli jesteś elektronikiem powinieneś to wiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ LukeSky

 

Wczytaj się uważnie w przytoczony przez Ciebie wyimek wypowiedzi gościa z Panasonica:

 

" The technology inside the plasma TVs is mostly based on Panasonic's own research."

 

Po pierwsze nie wiemy kto to mówi. Przestawiciel zarządu firmy czy jakiś dziesiąty garnitur urzędasów. Po drugie ktokolwiek by to nie był - przy okazji tego typu wypowiedzi waży się każde słowo. A on powiedział "mostly", a nie "exclusively". Po trzecie wreszcie nie musi to być żadna rewolucja, ale zwykle wykorzystanie niektórych elementów technologii Kuro. Użycie takich, a nie innych sformułowań wydaje się potwierdzać zasadność takich domysłów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze nie wiemy kto to mówi. Przestawiciel zarządu firmy czy jakiś dziesiąty garnitur urzędasów. Po drugie ktokolwiek by to nie był - przy okazji tego typu wypowiedzi waży się każde słowo. A on powiedział "mostly", a nie "exclusively". Po trzecie wreszcie nie musi to być żadna rewolucja, ale zwykle wykorzystanie niektórych elementów technologii Kuro. Użycie takich, a nie innych sformułowań wydaje się potwierdzać zasadność takich domysłów.

 

To jest oficjalna wypowiedź Panasonic. Zostało to opracowane przez dział PR, który zajmuje się kontaktem z mediami, po konsultacjach wewnętrznych. Tak się to robi. Jeśli chciałbyś wypowiedzi samego bossa to zapomnij. Dla mnie to jest wypowiedź wiarygodna, na pewno o wiele bardziej niż to co my tu napiszemy.

 

Co do "mostly" to nie będę tutaj czepiał się słówek, zarówno pytanie jak i odpowiedź jasno pokazuje całość kontekstu. Ja odpowiedziałem na postawioną tezę: "Pamiętajmy, że to Panas przejął technologię Kuro od Pioneera wraz z inżynierami i praktycznie całym działem R&D.I to widać na ekranie" - nie ma co przypisywać tego technologii Kuro i to wyraźnie zaznaczył przedstawiciel Panasonic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez LukeSky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie zapominajmy, że Panasonic na razie ROZWAŻA wycofanie plazm z rynku. Może testuje rynek, sprawdza zachowanie i ruchy innych podmiotów, potencjalnych klientów, może ma inne plany, na przykład stworzenie referencyjnych modeli, dla elity KD, właśnie opartych na technologii Kuro?

 

Zobaczymy :-)

 

nie ma co przypisywać tego technologii Kuro i to wyraźnie zaznaczył przedstawiciel Panasonic.

ŻADNA szanująca się firma na świecie nie przyzna się do tego, że obca technologia, nawet najbardziej zaawansowana, będzie lepsza od ich własnej !! Dlatego takie wypowiedzi są normą i nie powinny dziwić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sittek

 

- rynek telewizorów plazmowych się kurczy, już dawno zszedł poniżej 10%

- rynek dyktuje nowe trendy: pasywne 3D, 3D bez okolarów, mniejsze zużycie energii - plazma nie ma na to szans

- konkurencja ze strony Samsunga oraz LG także nie ułatwia im zadania :)

 

Ja sam mam w domu plazmę i jestem fanem tej technologii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LukeSky zgadza się to co piszesz, plazma jest w odwrocie i faktycznie trzeba kupić sobie co najmniej jedną na zapas, jak to sugeruje il Dottore !!

 

Z zużyciem energii przez plazmę to sprytny argument do manipulacji, faktycznie plazma zużywa więcej prądu jednakże czy wydatek miesięcznie 10 złotych więcej to aż taki szok dla budżetu? Nieważne, że odpowiedni LCD kosztuje więcej, to nie jest żaden argument. Niestety tym argumentem większość producentów manipuluje ludźmi i na nieszczęście dobrze im się to udaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że PANASONIC kupił technologię KURO 9G tylko jej z niewiadomych powodów nie wdrożył do dziś.

Jest już pierwszy test PDP SAMSUNG F8500.

Poszukam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez janunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, a może to ściema z tym wycofaniem się z plazm . Może wszyscy wykupią starą technologie i wejdzie Kuro , stopniowo zmniejszając cenę ? Kupować na zaś ? Kiedy te organiczne wejdą ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuro nie wejdzie, skończył się i kropka.

 

Za to czekam na recenzje VT60 i F8500 (ale konkretną a nie taką na podstawie materiałów reklamowych).

 

Czekam na plazmę bez line bleed i dobrą obsługą materiału podanego.

 

@sittek, zgadza się, ale ludziom nie przegadasz, ja masz TV co ma maksymalny pobór 300W i taki sam obok co ma niecałe 100W to robi różnicę.

 

Tu nie chodzi o nas przecież, to rynek dyktuje warunki, my możemy co najwyżej tupać ze złości, a karawana i tak pojedzie dalej.

 

Nic na to nie poradzimy, plazma się kończy, nie zwojowała świata, ale nie pierwsza i nie ostatnia technologia, która tego nie zrobiła. LCD miało się lepiej, ale tej technologii pomogła najbardziej strefa IT, gdzie technologia LCD miała swój rozkwit.

 

Dodatkowym problemem była też wielkość. Plazma nie schodziła poniżej 37 cali, dziś 42 to chyba minimum, a jutro ma być jeszcze więcej i być może 50 za rok czy dwa to będzie najmniej. LCD zawsze startowało od mniejszych a tam sprzedaż byłą największa. Przy migracji z CRT nikt nie zamieniał TV 21cali na 50!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że obiektywna recenzja 64-calowej F8500:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, a to ciekawostka,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - nawet niezłe opinie miał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.